Popol všetkých zarovná

Popol všetkých zarovná

Naozaj neobyčajný detektívny román! Napísal ho človek, čo do detailov pozná policajné prostredie, podsvetie i praktiky tajných služieb. Často je však ťažké rozlíšiť, kto je kto. Detektívi Krauz a Fischer z oddelenia vrážd v Meste sa pri vyšetrovaní smrti mafiána Malého Pavúka, pobočníka Miroslava Stehlíka alias Bossa, dostanú k magnetof...celý text

Naozaj neobyčajný detektívny román! Napísal ho človek, čo do detailov pozná policajné prostredie, podsvetie i praktiky tajných služieb. Často je však ťažké rozlíšiť, kto je kto. Detektívi Krauz a Fischer z oddelenia vrážd v Meste sa pri vyšetrovaní smrti mafiána Malého Pavúka, pobočníka Miroslava Stehlíka alias Bossa, dostanú k magnetofónovej kazete, na ktorej sa nebohý Malý Pavúk dohaduje s neznámym mužom na nejakom únose. Neskôr za podozrivých okolností vybuchne auto policajta Róberta Eliáša. Ukazuje sa, že vedel niečo o spolupráci tajnej služby a mafie pri únose syna vysokého predstaviteľa Republiky... Keď do seba začínajú kusy skladačky zapadať, z Ministerstva príde rozkaz vyšetrovanie zastaviť. Autor tvrdí: " Všetky osoby, dej a miesto v tejto knihe sú vymyslené a akákoľvek podobnosť so skutočnými udalosťami je čisto náhodná... " A možno nie ! méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26763/popol-vsetkych-zarovna-WjO-26763.jpg 4.1210
Série:

Naše Mesto (1.)

Žánr:
Detektivky, Literatura slovenská
Vydáno:, Slovart (SK)
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (50)

Přidat komentář
Šárka5875
13. března

Tato kniha je první, kterou jsem od slovenského autora Dominika Dána četla. Dán rozhodně píše čtivě. Přestože problematika politiky mi není moc blízká a kniha je věnována především tomuto tématu, četla se mi dobře. Děj mě nenudil, odvíjel se poměrně svižně. Nechybí mu autenticita.
Ať už je příběh fiktivní či není, člověka z něj rozhodně mrazí. Pro jisté osoby neznamená lidský život vůbec nic, snad jen nějakou jmennou položku na seznamu.
Závěr je v podstatě předvídatelný, jak co se týče vraždy staré paní, tak války v podsvětí.

Popel všechny zarovná určitě doporučuji k přečtení těm čtenářům, kteří mají rádi politickou tématiku. Navíc... Richard Krauz je rozhodně velký sympaťák, kterého si rychle oblíbíte, a strávíte s jeho příběhem zajímavé chvilky.

Jelikož je toto moje první „dánovka“ a jde o autorovu prvotinu, věřím, že další jeho knihy, na které se v budoucnu chystám, mě zaujmou ještě mnohem více.

dacha
21. ledna

Po přečtení této knihy jsem musela hodně dlouho sedět a přemýšlet o pomíjivosti lidského života.Člověk si uvědomí jak důležitá v životě je pro něj rodina a zázemí,které poskytuje.Jaké pozlátko se na nás z médií usmívá a mocní si myslí,že nám mohou kázat jak myslet.Je na inteligenci každého čemu je ochoten uvěřit,ale hlavní je mít vlastní úsudek a nenechat se tou mašinérií převálcovat.

Blekmun
10. ledna

Áno, osoby, miesta a udalosti v tejto knihe sú vymyslené. A ja som káčer Donald :)

Trochu ma miatol štýl rozprávania, občas som nevedel, čo je skutočná minulosť a čo iba minulá prítomnosť, ale to je asi otázkou vlastného IQ, neviem..

Asi to tak je dobre, pretože vražda babičky je v tejto knihe podružná vec, vyšetrovaná mimochodom, na pozadí svinstiev, ktoré sú ukážkou absurdnej arogancie moci a frustrácie tých, ktorí by proti nej mohli bojovať, lenže nemajú ako.

Dán to okorenil pútavými opismi policajnej práce, hurónskym slovníkom, ktorý je narozdiel od CSI makačov v labákoch uveriteľný, jednoducho v každej chvíli dáva laikovi pocit, že to písal človek, ktorý toto kedysi musel robiť. A hlavne - že sa to na pozadí 20 rokov starej skutočnej kauzy mohlo takto nejako presne odohrávať.

callahanh
05. ledna

Kdybych si tu nepřečetl, že jde o autorovu prvotinu, ani bych to nepoznal, protože Popel všechny zarovná je hodně strhující a zajímavé čtení, které mi z těch, co jsem zatím četl (a není jich moc), přijde nejlepší. Je tedy pravda, že některé popisy jsou zdlouhavé a odlišení časových linií tu chybí a čtenář se v nich ztratí a také to, že postavy jsou sice sympatické, ale zjednodušené a inspirace ze slavnějších zahraničních detektivek je tu asi hodně velká (nevím ale, zda jsou všichni policisté takhle "zaškatulkovatelní"), to jsou ale jediné výtky, které mám. Je sympatické, že se tu řeší dva paralelní a nesouvisející případy a policejní práce je tu ukázána ve vší své rutině i náročnosti a Krauz s Fischerem jsou poctiví hrdinové, kterých je v podobných románech třeba. Autorovi se sice úplně nepovedly popisy akčních scén a celý konec je možná trochu přestřelený, ale závěrečná pasáž, která přichází s pro čtenáře hodně zajímavou a nezodpovězenou otázkou, knihu povyšuje na opravdu výbornou žánrovku, kterých je u nás málo. Navíc věřím tomu, že podobným způsobem je propojen zločin s policií i u nás, nedělám si iluze a je mi z toho smutno. 80%

Evišťátko
18.12.2016

Nemám ráda politiku v jakékoliv podobě, ale v tomto případě udělám výjimku. Skvělá politická krimi!

RSR
05.12.2016

Pro mne vcelku dobrá detektivka. V podstatě se jedná o dva samostatné příběhy. Prvním je vražda staré ženy, druhým vražda v podstvětí a všudypřítomná politika. Co mi trochu vadilo je, že jsem místy nevěděla, jestli jsou v minulosti nebo v přítomnosti. Asi bych ocenila jiné dělení do kapitol. Vzájemné spojení obou případů mě docela překvapilo.

wiix
28.11.2016

Podivuhodne a konečne slovenské čtivé dielo a dokonca detektívka! Medzi vyšetrovaním a klasickými klišé vetami boli pútavé opisy života postáv a doby a snaha ponúknuť čitateľovi viac.

Patricio
14.11.2016

V knize je pár zdlouhavých pasáží, ale pro pochopení tehdejšího dění je velmi důležité je přečíst. Jinak není knize co vytknout. Zajímavost je, že v průběhu mého čtení knihy chytli v Mali jednoho z únosců prezidentova syna. 95%

diabolka3
29.10.2016

Bez těch metafor by se to možná dalo číst.

YouthDecay
12.10.2016

Nebyť všetkého toho sexizmu, tak hodnotím o hviezdičku vyššie. Písané je to ako bežná komerčná oddychovka, ktorá má ale hlbší presah vo svojej kritike Mečiarizmu, ktorá je skutočne ostrá a účinná.

gladya
29.09.2016

Čekala jsem běžnou tuctovou detektivku,našla jsem víc .

Jsou to vlastně dva příběhy či případy. Jeden celkem banální kriminální případ. Proti odhalování sériový vrahů a psychopatů ze severských detektivek to vlastně je "čajíček". Jenže reálné nebo alespoň věrohodné popisy policejních postupů nakonec činí knížku ještě zajímavější .

Druhý příběh má prvky politického thrilleru. Čtenáře až mrazí, jak je to uvěřitelné.

Styl vyprávění je zajímavý, jen jsem se trochu ztrácela v časové linii. Pokud jsem autora chválila za věrohodnost (nebo možná její iluzi), neplatí to tak docela o některých postavách. No, třeba se pletu a policisté jsou takoví.

Lenka.Vílka
18.09.2016

Příběh sám o sobě dobrý, ale vadilo mi, jak je kniha napsaná. Nedokázala jsem ji brát vážně, přestože by si to příběh sám o sobě zasloužil. Tohle uvolněné "vyptávění nad pivem" mi nesedí.
Nejdřív mi jenom lezly na nervy všechny ty dovětkové věty s vykříčníky. A potom uplně všechny věty s vykříčníky, kterých tam bylo až moc. Fakt zbytečný a otravný. Zkusím další díl z důvodu obecného nadšení z tvorby autora. Uvidíme.

Ladys
13.09.2016

Moje šestá kniha od D. Dána.
Nevím, jestli je to překladem, nebo tím, že je to autorova prvotina, ale nebylo to tak lehké a přímočaré čtení, na jaké jsem od něj zvyklý. Vlastně spíš od českých překladatelů.
Dva případy v jednom románu je dobrý tah. Čtenáře udržuje v dvojím napětí.
Kriminální zápletka standard Krauz a spol.
A politicko-kriminální zápletka?
I když autor vždy předem upozorňuje, že příběh se nezakládá na pravdě, tak klidně věřím, že si něčím podobným prošel. A už nemám iluze o vlivu a provázanosti mafií a politiků v jakékoliv zemi na světě, která vás napadne.

konicekbily
18.08.2016

Zbytečně zdlouhavé popisy policejní práce v první polovině knihy se autor snaží nahradit provázaností všech lumpů na špičkách a "špičkách" společnosti.

pocitac311
08.08.2016

Prvá kniha, ktorú som čítal od tohto autora. Asi do polovice som musel silno bojovať so zdĺhavými opismi a zvláštnym štýlom a prekážalo mi čiernobiele vykreslenie charakterov postáv. Druhá polovica priniesla svižnejší dej čítalo sa to omnoho lepšie. Vďaka prekvapivému záveru som ale pochopil, prečo je kniha stavaná na dvoch dejových líniách a celé to dalo zmysel. Oceňujem veľmi dobré vykreslenie pomerov a atmosféry spoločnosti v polovici 90-tych rokov.

ber-tram
05.08.2016

Dominik Dán na rozdíl od Zdeny Frýbové, kterou mi jeho sloh maně připomněl, nepotřeboval odborného konzultanta, jehož ona si obvykle přizvala, nedotčena moc tím, o čem píše, kdežto D. D. si vše evidentně odžil a odpracoval. Potom se ptám? Skutečně policajti takhle nasávají (Krauz)? Fakt se s úspěchem dostanou pod každou sukni (Chosé)? Budiž, i kdyby autor malinko nadsazoval, má na to literární licenci podloženou tvrdou profesní praxí.
Tři postřehy úhrnem:
- na to, že jde o prvotinu, klobouk dolů - ta občasná neohrabanost se nepochybně obrousila v dalších dílech, jak dříve či později zjistím,
- začal jsem číst magického 1. srpna - v den startu kontroverzní fúze policejních útvarů, o níž dnes ještě není zřejmé, ale čas věřme ukáže, jaké politicko-mafiánské sviňárny měla zamaskovat,
- charismatického Krauze jsem si vymaloval do fyziognomie Roberta Šlachty – tj. žádný seladon, ale charakter. 38/16

Ivana11
14.07.2016

Moje druhá knížka od tohoto autora. V první polovině jsem si připadala, že se špatně soustředím, bylo to dosti hutně napsané - hrozně moc informací, nestačila jsem to vstřebávat. Ve druhé polovině příběh nabral spád, to už jsem byla spokojená. Autor se zřejmě dobře orientuje v kriminalistice. Až po přečtení knihy mohu zhodnotit, že to bylo pěkné, určitě si od D. Dána přečtu další knihu .

medvidek
20.05.2016

Zacatek me vubec nezaujal, ani jeden z hrdinu mi nebyl nejak extra sympaticky, vetsina policistu byla podivne vykreslena. Pribeh se casem docela rozjel, ze jsem ho docetla pomerne rychle, nejak mi tento styl nesedel.

jarkamet
17.05.2016

Moje první kniha od tohoto spisovatele, ale nevím jak se k ní postavit. Občas hrozná nuda, občas zase zajímavé a poutavé čtení. Policajti vylíčení jako alkoholici a sexuální devianti. V každém případě kniha byla pro mě příliš zdlouhavá, a taková bez závěru, bez vyřešení s otevřeným koncem. Ale určitě zkusím ještě jednu knihu přečíst. Zatím tak za 2 a půl hvězdy.

Plútarchos
14.05.2016

Původně jsem chtěl dát příběhu tři hvězdičky. Richard Krauz jako příslušník mordparty vyšetřuje vraždy. Prostředí a práce policie je vykresleno velmi svérázně - jsou to lidi z masa a kostí, kteří mají své avantýry s babami a chlastom. Ale je z toho cítit, že autor zná jak to u kriminálky chodí a ví o čem píše. Dva paralelní případy - dvě vraždy - jedna stará paní a druhou obětí je Malý Pavúk člen mafie a podsvětí.

"Staručkej babičke na antikorovom stole už nebolo pomoci, bola sinavá a stuhnutá ako jaternica vytiahnutá z mrazničky. Realita bola smutná, vlastně strašná, a babičku z podobného chladného miesta pred malou chvíľou naozaj vytiahli a previezli na mestskú patológiu. Podchladenie nebola pravá príčina jej terajšieho stavu, odborne povedané, bezprostredná príčina smrti. To bol už iba dôsledok toho, čo s ňou nejaká sviňa porobila uprostred minulej noci. Pravá príčina smrti sa nachádzala tesne pod hrudnou kosťou, prechádzala..."

Teprve závěr celé knihy, to poselství a cesta ven, to světlo na konci tunelu mě přesvědčilo o změně názoru na celou knihu. Odvážný popis spolupráce mafie a podsvětí s tajnými službami - vše řízeno z nejvyšších politických kruhů. Ovlivňování práce policie, státních zástupců, odstraňování nepohodlných svědků, likvidace a manipulace důkazů, zametání vyšetřování pod koberec... to jsou praktiky politických představitelů mladé "demokracie". Čtenář musí mít husí kůži, když si představí, že se to skutečně děje a jedinec je proti tomu naprosto bezmocný a je smeten jako ptačí pírko ohromným větrným hurikánem; rozcupován soukolím obrovské mašinérie propletence státní moci a podsvětí; mafie, která může beztrestně vykonávat tu nejšpinavější práci v zájmu politických cílů.

Popel vše srovná - Aequat omnes cinis (Seneca)

Jaruš7
22.04.2016

Moje první knížka od D.Dána, za odvahu ke zprůhlednění citlivého tématu a pracovní zpovědi svého svědomí dávám 4,5 *. Takto snad ,alespoň ten titul , bude o něco méně pravdivý.

nursejane
18.04.2016

Moje třetí kniha tohoto autora a rozhodně ne zklamání :-)

adelinka
17.04.2016

Ide asi o prvú Dánovu knihu....priznám sa, že som trochu strácala časovú súvislosť, ale neskôr sa dej tak rozbehol, že som knihu doslovne hltala. Mne osobne sa Dán číta veľmi dobre.....ale pri čítaní som sa trochu aj desila, kde to žijem? Či existuje niekde aj bezpečie?

DriftBooks
15.04.2016

Je to po všech komplikovaných Deaverech a seveřanech balzám na duši – dá-li se to tak o docela kruté detektivce říci. Takový pitaval... Ale Dán dokáže příběh zlehčit příjemným humorem. Partička policajtů vám bude – a to je vlastně také balzám na duši – sympatická a Krauzovi budete fandit. Zasvěcený vhled do (slovenské) zločinecké galérky, nebojácný pohled pod pokličku (jedno z jaké země) politiky je bonusem.

Doporučuji Dána čísti v originále - tedy ve slovenštině... Překlad tomu pár procent ubere...

astroweb
10.04.2016

Velmi dobré, jen snad té politiky trochu víc, ne že by byla nezajímavá, právě naopak, ale v dalších knihách už je autor zkušenější a dovede všechno naporcovat lépe.

beran25
04.04.2016

Slušná detektivka a ještě si u ní člověk trochu zavzpomíná.

zamiokula
01.04.2016

No,já tedy nevím,ale kdyby se pořád vyjde neomilalo,že je to autorova prvotina,vůbec by mně to nenapadlo, možná ti,co to zde tolik haní,by meli zkusit napsat něco sami,myslí li si,že by to dokázali lépe... Já jsem knihou nadšena,styl mně přímo uchvátil,a občasné odbočky od děje, i vtipné postřehy,na které si všichni stěžují,se mi velmi líbilo,a nutilo mne nad některými věcmi se pořádně zamyslet...ale uznávám, že je to částečně také způsobeno mým vyšším věkem, a tudíž tím,že onu zde popisovanou dobu ,jsem sama zažila...zkrátka za mně autorovi velký obdiv,a uz se těším na jeho další literární skvost!!!

Joges
27.03.2016

Nečekal jsem, že kniha našich sousedů, respektive slovenský autor, mě bude tolik bavit a napínat. První případ pro oddělení vražd se čte dobře jako pravá detektivka. Druhá mafiánská linka se díky popisnosti už trochu vleče. Autor však dokázal text okořenit humorem a trefnými poznámkami tak, že kniha je „prudce čtivá“. Dánův styl mi sedí a vyhovuje. Není to žádné podbízivé žadonění o čtenářovu pozornost, je to prostá a dobrá práce spisovatele, jak má být. Navíc nečekaný závěr případu Richarda Krauze definitivně rozhodl o pěti bodech při hodnocení. Dominik Dán se svým živým stylem psaní tak katapultoval mezi mé oblíbené autory. Do slovenských vod zločinu se rozhodně ještě vrátím.

trudoš
20.03.2016

Pominu-li, že se vyšetřovatelé chovají jako parta hospodských štamgastů, jejichž chlapácké vtípky jsou na středoškolské úrovni, nebylo to zas tak špatné. Zápletce bych rozhodně vytknul zbytečné rozdělení do dvou dějových linií, z nichž jedna je zajímavá a druhá obehraná. O to víc, že spojitost mezi nimi je prakticky nulová. Ignorovat jsem nedokázal ani nesmyslný rozsah, kdy se k jádru pudla dostává čtenář extra širokým obloukem a ještě přitom musí zhlédnout nedůležitou milostnou aférku. V rámci toho se doteď musím smát nad absurdním žebříčkem hodnot, kdy podvést manželku je v pořádku, ale podrazit kamaráda je sviňárna par excellence.
Přesto se celku nedá upřít kouzlo kriminálního retra, i když autorovi spektakulární popisy, černobílé charaktery a nutkavá potřeba ke všemu připojit vtipnou metaforu, jsou občas vážně pekelné. Na druhou stranu mu přiznávám cit pro profesionální využití všech prostředků, které moderní thriller nabízí a jejich umného zakomponování do kulis hrdého Slovenska.

vorenus
10.03.2016

Tenhle tajemný chlápek mě dostává čím dál víc a víc. Po dočtení jedné jeho knihy mám hroznou chuť na další. Příběhy z nitra téhle skvělé mordparty jsou neskutečně návykové, ale tentokrát jsem měl strach, že to asi opravdu nebude fikce, i když to autor na začátku knihy vždy zdůrazní.