Moja milá pani

Moja milá pani https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35911/moja-mila-pani-35911.jpg 4 7 4

Kniha - "román v listoch" slovenského hudobného skladateľa a speváka Deža Ursinyho. Listy dôvernej priateľke - osobné, každodenné, sú priamym svedectvom o krajine, priateľstvách, tvorbe a osude tohto výnimočného muža.

Literatura světová

Vydáno: , Artforum (SK)

Moja milá pani

Pablo70
12.10.2023 4 z 5

Šest let zápolil slovenský bigbíťák o svůj život s rakovinou. Jeho zápisky to dosvědčují. Je to místy hluboké čtení. Místy docela obyčejné. Tak to je.
Vzpomněl jsem si na jednoho onkologa na ČT2: "Pacienti se snaží ze všech sil intenzívně žít dál." Pousmál se: "Je to vlastně jediné, co se dá dělat žít dál."
Deža jsme měli rádi, hrál dobrou hudbu. Knihu namluvil v olomouckém studiu rozhlasu Lad. Chudík, mají to v archivu. Dopisoval si dlouho s onou ženou, vydával svědectví o svém životě a smrti R.I.P.

Majto
17.04.2022 3 z 5

K Ursinyho hudbe som sa dostal úplnou náhodou až v čase krátko po jeho smrti. Na prvé počutie som podľahol a sprevádza ma dodnes.
Kniha jeho listov ma tiež sprevádza už niekoľko rokov (kúpil som ju ako horúcu novinku), prešla so mnou všetkými sťahovaniami, no až teraz som sa do nej začítal viac (pokusov predtým niekoľko bolo, no po pár stranách skončili), hoci to nie je bežná kniha, ktorú prečítate na jeden záťah. To asi dokáže len málokto čítať mechanicky jeden list za druhým až do konca. Denne som prečítal len zopár strán a potom dumal nad udalosťami či obrazmi v nich spomenutými.
Je to hlboká sonda do intímnych zákutí vnútorného sveta a myšlienkových pochodov ich autora, jeho videnie vecí či udalostí, na jeho prístup k práci, životu a vzťahom. Sebareflexia.
Ťažké čítanie, no po čase to skúsim znovu, aby som pochopil viac vecí, ktoré mi zostali skryté.

Komnenos
14.11.2012 4 z 5

Ťažko ohodnotiť knihu súkromných listov, v ktorých sa práve kvôli súkromnému charakteru kontext miestami zákonite stráca. V každom prípade je to pre mňa nová a zaujímavá skúsenosť. Knihu listov som ešte zatiaľ nečítal.

Flipper
01.02.2012 4 z 5

Málokto bude vnímať svet ako Dežo Ursiny a i keď listy nemajú vždy geniálnu formu na tvarovanie, jeho punc je tam cítiť.

Dežo Ursiny
slovenská, 1947 - 1995
2015  94%Ahoj Tato - Milý Kubo
2007  80%Moja milá pani
2016  65%Jabloň v zime
2017  50%Zápisnik 1990-1992

Kniha Moja milá pani je v