Naslouchač

Naslouchač https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/bmid_naslouchac-OED-275144.jpg 5 4315 1215

Naslouchač série

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.... celý text

Miška74
Miška74
12.03.2024 5 z 5

Opravdu dlouho jsem se této knize vyhýbal, protože nemám moc ráda fantasy žánr. Nakonec jsem se přemohla a po knize sáhla, když má tolik procent a navíc je od české autorky a vůbec toho nelituji.
Moc hezky vykreslený svět, kde se příběh odehrává a velmi zajímavý příběh.
Kniha mě opravdu vytáhla do děje a já jsem se nedokázala odtrhnout.
Asi dám fantasy ještě šanci, každopádně v téhle sérii hodlám pokračovat a těším se na další díl.

jfialova
jfialova
27.02.2024 4 z 5

Velmi milé překvapení, též vzhledem k tomu, že jsem od autorky přečetla předtím pouze knihu Zrozena z popela, která mě teda moc nenadchla. Do dalšího jejího počinu jsem tedy nešla s nějakým velkým očekáváním. Ano, jsou tam drobnosti, které by se daly vytknout, ale jako celek to působí dobře-příběh dává smysl, postavy jsou poměrně dobře propracované, do dalšího pokračovaní je tam jistě spousta potenciálu. Trošku se bojím, aby to nesklouzlo do laciných romantických klišé a překombinovaných vysvětlení záhadných jevů, protože ta Zrozena z popela mi pořád někde vzadu straší, ale další díl série si dám s chutí.

vladka16
vladka16
21.02.2024 5 z 5

Tak jsem si to po asi dvou letech zopakovala. Nic to na mém nadšení nezměnilo, ba na opak. Vrátila jsem se ke svým přátelům , jejich nelehkému životu a osudu. Vracím se ráda, i k postavám, které mají své hříchy z minulosti, někdy je mi jich líto, někdy se na ně zlobím, potom jim zase fandím. Obdivuji fantasii, lidí, kteří pro nás tyto příběhy píšou, moc se mi to líbí. Jdu na pokračování.

feex8
feex8
15.02.2024 3 z 5

(SPOILER) Podľa hodnotení, ktoré kniha má, som čakala o dosť viac. Dielko je to pekné, pohodové čítanie (v mojom prípade počúvanie), dej rýchlo ubieha a človeka to núti pokračovať. Lenže... Skutočne ma iritovalo, aká je hlavná hrdinka plochá. A vlastne všetci v knihe. Učebnicový príklad tzv. Mary Sue. Žiadne negatívne vlastnosti, žiadne chyby, rozhodnutia a myšlienkové pochody nezodpovedajúce veku...

Čo sa týka kapitána, detto. Uňho bola aj nejaká snaha opísať aj zlé vlastnosti, ale už od počiatku bolo jasné, že je to za účelom, aby mohla Ilan dôjsť k "veľkému objavu", že kapitán v skutočnosti taký zlý nie je a teda, že tie jeho akože "zlé" vlastnosti buď vôbec zlé nie sú alebo sú ospravedlniteľné, alebo sa neskôr ukážu ako pochopiteľné.

Čo ale musím vyzdvihnúť, je naozaj pekne prepracovaný svet a, ako som už napísala aj vyššie, príjemná forma, ktorá núti človeka pokračovať a dozvedieť sa viac. Knihu napriek nedostatkom odporúčam, hlavne na nejaké to nenáročnejšie čítanie. Sama som zhltla všetky tri diely a teším sa na ďalší.

Ešte jedna vec mi prekážala, ale to už aj s ohľadom na ostatné knihy, ktoré mám za sebou. Autorka si vždy na koniec kníh necháva niektoré "veľké odhalenia", ukončuje knihy tak, aby bol človek zvedavý, čo sa stane ďalej. To je síce v poriadku, ale mňa celkom iritovalo, že som musela čakať pol knihy na niečo, čo bolo zrejmé už dávno a nezaslúžilo si byť tou pomyselnou čerešničkou na torte. A naopak, na to, čo by človek čakal, že sa konečne na konci dostaví, na to nedošlo. Bolo to natiahnuté do ďalšej knihy. Čisto subjektívne príbeh podľa mňa nie je materiál na pentalógiu, skôr na trilógiu.

EvaHonsová
EvaHonsová
28.01.2024 1 z 5

Fantasy román postrádá napětí a vtažení do příběhu. Nudné postavy. Určitě nebudu pokračovat ve čtení následujících dílů. Do čtení jsem se musela nutit, ale zvládla jsem to, proto ta jedna hvězda.

Domi_S
Domi_S
27.01.2024 5 z 5

Kniha mě pohltila. Ještě se mi nestalo, abych po dočtení okamžitě začala cist knihu znovu s úplně stejným zápalem. Precetla jsem si ji 3x během 5 dnů. Nádherně vykreslený svět Duvalského pohoří, života sklenářů a hlavní hrdinky Ilane. Kniha se četla jedním dechem. Top fantazy knížka.

Matri
Matri
22.01.2024 5 z 5

Od momentu, ako som začala čítať som sa doslova nevedela zastaviť. Toto, že napísala česká autorka? Klobúk dole a žasnem!! Jedna z najprepracovanejších fantasy vôbec!

Prvý diel Naslouchač je úžasným úvodom do distopickeho sveta, ktorý je rozdelený na ten moderný a ten, kde sa žije akoby opäť v stredoveku. Ani neidem vysvetľovať súvislosti a okolnosti - je to tak komplexné, že to si treba len prečítať (čo autorka našťastie vysvetlila hneď v úvode knihy). Autorka svet výstavala naozaj dômyselne a do posledného detailu.
Kniha je až neskutočne čtivá - dojemná, dychberúca, tajomná aj strašidelná, akčná, smutná, a ja som zažila XY ďalších pocitov...
Námet knihy je úžasný - Ilan, len ako 12 ročná je odtrhnutá od matky, nikto netuší, že pod špinavým habitom sa ukrýva malé dievča, čelí nenávisti, odsudzovaniu a mnohým život-ohrozujúcim dobrodružstvám!
Jedným slovom - toto bola jazda!!
Verím, že ďalšie diely prinesú nové odhalenia, lebo príbeh je plný nejasnosti, záhad a podivných tvorov. Teším sa na pokračovanie ;-)
Velké odporúčam!!!

"Takový je život, Ilan. Vzpomínka střídá vzpomínku. Ty obyčejné postupně vyblednou a ty podstatné s námi zůstávají. Těch hezkých je bohužel vždycky míň. Ale bez vzpomínek, Ilan, bez vzpomínek by nebyl život.“

WaspSalander
WaspSalander
17.01.2024 4 z 5

Jednu hvězdu dolů za:
- pro mě strašný přehršel nových slov v knize, která se strašně pletla
- pomalý děj bez větších gradací
- charaktery postav, které se chovají buď nelogicky nebo všechny úplně stejně

4* musím dát za ten krásný fantasy svět, který mě uchvátil ač má kniha nějaké mouchy.

Sixtinka144
Sixtinka144
07.01.2024 5 z 5

První přečtená kniha za tento rok je rereading Naslouchače a nejspíš jsem nemohla začít nový rok lépe. Naslouchač je moje srdcová záležitost, kdykoli se mě někdo zeptá na mou oblíbenou českou spisovatelku, bez rozmyšlení říkám právě autorku Naslouchače, Petru Stehlíkovou. Knihu jsem četla podruhé, protože jsem si spoustu děje už nepamatovala, a tak jsem z ní měla stejně skvělý pocit jako poprvé. Autorka vymyslela geniální svět, který je krásně popsaný, dýchá to na vás takovou zvláštní atmosférou a baví mě, jak jsou zde do detailu popsané části světa, ve kterém hlavní hrdinka žije. Věřím, že někomu tento první díl může připadat lehce nudnější, protože jsou zde ty popisné pasáže, ale já je mám moc ráda a velmi oceňuji, jak autorka buduje tento dystopický svět. Za mě je tahle kniha jedna z nejlepších českých fantasy knih a určitě ji mohu doporučit.

alishek
alishek
05.01.2024 4 z 5

Příběh je napsaný poutavě a člověk chce vědět, co se bude dít dál. Nemůžu si však pomoci, ale místy mi hodně připomíná sérii Shadow and Bone.

karel.kral
karel.kral
30.12.2023 5 z 5

Když jsem začínal číst tohle knihu, měl jsem obavy, aby to nebyla jen další pohádka pro mladé. Ale ne, bavilo mě to od začátku do konce a v rámci fantasy to bylo i velmi reálné. Pěkný lidský příběh, zajímavý děj, trička emocí ve správném poměru. Moc pěkná kniha, těším se na další díly.

mirek7450
mirek7450
28.12.2023 4 z 5

Poslechl jsem si audio. Zajímavá česká fantasy. V druhé polovině se mi však zdála jen "natahovaná" bez zásadních změn a bez závěru - asi jako nalákání na další díly.

Damonka12
Damonka12
25.12.2023 5 z 5

Z knihy jsem byla absolutně nadšená. Takhle hodně dobrou fantasy jsem už dlouho nečetla. Autorka nám perfektně popíše svět a hlavní hrdinka je prostě perfektní. Kniha je plná tajemství a odhalení a to já prostě miluju.

bumble
bumble
20.12.2023 5 z 5

Určitě hodně povedená fantasy. Jasně, působí to jako young adult fantasy, ale to vůbec není na škodu. První díl mě hodně mile překvapil a nemohl jsem se odtrhnout od čtení. Děj měl spád a stále se něco dělo. A na závěr se i trochu vysvětlilo, proč k válce se sklenaři vlastně došlo a proč se lidé z nížin takto chovají. Ano, rozhodně sahám po druhém dílu a už se těším, jak se příběh bude vyvíjet dál.

nikola3989
nikola3989
07.12.2023 5 z 5

Bože, jsem nadšená! Dlouho jsem tuhle knihu odkládala, myslela jsem, že to bude katastrofa, ale opak je pravdou! Klobouk dolů!

Gleys
Gleys
23.11.2023 5 z 5

Do posud jsem se nepovažovala za čtenáře fantasy. Od knihy jsem neměla velká očekávání a i přes pěkné recenze jsem ji brala spíše "na zkoušku". Ani nevím jak, ale už jsem v druhém díle a nemohu se dočkat až začnu číst třetí. Jsem nadšená! Kniha je psána velice čtivě a poutavě.

Péťa.Š
Péťa.Š
19.11.2023 5 z 5

Tak tohle byla naprostá bomba! Prečetla jsem to tak, jak nejrychleji umím (za 2 dny).
Tuto knížku jsem zaznamenala asi před 4 rokama, kdy u ni byl obrovský “bum, ale odvážila jsem se k ni až teď. Nevím, čeho jsem se tak bála, asi že je to česká fantasy. Ale je to vážně skvělé! Klidně bych to srovnala s mým milovaným Skleněným trůnem.
Doporučuji, kniha nezklamala. Bavila mě od první až do poslední strany.

Jana512
Jana512
18.11.2023 4 z 5

Fantastická knížka z tajemného světa sklářů, ukazuje krásný vztah dítěte Ilan, obdařeného mimořádnou schopností naslouchání sklenitu. Tato schopnost ji posunula z chudé chýše do učení k mistru, a pro své nadání byl/a vybrána ke spolupráci s Kapitánem a pětadvacítkou ochránců - mužů, kteří chránili sklářské oblasti před nebezpečím, která jim hrozila. Prožila spolu s nimi nelehké chvíle a to utužilio i jejich vzájemný vztah , na kterém se můžeme poučit a snažit se využívat své schopnosti ve prospěch druhých. Kniha se mi dobře četla a doporučuji pro pobavení i poučení .

Tobias009
Tobias009
17.11.2023 5 z 5

Super, není co dodat.

mondulinecka
mondulinecka
12.11.2023 5 z 5

Po dvou letech jsem se rozhodla se k sérii vrátit. Opět přečteno během dne a pocity jsou naprosto stejné. Sice si zhruba pamatuju, ale nijak mě to o zážitek ze čtení neochuzuje. Sice už dávno nespadám do kategorie YA, ale tenhle typ knížek fakt miluju a neřekla bych, ze mě to někdy opustí. Moje jediná výtka po světech SJM je to, ze bych ocenila mapu tohoto světa.