Mladík v odboji

Mladík v odboji https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3647/mladi-v-hajzlu-i-mladik-v-odboji-3647.jpg 4 1005 125

Mládí v hajzlu série

Deník Nicka Twispa, předčasně vyspělého „puberťáka“, od ďábelsky inteligentního C.D. Payna. Nemilosrdně otevřený humor je rafinovaně založen na kontrastu dětské naivity a stereotypního světa dospělých. Nick je kluk s úžasnou schopností zaplétat se do nesnází. Všechny jeho vynalézavé a dobrodružné eskapády a intriky směřují zdánlivě pouze k jedinému cíli: Zbavit se potupného panictví a získat ženu svého srdce. Paradoxně na své spletité cestě dospíváním nachází především obecnou radost ze života a soucit - obojí velmi nakažlivé! Dotisk r. 2006 a 2009... celý text

Literatura světová , Humor

Vydáno: , Jota

Youth in Revolt , 1993

Vivetkav
16.03.2024 3 z 5

Tak se mi dostala do ruky snad po 30 ti letech.. a už jsem se tolik nenasmála jako kdysi, ale na tu dobu to bylo něco.. a teď to obdivuji... příjemná změna žánru, možná dám ještě 2 díl a předám pubertálnímu synovi

IHT
28.02.2024 4 z 5

u prilezitosti pokrocilych narozenin jsem si nostalgicky precetl "Mladi v hajzlu". Nu, bylo to misty zabavne, misty vytribene, misty dost sokujici (asi jsem mel ponekud prudernejsi vychovu). Ty "(homo)sexualni" pasaze mi uplne nesedely, ale s ohledem na styl a nadsazku tech nesexualnich pasazi to nelze jen tak "hodit pres palubu".
Cetl jsem to kdysi na vysce a prislo mi to zabavne, dnes se na to divam ocima dospelaka, ktery ma trinactileteho syna... tomu to urcite zitra do ruky nestrcim!!

janturecek2001
20.10.2023 5 z 5

Spolu s druhým dílem super. Pamatuju si, jak jsem četl přes čtečku mobilu na staré Nokii se symbianem a hodně jsem se nasmál.

m2056
06.09.2023 5 z 5

Skvělé autor popisuje dospívání mladíka kolikrát se smějete až se za břicho popadnete a ostatní na vás tlemí co děláte.

Dom95
08.03.2023 5 z 5

Jako puberťák jsem tuto knihu miloval. 5 hvězdiček musím tedy dát za své 12 leté já, které kdysi tuto knihu hltalo.

Asi jsem udělal chybu, že jsem si knížku přečetl dnes, protože se mi na ní dost změnil názor. Je to opravdu kniha napsaná pro puberťáky, nemyslím si, že by měla přesah do dospělosti. Ačkoliv...v USA mají moc rádi ztřeštěné komedie (Prcičky, Road/EuroTrip, Santa je úchyl a vlastně jakákoliv komedie, kde hraje Will Ferrell nebo Jim Carrey), takže věřím, že tato kniha může mít úspěch i u dospělých.

Navíc tu nastává možnost porovnat s Tajnými deníky Adriana Molea (a britskou kulturou):
Celkově jak styl psaní, příběhy i vyjadřování hlavních hrdinů - vše dává z knihy pocit...syrovosti. Takový pocit jsem u Adriana Molea vůbec neměl. Adrian měl vytříbený slovník, respekt ke starším a jeho deník byl psaný v delším časovém úseku (půl roku až rok?).

V americké verzi deníku nalezneme:
Krádeže, záškoláctví, šikana, časopisy pro dospělé, krádež auta, sexuální praktiky nezletilých, už ne moc nevinné hrátky s pohlavními orgány, žádný respekt ke starším (že jsou rodiče deb**ní si myslí každý, ale zde je toto slovo několikanásobně horší) a nakonec veliké americké BUM a "několik desítek metrů šlehající plameny"!!!

V britské verzi deníku: Adrian přijde do školy v červených ponožkách a je za rebela...

Je vidět, že americký humor je od toho britského opravdu velice odlišný. Já mám raději ten britský (Ricky Gervais, Monty Python, Red Dwarf), ale pokud chce člověk opravdu jen vypnout a nepřemýšlet, americký humor nedá tolik práce na soustředění.

Kuxka
26.02.2023 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Nick, kámoš Levák, Sheeni, fotr a jeho štětule nás přivádí do světa čtrnáctiletého rádoby intelektuála, který řeší katastrofy svého světa, po svém. Kdo nemá či neměl doma pubertálního bratra, čeká ho nepředvídatelná jízda svérázných blbostí. Sheeni je čůza, Nick je pako, Levák je stejná trubka, nadto šikanovaná starší ségrou. Budete se smát nahlas.

Metroušek
20.11.2022 5 z 5

První tři až čtyři díly jsou opojným mixem přesného, bezuzdného, pubertálního, politicky nekorektního humoru, jaký se v literatuře vyskytne pohříchu málokdy. Další díly mě nikdy nechytly. Film je chabým odvarem této báječné série a nestojí za shlédnutí.

Edgar
23.12.2021 5 z 5

Kolik mi mohlo být? Patnáct? Možná šestnáct? Když jsem se seznámil s Nickem Twispem. A do smrti na to nezapomenu. Tenkrát mi po ICQ poslal jeden kamarád, textový soubor, obsahující první díl Mladí v hajzlu. Přečetl jsem ho na monitoru během soboty. Když jsem pak měl narozeniny tak jsem si musel koupit zbytek knih. Ty jsem pak dočetl na internátu, a to hned několikrát. Mimochodem existuje i film. Chtěl jsem ho vážně dokoukat, ale nešlo to.

vivula
09.11.2021 5 z 5

S přicházející podzimní depkou přišla potřeba přečíst si pro změnu něco lehčího, něco kde se nezabíjí, něco u čeho se můžu zasmát… Sáhla jsem po Nickovi a trefila jsem se. U některých stránek jsem bublala smíchy pod peřinou, abych nevzbudila manžela :-D

princeznaaura
17.08.2021 4 z 5

Naivita 14ti letého hocha, který by pro to, aby přišel o panictví, udělal cokoliv. A jeden bláznivý nápad se přeměnil v jednu velkou pohromu. Nenáročné a oddychové čtení "nejen" pro náctileté, kde se občas i pousmějete pošetilým nápadům.

vemrazik
30.01.2021 5 z 5

Znám od autora jen tuto sérii, dost mě bavila. Absurdní situace, pubertální a věčně nadržený pubertální intouš... Jo, funguje to.

Ondra06
09.12.2020

Kniha mě bavila. V některých místech to vypadalo jako kdyby to opravdu psal čtrnáctiletý kluk, který v knize popisuje své problémy a své zájmi.

TajemnýSmrad
03.05.2020 5 z 5

Při prvním přečtení jsem byl nadšený... Při druhém již méně, takže po třetí raději číst nebudu.
Každopádně minimálně za jedno přečtení kniha rozhodně stojí. Je zábavná, příjemně utíká a i když se postupně (obzvláště v následujících dílech) objevuje více a více postav, tak se v nich člověk neztrácí, což velmi oceňuji.

vlkodlaq
03.05.2020 4 z 5

Mladíka v odboji jsem četl coby asi sedmnáctiletý a ačkoli se mým oblíbeným žánrům ani neblíží, podivně mě to vtáhlo. Z části to bylo velmi dobrou čitelností ale taky tím, že jsem se velmi snadno s hlavním hrdinou sžil. V sedmnácti jsem přece jen měl některé problémy a myšlenky podobné..

postrach
30.04.2020 5 z 5

Uz po prvim precteni se mi kniha zalibila.Ctu podruhe a filmove zpracovani se mi taky zalibilo tak,ze se cas od casu,divam znova.

StarPopcorn
29.04.2020 5 z 5

Velká sranda
EDIT: Přečteno potřetí

Greenfingers
17.04.2020 1 z 5

Autor postavil své "dílo" na popisu neukojené sexuální touhy dospívajícího mladíka, což mi připadá poněkud laciné. Rádoby humor prošpikovaný vulgarismy je místy až nechutný. Nevím, zda právě tohle čtou "puberťáci". Pokud ano, nechápu proč. Je přece spoustu kvalitní literatury i pro dospívající čtenáře.

Myška43
06.03.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem porvé četla před více než 20 lety a stále se k ní občas ráda vrátím. Miluju první 3 díly. Ráda si u četby zavzpomínám na svoje mladá léta, první lásky, bezstarostný život.

Yeschois
19.01.2020 5 z 5

Tohoto autora jsem si zamilovala, jelikož píše stylem, který mě baví. Snad jsem se ještě nikdy tak nenasmála jako právě u této knížky. Mým oblíbeným žánrem je Sci-fi a Fantasy a taky jsem se mu doposud i nejvíce věnovala, ale po přečtení této knihy si dám od sci-fi zřejmě na chviličku pokoj. Už se nemůžu dočkat, až se pustím do dalšího dílu. Lehké, nenásilné čtení plné slz ze smíchu a občasného plácání na čelo. Doporučuji.

oladnb
08.10.2019 3 z 5

No.. tak trochu jiný žánr, než obvykle ctu. Popravdě sama od sebe bych po ni nesahla. Ze začátku jsem si zvykala na dost otevřený styl psaní, často prisprostle. Postupne jsem si zvykla a řekla si, že možná zkusím ještě pokračování, tak uvidíme, jak bude mladý pubertak dospivat ;-)