Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248256/bmid_divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 4 2156 524

Milénium / Millennium série

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily. ???Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal??? --- trochu scestná informace, když poté ještě stihl napsat 2 díly, ne? První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby. Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Host

Det som inte dödar oss , 2015

ToVy
ToVy
12.03.2024 4 z 5

Samozřejmě, rozdíl jde vidět, ale myslím, že se autorovi podařilo zdařile navázat na originální triologii.

Iva B.
Iva B.
14.02.2024 4 z 5

Začátek byl trošku zdlouhavý, ale pak se to krasne rozjelo a četlo se to skvěle. Myslím, že autor se pokračování zhostil dobře a me rozhodne nezklamal. Jsem zvědavá jak to bude pokračovat, takže si ráda prectu i další díly.

JelloBiafra
JelloBiafra
03.01.2024 4 z 5

Vyše 10 rokov po smrti Stiega Larssona sa stal zázrak a jeho knižného diela sa ujal zručný a maximálne schopný Pán, David Lagercrantz. Je až obdivuhodné ako dokonalo si poradil s postavami a ako dokonalo sa adaptoval na celkové prostredie, ktoré Larsson tak pracne budoval. To prepojenie s minulými knihami, prirodzedné nadviazanie na predchádzajúce diela.......za to patrí Pánovi Lagercrantzovi veľký obdiv. Lisbeth Salander a Mikael Blomkvist sa zasa raz zamotajú do prúseru a nebude to opäť prechádzka ružovou záhradou. Opäť sa jedná o zručne napísaný severský thriller bez slabšieho miesta a s veľkým dôrazom na budovanie napätia a prácu s postavami. Za mňa veľká spokojnosť.

bumble
bumble
27.11.2023 4 z 5

Možná to nebylo tak brilantní jako první 3 díly, ale za mě určitě důstojné pokračování "Milenia". Postavy jsou totožné (i když jich poměrně dost přibylo) a já jsem si to užil. Vyšetřování vraždy počítačového génia a následné spojení autistického chlapce s Lisbeth a ochraňujícího Mikaela bylo parádní a rozhodně se pustím i do dalších dílů.

AnetaKor
AnetaKor
08.11.2023 5 z 5

Oproti všem falešným novým Poirotum a Holmesum je toto opravdu důstojné pokračování série.

JaneSour
JaneSour
01.10.2023 3 z 5

Knihu jsem poprve zacala cist v roce 2015. Moc jsem se na pokracovani tesila. Cerstve jsem mela doctenou trilogii Milenium od spisovatele Larssona. Po par strankach jsem ji musela odlozit. Kniha se psanim celkem dost lisila. Bylo to pro me velke zklamani. Druhou sanci jsem ji dala o par let pozdeji. Opet jsem ji nedocetla. Az tento rok jsem se “kousla. Knihu jsem docetla. Asi mi pomohlo to, ze nemam v zive pameti styl psani trilogie Milenia. Behem te doby jsem precetla opravdu dost knih a musim rici, ze spisovatel Lagercrantz pise dobre. Pokracovani serie se chopil obstojne a za me patri k lepsim spisovatelum.
Samozrejme trilogie Milenium za me bude stale “srdcovka a bude mit cestne misto v me knihovne.
Tyto dva spisovatele za me nejde srovnavat.. Prave se chystam na dalsi dil. Na styl psani jsem si zvykla, tak uvidime, kam nas spisovatel svym dejem zavede. :)

Radiq
Radiq
10.09.2023 2 z 5

Místo čtení knihy jsem si poslechl audioknihu, kterou namluvil Martin Stránský, což už je v této sérii klasika. A kdybych chtěl chválit, tak zas budu chválit, ale to už bych se jen opakoval.

Co se týká děje, tak zrovna nejásám. I když to chvíli vypadá, že se to bude motat kolem něčeho jiného, opět se sem dostanou střípky z Lisbethiny minulosti, jak kdybychom jeli na setrvačník... a tím to ztrácí na věrohodnosti. Podivné bylo, jak Holger Palmgren vyprávěl o životě Lisbeth, jak kdyby tam pomalu sám byl, přitom to měl mít jen z jejího vyprávění. Takové podrobnosti - no nevím, jestli by mu to až takhle detailně říkala, natož aby si to pamatoval. Spíš to byla taková spisovatelova berlička.

Také jsem viděl stejně pojmenovaný film a když teď vím, o čem je kniha, musím konstatovat, jakej je ten film sračka. Ten se odklonil od knihy, v čem mohl, a vytvořil úplně jiné dílo, kde je Lisbeth akční über mensch... prostě Hollywood to naprosto zprasil.

Lagercrantz jako pokračovatel docela ušel, ale ty Larssonovy 3 díly by klidně stačily. No, ve skutečnosti by stačil jenom ten první díl. Ale chystám se i na další díly, ať to mám komplet.

bravefox
bravefox
16.08.2023 4 z 5

Když jsem se spouštěla do těchto dílů, tak jsem se zařekla, že je nebudu srovnávat s Larssenem. Bylo to náročné, ale myslím, že jsem si v tomhle případě zachovala odstup a ten mi pomohl si ty knihy ještě více užít.

Peťulka3
Peťulka3
10.07.2023 5 z 5

Začátek trošku zdlouhavý, ale pak se to rozjelo a četlo se to dobře. Jsem zvědavá na další díl.

RyonMathrin
RyonMathrin
10.07.2023 4 z 5

Pozor, lehký spoiler!
Velmi povedené pokračování. Napínavé, dobře promyšlené. Líbilo se mi, jak autor navázal na bílá místa v předchozích knihách a zapojil Kamilu. Do skládačky to podle mne perfektně zapadá a neruší / není v konfliktu s předchozí trilogií. Jedna z audioknih, které se mi nechtělo vypnout a poslouchal bych až do konce.
Doporučuji a těším se na další volná pokračování. Ještě více Lisbeth!

Divkazlesa
Divkazlesa
06.07.2023 3 z 5

I když to tentokrát napsal Jiný autor, podařilo se mu celkem napodobit styl svého kolegy.

Luccinda
Luccinda
15.04.2023 3 z 5

Stieg Larsson rozjel sérii Milénium naprosto perfektně. Dvojice Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová je už prakticky ikonická, tyhle dva prostě nejde nemilovat. Když ale autor původní trilogie zemřel, v psaní dalších dílů pokračoval David Lagercrantz. A mně přijde, že se změnou autora se bohužel tak nějak vypařila i chemie mezi hlavními hrdiny. Při prvním čtení jsem to tolik nevnímala, ale teď napodruhé už se mi kvůli tomu knížka líbila mnohem méně.

A musím říct, že ani zápletka v tomto díle nebyla nijak oslnivá. Příběh se táhl, příliš negradoval a ani postavy to bohužel nezachránily. Pokud bych vám tedy měla něco doporučit, zůstaňte u původní trilogie, ta je opravdu skvělá a rozhodně stojí za přečtení. Dějová linka je uzavřená, takže vám nic neuteče, když nebudete v sérii pokračovat. Já si určitě zbylé dva díly poslechnu, ale spíše kvůli audio zpracování, které je v podání Martina Stránského prostě výborné.

alusa4302
alusa4302
07.04.2023 5 z 5

Mohu pogratulovat autorovi, měla jsem strach když to bude psát někdo jiný ,že to nebude mít to co uměl Stieg,ale velmi mě překvapilo a opět se samo četlo.Miluji Lisbeth a Mikaela.Takze tenhle příběh opět skvělí

Ulala
Ulala
06.03.2023 4 z 5

Nečetla jsem Larssonovu trilogii, proto nemohu srovnávat. Podle mně David Lagercrantz skvěle umí udržovat čtenáře v napětí. Vždy, když docházelo k momentu, že se něco nenávratně zničí, přišel obrat k lepšímu. Proto mně příběhem neprovázel ten svírající pocit nezmaru, který je napraven až na konci knihy. Všechny postavy mají svůj odstín šedi, ale i stránky, které jsou vesměs pozitivní. Jsem zvědavá, které z nich a jak se budou v dalším díle projevovat.

Twinny
Twinny
05.02.2023 4 z 5

Bála jsem se, že mě kniha zklame, ale opak je pravdou. Musím říct, že jsem skoro ani nepoznala, že to psal jiný autor.
Lisbeth opět skvělá (a nesmrtelná). Případ se mi moc líbil a těším se, jak to bude pokračovat.

Majto
Majto
29.12.2022 3 z 5

Neviem. Nebolo to úplne zlé, aj sa to dosť podobalo na pôvodný štýl Larssona, no predsa to bolo iné a mňa to až tak nebralo. Nevadil mi ani tak samotný dej, skôr mi tam čosi stále chýbalo k tomu, aby som sa naplno ponoril do čítania a hltal slovo za slovom. Ešte aj ten záver sa mi zdal aký si narýchlo ukončený. No ďalšia kniha aj tak čaká v poradí, kým vychladnem po tejto.

Sova15
Sova15
05.09.2022 5 z 5

Jiný autor, ale styl velmi podobný. Kniha byla velmi napínavá a bavila mě.

adelinka
adelinka
10.08.2022 4 z 5

Predchádzajúce diely som nečítala, táto časť prišla ku mne náhodné. Chytila ma, ale úmyselne predchádzajúce časti vyhľadávať nebudem.

janina66
janina66
12.07.2022 5 z 5

Mně se kniha opět líbila. Jsou v ní všechny postavy z původní trilogie, a to mi ke spokojenosti stačí. Lisbeth mě prostě baví. Líbilo se mi, jak si rozumněla s malým autistou. Opě, jako předešlé, jsem poslouchala audioknihu. Už mám připravené pokračování.

Dolik13
Dolik13
08.07.2022 5 z 5

Když jsem se doslechl, že v Miléniu bude pokračovat spisovatel, jehož nejlepší kniha je životopis o Zlatanu Ibrahimoviči, říkal jsem si, že to bude strašný propadák. Nicméně! Já ten knize nakonec plný počet musím dát!

Ano, je vidět, že rukopis autora je lehce odlišný. Larsonna nikdo nenahradí a nenahradí ani jeho skvostný cit pro sebemenší detail. Jenže Lagercrantz dokázal probudit postavy k životu, Blomkvist mi přišel jako TEN Blomkvist. Lisbeth mi přišla jako TA Lisbeth. Jednoduše jsem cítil, že čtu vlastně něco jiného než Milénium, ale vlastně to Milénium je, jen trošku jiné. Zní to až moc filozoficky, a to jsem nic nepil. :D

V kontextu mého příspěvku chci říct, že jsem byl spokojený a z původního skepticismu a nedůvěry vzešlo zajímavé pokračování, které není tak famózní jako od Larssona, ale i tak tento díl patří mezi velmi dobré detektivky.