Muž jménem Ove

Muž jménem Ove https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4410 1235

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

Lely
16.04.2024 5 z 5

Hořkosladký příběh, kdy není radno odsoudit člověka hned na první pohled a vše není tak jak se na první pohled zdá.

kacezz
10.04.2024 5 z 5

Knížka o tom, že člověk nemusí být v jádru takový, jaký se na první pohled zdá, o tom, že nejsme černobílí a každý stojí za to, aby ho někdo měl rád. Knížka o lásce, laskavosti a pospolitosti mezi lidmi a o tom, jak důležitý a krásný může být život v komunitě nehledě na generační rozdíly, protože každý může komunitě přinést to své, a tím obohatit ostatní. Knížka je sentimentální a předvídatelná. Ale donutila mě zamyslet se, pohladila mě po duši a rozplakala. Nemůžu jinak, než dát plný počet hvězd.

Kory98
06.04.2024 5 z 5

Krásná knížka. Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem se začetla a přiznám se, že Ove mě trochu iritoval. Ale jak jsem jej při čtení blíže poznala, tak jsem lépe chápala i jeho chování. Kniha je o důležitém tématu. Připadá mi, že dnešní generace si přestává uvědomovat, co všechno nám "starší" lidé mohou dát. A tím vůbec nemyslím materiální hodnoty, ale cenné rady a vědomosti nebo jenom krásné vzpomínky na dobu kterou prožili a my už ji nezažijeme. Toto jsou hodnoty docela jiného charakteru a nedocenitelné. A že si starší generace občas trochu zahartusí nebo není spokojená, na to už má ve svém věku trochu právo, už prostě hůře snáší běh dnešní doby a spoustu změn, které přináší. A hlavně, jednou budeme všichni v jejich věku...

viweb
02.04.2024 2 z 5

Přečteno jenom kvůli výzvě. Jednou stačilo. Několikrát jsem přemýšlela že to vzdám. Neoslovilo mě to. Škoda

milan2310
29.03.2024 5 z 5

Četlo se to úplně samo. Hořko-skadké, má to spád

jopp
23.03.2024 3 z 5

Prvních pár kapitol jsem přemýšlela, jestli to opravdu chci číst, protože Ove mě neskutečně vytáčel tím, jaký je pedant. Na mě jeho chování působilo jako psychická porucha a přišlo mi celkem nepravděpodobné, že by s ním někdo vydržel. Nicméně tuto nechuť jsem překonala a dále mi kniha přišla dojemná a milá, místy i vtipná. Přesto příběh hodnotím jako nereálný a tak trochu umělý. Doporučuju pro ty čtenáře, kteří mají náladu na milou, nenáročnou až sentimentální knihu.

SumýšIrena
19.03.2024 5 z 5

Tak tohle je pohlazení po duši. Naprosto fantastická knížka.

Janadvorackova
17.03.2024 3 z 5

Ove je takový nerudný stařík, s nímž je ale fajn strávit den. Časem se totiž poodhalí důvod, proč takový je.
Rozdíly mezi knihou a filmem jsou malé, ale film se mi tady líbil o něco víc. Kdybych knihu četla dřív než jsem viděla film, asi by mě moc nebavila, takhle jsem měla při čtení před očima podobu jednotlivých aktérů a situací :).

Shindo
12.03.2024 4 z 5

Pre mňa osobne jedna z najkrajších kníh, aké som tento rok čítal. Aj keď je pravda, že sa jej nedá uprieť istý sentiment a predvídateľnosť.

Hlavný hrdina Ove bol prvých pár strán vyslovene neznesiteľný, postupom času sa však začal odkrývať jeho život, ktorý zďaleka nebol jednoduchý a ja som si tohto starého mrzúta zamiloval.

Nerozumiem však tomu, prečo je na obale knihy uvedené, že je predlohou filmu Muž menom Otto. Podľa knihy vznikol rovnomenný švédsky film. Muž menom Otto je len prachsprostý americký o niekoľko tried horší remake (pretože Amíci zjavne nie sú schopní preniesť sa cez fakt, že zahraničný film je lepší, než ich produkcia).

zimka.r
06.03.2024 2 z 5

Vybrala jsem si knihu s nejvyšším hodnocením, z těch co mi tu leží.....ale tedy bohužel! Pro mne toto opravdu není. Mám pocit, že to o ničem nebylo a furt sem si říkala, ještě 50 strana a ono se to třeba rozjede.....ale když sem si to řekla i na 250. straně.....ne! Spíš sem mu fandila, ať se mu už ten jeho záměr povede a bude konec.

naineko
05.03.2024 odpad!

Naprostá zybtečnost. Důkaz toho, že schopnost psaní blogu neznamená kloudné napsání knihy. Uměle poskládaný příběh, vypočítavá hra na emoce. U čtení mi bylo fyzicky špatně.

LunaL.
02.03.2024 4 z 5

Krasne psana kniha. A na tak vazne tema napsana lehce, dokonce vtipne.
Prvni jsem videla film a ted se divila, jak se drzel knizni predlohy.
Hodne lidi si ji davaji do CV. Ja bych si pod milovnikem kocek predstavila nekoho jineho! :D

Janina82
29.02.2024 4 z 5

Kniha se velmi dobře čte, děj plyne, vlastně se tam nic neděje, přesto se nenudíte. Chvíli slzíte dojetím, chvíli máte slzy od smíchu. Je to hodně předvídatelné, je to sladké jak cukrkandl, je to svým způsobem kýč jak bič, přesto si to přečtěte ;) člověk občas potřebuje v životě i trochu toho cukru

Baushka
26.02.2024 5 z 5

Je nepříjemný Ove opravdu nepříjemný? Lidská bytost není černobílá a každému z nás pomůže něco jiného. Třeba malá neústupná a veselá cizinka. Nebo děti. Nebo možnost pomoci a naučit další lidi dělat to, co by podle nás umět automaticky měli. Nebo kocour s vše vypovídajícím pohledem. A někdo potřebuje tohle všechno a pak se ukáže, jaký člověk opravdu je.

Napsáno lehce, vzdušně, pochopitelně, ale také předvídatelně. Tlak na emoce čtenáře je v přijatelné míře a závěr je povedený. PS. film Muž jménem Otto je oproti knize dost slabý a postrádá právě to, co tuhle knihu dělá Knihou.

Timkim
24.02.2024 5 z 5

Teda, tak jak jsem se dříve u autora zklamal, tohle je naprosto úžasné. Nerudný dědek s velkým srdcem. Možná se mi to líbilo i proto, že se v něm začínám malinko poznávat. Ne moc, ale pár věcí mám stejných. Dokonalé a možná ještě Frederika vezmu na milost. Plný počet 100%

Hana62
23.02.2024 5 z 5

Laskavý humor, hluboké myšlenky, neotřelé fráze, konec bez patosu. Moc se mi knížka líbila, vřele doporučuji.

ma_Run_ka
23.02.2024 5 z 5

Vtipně napsaný příběh o životě, lásce i stárnutí a v neposlední řadě o přátelství. Ukazuje čtenářům, že lidská vlastnost "zásadovost" nemusí být vždy negativní vlastnost pro člověka. Spousta myšlenek, nad kterými jsem se zasmála, ale i zamyslela. Na druhou stranu také smutek - z osamění, které může člověka ke konci života potkat.
Těším se na film s Tomem Hanksem v hlavní roli "Muž jménem Otto" (v kině jsem bohužel neviděla).

david6273
19.02.2024 5 z 5

Děkuji čtenářská výzvo! Příběh chlápka, který veme za srdce svou upřímností v mezilidských vztazích. Na první pohled zapšklý zásadový dědula, jehož pozoruhodný životní příběh stále není u konce. Prsty v tom mají nově přistěhovalí sousedé, kteří dají do pohybu nečekanou sérii událostí. Události, které změní osudy lidí, kteří v to už možná ani nedoufali.

dana_vrana
14.02.2024 5 z 5

Dojemné, vtipné, trochu nutící k zamyšlení se nad vlastním životem, nad vlastními hodnotami, věrnostní a vztahy. Krásná knížka, kde se v krátkých kapitolách střídají pohledy na to, kým Ove byl a proč se stal tím, kým se stal. Ale rozhodně se nestal špatným člověkem.

EvaHonsová
13.02.2024 5 z 5

Vtipně napsaná kniha o stárnoucím muži, který toho moc nenamluví, ale o to víc umí pracovat rukama a není pro něj žádná technická záležitost problém. Kniha se čte velmi dobře a vede člověka k přemýšlení, což mám moc ráda. Ove se stává pro řadu lidí nepostradatelným, i když si to vůbec neuvědomuje. Má nádherný ryzí vztah ke své ženě, za života i po něm, až to hřeje u srdce.