Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy

Mistrovská povídka z roku 1953. Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napra... celý text

Mistrovská povídka z roku 1953. Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Je o "muži, který sázel naději a vypěstoval štěstí". méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3640/muz-ktery-sazel-stromy-3640.jpg 4.62097
Originální název:

L´homme qui plantait des arbres (1953)

Žánr:
Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Literární čajovna Suzanne Renaud
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (322)

Přidat komentář
Melic
12. června

Příjemný, jednoduchý příběh s určitým poselstvím. I když podle mě dost idealizovaný, alespoň do dnešního světa. Ale z literárního hlediska mě až tak neuchvátil a pak je tu jiná věc. Autor je v tom v podstatě nevinně, ale mně pořád vyvstávaly na mysli takové ty moudré příběhy, co se sdílejí na facebooku jako statusy a na které jsem alergický. Samozřejmě toto je napsáno mnohem lépe, ale jsem už tak internetově zdegenerovaný, že mi to čtení pokazilo, bohužel.

szusanne
06. června

Hluboký příběh o síle jednoduchých činností jednotlivce, které mění svět, aniž by za to někdo vyžadoval slávu a uznání.

janulka1310
05. června

Pokud se práce dělá s dobrým záměrem a čistým úmyslem, je vždycky smysluplná, i když to trvá desítky let...tahle krásná povídka je toho důkazem..

PetrNový
01. června

Nádherný příběh o pánovi, který dokázal něco neuvěřitelného a nádherného. Určitě doporučuji :)

Whiskasound
01. června

Nádherný příběh o vytrvalosti a o tom že jediný člověk dokáže nádherné věci.

Malýstromeček
01. června

Knihu jsem přečetl poté jsem viděl film a moc se mi líbila. Jenom si nedokážu představit kolik stromů může jeden člověk zasadit.

AdamNový
01. června

Krásný příhěb, který je vyprávěný o pánovi, kterému zemřela manželka a syn. Odstěhoval se do krajiny která byla prázdná. Záhadný muž sází stromy, už několik let.
Po několika letech vysázý několik km stromů. Doporučuji přečíst.

061204
01. června

Na tomto příběhu je vidět, že lidská ctnost a odhodláni je nade vše. Že zeleně je potřeba a že s velkou trpělivostí jí můžete najít třeba i v poušti :). Moc krásný příběh s dějem plným ponaučení.

SofieM.
01. června

Velmi zajímavá knížka!:) Určitě doporučuji všem které baví klidnější a realičtičtější příběhy..:)

Nikiťák
01. červnaodpad!

Příběh se mi moc líbil vypovídá totiž o tom, že jeden jediný člověk dokázal něco neuvěřitelného a že když jste pro něco zapáleni dokážete všechno na světě.

Neloušek
01. června

Kniha s ponaučením a neuvěřitelnou prací člověka, který se nadřel celý svůj život, aby se lidem dobře žilo a aby byl kraj hezčí. Velmi hezky napsané.

JancusKrystofus
01. červnaodpad!

Tento příběh o tom že člověk může dělat divy je převelice nádherný, já sám jsem byl zaujat jak jeden člověk muže stvořit něco takového a to že se to opravdu stalo je více než úžasné. Knížku opravdu doporučuji.

Dawe_zacek
01. června

Nádherný
Příběh o tom jak i málo muže být klíč k něčemu obrovskému. Určitě stojí za to přečíst. Už třeba jenom kvůli pocitům které pan Giono zanesl do povídky která je přenese do Vás......

AnetaŠtruncová
01. červnaodpad!

Tento příběh mě moc nezaujal. Nebavil mě. Nerozumnela jsem příběhu.

SteQik
01. června

Velice dobrá a rychlá knížečka třeba pro čekání u doktora

tomaskac
01. června

Nádherný příběh o tom, že vytrvalost se vždy vyplácí

Irovská
29. května

Tento krásný příběh o lidskosti a sebeobětování by si měl přečíst každý.

Ildi
23. května

Príjemné pohodové čítanie s ušľachtilou myšlienkou a napokon veľkým činom. O človeku hovoria hlavne jeho skutky, tak ako v tejto knihe.

EmillyN
22. května

Moc pěkný příběh, přecetla jsem jedním dechem

Vevo
15. května

Překrásný příběh o naději a lidskosti.Člověk nepotřebuje mnoho aby se cítil skutečně šťastný.

SeverusSnape
10. května

Krásná a milá kniha,která ve Vás něco zanechá.Krátká,ale úžasná povídka plná citů,která nechá v člověku rozporu plné pocity,je v ní naděje na něco lepšího.Nevím jak jinak knihu popsat

000nugatovej
01. května

Velký příběh vyprávěný na několika stranách prostým jazykem. To největší je holt prosté a přirozené. (Ostatně, všimli jste si, jak se vedle lidskosti a velikosti přírody najednou staly války zuřící v údolích něčím druhořadým a nicotným?)
Ve vydání, které jsem četl, bylo vyznění knihy zesíleno líbeznou výtvarnou výbavou P. Čecha.

Ortie
25. dubna

Dočetla jsem tuto knížečku a nezmůžu se pořádně na nic více než široký úsměv.
Kouzelné ilustrace, do kterých jsem se vpíjela očima (knihu jsem si vlastně pořídila hlavně kvůli ilustrací, které mi okamžitě naprosto učarovaly).
Nádherný pozitivní příběh, který stojí k zamyšlení...
Knihu jsem přečetla za dnešní odpoledne, kdy jsem ležela v posteli a pila čaj a musím uznat, že to byl čarokrásný zážitek, který si zajisté ještě někdy zopakuji.

lilites
22. dubna

Jeden z nejkrásnějších příběhů, které jsem kdy četla!
A vždy se k němu budu ráda vracet.

Eorin
22. dubna

Takové poetické, k zamyšlení a především krásné ilustrace.. Nevím však, čím to, ale příliš mne to neuchvátilo, nezaujalo.. možná špatná nálada, nevím, ale na můj vkus to bylo takové nemastné neslané a vím, že znovu to číst určitě nebudu, maximálně si "prohlédnu obrázky"..

StihOMam
22. dubna

Jean Giono nepotrebuje desitky stran a neplytva slovy pro sve proste sdeleni. Oslavuje zivot zcela lehce, prirozene a
predevsim nevtirave. Na konci pribehu pak zustava s podivem, co dokaze jeden jediny clovek: samotny autor, hlavni hrdina nebo kazdy z nas. Pri trose snahy muze vysledek byt stejny. Silne pozitivni emoce a nedocenitelny prinos pro spolecnost napric kulturami. Bylo pro me necekanym prekvapenim, jak hodne me tech "malo" spravne poskladanych pismen oslovilo.

ThrisaManx
19. dubna

Překrásný příběh, který dokazuje sílu odhodlání a čistého srdce. Navíc můj oblíbený Pavel Čech knihu obohatil přímo dokonalými ilustracemi. Je to taková malá půvabná knížečka, která člověku vezme jen pár minut, ale dá mu toho mnohem víc.

Lightman
16. dubna

Tato kniha je nejenom nádherně graficky zpracovaná, ale je i skvělou ukázkou toho, jak na první pohled "malý" nesobecký čin znásobený mnohačetným opakováním, neskonalou pílí a pokorou může vytvořit něco hodnotného. Trochu mi popisovaný skutek připomněl malou pilnou včelku, která bez reptání, den za dnem opyluje nesobecky i ovocné stromy, aby z jejich plodů mohl mít pak užitek i někdo jiný ... Velice příjemné čtení před spaním.

mirektrubak
13. dubna

Půvabná knížečka.
U podobných příběhů (jako je třeba Malý princ, Tracyho tygr, film o Amélii z Montmartru atp.) musím vždy umlčet skeptika v sobě, abych si mohl děj užít. Ale v tomto případě to šlo celkem snadno, protože to byl prostý, ale silný příběh.
Chci věřit tomu, že ve spoustě čtenářů se (stejně jako ve mně) po dočtení zahnízdí pocit, že má smysl dělat občas i takové věci, které nemají okamžitý profit pro nás samotné. Nemůže být samozřejmě každý jako fiktivní hrdina této knihy, ale alespoň čas od času bychom tomu "Bouffierovi v nás" prostor dát mohli.

durinka
28. března

Velice milá kniha, která u čtenáře zanechá pocit naděje. Domnívám se, že si v ní každý člověk najde kus "svého". Rozhodně doporučuji.


Kniha v žebříčku

75. nejlépe hodnocená kniha

Štítky

stromy Provence zalesňování životní prostředí ekologie zfilmováno Francie 20. století

Autor a jeho další knihy

Jean Giono

Jean Giono
francouzská, 1895 - 1970

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Přečtených3113x
v Právě čtených7x
v Knihotéce456x
v Doporučených342x
v Chystám se číst841x
v Chci si koupit152x