Murphy

Murphy https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35458/murphy.jpg 4 64 5

Hrdinou je vzdělaný mladík, který se marně potýká s problémem vlastního zapojení do života kolem sebe. Prožije jen letmo započatý a nikdy nezavršený milostný příběh a odchází z tohoto světa absurdním způsobem, hodným pozdějších Beckettových dramat.

Literatura světová Romány
Vydáno: , ERM

Murphy , 1938

Lessana
11.04.2016 3 z 5

Kniha, po prečítaní ktorej zostane veľmi zvláštny pocit... Drvivú väčšinu tohto napínavého príbehu okoreneného svojským (čiernym) humorom sa nedá nesúhlasiť a nesúcitiť s hlavným hrdinom, ktorý má dosť systému - nesystému vôkol a rád by jednoducho LEN žil a rozvíjal ducha. Akosi do toho však nepasuje to riešenie - neriešenie na konci...

Bonda
12.11.2014 5 z 5

Při četbě se pořád tak trochu zahanbeně usmíváte a zároveň máte příjemný pocit, že vám to myslí a jste skoro na stopě nějakého skutečného poznání. Kniha psaná s poťouchlým a svěžím vtipem. Nakonec vám už navždycky zůstane v hlavě ústřední, s nezbytnou ironií položená otázka: proč se vlastně za čímkoli pachtím? Není lepší uklidit se jako Murphy do ústraní blázince a nalézt zde spokojené společenství s dalšími „uprchlíky z tohoto kolosálního fiaska“?

Můj oblíbený citát: „Obávám se, že syndrom život je příliš difúzní na to, aby mohl být zkonejšen.“

jaryn
23.09.2014 5 z 5

Beckettovu prvotinu mám rád podobně jako povídky Woodyho Allena (snad mě pámbů neztrestá).

P.S. Pozdější Beckett už byl někdo jiný - miluji třeba jeho Krappa v (rozhlasovém) podání Miloše Nedbala.

odejana
08.01.2012 5 z 5

Super četba, jazyk, názory. Absolutně mě dostala Murphyho závěť!!!

WEIL
27.06.2011 3 z 5

Ano, kniha má co říct i dnešnímu člověku.
Četl jsem ji prvně jako dospívající, a dneska bych si ji rád znovu přečetl, abych si porovnal dojem z časů dospívajícího s tím, který by mě vyvolala nyní.

irská literatura

Samuel Beckett