Milostný kruh (7 povídek)

Milostný kruh (7 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5570/bmid_milostny-kruh-xVf-5570.jpg 5 30 10

„Žádná kniha a nic na světě nedovedlo by mi nahradit ženu... Jak to vyjádřit? Podle mého mínění nerozkvétá lidská bytost ničím tak jako láskou, co tomu říkáte?“ Tato slova, která Turgeněv pronesl v rozhovoru s Flaubertem, v doslovu příhodně uzavírají soubor povídek zaměřených na milostné drama. Tragické milostné příběhy motivované zoufalstvím (Újezdní lékař), společenskou nerovností (Dostaveníčko), prchavostí a tajemností setkání (Trojí setkání), momentem závislosti a dobrovolného podřízení jednoho z partnerů druhému (První láska, Zátiší), touhou po bezvýhradném sebeobětování (Podivná historie) a ztrátou vhodného okamžiku, kdy je třeba štěstí uchopit oběma rukama (Asja).... celý text

ladyfromskye
20.04.2024 5 z 5

Ruské romantiky - stejně jako realisty, mám moc ráda a čas od času po nějaké knize od nich ráda sáhnu. Naposledy přišla řada na Ivana Sergejeviče Turgeněva, který je takovou mojí sázkou na jistotu.
Jeho příběhy jsou něžné, ale rozhodně nejde o žádnou čistokrevnou červenou knihovnu, mají propracovanou psychologii a často překvapivé vyústění. Zároveň jsou to všechno příběhy opravdu ze života. Nejinak je tomu v případě výboru Milostného kruhu.
Vlastně se tak trochu divím, proč tento autor nejenže není zahrnut v povinné četbě, ale není mu věnována pozornost ani v hodinách literatury. Myslím si, že by mohly být jeho povídky žákům druhého stupně i střední školy bližší a navíc by pro ně mohly být i stravitelnější.
Tak třeba časem :)

Laaca
31.12.2021 4 z 5

Moc pěkné. První dvě povídky byly i v Lovcových zápiscích, které jsem četl nedávno, tak ty jsem přeskočil. Ty zbylé ale rozhodně nejsou slabší. Nejpůsobivější je asi ta poslední - Asja. A knížka má taky velmi povedený doslov od Miloslava Jehličky .

ziriant
03.12.2020 4 z 5

Touto knihou mi již kdysi Turgeněv přilnul k srdci, tak jsem ráda, že se mi opět dostala do rukou. Musím si na pana autora počíhat i v jiných vodách...

palka452
19.01.2019 5 z 5

Sbírka moc pěkných povídek Chtěla bych autora potkat osobně má velký cit pro člověka

Acamar
15.04.2018 4 z 5

Několik povídek o romantických a nenaplněných milostných vzplanutích. Mladí hrdinové (často ještě spíše děti) zcela podléhající okouzlení, dívky obětující lásce vše...Atmosféra lehkosti, bezstarostnosti, nezkušenosti a čistoty mládí, snoubící se se silnými, vášnivými city a gesty, patosem i tragikou.
Nejvíce mne oslovily povídky Zátiší a První láska.

Renek
07.03.2018 5 z 5

Excellent! Po knize "Lovcovy zápisky" druhá kniha, kterou jsem od Turgeněva četl. Jde o velice zdařilý výběr. Autor umí a vy ani na chvilku nemáte pocit, že by kvalita jednotlivých povídek kolísala. Pro milovníky ruského realismu povinnost:)

PavlínaAlžběta
18.12.2017 5 z 5

Další z mých oblíbených milostných příběhů světové klasiky, ke kterým se v době nemoci vracím i když vím jak smutný konec nastane. Ruská romantika od skvělého spisovatele, která se čte tak zlehka a příjemně, že ji máte přečtenou za odpoledne či večer. Krásný smutný příběh velké, ale bohužel nenaplněné lásky, která může být pravá či pouze hraná a vypočítavá. Do děje vás Turgeněv vtáhne snadno, vylíčením okolí, i pocitů hrdiny, takže se rázem ocitáte na šlechtickém sídle v době 19. století a příběh přímo prožíváte. K těmto klasikám se vracím a vracet budu.

de_baques
03.05.2017 5 z 5

Oproti Lovcovým zápisků hodnotím tyto povídky jako mnohem zdařilejší a určitě čtivější.

Le Chat
06.10.2015 5 z 5

Prostě ruská klasika. :-)

macek166
09.04.2013 4 z 5

Ruská atmosféra dýchá na čtenáře z každého slova, ale to by nemělo odradit nikoho, protože všechny příběhy jsou dojemné, krásné a čtivé. Číst Turgeněva je opravdová radost. Doporučuju.