Nedej se

Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr. Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem. Smůla je, že ... celý text

Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr.
Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem.
Smůla je, že Simon Snow je nejhorší Vyvolený, jakého kdy kdo vyvolil. Svými kouzly většinou nadělá víc škody než užitku, a tak se radši ohání mečem a čarování nechává na své nejlepší kamarádce. Svět, který má zachránit, nad ním ohrnuje nos. A v boji s tajemným Zlořádem Pletichou se Simon za posledních sedm let taky moc nevyznamenal…
Teď ho čeká poslední rok na Watfordské škole magických umění – možná taky poslední rok jeho života – a on si ho nenechá zkazit ani tím, že mu jeho příšerný, zákeřný, nafoukaný upírský spolubydlící Baz nejspíš přebral holku.
Jenomže Baz udělal něco ještě záludnějšího. Beze stopy zmizel. A Simon nebude mít klid, dokud téhle záhadě nepřijde na kloub. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/297865/nedej-se-iF8-297865.png 4.4234
Originální název:

Carry On (2015)

Žánr:
Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Yoli
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (56)

Přidat komentář
Sunday
17. července

Já doporučuji číst PŘED Fangirl, lépe pak pochopíte vsuvky se Simonem a Bazem. Nedej se řadím do ZLATÉHO FONDU knih mého srdce

Adele02
10. července

Fakt mám teď chuť na to pořádné fangirl pištění a kvílení.
Tohle byla naprostá dokonalost.

emmylou
08. července

Tuhle knížku sem si koupila kvůli fangirl, upřímně sem části z fanfikcí u Fangirl přeskakovala, ale i tak sem si knížku chtěla přečíst. Nejdřív mě moc nebavila, hodně mi to připomínalo Harryho Pottera a to mě trochu štvalo.Nicméně hned po tom, co se objevil Baz to dostalo uplně jinou atmosféru a ji nemohla sem jí pustit z ruky. Dokonce si ji plánuji přečíst znovu, což se mi ještě nikdy nestalo.

Já_
03. července

Po celkem nazajímavém začátku (do té doby, než přišel Baz) začala být tahle knížka opravdu skvělá. Čím déle jsem ji četla, tím méně jsem se od ní dokázala odtrhnout. Ke konci jsem už byla na každého, kdo mě při čtení vyrušil opravdu protivná, protože tuhle knížku jsem prostě POTŘEBOVALA dočíst.

gleti
22. června

Přestože autorka zkombinovala několik častých klišé (nenávist x láska; čarodějnické prostředí), napsala čtivou oddechovou knihu.

planet129
08. června

Mně se kniha moc nezamlouvala, čekala jsem od ní víc. Musím přiznat, že už od začátku mě všechny hlavní postavy opravdu štvaly. Navíc mi to hrozně připomínalo Harryho Pottera. Prosím nezlobte se na mě :D

a.r.nick
23. května

Jako fandovi Harryho Pottera se mi to líbilo. V něčem se mi to líbilo dokonce víc: hlavní hrdinové příběh rovnou vyprávějí, což přidá na čtivosti a živosti, navíc už jsou starší a není potřeba se prokousávat kapitolami, kdy byli ještě děti... Celkově mě prostě potěšilo, že většinu děje vyprávějí kluci, Simon a Baz - takových knih je mezi všemi těmi, kde hlavními hrdinkami jsou holky, pomálu :). A i ta citlivě popsaná "zamilovaná linka" do tohohle románu prostě sedla. Sečteno podtrženo - klidně by z toho taky mohla být vícedílná sága, autorka umí psát chytlavě :).

Litocha
22. května

Jsem jedna z těch, koho pasáže se Simonem Snowem ve Fangirl spíše otravovaly. Taky mi vzaly chuť Nedej se si přečíst, takže jsem to odkládala, dokud se nezačal blížit konec výpůjční doby. A teď? Nemůžu litovat, že jsem se to toho pustila. (Přesto bych ale doporučila číst Nedej se jako první.)
Co naplat, autorka ví, co dělá. Knížka je poutavá a chytře napsaná (vyprávění z pohledu různých postav je trefa do černého), i když trošku předvídatelná. Je to vlastně celkem komorní a docela smutný příběh (s některými osudy se tedy autorka nemazala), který zdobí postavy, jež jsou všechno, jen ne černobílé.

PavlinkaL
21. května

Úžasná kniha a byla by ještě lepší kdyby se nevyvracela se samotnou Fangirl.

alexvera
18. května

Úžasná kniha. Baz je boží .. co jiného dodat, miluju fanfikce :D

Adeline44
16. května

Moc dobrá kniha. Já osobně mám autorku moc ráda. Jediné co mi tam vadilo, byl nedostatek líbacích scén a popis, když spolu třeba leželi nebo se líbali. Vždy tam o tom byla jen zmínka. Jinak kniha byla moc krásná....

Lilinecka
24. dubna

Kapitoly z Fangirl, ve kterých vystupoval Simon a Baz jsem četla jen s velkou nechutí, a proto jsem se opravdu dlouho do Nedej se nutila. Začátek knihy nás seznamoval s dějem a minulostí hlavních postav. I přes pomalejší rozjezd jsem se do knihy ale nakonec začetla a necelých 500 str jsem měla přečtených ani nevím jak. Nejlepší byly podle mě pasáže z pohledu Baze, protože co si budeme namlouvat... On je zkrátka boží a nejlepší.❤ Knihu rozhodně doporučuju!!!

michaela669
22. dubna

Asi prvních 200 stránek jsem se do čtení opravdu nutila. Brala jsem na vědomí, že je příběh míněný jako fanfiction na Harryho Pottera, ale i tak jsem pořád musela srovnávat a příběh mě nudil. Potom ale na scénu nastoupit Baz. S Bazem (a jeho úhlem pohledu na příběh) se ve mně vše obrátilo a zbytech knihy jsem dočetla za dva dny. Začátek slabý, ale poté se mi kniha četla velmi dobře a dokonce mě i začala bavit. Doporučuji to opravdu nevzdát a počkat si na konec.

StarkSister
18. dubna

Musím se přiznat, že ve Fangirl jsem pasáže se Simonem a Bazem div nepřeskakovala, tak moc mě nudily. Carry on jsem začala číst jen pro to, že se nám nějakým nedorozuměním objevil v knihovně. A co k tomu víc říci než, že děkuju za to! Momentálně je to má nejoblíbenější kniha, co jsem doposud četla (a že jich není zrovna málo).
Po dočtení jsem ji otevřela a šlo se číst znovu. Tedy přesněji řečeno jsem si nalistovala stránku, kde se poprvé objevil Baz, protože co si budeme povídat, Baz je prostě boží ♥

Aneta03
03. dubna

Chtěla bych se zeptat jestli si myslíte že je hodně špatné když si přečtu jako první nedej se než fangirl? Nebo radši naopak. Děkuji za jakou kolik odpověď

PinkAlicorn
23. března

Je těžké, vybrat si oblíbenou knížku, ale pro mě je to zřejmě tahle. Miluju ty postavy, celý příběh a autorčin vyprávěcí styl. Při čtení určitých pasáží se mě zmocnil pocit, který jsem do té chvíle ještě nezažila - takové tlumené pravidelné intenzivní bodání v oblasti srdce - a původně jsem se bála, že mi selhává, že jsem dostala infarkt nebo tak něco, ale potom jsem si uvědomila, že to ve mě musela probudit ta knížka. Byly to asi nějaké vlny emocí. Každopádně Baz a Simon jsou úžasní a je mi upřímně líto, že neexistuje všech těch sedm knih, které si Rainbow vymyslela ve Fangirl!

anibeni
09. března

Do knihy jsem se zpočátku nedokázala začíst, ale v jednom momentu se to zlomilo a pak jsem knihu zas nedokázala odložit... příběh sám o sobě není nijak vyjímečný, ale to co dělá knihu zajímavou je pro mě vývoj postav Baze a Simona...

Alethea_k
27. února

Po přečtení Fangirl jsem žila v představě, že Nedej se je jen taková nepovedená parodie na Harryho Pottera. Ale spletla jsem se. Je to příběh, který mě vážně dostal. Myslím, že nikdo si Simona Snowa po dočtení s Harry Potterem už v životě nespojí.

http://kniznipoklady.blogspot.cz/2017/03/nedej-se-napsala-rainbow-rowell.html

Nymeria_
19. února

Po několika prvních stránkách jsem si byla jistá, že ode mě kniha víc než tři hvězdy nedostane. Prostě Harry Potter No. 2. Ale po několika dalších stránkách jsem názor rychle změnila. Došlo mi, že to vlastně vůbec není tak podobné, jak se mohlo zdát, příběh je jedinečný a překvapivě dobře promyšlený, hlavní postavy nadmíru sympatické (Baz! Baz! Baz!). Rozjezd byl trochu pomalejší, ale po chvilce čtení jsem se dostala do stavu, kdy mě stálo velkou dávku přemáhání, abych knihu dokázala odložit. Takže přes veškerá očekávání, 100 %!

Karoli282
15. února

Skvělá knížka. Sice mi ne všechno vyhovovalo, ale četlo se to dobře. Mělo to rychlý spád a zajímavou zápletku. Baz s Simonem byli úžasní.

Lucienka
29. ledna

Kniha ze začátku podobná na Harryho Pottera a přece jiná. První polovina plná překvapení a zvratů, v té druhé už jsem tušila jak asi dopadle, ale to ničemu nevadí - už máte své hrdiny, kterým fandíte a nemáte pokoj, dokud nedočtete.

Efeméra
20. ledna

Před Nedej se jsem četla Fangirl, věděla jsem tedy, do čeho jdu. Takže když jsem zjistila, že se Baz objeví na scéně až na nějaké straně 150, byla jsem z toho asi stejně nervózní a netrpělivá jako Simon. Baze jsem si opravdu oblíbila (když ono to ani jinak nejde). Nedej se je vyprávěno z více pohledů, čtenář se tedy poměrně hezky seznámí se všemi charaktery. Díky tomu i nejspíš pozná, kdo je vlastně záporák a kdo naopak není, i když ostatní postavy celou dobu tvrdí opak. Líbilo se mi i to, že autorka líčila příběh s nadhledem, každá z postav si uvědomovala svoji roli v celém příběhu. A ne že bych se při čtení nudila, ale když se člověk zamyslí, zjistí, že se toho v knize zase tak moc neodehrálo (na to, že má skoro 500 stran). Zvláštní, ale nevadilo mi to. Za mě čtyři hvězdičky.

9098
17. ledna

Rozhodně jedna z nejlepších knih v roce 2016.

LolaBlaugrrana
17. ledna

Příběh se rozjížděl trochu pomaleji, ale vynahrazovaly to velmi sympatické postavy a jejich vtipné dialogy. Simon, Baz a Penny jsou prostě skvělí.

Zlatovláska
17. ledna

Domnívala jsem se, že tuto knihu jsem dostala omylem..., že ji sice určitě začnu číst, ale ta možnost, že ji nedočtu, bude relativně dosti velká... Opak byl pravdou. Byla (je) naprosto výborná..., kdybych mohla, tak ji patrně přečtu na "jeden zátah". Nechtěla jsem ji vůbec odkládat. Skvěle napsáno, vynikající příběh..., z mého subjektivního pohledu velmi, velmi chytlavý (více se nesmí napsat, abych neprozradila obsah titulu). :-) Kniha se mi líbila! :-)

LilianaFalcon
08. ledna

Neudrželo si to mou pozornost. Přečetla jsem to sice celé, ale dost jsem přeskakovala.

lukyli154
31.12.2016

Rozjezd dost pomalý, ale pak to stálo za to. O lásce mezi muži jsem četla prvně, bylo to pro mě zvláštní. Doufám, že se jednou Simon srovná s tím vším a dozví se o svých rodičích.

Elle1
30.12.2016

Simona a Baze jsem v předešlé Fangirl hltala a jejich příběh se mi četl snad ještě líp, než příběh Cath a Leviho. Takže moje nadšení, když jsem procházela knihkupectví a viděla tuhle knížku, bylo obrovské: "Ona to opravdu napsala? Kecáš!"
Knížka jsem doslova zhltla jedním soustem. Jak už to u Rainbow bývá, je to perfektně napsané, čtivě, chytlavé, zábavné a prostě sakra dobré. Pro ty, co četli Fangirl je to nutnost, protože tahle knížka vás donutí totálně fangirlovat. I když bych Baze nakonci nejraději viděla s Penny a Simona s úplně někým jiným, čtení sem si užila a rozhodně doporučuju.

Misha11
27.12.2016

Skvělé pokračování FanGirl, ačkoli je to úplně o něčem jiném. Jde ráda, že autorka vyslyšela prosby fanoušků a věnovala Simonovi samostatnou knihu.
Všechno dobře vymyšlené, čtivé, postavy byly příjemné, podobnost s HP byla, ale upřímně, jaké nové fantasy knížky nejsou ničemu podobné?
Konec jsem tak trochu očekávala, ale i tak knížku hodnotím dobře a doporučuju ji.

ChytráVčelka
21.12.2016

Tato kniha je má nejoblíbenější od Rowellové. I když jsem ve Fangirl části se Simonem a Bazem přeskakovala, v téhle knize jsem je hltala. Samu mně to vážně překvapilo a to jsem ani neuvažovala o tom že si jí přečtu...... Děkuji paní Rowellová :)Štítky

pro dospívající mládež (young adult) fantasy LGBTI

Autor a jeho další knihy

Rainbow Rowell

Rainbow Rowell
americká, 1973

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Přečtených273x
v Právě čtených15x
v Knihotéce118x
v Doporučených45x
v Chystám se číst282x
v Chci si koupit107x