Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Dívka v pavoučí síti

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité info...zobrazit vše

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu.

Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily.

Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal. První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby.

Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248256/divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 3.8684

Milénium (4.)

Det som inte dödar oss

Literatura světová, Detektivky
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2015 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Lilith125.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tak do tohoto dílu jsem se pouštěla s velkými obavami. Ono ne nadarmo se říká, že když dva dělají totéž, není to totéž. Popravdě, prokousat se první částí bylo peklo, nuda, nuda, šeď. Chvála bohu si autor najednou vzpomněl, že ústřední postavou byla Lisbeth a do druhé části už ji nezapomněl přidat. Musím říct, že co se týče návaznosti na první tři části, tak se zadařilo a od půlky knihy mi už ani nevytanulo na mysl, že pokračování píše Lagercrantz a ne Larsson. Ruku na srdce, možná za to může i časový odstup, který od přečtení předchozích částí nastal. Každopádně se s tím popral statečně a výsledek není vůbec k zahození, naopak příjemně doplňuje předchozí části drobnými detaily, jako původ přezdívky apod. Pro mou maličkost až moc technických, matematických a hackerských termínů, ale dalo se tím prokousat. Takže pro mě ve finále docela příjemné překvapení, které si ty čtyři hvězdičky zaslouží.

Lamanai24.05.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Ještě že má světové podsvětí Salanderovic rodinku. Ve jménu ztučnění Lagercranzova bankovního konta doufám, že do dalších knih vymyslí ještě pár zručných bratranců a tetiček z pátého kolena. Sorry, ale tohle bylo fakt dost špatný! Málem mě tedy obměkčil doslov, skoro jsem autorovi poslal korunu. Takže k věci. Za prvé, vůbec to není detektivka. Čtenář všechny důležité karty dostane rovnou na ruku a vidí je. Děj je totálně předvídatelný, vycházející z postav, jejichž nejdůležitější rysy pro vývoj děje autor pořád opakuje, aby se mu asi nedalo vytknout, že to nemá domyšlené nebo aby to všichni pochopili, nevím. Také mě uklidnilo, že to většina lidí v knížce, včetně nájemného vraha, myslí vlastně v jádru dobře, hned mám lepší spánek. Také mě štval autorův styl. Přepínání mezi postavami není tak neobvyklá technika, ale vracet se při každém přepnutí pohledu vyprávění kousek zpátky, abychom viděli, co dělala postava chvíli předtím, to bylo zničující. Jinak jsem to četl v anglické verzi a buď nebyl úplně na výši překlad, nebo už jen přenášel původní stylistiku. Suma sumárum, hodně vypočítavá záležitost, podle mého názoru. A vzhledem k vývoji děje je nasnadě, že další díl bude na pultech co nevidět. Mamma mía!

1casper21.05.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Za mě zklamání, totální slátanina. Některé pasáže jsem i přeskakovala.

sporran18.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Zajímavá a hlavně čtivá kniha. Kdo přečetl předchozí tři, na které navazuje, tak si ji nenechá ujít. Tento žánr moc nečtu, IT a špionáž mi moc neříká. Ale tato kniha je výjimka. Právě proto, že je tak čtivá a za ty tři díly už je člověk s hlavními hrdiny tak nějak spjatý. Takže bych klidně šla i do pětky.

viki.mmm18.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Neviem, či to bolo tým, že som pôvodnú trilógiu čítala po česky a tento štvrtý diel po slovensky, či tým, že to písal iný autor alebo jednoducho tým, že som vedela, že to písal iný autor :), tak či tak som sa párkrát pozastavila nad tým, že toto alebo toto by táto postava neurobila/nepomyslela si/nepovedala. Pre mňa to postrádalo taký ten "millenniovský" nádych, vnímala som to len ako jednu z mnohých škandinávskych kriminálok

sackrebleu12.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Čakala som, že to bude slabé a autor/vydavateľstvo/whoever sa len snaží vytrieskať zo série peniaze (čo je koniec koncov pravda), ale kniha ma skutočne bavila. Jasne bolo síce cítiť, že už sa nejedná o toho istého autora (takže mi je jasné, že mnohým ľuďom nemusela sadnúť), ale knihe to na atraktivite podľa mňa nič neubralo. Veľké prekvapenie a spokojnosť.

Jančislava11.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tento díl nebyl špatný, ale přišel mi už trochu zbytečný, klidně bych se bez něj obešla. Četlo se to dobře a mělo to celkem spád. Je dobré vědět, že ještě existují superhrdinové se superschopnostma :-) bylo jich tam spousta :-)

Terva10.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Na počátku tohoto příběhu je jen sen.....
Lisbeth Salanderovou přesto vytáhne z postele......
ta sedne k počítači a hon začíná.

Základem této knihy je příběh rozdělený do tří kapitol.
Kapitola první se jmenuje „Bdělé oko“. Je to příšerná nuda. Než jsem se prokousal téměř sto padesáti stránkama, ukousal jsem si všechny nehty na rukou. Jen opakování, které má vlastně na svém peru Stieg Larsson. Je to takový přehled původní trilogie, ale tak nudně napsaný, že bych ho nejraději z knihy odtrhnul. Snad ještě šílenější je vysvětlování vzniku černé díry – to je síla. To jsem si mohl koupit knihu o Sluneční soustavě a ne to číst v temném severském thrilleru.

Malá ochutnávka: O Knize Válka světů se kriticky vyjádřil H. G. Wells, když mu nešlo na rozum, že bytosti, které nás ve všem předčí, nedokážou pochopit něco tak zásadního, jako je rozdíl mezi bakteriální flórou na Zemi a na Marsu.........

Cože? Severská detektivka? Ale jo, ještě se k tomu dostaneme.

Kapitola druhá se jmenuje „Labyrinty paměti“. A tohle už je bomba. V plné kráse se tu začne rozvíjet politický guláš, pořádná novinařina a hlavně umění samotné Lisbeth dostat se a hacknout téměř všechno, co na síti najde,vlastně i to, co by tam vůbec nemělo být. Jako obrovské plus bych vyzvednul rozdělenost odstavců. Zatím co jeden odstavec je třeba o Lisbeth, která na konci udělá nějaký čin (nechci psát konkrétně), ale na počátku druhého odstavce, se spisovatel David Lagercrantz věuije někomu jinému. Teprva až třeba třetí nebo čtvrtý odstavec pokračuje tam, kde jsme Lisbeth opustili. Naštěstí nejsou tyto odstavce příliš dlouhé a tak to krásně napíná napětí ve čtenáři, až mrazí, ale zároveň není děj zbytečně natahován. Tahle pasáž se mi líbila nejvíc.

Malá ochutnávka: Hacker je člověk, který překračuje hranice, a to v dobrém i zlém, ze samé podstaty své záliby zákonitě porušuje pravidla, aby si rozšířil obzory, a rozdíl mezi soukromým a veřejným prostorem ho nechává zcela chladným.

Třetí kapitola má název „Asymetrické šifry“. Už jen z názvu jsem měl mrazení. A dočkal jsem se. Až moc matematických vzorků, vyskytujících se v této části detektivky mě celkem zamotalo hlavu. Naštěstí Elizabeth Salanderové ne a tak mohl být příběh ukončen. Příliš potlesku na konci příběhu bylo až k pláči.

CITÁT – Toho hajzla už nikdy v životě neuvidíš. Nikdy!!

Bdělé oko za * Labyrinty pamětí za ***** a Asymetrické šifry za *** - celkem tedy za 50%

MTB10.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Průměr. Dějová linka mne nenadchla, vadilo mi příliš náhod a "zázračných" řešení - když už autor nevěděl kudy kam nebo jak z toho ven, tak nějaký zázračný hacker nebo génius nějakým způsobem ("neptej se čtenáři jak, prostě nejsi hacker ani génius") víceméně zázračně vše vyřeší. To mi přišlo hrozně přitažené za vlasy a nefér. Je to jako (podle všech měřítek dobré detektivky) zakázané použití magie nebo nadpřirozené síly, které bylo jen obaleno do technického hávu.

Bybyla09.05.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Velke zklamani, pro mne tedy urcite! To jsem si mohla misto toho koupit casopisy Chip, Computer a Computerworld, slepit je dohromady, sem tam vepsat Lisbeth, Blomkvist, Erika...k tomu otevrit stranky o hackerstvi a vyslo by to nastejno. Hm, skoda.

medvidek08.05.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Zklamani, totalni nuda oproti puvodni trilogii...

jisimi07.05.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Začala jsem číst s určitou dávkou pochybností, nemám tato ,,nastavovaná" díla moc v oblibě. Začátek ale vůbec nebyl špatný, což mě příjemně překvapilo. Potom mi ale začalo vadit, nepřirozené přeskakování z postavy na postavu a místo toho, aby mě to nutilo číst dál, byla jsem z toho otrávená. Asi ve dvou třetinách knihy mi připadalo, jako by to autora přestalo bavit a chtěl to mít co nejdřív za sebou. Klíčovou akční scénu nechal odvyprávět náhodného svědka v několika větách policii. Vrcholem literárního umění byla věta:,,Pak odjela k Rogerovi Winterovi a dala mu co proto". Těšila jsem se na akční scénu a autor mi místo ní ,,dal co proto".
,,Na nočním nebi padala hvězda". Amen.

gossipavlina07.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Navazovat na něčí práci není jednoduché, a obzvlášť, pokud ten někdo je Stieg Larsson. Ale David Lagercrantz se toho zhostil s odvahou a celkem se mu to povedlo, knížka byla čtivá, příběh dobře vymyšlený. Ale jak už tu někdo poznamenal, Lisbeth svými až nadpřirozenými schopnostmi působila spíš jak figurka z komiksu. Občas jsem se musela smát, fakt to působilo směšně. A zřejmě celá její rodina trpí tímto ,,syndromem".
A též se přikláním k pocitu, hlavně druhá polovina knihy, že je to takové plošší. A ke konci až příliš sentimentální.
Ale i tak nelituji času, který jsem s knihou strávila a doporučím dál. A pokud D.L. napíše další příběh s Lisbeth a Mikaelem, přečtu si ji.

Celupka03.05.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Na pokračování Milénia jsem se jako správná fanynka velice těšila, protože jsem si myslela, že Lagercrantz bude vycházet z Larssonových poznámek. Ale to byl můj omyl číslo jedna. Omyl číslo dvě byl, že jsem si knihu vůbec kupovala. Kniha JE čtivá, děj MÁ spád, zápletka JE zajímavá, ALE největším problémem u mě byly dialogy hlavních postav. Slova, která jim Lagercrantz vložil do úst, se k nim vůbec nehodila. Žádnou repliku, která jim vyšla z úst, jsem jim nevěřila. Dle mého názoru se autorovi nepovedlo přesně vystihnout unikátní charakter Lisbeth a Mikaela a chudák Larsson se teď v hrobě obrací!

kyssling30.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pěkné důstojné pokračování Milénia. Po dočtení jsem se přistihl, že bych možná přivítal i další díl. Ale stejně mám pocit, že nejvíc ve mě utkvěly světové rekordy v čísle Pí (http://pi-world-ranking-list.com/index.php?page=listoverview ) ...

adela978228.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Četla se jedním dechem jako předešlé knihy! :-)

blazkens27.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Moc jsem od tohohle dílu nečekal a doufal jsem tedy, že mě příjemně překvapí. Bohužel - nepřekvapil. Polovina knihy byla strašná nuda, musel jsem se přemlouvat, abych to vůbec dočetl. Pak se to naštěstí slušně rozjelo, ale už to nedokázalo změnit můj názor. Jediné, co mě drželo v napětí byl malý August a to je dost málo...

Jaruš725.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Perfektní , závislost je na světě, podlehnout je tak snadné, stačí se začíst jen do první stránky a už v tom jedete, vysvobodit vás může jen další díl, nebo jiný příběh. Kondolence a díky za pokračování.

cruela.devil18.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tuhle ságu já prostě žeru ... knížka se četla sama.

Heli_cz17.04.2016

Skoda, ze se z Lisbeth- uveritelne stala Lisbeth- neuveritelna supermanka. Postavy mi prijdou mnohem vice cernobile nez od Larsssona, proto jaksi plossi a mene uveritelne. Ale jako detektivka to nebylo spatne a bavilo me to.

olma15.04.2016

Pane Lagercrantz, děkuji za další díl Milenia. Povedlo se vám velmi věrohodně napodobit pana Larsova. Jen mě mrzí že jsem si s Mikaelem vypila pouze jeden šálek kávy. A ještě jeden rozdíl jsem zaznamenala. Chyběli mi chvilky odpočinku třeba mezi Erikou a Mikaelem. Jinak super. Knihu jsem přečetla během jednoho dne.

Jordyz11.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělé čtení....možná nejlepší kniha ságy? Napínavé, čtivé, žádné zbytečnosti...paráda!

tchiwawa06.04.2016

Dobre napsane,ale proste to neni Larrson , presto jsem si knihu vychutnala

Ni.kk.i03.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Že to není od Larssona je znát. Není to špatné, ale prostě už to není ono. Lagercrantz to napsal skvěle, o tom není pochyb. Přesto mi některé postavy připadaly jako by to nebyly ony a celkový děj mě nenadchl tak jak by měl.
S Larssonem měla sága Milénium zkrátka definitivně skončit.

Ťop01.04.2016

Co může vzniknout, když se někdo snaží napodobit sice vychvalovaný, ale v ničem ze žánru trileru nevybočující politicky korektní klišé. Ještě větší levičácká sračka. Máme li zůstat ve Švédsku, tak Alan Karlsson, Nombeko Mayeki a Holger 1 jsou mnohem uvěřitelnější než Lisbeth Salanderová.

reno rejns01.04.2016

Nesrovnávat s Larsonem? Horko těžko, když autor navazuje na jeho dílo a dál rozvíjí jeho hlavní postavy v novém příběhu - takže to podle mě (nebo pro mě) není dost dobře možné.

Knihu jsem často odkládala a pro mě neměla tu potřebnou dynamiku, spád či jak to nazvat. Taky jsem se spoustu věcí na závěr nedozvěděla.

knihomol 6130.03.2016Hodnocení knihy 0 z 5

Poděkování,pěkně navázané, kniha má spád.Myslím,že by to nemuselo být poslední pokračování.Dovedla bych si představit že spisovatel vymyslí něco dalšího.Uvidíme .Za mě doporučuji!!!

babsi6627.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kdyby celá kniha nebyla koncipována jako pokračování Milénia, mohl to být docela dobrý špionážní román. Takto se ale z Lisbeth stala superhrdinka, která pronáší až moc sofistikované proslovy a z Blomkvista jen plochá postava plnící úlohu figurky do počtu. Nicméně čekala jsem, že výsledek bude mnohem horší.

lenixka26.03.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Byla tam spousta momentů, který mi neseděly. Poslední věta - největší klišé a totálně mi znechutila celou knížku: "Na nočním nebi padala hvězda." Opravdu?! Opravdu.

Žemlák24.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Těším se na další díl :-)