Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité info...celý text

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu.

Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily.

Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal. První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby.

Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248256/divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 3.8864
Série:

Milénium (4.)

Originální název:

Det som inte dödar oss

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2015 ...více
Nahrávám...

Komentáře (269)

Přidat komentář
čuřil
13. října

Je to něco mezi. Určitě jsem očekával víc. Bylo patrné, že trilogii napsal někdo jiný a doufal jsem v něco nového, dobrého. Úplně špatné to nebylo. Ale jak jsem psal, já si tajně přál něco ve stylu prvního dílu Milénia. No nevyšlo to, ale k přečtení to určitě je.

Jonny
10. října

Za mě dobrý. Navázat na původní trilogii nebyl lehký úkol, když vezmu v potaz jak je úvodní trilogie povedená a čtivá... Ale Davidu Lagercrantzovi se to povedlo.
Našli by se věci, které by se dali vytknout, ale celkově na mě působí kniha jako čtivé a vydařené dílo.

Pavlina.13
07. října

Myslím, že toto pokračování původní sérii ostudu nedělá. Ale i přesto, že se mi tato kniha v podstatě líbila, je zde poznat, že to napsal někdo jiný. V původní sérii "Milénium" od S. Larssona je cítit autorův nelehký životní příběh ovlivněný politickými událostmi a jeho vlastní žurnalistickou kariérou. V jeho sérii nejde jen o příběh, ale i o to co se dá vyčíst mezi řádky. Bohužel mám pocit, že tady už jde především o příběh samotný. Kniha "Dívka v pavoučí síti" sice jako taková do celé série zapadá, přesto se od původní série liší.
Velmi úsměvné mi přišlo, když jsem si uvědomila, že v tomto pokračování už nikdo nepije kávu a nejí obložené chleby. Celou dobu jsem si myslela, jak mě tyto dvě fráze otravovaly, ale najednou mi chyběly a já prostě věděla, že tato kniha už není počin pana Larssona.

lordsiky
05. října

Podle mě nejlepší kniha ze série.

Adiee19
30. září

Knihu som zavala citat uz len preto ze som citala trilogiu..no bezuspesne..odlozila som ju a uz sa k nej nevratim. Vobec ma nebavila..hlavna hrdinka uz v predchadzajucih dieloch predstavovala nejaku nadprirodzenu bytost a to mi prislo pritiahnute za vlasy..bohuzial knihu ani nedocitam :(

swayno
28. září

Už to vypadalo, že tu knížku nikdy nedočtu. Snad 3/4 byly naprosto nezáživný, zmatený a vcelku o ničem. Konec měl spád, tam mě to začalo bavit. Některé pasáže byly hodně přitažené za vlasy, nepřirozené a až moc drsňácké. Celkem zklamání z celé knihy.

lapagerie
27. září

Musím říct, že jsem byla docela zvědavá, asi jako všichni, kteří znají původní trilogii. A za mě tedy palec nahoru. Lisbet i Mikael se drží víceméně svých způsobů jednání a myšlení, líbily se mi i spojitosti s dalšími postavami, které se vyskytly v předchozích dílech.
Přidám jen poznámku, že jsem knížku nečetla, ale poslouchala - opět ve skvělém podání Martina Stránského.

olliea
26. září

Jsem ráda, že vzniklo takové pokračování. Nemá to ten správný říz, jako trilogie, ale alespoň jsem se o postavách dozvěděla nové souvislosti, odkazuje na pokračování, tak jsem zvědavá.

Ale jednu věc jsem nemohla skousnout - a to sice, jak postavám narostla intuice. Kniha se hemží spojeními: zdálo se, měl pocit, cítila mrazení, přepadl ji pocit, měl tušení, měla NEBLAHÉ tušení... Pokaždé jsem se nad tím pozastavila, vůbec mi to k postavám nesedělo.

momo01
22. září

Ukecané a nudné.

Dinosaur
14. září

(10/10) Bohužel to bude už asi tři roky, co jsem četl původní Millénium, takže s Larssonovým stylem psaní příliš srovnávat nemohu. Ze zpráv o pokračování jsem byl sice trochu rozpačitý, ale kniha se mi líbila. Millénium si určitě ještě v budoucnu znova přečtu i s touto knihou a pak můj komentář bude asi objektivnější. Jinak, ony stížnosti na to, že Lisbeth přežije všechno - nad tím jsem se pozastavoval už v druhé knize původní série, takže to bych autorovi nevyčítal.

ankaras
11. září

Také patřím k lidem, kteří se báli toho, co z tohoto docela zbytečného pokračování vypadne. A nakonec to dopadlo dobře. Když si ji nepřečtete, o nic nepřijdete. Když si ji přečtete, litovat nebudete.

petr1430
04. září

Jsem na tom stejně jako ostatní, co zde napsali komentáře.
Bál jsem se toho, jak to nový spisovatel zvládne. Není to úplně stejné, ale je to velmi dobré.
Po trilogii Milénium jsme byl spokojený, že jsme ji celou dočetl, ale současně zklamaný, že není nic dalšího a že už nic dalšího nebude.
A tak jsem uvítal pokračování.
Trilogii jsem, na rozdíl od jiných, začal číst až po té co jsem zhlédl film.
A film jsem zhlédl až velmi dlouho po tom, co jsem zápasil s názvem. Nelíbil se mi.
Muži, co nenávidí ženy.
To nebyl moc dobrý název. Jenže pak nastalo našení. A to zatím trvá.
Předpokládám, že i Dívka v pavoučí síti bude dříve či později zfilmována.
A těším se na to.

historikola
27. srpna

Navazující děj na předchozí trilogii byl úžasný. Chvíli ze začátku jsem bojoval s tím, že děj bude asi nic moc. Přeci jen knížku napsal někdo jiný. Autor dostal požehnání rodiny Stiega Larssona. Ale stejně ze začátku jsem měl divné pocity. Nakonec jsem stejně podlehl a knížku přečetl. Zase jsem se do děje tak zažral, že jsem knížku přečetl za necelé tři noci. Škoda, že neumím číst knížku třeba týden. Je možné, že bych si děj více vychutnal a více si zapamatoval. Mám k tomu jedinou poznámku. Nějak se mi nelíbil konec. Přijde mi, že byl ustřižen. Je to asi díky vydavateli, že bylo dříve domluveno jen tolik a tolik stránek. Asi je to, ale můj problém. Za mě knížka i děj 100% Tuto knížku stojí za to vlastnit a uložit ji do knihovny. A zase teď by mě zajímal jak vypadá i film. Snad jej uvidím.

cloughie79
22. srpna

S Larssonem srovnávat nelze, je to jiný autor. Z knihy bohužel čiší levičácká propaganda.

Junjun
18. srpna

Měla jsem obavy, jak se Lagercrantz popere s pokračováním Larssona, a za mě velmi dobře. Co si pamatuji, tak i Larsson chtěl do děje zařadit Lisbethinu sestru a vzhledem k tomu, že v tomto směru nedošlo k nějakému závěru, doufám, že se nebude bát pokračování. Nějakým věcem týkajím se PC jsem také nerozuměla, ale v ději mi to nijak nepřekáželo (ostatně to používal i Larsson, když nás seznamoval s Lisbeth jako hackerkou) a po útoku na Augusta začala mít knížka pořádný spád a to už jsem ji neodložila. Mám jen dvě výtky - hlavní zápletka mi přišla malinko odfláknutá, prostě vzatá hodně ve zkratce a co hlavně - možná kdyby vedle drsnosti dal Lagercrantz Lisbeth i trochu víc ironie a vtipu, byla by to opravdu Lisbeth, jakou si všichni oblíbili.

Susan94
17. srpna

...nikdy nebude nic jako dřív... Stieg Larsson je nepřekonatelný autor a nikdo se mu nevyrovná. Dávám druhou hvězdu za to, že v mých představách je August úžasný, roztomilý chlapeček.

ivzu77
17. srpna

Další díl navazující na trilogii St. Larssona Milénium jsem přivítala s nadšením. Divila jsem se, že má někdo odvahu ( David Lagercrantz ) pustit se do tak odvážné akce. Uvítala jsem, že autor je sám novinář, který si myslím chtěl vzdát tímto poctu zemřelému Panu Spisovateli.
Sama mám více v oblibě čísla než jazyky, takže toto téma mi padlo přesně do noty. I když jsem se zdaleka nemohla ve všem porgramátorském světě vyznat, pavoučí sítě jsou pro mne vzdálený svět, přesto jsem se v rámci příběhu dobře orientovala.
Lisbeth, Mikael a malý August mne zaujali a nezklamali. Určitě ráda knihu doporučím, četlo se to také moc dobře. Případné další díly bych uvítala ...
pozn. uvítala bych i filmové zpravování švédské koprodukce :-)
pozn.2 dokonce jsme se dozvěděli i to, že se ve švédsku nejí pouze obložené chleby nebo housky :-) :-)

Jane007
17. srpna

Je těžké ohodnotit tuto knihu. Autor napsal, že je to inspirováno sérií Stiega Larssona. No, pokud bych to srovnala s původní sérií, musela bych dát hvězdiček méně. Mikael ani Lisbeth nemají šmrnc a určitě to nejsou tytéž postavy, jako v původním Miléniu. Taky se mi nelíbilo, že do knihy zatáhl Kamilu, ta tam prostě neseděla. Na druhou stranu se mi líbilo, že dal do knihy autistického chlapce. Měla jsem o něj strach a z toho důvodu jsem knížku neodložila. A jsem za to ráda. Nemohla jsem přestat číst. Nicméně knížku neberu jako pokračování Milénia, ale jako dobrou detektivku.

versusKnihy
15. srpna

O této knize se v posledních měsících napsalo opravdu mnoho, mnozí ji zatracují jako naprosto zbytečné pokračování série od Stiega Larssona, zatímco druzí se již nemohli dočkat návratu Lisabeth a Mikaela.

Přiznám se, že jsem byl připravený se přidat do té víc cool skupiny, která o této knížce nemůže ani slyšet. V duchu jsem si připravoval věty jako „Nevím kdo byla ta super hackerka, ale Lisabeth to určitě nebyla“. Knihu jsem měl dlouhý půl rok ve své knihovně a furt jsem nedokázal sebrat dostatek energie, či spíše odvahy...

Lisabeth je pořád stejná drsňačka – jen tak se dostane do počítačů NSA, why not? Mikael zvažuje odchod z Milénia, když však ale dostane tip na další investigativní reportáž rozjíždí se klasické “Larssonovské“ vyšetřovní – Lisabeth pátrá, Michael Blomkvist pátrá a Jan Bublanski také pátrá.

Jak už jsme všichni zvyklí Lisabeth se chová jako Terminátor – všechny přepere a zabije. Místama její chování je až absurudní, i když ne tak absurudní jako u druhého dílu Milénia, ale přesto bych tuto knihu nedoporučil žádnému zaritému odpůrci feminismu.

Důlěžité je také zmínit je že v tomto dílu hrají velkou roli počítače(ještě větší než v předchozích dílech), takže pokuď byste nejraději všechny ty internety zakázaly tak knihu raději ani neotvírejte.

David Lagercrantz se snaží co nejvíce napodobit styl psaní Stiega Larssona (v tom dobrém i v tom špatném) a do jisté míry se mu to daří. Postavy se povětšinu času chovájí tak jako by je napsal sám Larsson.

Nemohu si pomoct, strašně moc rád bych na tuto knihu řekl hodně špatných věcí, jak je například špatné dojit každou knižní sérii, ale nejde to. Nejde to protože Lisabeth, Mikael, Milénium a Bublina jsou zpátky!

David Lagercrantz - Dívka v paoučí síti 75%

P.S.: názorná ukázka z knihy: „Pak testovací počítač napadla speciálním fuzzerem a později doplnila betaatacker s debuggerem a blackboxem." Ne také tomu vůbec nerozumím.

Více recenzí na http://www.mojeknizky.estranky.cz/

Patw
13. srpna

Dívka v pavoučí síti se u mě objevila tak nějak náhodou. A já se začetl. A četl, a ačkoliv se tam na můj v kus až moc často zmiňoval časopis Milénium (no ne, jsou i stránky na kterých to bylo i pětkrát) stále jsem si užil tento děj, který mi ale trošku připadal jako vytažený ze starších Hollywoodských bijáků. No ne, dítě, savant, který je jediným svědkem vraždy svého otce a je tudíž terčem všech, kterým se to nehodí. A k tomu druhá zápletka, kdy se zjistí, že zavražděný byl špičkový vědec přes počítače a byl kousek od stvoření umělé inteligence, kterou mu chtějí ukrást. Nezní Vám to jak Hollywoodský biják ke konci devadesátek s Brucem Willisem v hlavní roli? Každopádně i přesto jsem knihu četl a těšil se z toho jak se objevují nálezy a klíče, které tím vším více zamotávají. Tahounem je určitě samotná Lisbeth Salanderová, která i zde svým osobitým způsobem exceluje. Příběh to tedy není nejoriginálnější, ale čtivé to je a čtenáře to do děje rozhodně dostane. Za mě spokojenost. (A teď si jdu dát tuto sérii od začátku.)

Riley11
10. srpna

Kniha byla celkem dobrá, ale jsem z ní zklamaná, Bohužel není to pan Larsson.

lukaflek
09. srpna

jo, nebylo to jako originální trilogie, ale i tak to bylo poutavý. největší legrace bylo, když se lisbeth na konci knihy rozpovídala a vedla svoje monology - to by pan larsson myslím nikdy nedopustil ;)

bareva
08. srpna

Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že tato kniha postrádá jiskru. Předchozí knihy jsem hltala, ale tato mě moc nenadchla.

Jupijow
06. srpna

Zbytečné pokračování originální série. Kniha sama o sobě je dost průměrná, autor přidává detaily ke každé osobě, která se jen mihne dějem, objevují se zde chaotické či divné postavy s místy dost pochybnými motivy jednání, no a klišé v podobě hlavního záporaka...co na to říct....Přesto všechno, nebo možná navzdory tomu všemu, prostě chcete vědět, kam se posune vztah Lisbeth a Mikaela, což byl vlastně jediný důvod proč jsem knihu dočetla.

MaKolar
01. srpna

Originálu Larssona kniha bohužel nedosahuje. Příliš mnoho postav a konečné rozuzlení děje mě nenadchlo.

Michaela823
31. července

Na knížky pana Larssona to nemá, což se dalo očekávat. Ale i přesto mě knížka bavila, byla napínavá a líbila se mi postava Kamily. Chtělo by to ještě další pokračování a ukončit i tuhle linii.

DriftBooks
30. července

Čtenáři prostě nechtějí nechat některé literární postavy umřít. Rádi přehlédnou nelogičnosti jejich návratu, a tak jim nevadí ani zázračné znovuzrození z vlastního popela. A dosti často jim je úplně jedno, kdo postavu vlastně oživí, když například původní autor zázračného znovuzrození (myslím sebe sama) není prostě schopen Těchto literárních Fénixů je halda. Namátkou třeba Sherlock Holmes. Lizbeth Salanderová, žena, která nenávidí muže, bude zřejmě další.

Mladá, díky svým hackerským schopnostem bohatá. Nezávislá. Ocvočkovaná, pokérovaná punkerka, nebo hipsterka, nebo… dodejte, co se vám hodí. Sexuálně značně uvolněná. Nemilosrdná a tvrdá bojovnice. Roztěkaný uzlíček nervů… Takový prototyp generově vyvážené osobnosti 21. století. Sám autor (Stieg Larsson) o ní píše: „Zkusil jsem plavat proti proudu. Chtěl jsem vytvořit hrdiny, kteří se dramaticky odlišují od běžných postav kriminálního žánru. Mým výchozím bodem byla úvaha, jaká by byla Pipi Dlouhá punčocha v dospělosti. Dívali by se na ni jako na sociopata, protože vidí společnost jiným způsobem a chybějí jí sociální dovednosti? A tak vznikla Lisbeth Salanderová, která má celou řadu mužských rysů.“

Ale jaké je toto nové znovuzrození dospělé Pipi? Inu – číst se to rozhodně dalo. Trochu mi vadí, že Lagercrantz znovuzrozenou Lisbeth tlačí do komiksové podoby superhrdinky. Geniální, vševědoucí, neporazitelná… Se zájmem o černé díry a nikým nepochopitelnou matematiku. Ztrácí tím svou lidskost a zranitelnost. A čtenář ztrácí možnost se s ní ztotožnit. Může se jen buď stát fanouškem, nebo ji nenávidět. Samotný příběh se točí okolo umělé inteligence, autismu a fenoménu savantů. A samozřejmě kolem nekonečné hry zpravodajských agentur, úniku informací a ekonomické kriminality. Takový pikantní makro bio kybergulášek, který vám naservírují v hypermoderní restauraci plné skla a kovu. Cigáro a pivo zapovězeno. Dva knedlíky navíc taktéž…

unique
23. července

Lisbeth je zpět! Ano! A už se nemůžu dočkat dalšího pokračování souboje mezi Thanosem a Wasp!

Předchozí tři díly série Milénium mám moc rád a musím říct, že Lagercrantz servíruje velmi důstojné pokračování. Akcí nabytá třaskavice, velmi sympatizovatelné postavy, hi-tech kyberkriminalita a jako protipól malý savant. Do toho mix správňáckého Mikaela a nekonvenční (super)hrdinky Lisbeth. Škoda konce, ale zase si nechává autor otevřená dvířka pro slíbené další 2 knihy.

genie
22. července

Předchozí knihy jsem nečetla, první díl Milénia jsem jen viděla v televizi (skvělé!) a to mě možná navnadilo (i přes změnu autora) ... Rozjezd byl z mého pohledu velmi pomalý, druhá polovina knihy ušla. Přišlo mi to překombinované, vzdálené mně představitelné realitě, navíc mnoho různých postav mluvilo o tom, čemu jsem občas vůbec nerozuměla (příliš odbornosti ve vztahu k IT, security, matematice ...) - i když bych řekla, že se autor snažil. Každopádně očekávání detektivky (včetně rozuzlení) knížka nenaplnila. Dočetla jsem asi jen kvůli Augustovi ...

paulinschildie
22. července

Je to taková pohádka pro dospělé. Feministická superhrdinka a mlátička všech úchylných chlapů versus její sestřička bestie v roli krvelačné antihrdinky. Ten příběh mi připomíná válečnici Xenu, která bojuje proti zlé Calisto. Válka se jen odehrává ve virtuálním světě, kde stačí hacknout ty správný hajzly. V Larssonově Miléniu jsem si připadala jakžtakž v normálním světě, ale Lagercrantz je asi posedlý komiksy nebo kreslenými postavičkami s mačetou v ruce.
Taky mě mrzí, že Lisbeth a MikeaI byli spolu tak málo v kontaktu. Přišlo mi to takové neosobní, jako když si každý hledí svého písečku. Konec se mi nelíbil vůbec, byl dost odfláknutý.
I přesto si troufám říct, že kniha není zas tak špatná. Byla to fajn oddychovka, kterou jsem přečetla raz dva. Děj byl celkem svižný a nějaké odborné věci mi přišly zajímavé. Oceňuji, že autor vynechal erotické scény s Erikou Bergerovou, která mi už u Larssona děsně lezla na nervy. Z nových postav se mi líbil Ed the Ned, který příběh hodně okořenil.
Za mě kniha 65 %.