Mormonka

Když v pondělí 21. dubna roku 2003 Carolyn v deset v noci zjistí, že manžel odjel na služební cestu, ví, že nastala pravá chvíle. Musí utéct teď, nebo nikdy. Všech osm dětí má doma včetně nejstaršího Arthura, který často odjíždí z domova za prací. Další příležitost už se nemusí naskytnout. Carolyn je pětatřicet, a když má ... celý text

Carolyn je pětatřicet, a když má volit mezi svobodou a strachem, nezaváhá. Strachu a utrpení si dosud užila dost. Matka ji v mládí pravidelně bila a ve škole byly tělesné tresty i rány rákoskou na denním pořádku – vždyť trest je projev boží lásky. Dívka měla tajný sen – chtěla se stát lékařkou, proto usilovně studovala, aby se dostala na školu. V osmnácti ji však čeká hořké vystřízlivění – otec jí oznámí, že prorok chce, aby se provdala za Merrila Jessopa, o dvaatřicet let staršího muže, s jehož dcerami chodila do školy a který má pověst lakotného a tvrdého člověka.
Carolyn se tak stává nesvéprávnou figurkou v rodině, v níž panují patologické vztahy. Merril psychicky i fyzicky týrá své předchozí dvě manželky natolik, že jednu z nich dožene k šílenství. Jelikož obecně žena v mormonské sektě nemá žádná práva a je ve všem podřízena muži, je zneužívání na denním pořádku. Mezi manželkami panuje chorobná rivalita, protože se snaží pro sebe a své děti získat co nejvíce výhod – často je to otázka přežití, když jim manžel odmítne dávat peníze. Zákon džungle panuje i mezi dětmi – ty, jejichž matky si otec nevšímá, se běžně stávají obětí nemilosrdné šikany.
Carolyn hned od začátku platí za rebelku, proto ji ostatní špehují a donášejí na ni. Dívka rodí jedno dítě za druhým, trpí hlady a nedostatečnou lékařskou péčí a musí těžce dřít, aby neupadla v nemilost. Přestože v ní narůstá pocit vzpoury, snaží se dlouhá léta všechno vydržet, protože nemá kam jít a bojí se o osud svých dětí. Když však Merril vztáhne ruku i na ni a navíc odmítne dát léčit jejího ročního synka, který trpí rakovinou, začne plánovat útěk na svobodu... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41538/mormonka-41538.jpg 4.5110

Escape (2003)

Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno:, Ikar (ČR)

evka66

Knihu jsem cetla jiz podruhe a vzdycky ji prectu jednim dechem.dokonce jsen si na internetu zjistovala kdo to jsou ti Mormoni.dokonce jsem zjistila ze i v cesku jich par je.knihu hodnotim velice dobre.

petrzel
04.10.2016

Knihu jsem přečetla během chvilky. Je to šílený příběh a jsem velmi ráda,že skončil tak dobře.

DJANKA
23.09.2016

Úžasná knížka, velmi čivá. Vtáhne Vás do toho strašného života a nejde na ní přestat myslet. Člověk si uvědomí, jaké má štěstí, že žije tam kde žije. A před Carolyn, klobouk dolů.....

iana
19.09.2016

Nádherná kniha. četla jsem jí jedním dechem.

Loovenka
26.08.2016

Autorka je pro mě neuvěřitelně silnou ženou a taky velmi chytrou. To jak si se vším dokázala poradit, klobouk dolů!

MartulkaS
09.07.2016

Tak tato kniha se mi opravdu moc líbila. Poutavě napsaný skutečný příběh o sektě. Doporučuji :))

Renatecka
05.06.2016

Velmi poutavě a věcně napsaná knížka. Děj neuvěřitelný a pro nás běžné lidi asi nepochopitelný. Sekta - banda šílenců hadra, škoda popisovat :( Nejhorší asi na tom je, že ti lidé tak byli vychováváni, žili ve lži a mozek jim byl vymývaný už od malička, tak je ani nenapadlo, že určité věci (např. bití, ponižování a zneužívání) by se dít neměly :( Občas mi pasáže o postavení ženy v mormonské společnosti připomínaly Muslimů.

Danago
07.01.2016

knížka je podle skutečných událostí, až zůstává rozum stát, co se všechno děje v dnešní době, rozhodně stojí za přečtení

motolka
03.12.2015

Zajímavá knížka. Doporučuji

DominaCZ
04.11.2015

Hrůza - takový debilní vymývačství mozku deseti tisíců lidí!!! A zkuste si najít Merilla Jessopa- chudák holka, tak brzo ji všoupnout takový starý obludě...je dobře, že se díky odvaze zachránila jak ona, tak děcka.

TeerK
22.09.2015

Výborné a děsivé zároveň...

Nikuskaaa
26.06.2015

Skvělá knížka!

Thamilka
15.01.2015

Pěkná autobiografie, člověk někdy ani nevěří, co všechno se kde může dít!!! Občas mi u knihy nebylo dobře...
Jediné, co mi trochu vadilo, že některé kapitoly byly trošku zdlouhavé a nic moc neříkaly, ale to je opravdu jen drobnost!!!!!!!!!!!!! Doporučuji přečíst :-)

cie
08.12.2014

Drsná kniha, drsný život, drsná realita!

mynaska
07.09.2014

Neuvěřitelná kniha,doporučuji!!

kikina28
29.08.2014

Opravdu povedená autobiografie. Já to nechápu, jak někdo může vydržet takové ponižování tak dlouho, neozvat se a nechat se ponižovat a nechat si vymývat mozek ve jménu Boha. Od narození se jim vštěpovalo "žít s někým v harmonii a budeš v příštím životě povýšena" , to je fakt mazec. Opravdu věřili, že budou-li se chovat jak si přeje prorok, budou v nebi šťastni a jejich život bude šťastný. Je spousta věřících a já je neodsuzuji, ale dojít až tak daleko...
Ale co mě překvapilo, že se to nedělo v žádné muslimské zemi, ale v Americe, zemi s neomezenými možnostmi. Přestože žila Carolyn v takové sektě od narození a matka ji denně bila, našla v sobě dost lásky pro všech svých osm dětí. Dokázala se "svému" světu postavit čelem a škoda, že přišla na to, že vnější svět je k ní ohleduplnější než svět vnitřní, až se jí narodil Harrison a byl tak těžce nemocný. Carolyn v sobě našla spoustu síly a vůle bojovat o štěstí svoje a štěstí svých dětí. Smekám před ní.

jana4550
26.07.2014

Zajímavá, čtivá knížka. Nestačila jsem zírat, co se může stát v civilizované zemi...

anibeni
25.07.2014

Knihu asi nedokážu hodnotit objektivně, protože jsem se nedokázala přenést přes to neustále vymývání mozků ve jménu Boha... Přes to, že žena je méněcenná, přes to, že jakýsi samozvaný prorok určí, kdo si koho vezme a dojde pak k takovým hnusům, jako že si 17ti letá holka musí vzít 76ti letýho dědka, nedokážu se přenést přes to, že to vlastně všem přišlo přirozené, protože v tom prostě vyrůstali a když se náhodou někdo ozval proti, byl týrán a zbit.. nedokázala jsem se přenést přes to, že tam děti třískali hlava nehlava, a vůbec jsem nedokázala strávit to, že i po 3 letech svobody se některé děti stále ještě bály normálního světa a bály se zatracení...
Jinak teda Carolyn sebrala všechnu svoji odvahu pro útěk a záchranu svých dětí, sebrala odvahu se podělit o svůj příběh a za to si hvězdičky zaslouží....

Lenna75
30.04.2014

Knihu mi doporučila kámoška a popravdě jsem neočekávala, co mi kniha přinese. Příjemně mne překvapil tento pravdivý příběh, který měl nejen zajímavý děj, ale i zápletku. Rozhodně není tahle kniha můj šálek čaje, ovšem četla jsem ji s chutí a zvědavostí. Mockrát jsem až nadávala na to, jak se s ženami v knize zachází. A Carolyn Jessopová byla (je) bojovnice!

playada
22.03.2014

Z počátku se mi to zdálo trošičku zdlouhavé, ale od strany 300 už to bylo velmi napínavé. Pochopila jsem, že těch prvních 300 stran bylo důležité pro celkový obrázek života v mormonské komunitě.

luckach
17.02.2014

Kniha, která vyvolává údiv, překvapení, sounáležitost, podporu, obavy, radost, hněv - prostě obrovskou škálu emocí. (aspoň pro mě)
Ano, je to realita, o které je třeba psát, mluvit a pracovat s ní.

Petiz
31.12.2013

nejstrasnejsi na tom je, ze je to vsechno pravda

Lucka66
07.02.2013

Další z knih na téma sekty a silné ženy které dokázali uniknout. Nedokážu si představit žít v takové společnosti ale nejhorší je že ty dívky si neuvědomují že je něco špatně jelikož je k tomu vedli od dětství..ale porodit nenáviděnému manželovi 8 dětí..příšerné..Carolyn obdivuji!

ivankaax
27.08.2012

Carolyne byla neuvěřitelně odvážná, že dokázala odejít. Knihu doporučuji, člověka až překvapí, co se na světě děje.

domov
11.08.2012

Kam ten svět spěje.Vymívaní mozků je trend dnešní doby .Tato kniha jen dokazuje jak zvrácený je svět.Lidé zapomněli věřit v sebe
a svůj rozum.

Alca007
25.04.2012

Neuvěřitelná knížka, vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout.
Knížka je velmi čtivá, stáhne vás to, přemýšlíte, pere se to ve vás.
Obdivuji hrdinku, že tu odvahu našla a odešla z církve kde jim vymývali mozek
nepochopitelným způsobem - kor v dnešní moderní době.

petahor
26.11.2011

Kniha super, ale nejvíce mi vadily ty náboženské "řeči" , pokud člověk neví, tak tomu nebude tolik rozumnět.

bookcase
27.08.2011

Čtivě zpracované hrůzy reálného života. Příběh čtenáře doslova vcucne a nepustí. Jak je člověk rád, že se narodil v českém prostředí.

andrejs
01.06.2011

Čtivě sepsaný příběh, nad kterým se mi mnohdy tajil dech. Člověk by nevěřil, že se něco takového může vůbec dít...

petruska85
02.05.2011

Mám ráda knihy podle skutečné události, o to horší je, že se to muselo stát. Až poté co oběti zveřejní svůj příběh se začne řešit, jak by se jim dalo pomoci.