Naši furianti

Naši furianti https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1955/bmid_nasi-furianti-Bir-1955.jpg 4 284 41

Je to realistické drama o mezilidských vztazích a o životě na vesnici. Zápletka příběhu je velmi prostá, 2 vesničané, vysloužilý voják Bláha a úlisný krejčí Fiala, se přou o post ponocného. Při sporech často nejde o věc, ale o osobní zájmy. Hlavní vliv mají dva sedláci, Dubský (starosta) a Bušek (první radní). Ti mají rozhodnout, který z nich místo ponocného v jejich vesnici získá...... celý text

aktijnov
03.04.2024 3 z 5

Přelouskáno v rámci povinné četby. Děj jednoduchý, předvídatelný. Postavy jako z loutkového divadýlka.

Štěpánka_010
05.10.2023 5 z 5

Ještě před přečtením jsem zhlédla v Národním divadle představení, které bylo velmi zdařilé a můžu jen doporučit. Teď jsem si řekla, že by bylo fajn si přečíst i knihu, i když jsem věděla, o čem to bude, a jak to dopadne. Poměrně útlou knížečku jsem přečetla během pár dnů. Zajímavý námět na dej.

tittanie
07.07.2023

Kniha se mi jako povinná četba vyhnula, tak jsem si ji na základě zmínky přečetla sama, jenom si nemůžu vzpomenout, ve kterém filmu jsem na tu zmínku přišla. Aha, vlastně vím, bylo to ve druhém díle Slunce, seno...
Docela zajímavé, rychle se čtoucí kniha.

RonnieSmithx
12.06.2023 4 z 5

nojo to furt každé chce být ponocné ale na vojnu musijo chodět děcka

Fidibus
10.02.2023

Audio poslech - záznam představení ND z roku 1953, téměř 2hodinové.
Celé je to o vesnických vztazích, aplikovatelné na dnešní dobu. Zápletka je o tom, kdo získá místo ponocného, zda bývalý voják, nebo krejčí s kupou dětí. Ten druhý na to nejde úplně čestně...

Isew
04.02.2023 3 z 5

Jak by řekl šikovatel Vogeltanz: "Čím víc nás tady je, tím lépe se nám povídá." Tady bylo postav víc jak na orloji. A povídalo se opravdu zábavně. Vesnice přelomu století, starosta, první radní, další figurky a boj o místo ponocného. Zákulisní čachry a nevraživost. Dva zamilovaní, jejichž budoucí štěstí závisí na jejich otcích (furiantech). Ačkoli tato hra měla premiéru v roce 1887, je stále živá, protože charaktery lidí se příliš nemění. A proto se stále inscenuje. A je to dobře.

nevermore3
17.11.2022 4 z 5

Jediné propálené dílo páně Stroupežnického, já osobně mám pro něj slabost. "Taškářství, furianti, komedianti..." Kousek z těch vesničanů je v každém z nás. Děj je prostý a předvídatelný... samozřejmě, ale nemyslim si, že je prvořadý.

KarelČapek
11.11.2022 5 z 5

Kniha se mi opravdu líbila. Četla se krásně, snadno a sama. Děj byl jasný, zřetelný a dával smysl což se mi líbilo. Místy byly i vtipné pasáže . Opravdu pěkná napsaná kniha.

Scathia
19.06.2021

Vesnické starosti na moji hlavu… jo, bylo to svižné, čtivé, vtipné…

Stephaniee
01.05.2021 4 z 5

Povinná četba, kterou jsem přečetla na jeden nádech.

Ronnie68
29.03.2021 4 z 5

Příběh, který se četl skoro sám ...

Hani77
04.01.2021 5 z 5

Četlo se samo :-). Dílo je nejen o velkém furiantství, ale i o velké chytrosti, jak vyzrát na hlupáky.

"My nejsme žádný pařezy, rozumíte - my jsme obecní radní!"
"Radní nebo pařez - to je mi jedno!"

kacaabba
19.10.2020 5 z 5

Viděno jako divadelní hru nastudovanou v Národním divadle M. Macháčkem. Od hry neočekávajete nic hlubokého, ale reálie (nejen) tehdejší doby tam vyobrazeny jsou k popukání.

elis-93
23.07.2020 4 z 5

Povinná četba, překvapivě fajn

bílárůže
12.04.2020 4 z 5

Když jsem přečetla knihu Strakonický dudák, již jsem neměla pražádnou chuť číst i knihu tuto, ale nakonec jsem se k tomu "dokopala" a jsem za to ráda. Naši furianti byla pro mne kniha více zajímavá a líbila se mi mnohem více než příběh dudáka Švandy. Jazyk, kterým je hra psaná, se mi líbil, četba utíkala a ani jsem se nenadála a byla jsem na konci. Za mě se jedná o jedno z povedenějších děl tohoto období v českých zemích. Jistě doporučuji dalším čtenářům. Je to krátké dílo a velmi hezky popisuje tehdejší poměry a zvyklosti.

MilanCFC
17.09.2019 5 z 5

Tehdejší venkov?? To všechno se klidně mohlo stát včera a skoro kdekoliv! Úžasné drama plné humorných momentů a dialogů. Sakra rád bych tuto hru viděl naživo v divadle. Až mě trochu zaráží zdejší nižší hodnocení, ale to vem čert. Kdyby šlo, dal bych ještě půl hvězdu navíc.

Margherita_N
15.09.2019 5 z 5

Oceňuju vyobrazení vesnických charakterů. Furianty jsem viděla i jako hru v Divadle v Dlouhé a na výkon Miroslava Táborského, kterej musel furt nosit obecní kožich sem tam, podle toho, kdo byl zrovna zvolen ponocným, vzpomínám dodnes.

AliStejsy
25.02.2019 3 z 5

Takový průměrný příběh.. nenadchne a neurazí

Pawlisman
08.12.2018 4 z 5

Čtivá hra a příběh. Pěkné dialogy. V té době určitě přínosné pro město i vsi.

Kuža007
14.07.2018 4 z 5

Naši furianti je kniha, ve které autor dokonale popsal lidi a jejich neduhy.