Myšlení: rychlé a pomalé

Myšlení: rychlé a pomalé https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140504/bmid_mysleni-rychle-a-pomale-IIT-140504.png 4 355 71

Daniel Kahneman, psycholog, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, nás v průlomové práci, označované Nassimem Talebem za stejně významné dílo, jakým byl kdysi Freudův „Výklad snů“, seznamuje se dvěma systémy, které řídí to, jak přemýšlíme a jak se rozhodujeme. Systém 1 je rychlý, intuitivní a emocionální. Systém 2 je pomalý, váhavý a logický. Poutavý průvodce myslí nás ve čtivé knize vtahuje do dialogu o tom, jak přemýšlíme, a přitom odhaluje, v kterých situacích můžeme a kdy naopak nesmíme věřit své intuici (Systém 1) a také kdy a jak čerpat z přínosu pomalého myšlení (Systém 2). Nabízí praktické i poučné poznatky o tom, jak vznikají naše rozhodnutí v pracovním i osobním životě – a hlavně návod na to, jak se vyvarovat chyb.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Jan Melvil

Thinking: Fast and Slow , 2011

Metuje
Metuje
11.03.2024 2 z 5

Hrůza. Prvních pár kapitol je docela fajn, kniha vás chytne a pokud se alespoň nepatrně zajímáte o psychologii, budou vás příklady různých paradoxů a iluzí bavit. Kniha ale záhy nabere opravdu nudného tempa, kdy se budete postupně víc a víc do čtení nutit. Kniha vždy přijde s novou myšlenkou na začátku každé části knihy (je jich na 500 stránkách 5) a tu následujících 100 stran omílá neustále jen v malých obměnách dokola. Český překlad rovněž zážitku nepomohl, jelikož je psán opravdu strnule a obsahuje chyby. Reálně stačí si přečíst vždy první kapitolu dané části a závěrečnou, shrnující. Výrazně si tím zkrátíte utrpení číst náročný odborný text, který se nepokusil být jakkoliv přístupný široké veřejnosti a ušetříte čas.

ZuzanaK.
ZuzanaK.
01.02.2024

Zajímavé, poučné, dobré. Zvláště, pokud rádi přemýšlíte a sami sobě se zasmějete, když vás někdo nachytá na vlastní "hlouposti".
Doporučila bych papírovou/elektronickou než audio verzi. Přestože dobře načteno B. Kapintančikem jsou ale byla místa, která by byla lepší vidět, než slyšet. Ke knize ve psané podobě se ještě vrátím.

KubKmoch
KubKmoch
15.01.2024 5 z 5

Jedna z knih, která by měla být povinným základem pro všechny, kdo se snaží porozumět současné realitě a i sobě samým. Některé z objevů trochu sráží naší lidskou pýchu a mýtus o tom, jak moc jsme rozumové bytosti.

Mety15
Mety15
02.09.2023 4 z 5

Kniha je perfektní, autor v podstatě shrnuje své celoživotní poznatky do velmi obsáhlého díla. Čtení je náročné, ale stojí to za to, je zajímavé, jak lidské myšlení funguje.

DK_Ronie
DK_Ronie
12.07.2023 5 z 5

Chvilema opravdu trochu narocnejsi cteni a mel jsem pasaze, kdy jsem se zasekl a moc se mi do toho ani nechtelo. Trvalo, nez jsem docetl.

Presto knihu hodnotim velmi pozitivne. Je opravdu zajimava (vcetne prikladu) a poucna. Nektere veci clovek aspon podvedome tusi, ale asi si moc neuvedomujeme, jak zkreslene nektere veci vnimame a jak snadno s nami lze manipulovat.

pkweb.eu
pkweb.eu
29.06.2023 5 z 5

Je dobrý si uvědomit, jak zkresleně vnímáme svět a děláme rozhodnutí. Za super knížka, i když mohla být kratší (závěr už byl zbytečně zdlouhavý a náročnější na přemýšlení).

absolutmachal
absolutmachal
03.04.2023 5 z 5

Oči otevírající zážitek! Knihu hodnotím 5 z 5. Je trošku dlouhá a hodně detailně odborná, ale vydržel jsem u ní a musel si pořád dělat poznámky.

Při čtení jsem si definitivně uvědomil, že lidé, včetně mě, mají opravdu velmi daleko k racionalitě.

Docela pravidelně se rozhodujeme základě emocí, instinktů a velmi mnoha zkreslení. Knížka zavádí koncept intiutivního systému myšlení (Systém 1), který velmi často nepustí k práci racionálnější Systém 2.

Blbý je, že přečíst si takovou knížku vám zase tak moc nepomůže. Těch zkreslení k pamatování je totiž opravdu, ale opravdu hodně.

Nezbývá než se smířit s tím, že racionální nejsme, i když si to myslíme. A sakramentsky si dávat pozor při důležitých rozhodnutích, hlavně těch ekonomických, při vyjednávání nebo při řízení projektů.

Vezměme takový princip primingu. Naše myšlení může být ovlivněno nevědomými vlivy z okolí. Například když si pořídíte nové auto, začnete si všímávat všech nových aut stejné značky na silnici. To ukazuje, jak může být naše myšlení ovlivněno vlivy, které nejsou zcela zjevné.

Když vám marketéři opakují značky, dříve nebo později je začnete mít rádi, i když je neznáte a vědomě třeba i rádi nemáte.

Spolu s aktuálním nástupem AI je pro mě knížka vlastně dost přelomovým zážitkem.

Začínám si myslet, že spojení znalostí moderní psychlogie a ekonomiky prezentované Kahnemanem a pokroku AI ve výsledku znamená, že sami lidé budou dělat stále méně rozhodnutí a analýz. A dříve bych nečekal, že to řeknu, ale bude to dobře.

Adigiotto
Adigiotto
21.01.2023 4 z 5

Čítanie: rýchle a pomalé? Pre túto knihu sa oplatí pomalé.

jirijanovotny
jirijanovotny
30.10.2022 4 z 5

Kniha se zabývá nesmírně zajímavou tématikou… kterou však svým zpracováním dělá nesmírně nezajímavou.
Je to extrémně dlouhé. Ani nedokážu spočítat, kolikrát jsem u toho usnul.
Když však zvládnete udržet pozornost a prokousat se tím, tak se určitě mnohému přiučíte.

michal8634
michal8634
17.09.2022 2 z 5

Kniha přináší hodně zajímavých pohledů na to, jak přemýšlíme, jen je po americku strašně ukecaná všemi těmi příklady a příběhy.
Co je na ní nejhorší je ale český překlad - anglická větná struktura leze z každé věty jako péro z gauče a nedá se to číst. U Melvilů asi nepochopili, že překladatel musí umět nejen anglicky, ale taky výborně česky. Kdo můžete, ulovte si anglický originál.

M.M.Wilweber
M.M.Wilweber
06.07.2022 3 z 5

Nuže,
tato kniha bude skvělou volbou pro zvídavé amatérské skeptiky, co se prokoušou velikým množstvím odborné terminologie zhruba do první poloviny knihy. De facto jde o tučnou vysvětlivku preferenčních voleb. Pokud se někdo kouká po populárně naučných publikacích tak tato kniha patří do té kvalitnější poloviny, ale asi jí nebudu řadit do voleb nutných si přečíst aby byl jedinec, vydávajíc se na cestu k lepšímu uchopení svého života schopen svoje rozhodovací pochody účinněji využít. Tuto knihu přirovnám k pití limonády vinea - ve sklence na stopce vypadá dobře, bude připomínat víno i chutí ( rozumněj - bude vědět, kde je to jádro pudla) ale ani se nedotkne tématu - co s tím.

marketa3815
marketa3815
23.06.2022 4 z 5

Celkem zajímavé čtení, i když spoustu myšlenek už většina někde četla nebo slyšela. Místy se poněkud opakuje. To ovšem nic nemění na tom, že stojí za přečtení/poslech.

Pe3ček
Pe3ček
14.05.2022 4 z 5

Strašně dlouhá knížka. V principu zajímavá, se spoustou příkladů, jak lidský mozek funguje, ale chyběly mi informace, jak tomuto "nevhodnému" myšlení zabránit / předcházet, což by zvýšilo mou kvalitu života. Takže to bylo vlastně jen takové povídaní, co šlo jedním uchem tam a druhým ven. :)

gemi
gemi
08.04.2022 5 z 5

Naprosto zásadní kniha mého života, kterou by si měl přečíst každý, kdo jenom trošku stojí o to rozumět, jak funguje jeho vlastní mozek, jak si utváříme představy o světě a názory, a jak jsme svým vlastním mozkem neuvěřitelně klamáni každou minutu, kdy jsme při vědomí. Je to naprosto zásadní vědět, protože člověk, který ví, se tomu může do značné míry bránit.

Zhruba do poloviny je kniha strhující, sází jednu bombu za druhou a člověk jenom zírá: "Sakra, přesně tak to je, jenom jsem si to nikdy neuvědomoval!" Myšlenky jsou to natolik zásadní, že jsem si z těch hlavních dělal průběžně výpisky formou odrážek. Vydalo to na deset stránek A4! Neznám myšlenkově nabitější knihu než je tato.

Druhá polovina knihy už tak strhující není, popisuje různé průzkumy a pokusy, které jsou určitě zajímavé a skvěle doplňují první polovinu, které se ale vyrovnat nedokáže. V poslední pětině knihy jsou vědecké články, na kterých kniha staví. To už je vysloveně pro fajnšmekry.

Suma sumárum, kdo nečetl, žije v temnotě. A nejhorší na tom je, že to netuší.

LiberX
LiberX
22.02.2022 4 z 5

Kniha plná zajímavých myšlenek, která dává na odiv situace, v nichž náš úsudek často naprosto selhává a nutí nás dělat zdánlivě racionální rozhodnutí. Po přečtení si možná uvědomíte, jak moc se necháváte ovlivnit principem WYSIATI, efektem ukotvení nebo jak nečekaně často selháváte v případech, kdy je nutné uvažovat s pravděpodobností. Tyto znalosti před chybným rozhodnutím neochrání, ale mohou vás varovat v situacích, ve kterých by bylo snadné takovému zkreslení úsudku podlehnout.

Bohužel může být náročné se tím vším prokousat, byť je kniha určena pro laiky. Na můj vkus je zbytečně rozvleklá. Krom jiného je totiž i památníkem Daniela Kahnemana, ve kterém se snaží zvěčnit většinu z toho, co během svého celoživotního výzkumu zjistil.

Berg1
Berg1
09.02.2022 5 z 5

Shrnutí celoživotního výzkumu Daniela Kahnemana a Amose Tverského. Obsahuje fantastický popis toho, jakým způsobem si vytváříme úsudek o světě kolem nás a jak snadné ho je ovlivnit. Věnuje se také rozhodovacím dilematům a zdánlivě iracionálním rozhodnutím, která v životě děláme. Na pozadí toho popisuje dva systémy, které naše myšlení řídí - rychlé intuitivní a pomalé analytické.
Zvlášť první polovina knihy mě opravdu hodně bavila a jednotlivé kapitoly plné dat z výzkumů byly opravdu zajímavé. Musím souhlasit s ostatními, že druhá polovina knihy už je relativně dost náročná a občas je složité se některými kapitolami prokousat. Autorovi to ale nelze vyčítat - chtěl prostě jen prezentovat drtivou většinu toho, co během celoživotního výzkumu zjistil a bez toho by jeho dílo nebylo kompletní. Celkově to hodnotím jako jednu z těch knih, které vám částečně změní pohled na svět a kterou by si za život měl přečíst možná úplně každý.

lernami
lernami
21.01.2022 4 z 5

Skvělá kniha, která Vás určitě obohatí.

Myšlení rychlé a pomalé je napsáno velmi lidsky, přesto se nejedná o beletrii, a tak je na zdolání potřeba více času. Četby však nelituji a myslím, že v tomto případě se investice vyplatila.

Můj slovník je nyní obohacen o mnoho zajímavých termínů - regrese k průměru, averze ke ztrátě, kaskáda dostupnosti, framing, ukotvení apod. a já se těším, až s nimi budu bombardovat mé okolí.:)

Mohu jenom doporučit!:)

jordys
jordys
17.01.2022 5 z 5

Kniha je tak obsáhlá, že by každá její část skoro zasloužila vlastní knihu. Rád jsem si při čtení popřemýšlel nad tím, jak vlastně přemýšlíme. Doporučuji po každé kapitole zapsat hlavní myšlenku a přiradit ideálně vlastní příklad. Některá témata jsou v knize rozepsána až moc podrobně, protože Kahneman zrovna na dané téma udělal studii, což je pochopitelné, ale občas nudné. Kromě toho a mentální výzvy, kterou kniha přináší, nemám co vytknout.

claudiavas89
claudiavas89
26.08.2021 3 z 5

Nemam rada statistiku, kniha se nečetla lehko, hodně odbornych vyrazu

Chleba
Chleba
19.08.2021 2 z 5

Za mě je kniha velké zklamání. Nejsem evidentně jediný, kdo od tohoto čtení čekal něco jiného. Prvních cca 100 stran je super a člověk se dozví spoustu zajímavých věcí. Jenže poté se to zlomí a kniha už nenabídne nic nového a pouze potvrzuje to, co vyložila v první části. Bohužel, je to velmi těžké čtení a vyžaduje velkou pozornost. Kniha čtenáře doslova umlátí haldou již nezajímavého textu.

logika rozhodování mozek intuice myšlení experimentální psychologie behaviorismus

Daniel Kahneman
izraelská, 1934 - 2024
2012  85%Myšlení: rychlé a pomalé
2021  79%Šum: O chybách v lidském úsudku
2010  100%Sociálna inteligencia

Kniha Myšlení: rychlé a pomalé je v

Chystám se číst1 090x