Napůl zlý

Napůl zlý https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180593/bmid_napul-zly-Jpc-180593.jpg 4 677 151

Half Bad série

Fantasy příběh o nezdolné vůli přežít. Příběh, který vás chytne a nepustí až do poslední stránky. Nadpřirozený thriller se odehrává v novodobé Anglii, kde mezi lidmi žijí v utajení černí-zlí a bílí-hodní čarodějové. Obě frakce rozděluje silná nenávist a spojuje jedna jediná věc – strach z chlapce, který pochází z obou stran. Patnáctiletý Nathan je synem smíšeného čarodějnického páru a ostatními čaroději vězněn a mučen. Chlapec musí ze svého žaláře uprchnout před svými šestnáctými narozeninami a najít svého otce, nejsilnějšího a nejkrutějšího černého čaroděje na světě, jinak zemře. Zvládne svůj nelehký úkol přesto, že nemůže nikomu věřit? Ani dívce, kterou miluje?... celý text

Romány , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)

Half Bad , 2014

katallinka
katallinka
19.01.2024 4 z 5

3,5* zajímavý start fantasy série. Nathan měl hrozně těžký život bylo mi ho hrozně líto. Jinak celkem osvědčený model. Mladý kluk super silný se smutným osudem všemi pronásledovaný, který má velké štěstí. Otevřený konec určitě láká k přečtení dalších dílů.

Tirisa
Tirisa
07.09.2023 3 z 5

Jsem tak nějak někde mezi...zdlouhavé (nudné) pasáže se střídaly s těmi akčnějšími...Proto prostě tři hvězdy...je to někde mezi - no tak, už popojedem a no tak to bylo dobrý. Pokračovat ale určitě chci...

PosPol
PosPol
20.06.2023 1 z 5

Taky máte občas pocit, že čím hezčí obálka, tím horší obsah? Kniha Half bad (Napůl zlý) má bálku naprosto geniální, ale to je asi vše, co se mi na knize líbí.

Novodobá moderní Anglie. A v ní žijí dvě frakce, odjakživa se nenávidící a jdoucí si po krku Bílí a Černí čarodějové. A ačkoliv jsou Černí ti špatní (nečekali jste to, že?) a vraždí Bílé, pochutnávajíce si u toho na jejich srdcích a přejímajíce tak jejich schopnosti, mudlům (ježíš blažejům, pardon!) toto zůstává skryto.

Nathan to nemá již od narození lehké je spojením Černého čaroděje a Bílé čarodějky a tak se stává terčem šikany, nesmyslné nenávisti a obav z obou stran. V šestnácti je unesen a uvězněn u zrůdné vychovatelky. No hádejte, z jaké strany. Ano, Bílá čarodějka. Protože svět není jen černý a bílý, stejně jako se strany nedělí na dobré a zlé. Zde prochází mučivým výcvikem a týráním, ale zůstává nezlomný. Poté, co jej odvezou k přezkoumání, zda je Bílý či Černý uprchne a začne se skrývat. Ano, je s podivem, že zde máme Bílé Lovce, alis geniální čaroděje, kteří dopadnou kadého, ale mlady kluk jim bez problémů uniká.

V téhle knize pro mě bylo skoro všechno špatne. Za prvé se zde střídá zcela nesmyslně ich a du forma. Du forma je snad ta nejhorší forma vyprávění. Není mi jasné, z jakého důvodu se formy střídají, jestli to mělo být ozvláštění příběhu, tak u mě to vyvolalo akorát nasrání. Příběh je nezáživný, zmatečný, skákání v čase také příliš nepomáhá, postavy mi nijak k srdci nepřirostly a nezachrání to ani statečný a vtipný Nathan. Kniha však nastavuje skvělé zrcadlo dnešní společnosti to, jak jsou lidé schopni šikanovat druhé jen kvůli odlišnosti, nebo onomu dělení na dobro a zlo.

Mám ráda YA, dokážu číst i dětské knihy a vcítit se, ale u Half bad jsem cítila jen nekončící nudu a nutkavou potřebu knihu odložit. Kniha nemá žádnou výraznou pointu, magie je zde minimální, spousta věcí nedotažená a hlavně mi vůbec nesedělo to zasazení děje do moderního světa. Je pro mě zvláštní, že na Databázi knih má 80 %. Já hodnotím 1/5 a další díly si určitě nepřečtu.

Denča23
Denča23
21.02.2023 4 z 5

No nevím.. za mě tam toho mučení moc nebylo... Vzhledem k tomu, že jsem viděla nejdříve serial, jsem to čekala ostřejší. Ale rozhodně mě kniha bavila a hurá na další díl. :)

Alma-Nacida
Alma-Nacida
07.01.2023 3 z 5

Čtivá kniha, děj plyne rychle a dramatické zvraty ho posouvají dopředu, jen toho mučení je tam trochu moc a v detailním popisu na to, že je to "pro děti a mládež". Oceňuji snahu nezjednodušit postavy a kromě černé a bílé ponechat i všechny odstíny šedé mezi tím. V něčem je to takový temnější Harry Potter. ;) Tři a půl hvězdy.

petr_
petr_
04.12.2022 4 z 5

Už jsem trochu odrostlý a nejsem mládež, pro kterou je kniha napsaná, ale dobře se mi četla, a tak doufám, že až seženu ostatní díly,tak budou na stejné úrovni a děj se bude dále někam vyvíjet.

Kalokaghatia
Kalokaghatia
02.12.2022 5 z 5

Úžasná kniha. Dlouho jsem nečetla tak pěknou fantasy. Bohužel další dva díly nejsou v současné době k sehnání. Kdyby se tu našla nějaká dobrá duše, která by se jich chtěla zbavit (i v el. podobě) byla bych neskutečně vděčná.

_Brunetka_
_Brunetka_
21.07.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Tak tahle knížka? To byla bomba a moc milé překvapení! V hodnocení začnu autorčiným stylem psaní. Ten byl ze začátku trochu prazvláštní,přesto strhující. Postupem času už autorka zaběhla do normálních kolejí a mně už stránky vážně doslova letěly pod rukama! Dále se mi líbily názvy jednotlivých kapitol,dělení knihy do částí a ich- forma. Další, co musím pochválit, je určitě naprosto originální a senzační námět,který mě po celou dobu čtení nepřestával udivovat. Autorku vážně napadla spousta úžasných a dosud nepoužitých věcí. Hlavní postavy? Ty se mi moc líbily, s Nathanem jsem vážně silně sympatizovala a počítám s tím,že v dalších dílech se to bude stupňovat. Nikdo mi tu nelezl na nervy. Dále se mi líbilo,že autorka do námětu knihy zapojila jinakost,odlišnost. Nathan totiž nikam nezapadal,byl jiný,ostatní se ho stranili. A to se mi děsně líbilo,v takových částech na vás knížka vážně plivala maximum emocí a mě ze smutku a zoufalství Nathana vtryskaly slzy do očí! Dále tu není nouze ani o vtipné pasáže a zajímavé myšlenky. Konec? Ten vás musí nakoupnout do čtení dalších dílů! Závěr? Tohle pro mě bylo vážně jako jízda na horské dráze se vším všudy. Je tu akce, má to spád, spousta emocí, příjemní společníci, mohla bych tu být donekonečna!

hanaseidl
hanaseidl
08.07.2022 4 z 5

Kniha me ze začátku nezaujala. Trochu jsem se ztrácela. Nakonec jsem se ale začetla a moc se mi to líbilo. Sice byl Nathan dost někdy na ránu. Buď se vztekal jak děcko nebo fňukal. Ale to byly jen takové omezené pasáže a dalo se to snést. Však, co taky čekat od 16 puberťáka. Dočetla jsem úplně do třetího dílu a konec mě trochu rozsekal. Sice jsem to úplně nečekala, ale asi to tak mělo být.

kikikrat
kikikrat
12.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Hlavní hrdina nebyl úplně typickej dobrák a ani se nesnažil jím být a to oceňuji. Tak jako se vyvíjel Nathan, vyvíjel se i děj a díky tomu se neustále něco dělo a příběh utíkal a mě zajímalo co bude dál a chtěla jsem pořád číst. Svět kde nic není bílé nebo černé a přece se na bilé a černé dělí. Libí se mi ten nápad a styl psaní autorky. Těším ne pokračování.

anngelina
anngelina
23.01.2022 5 z 5

Moc se mi líbil vývoj hlavní postavy. Je to příběh chlapce, který byl šikanován jenom kvůli tomu kdo jsou jeho rodiče. Postupně ho ale vidíme vyrůst v osobnost, která je odhodlána nejenom přežít za každou cenu, ale i hledat podstatu “černé” a “bílé”, sebe sama. Líbí se mi ze je někdy krutý a výbušný, že je přirozený a není to pan dokonalý jak většina hrdinů podobných knih bývá. Všechno tohle se navíc odehrává v pěkně promyšleném čarodějnickém světe, který mimochodem s Harry Potterem nemá společného vůbec nic. Možná tak Anglii a slovo “magie”.

Monyel
Monyel
26.07.2021 4 z 5

Od knihy jsem neměla velká očekávání, ale příjemně mě překvapila. Prvních 20 stránek bylo psáno ve druhé osobě, což mě trochu vyděsilo. Bylo to sice zajímavé, ale celou knihou bych se tímto stylem vyprávění neprokousala. Naštěstí je zbytek knihy napsán klasicky. Retrospektivně se dozvídáme o Nathanovi a jeho vyrůstání v rodině bílých čarodějů. Nathan byl celý život kontrolován, bit a týrán jak svými vrstevníky, tak i systémem. Jedná se o dojímavý příběh o chlapci, který se snaží přežít v krutém světě. Připadalo mi, že se autorka při tvoření kouzelného světa nechala maličko inspirovat Harry Potterem, ale zápletka a hlavní myšlenka příběhu je jiná a originální. Jednoduchý styl psaní, který autorka zvolila odpovídá věku hlavního hrdiny v jednotlivých kapitolách. Kniha byla čtivá a navnadila mě na čtení dalších dílů.

Grohlinka
Grohlinka
12.07.2021 4 z 5

Half Bad se mi zatím velice zamlouvá, je samozřejmě zatím obtížné hodnotit, ale pokud budu tuhle knihu brát a hodnotit jako první díl trilogie, tak musím říct, že splnil to, co měl, navnadil na další díly, představil hlavní i vedlejší postavy a uvedl mě do nového světa plného blažejů, černých a bílých čarodějnic. Fantasy jako takové mám velmi ráda, ale čarodějnické příběhy čtu až v poslední době a musím říct, že mě baví, hlavní postavy mi zatím nepřirostly moc k srdci, ale to asi ani neměly, svět i příběh se zatím zdají propracované a dobře vymyšlené. Kniha se mi velmi dobře četla, takže zatím po přečtení prvního dílu doporučuji, vrhám se na další díl a uvidíme, jak nám celý příběh bude pokračovat a zda budu stejně nadšená i z dalších dílů...

TaNya_
TaNya_
07.04.2021

OMG! Nejlepší "young adult" a vlastně i skoro jediná za mých vysokoškolských let. Vlastně jsem ju četla po druhé, jelikož kdysi jsem to našla na gymplu v češtině a bohužel jsem nesehnala další díly. Dokonalý střídání psychedelických básní, příběhů různých postav nebo dopisů councilu. Nathan je dobrá postava, ale to sexuální napětí čiší z Gabrielu. Líbí se mně ty čarodějný schopnosti, taková správná dávka a jsou zajímavý.

Kaya77911
Kaya77911
23.03.2021 2 z 5

Hmmm... No, po Zlodějích dýmu jsem měla asi moc velká očekávání. Anotace této knihy zní naprosto božsky, ale příběh už zdaleka tak super není. První půlka a to jak hlavního hrdinu drželi v kleci a mučili mě moc bavilo (i když to mučení nebylo teda úplně mučení), druhá půlka a konec už však byly nudné a chyběly tam nějaké zajímavé zvraty. Hlavní hrdina byl docela fajn, i když teda nic extra, ale ostatní postavy jsem neměla ráda.

roso.mak
roso.mak
19.03.2021 3 z 5

Četla jsem Zloděje dýmu, kteří se mi líbili, a lidé zmiňovali, že je to slabý odvar proti této sérii. Tak jsem se do ní pustila a musím říct, že jsem trochu zklamaná.

Děj se tak nějak plyne, člověk má dost tendence přeskakovat a autorka by jsi měla promluvit s někým, kdo je gay. Mám pocit, že ho tam vrazila, jenom proto, že je to teď strašně v módě. Ale člověk mu to tak nějak nevěří.

Lidé této sérii vyčítají plochost postav, ale já bych to spíš nazval a plochostí motivů jednání.

andrejci
andrejci
26.11.2020 4 z 5

Začátek mě moc bavil. Bylo to rychlé a dobře napsané. Na to, že jsem od knížky neměla žádné očekávání jsem byla překvapena. Moc se mi líbil svět. Bohužel to pokazil konec a hlavní hrdina. Ke konci mě strašně štval. Co mě ještě vadilo bylo, že jak to začalo být trošku zamotanější už jsem se ztrácela v popisu. To se autorce moc nepovedlo.
Autorku mám ráda a asi bych vůbec neřekla, že to je od ní. Její druhou sérii mám mnohem radši.

Luccinda
Luccinda
21.11.2020 3 z 5

Když jsem knížku začala číst, absolutně bych nepoznala, že to psala Sally Green – autorka Zlodějů dýmu. Zloději dýmu jsou totiž minimálně o deset levelů výš! Ať už příběhově, nebo stylem psaní. Velkou roli podle mě hraje to, že Napůl zlý je autorčina prvotina a jde to na něm hodně znát. Těch problémů, které jsem s knížkou měla bylo hned několik. Za prvé: nebavilo mě to, strašně jsem se při čtení nudila. Za druhé: příběh není vyprávěn chronologicky, občas jsem byla dost zmatená. Za třetí: autorka píše hrozně chladně a odtažitě, což je nejspíš důvod, proč jsem si nedokázala oblíbit žádnou postavu. Chyběly mi tam propracované charaktery a něco, co by ty postavy vůbec od sebe odlišilo. A nakonec za čtvrté: hlavní hrdina Nathan mě štval od začátku až do konce.

Myslím si, že Napůl zlý je dost průměrná kniha, kterou ozvláštnilo pouze vyprávění v du-formě, které ale bylo nakonec použito jen v pár kapitolách, což mě trochu mrzelo, protože kdyby ho autorka používala častěji, byla by knížka aspoň něčím zajímavá.

Patro
Patro
17.11.2020 5 z 5

Výtečná fantasy, od které jsem se nemohla odtrhnout. Další díly jsou taky skvělé. Je škoda, že tuhle knížku moc lidí nezná.

ydnac
ydnac
03.09.2020 5 z 5

1.díl jsem si půjčila v knihovně s tím, že jsem vůbec nevěděla co mě čeká a docela se mi to líbilo:-) 2.díl jsem už hltala a 3. díl úplně super :-) Je to zas něco jiného, originálního, neotřelého i když určitě pro mladší než jsem já, ale s tím jsem počítala :-) Autorku jsem si oblíbila má dobré nápady :-) a její knihy se dobře čtou.