Červený kapitán

Červený kapitán

Pri rekonštrukcii starého cintorína v centre Nášho Mesta vykopú robotníci truhlu s pozostatkami bývalého kostolníka z kostola svätej Barbory. Nešetrným zaobchádzaním sa truhla náhodou otvorí a chlapi zistia, že v lebke je zatlčený klinec. Na miesto záhadného nálezu privolajú začínajúceho detektíva z oddelenia vrážd Richarda Krauza a jeho staršieho kolegu Eduarda Burgera. Onedlho zistia, že o odhalenie skutočnej príčiny smrti nebohého kostolníka nemá záujem ani cirkev, ani vyššie miesta... Začnú rozmotávať klbko záhad zapadaných prachom a vôbec netušia, že sa nechtiac dostanú na stopu najväčšej záhady, akú kedy na oddelení vrážd riešili... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26766/cerveny-kapitan-Vbc-26766.jpg 4.3292

Naše Mesto (6.)

Detektivky, Literatura slovenská
Vydáno:, Slovart (SK)
Více informací...

francouz

Moje první setkání s Dominikem Dánem, bylo velmi intenzivní. Ano děj má velký spád a to, že se odehrává po revoluci a ukazuje praktiky STB, je tou silnější stránkou knihy. Trošku mě zklamalo propojení s templářským pokladem, ano na něj odkazuje mnoho knih, ale tady bych řekl, že je to spíše ke škodě, autor se pokouší poměrně slušně fabulovat a zapojuje do toho mocný nástroj latinu, ale není to k uvěření . Jinak jsou oba detektivové velmi zajímavé postavy, hlavně ten co má něco s čelistí, buldočí syndrom je znát na všech jeho krocích.
Je škoda, že se autor nedržel sítě STB a jejich konfidentů, trošku nakouknout víc pod pokličku jejich pohnutek, protože jinak to bylo velmi svižné a poměrně čtivé.

Selinute

Jedna z nejlepších "Dánovek", které jsem doposud četla. Jako vždy hodně přesvědčivá a napínavá až do samého konce. Nadšena knihou, rozhodla jsem se shlédnout i stejnojmenný film. Ten je však, bohužel, jen slabým odvarem... A tak radím: "Zůstaňte u knihy, je vynikající!"

DennisMoore

Rudý kapitán mě hned několikrát překvapil - a většinou v tom dobrém smyslu. Obzvlášť se mi líbilo, jak Dominik Dán spojil dva (tři) žánry, jejichž spojení bych nečekal, a jak plynule a přitom překvapivě přešel od retro detektivky ke stylu, řekněme, Dana Browna. Vadila mi ovšem jeho neustálá potřeba vkládat hrdinům do úst humorné mono- i dialogy, jež většinou působily spíše nuceným dojmem než přirozeně, a také těch šťastných náhod bylo na můj vkus příliš. Za poslední výtku ale Dán nemůže - nechápu totiž, proč bylo nutné knihu překládat. Například jedna část, kdy v původní verzi slovenské postavy s největší pravděpodobností mluví česky a české zase slovensky, kvůli tomu úplně ztratila smysl.

Aleen

Objevila jsem slovenského Jefferiho Deavra! Jsem nadšená. Je to geniální vypravěč, který zná všechno z první ruky, přímo z terénu, protože sám je, nebo byl policistou, respektive i příslušníkem VB. Příběh zajímavý, hrdina lidský a morální a schopnost vyprávět má pan Dán vynikající.

misan69
19.12.2016

super !

Pampalini
15.11.2016

Možno priveľa príbehov spletených do jedného, ale má to zmysel. Je potrebné sa trocha viac zahĺbiť a je to veľmi dobré. Kombinácia ŠtB, hriechov minulosti a templárov pritiahnutá za vlasy, ale prečo nie? Chápem prečo templársku linku z filmu vypustili. Film je predsa len ľahšie a masovejšie stráviteľné médium. Knihy sú pre tých, čo zvyknú premýšľať… Určite stojí za prečítanie. Nadpriemerná detektívka.

Pilatko
27.10.2016

Za mě ano. Dej pro mě že začátku docela chaotický, ale jakmile jsem pochopila souvislosti, hned se mi to lépe četlo.

laepus
04.10.2016

Moje první Dánovka a přiznám, že kvůli upoutávce na film jsem knihu zhltnul rychle ještě před návštěvou kina. Už ze slova zhltnul je patrné, že do mě doslova spadla. I když mi byly některé názory policajtů vyloženě protivné, bral jsem to tak, že jsou to stejně jen fízlové a smyšlené postavy. Děj je krásně zamotaný a propletený ve čtyřech časových (dějinných) rovinách, přesto není problém se v ději i postavách orientovat. Je také vidět, že autor sloužil nebo stále slouží u kriminálky, protože suchých a zárověn uvěřitelných policejních hlášek bylo plno. Pro mě vynikající napínavá detektivka.

Kakho-Oto
03.10.2016

Kniha se čte určitě dobře, nicméně se jedná o román se smyšleným dějem. Templářská dějová linka je pro příběh stěžejní, ale zároveň se jedná o těžko uvěřitelnou věc: jednotliví členové, kteří znají cestu ke zlatu, mlčí, i když je zrůdní protivníci mučí jakkoliv - a to již po několik staletí!! O StB si nedělám iluze, ale tak jak v knize se nechovali snad ani v padesátých letech (v osmdesátých letech určitě ne). Zvěrstva prováděná běžnými faráři není ani potřeba komentovat... Němci nezaznamenávali přesný popis mučení - proč by to dělali? Pobavil profesor historie Barták - Dán si představuje historika jako osobu, která zná z hlavy snad všechna známá fakta o historii, což je samozřejmě zhola nemožné a tudíž velký nesmysl. Navíc profesor tvrdí, že dopadení parašutisté byli na místě zastřeleni - tomu by tak bylo jenom v případě, kdyby se partyzáni bránili se zbraněmi v ruce. V opačném případě by je Němci zajali a poté by se je snažili získat pro sebe (konfidenti - viz Čurda, rádiové protihry). Historickým nesmyslem je též tvrzení, že Státní bezpečnost vznikla až po únoru 1948. Ve skutečnosti byl celý SNB založen již v roce 1945, brzy po válce.

Kraken126
23.09.2016

Nemá to chybu, ale má to mnoho chybiček. Autor precizně dokázal zmapovat část novodobých dějin o kterých se mlčí a dlouho mlčet bude. Bureš je toho důkazem. Baba Jaga se škorpionem, přestřelka na nádraží jsou slabé články věrohodnosti děje. Trochu nejasný a rozpačitý závěr. Podobné jako u Jo Nesbo. Nicméně pan Dán norského krále severské krimi Jo Nesba vysoce převyšuje a je mi mnohem bližší. Audio je skvěle namluvené. Přes drobné chybičky dávám hodnocení nejvyšší a autorovi skládám hlubokou poklonu.

ivulka15
09.09.2016

Svižně a čtivě napsané ale zápletka s templáři byla trošku slabší.Doufám,že tahle doba už je opravdu pryč.

rodak
08.09.2016

Dobrá detektivka ,perfektni hovory policistu.Dej s Templarema malinko slabsi ,ale za sebe spokojen.

Skawin
01.09.2016

Detektivky moc nečtu, ale styl pana Dána mě chytl. Jasné, svižné, čtivé. Bohužel doba byla taková jaká byla, ale pan Dán se tohoto tématu zhostil se ctí.

teery.ts
18.08.2016

Velmi čtivá detektivka, oceňuji i humor, kterým je kniha protkána, občas jsem se musela smát i nahlas :-) Příjemná změna po těch všech severských detektivkách. Rozhodně se chystám na další knihu!

babsi66
15.08.2016

Moje první detektivka od Dána. No popravdě, tři hvězdičky dávám jen díky svižnému tempu vyprávění.

Zápletku pro mne zabila pointa na téma templáři a jejich poklad. Smotat dohromady Templáře, Gestapo a Státní bezpečnost bylo na mě trochu silný kafe. Jak v knize několikrát zaznělo "Tohle je jak z románu". Ano, je. Bohužel v prostředí porevolučního Československa to celé na mne působilo přehnaně.

Jaruš7
10.08.2016

Skvělé, je v ní tolik česko-slovenského naturelu, že pocit, že nám mohou takového autora ve světě jenom závidět, je pocit hřejivý. Velmi pozitivně hodnotím výklad historie Řádu s.z., je to obohacení obsahu, spolu se svérázným humorem a některými typickými jevy té doby , je to kniha napínavá , čtivá.

wooloong
10.08.2016

Hezky vykreslená doba, se Svobodnými zednáři to už bylo ovšem na hraně a v dlouhém výkladu starého profesora vyloženě rušilo nespisovné vyjadřování. Jednu smrt na konci si mohl autor ušetřit, ta byla zbytečná a sloužila jen k vyřešení Krauzova dilematu, který vlastně dilematem díky okolnostem ani nebyl.

beran25
24.07.2016

Na Slovensku umí napsat pěknou akční detektivku.

jan8470
18.07.2016

Tohle bude zlé. Dominik Dán mě uhranul svou knihou Uzel. Jeho popis stavu a postupů slovenské policie a slovenské státní policie těsně před pádem komunismu byl fascinující.
Rudý kapitán který se odehrává už po revoluci k tomu měl přinejmenším ve své první polovině neskutečně našlápnuto, ale díky zápletce která jako by vypadla z dílny Dana Browna se to celé jaksi pokazilo. Mnozí čtenáři si stěžují, že kolegové Richarda Krauze jsou nevýrazní a že dialogy šustí papírem. Ta první námitka je pravdivá, nicméně příběh je veden tak, jak je veden a tomu se musely podřídit i postavy. Tady to Dominik Dán zvládl alespoň podle mě velice elegantně. Dialogy jsou absolutně stejné jako u jiných autorových knih a neměl jsem s tím problém. Trochu mi vadila málo využitá postava kolegy Canise. Naopak přesun děje na Moravu mi přišel osvěžující.
Pro mě sice čtivá a vlastně i řemeslně zvládnutá kniha, nicméně mnohem slabší než Uzel.

šipek
18.07.2016

Knihy od tohoto autora mám rád, ale tato kniha se mi zdála slabší. Přesně to vystihl zde komentář - callahanh. Mám na tuto knihu totožný názor.

11.07.2016

Hvězdičku dolů za poslední část knihy, která se mi zdála až moc překombinovaná. Dialogy vtipné, nasmála jsem se.

edith79
24.06.2016

Tak tohle mě asi moc bavit nebude... To jsem si myslela na začátku čtení. Omyl ! Bavilo mě to a moc. Zase trochu jiný druh vyšetřování, ale četla jsem jedním dechem.

Hella
11.06.2016

Definitivně jsem se utvrdila v tom, že mi styl Dánova psaní nesedí, zejména dialogy kriminalistů. Prostě mi "nejdou snadno přes oko".

hanap
29.05.2016

Mě se kniha líbila, přidám brzy nějakou další.

callahanh
26.05.2016

Těžko říct, jestli to bylo překladem, ale přiznám se, že Rudý kapitán mě až tak neoslovil. Dánovi nelze upřít, že píše čtivě a svižně a děj vlastně ubíhá směle dál. Zároveň se mu povedlo příběh umístit do atraktivní doby těsně před rozpadem Československa, čímž má zvláštní atmosféru a troufnu si říct, že docela věrně zachycuje období, kdy se mohlo prakticky vše a staré struktury musely převléknout kabáty. Postava policisty Krauze je poměrně sympatická, jenže jeho kolegové nejsou tak výrazní a jsou to spíše figurky, takže jsem měl trošku problém je rozlišit. Moc mi nevyhovovalo ani střídání několika rovin, kterých se mi zdálo být až příliš. Dialogy mi někdy přišly hrozně toporné a nepřirozené, stejně tak určité popisy a akce, která byla asi zbytečně filmová. Zakomponování Svobodných zednářů nebyl špatný nápad, ale zdál se mi trochu nevyužit, některé věci se dle mého tak úplně nevyjasnily. Ve výsledku tak Rudého kapitána považuji za lehce nadprůměrnou knihu, která splní účel oddechovky, ale o moc víc nenabízí. 60%

LuckaH2
18.05.2016

Cetla jsem slovensky a hodne dobra kniha
+) vtipne hlasky, napinave(temna historie, stb...)necernobile postavy, perfektne popsana mista(uplne jsem tam byla)
Ale!:
-) to Velke Tajemstvi?? Proc ne neco originalnejsiho? To me zklamalo, a trochu moc hrdinskych scen ale Bond(preziju, utecu...).
Ale doporucuju k precteni, musime vedet co se v historii delo za zverstva(i kdyby z toho byla pravda jen 1/8).

martin3683
01.05.2016

Tak dlouho jsem narážel na billboardy a plakáty s Oldřichem Kaiserem, až jsem si řekl, že bych měl vlastně chuť na nějakou českou (pardon slovenskou) detektivku. A protože si nerad kazím zážitek z příběhu zfilmovanou verzí, netrvalo moc dlouho a prvních 100 stránek bylo za mnou.
Když zůstaneme ještě chvíli u filmové tvorby, tak bych knihu přirovnal k takové kombinaci Případů 1. oddělení a Šifry mistra Leonarda ve slovenském podání. S Brownem má autor společnou ještě jednu věc. Píše velmi čtivě, příběh frčí světelnou rychlostí a než se nadějete, jste ve třetině a není již žádné síly ve vesmíru, která by vám zabránila číst dál. Naštěstí autor není takový extrémista jako Dan Brown a i ty konspirační teorie drží v mezích a často si z nich sám utahuje.
Když to navíc zasadíme do porevolučních reálií, StB ještě živá a všudepřítomný strach z police (jsou to už naši nebo stále ještě oni?), tak to všechno nějak hezky funguje a baví číst.
Nečekejte žádné literární veledílo, pro mě je to navíc první kniha od Dominika Dána, ale pohodové a svižné čtení. Dostanete detektivku, kde je celkem brzy jasné, kdo je vrahem, ale přesto vás zajímají ty okolnosti a Velké tajemství, pro které stojí vraždit.

dencuska
24.04.2016

Musím povedať, že začiatok knihy ma veľmi zaujal, stred som nejako "pretrpela" a koniec to znova zachránil :) Na môj vkus trocha veľa opisovania dejín a pod. Ale v konečnom dôsledku, po jej dočítaní som sa zamyslela nad tým, ako brutálne a do detailov bol celý príbeh premyslený, ako boli jednotlivé postavy dokonalo popretkávané a zapadali do deja (aj keď som sa časom v nich už trošku strácala, kto s kým a pod.:)). Knihu a príbeh hodnotím celkovo pozitívne, samozrejme nesmel chýbať ani klasický humor policajtov, ktorý bol naozaj skvelý a veľakrát som sa naozaj pobavila, čo len celkový dojem z krimi príbehu dokresľuje :)

dani.kral
22.04.2016

Překvapila mě řada kladných komentářů této hrůzy. Knihu jsem sice dočetl, ale byla to ztráta času. Děj knihy ani v jednom případě nepřinutí čtenáře obávat se o osud vyšetřovatele Krauze. Kniha je psána většinou přímou řečí, asi umělecký záměr. Proč ale mluvil i vypravěč jazykem podobným policistům, jsem nepochopil. Většina postav, až na duchovní jsou stejné ploché postavy a mluví stejným jazykem kanálníků čtvrté cenové kategorie, čestné výjimky jsou jen postavy dvou duchovních a jednoho estébáka. A právě ten estébák je popsán nejplastiočtěji. Všichni chlastají jako Dánové, což mi velmi připomínalo Nesbova detektiva Harry Hola, takže nic originálního. Zápletku s pokladem Templářů jsem s drobnými obměnami četl už nejméně stokrát, kniha končí do nanicovata, takže čtenář neví proč byla napsána. Přes všechny výhrady k současné policii málokdo uvěří, že policisté jsou takoví burani a hlupáci, jak je nechává promlouvat ctěný autor. Možná můj negativní soud ovlivnil už začátek, kde autor líčí přerod bývalého policisty komunisty na poctivého demokrata odhodlaného sloužit spravedlnost. Připadalo mi to jako vlastní vyrovnání s minulostí a obhajoba estébáků (Canis).

pobijecmuch
10.04.2016

V úvodu svého komentáře použiji obvyklou větu některých vychloubačných místních uživatelů: "knihu jsem nejprve četl v originále" a až potom v českém překladu. Nedá se to srovnat, český překlad mně prostě už tolik nebavil. Něco mně tam chybělo a už i ty přeložené hlášky skoro nejsou humorné.
Podivuji se některými čtenářům, že se nutí do čtení knih o kterých dopředu ví, že je nebudou bavit. A už nechápu to trapné přirovnávání ke knihám Browna.
Tato kniha je velice dobrá, ale doporučuji ji přečíst ve slovenštině. A kdo slovensky neumí, ať si počká třeba na anglický překlad. :-)