Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité info...celý text

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu.

Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily.

Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal. První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby.

Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248256/divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 3.91053

Milénium (4.)

Det som inte dödar oss (2015)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host
Více informací...

moore.allonsy

Na pokračování čtvrtého dílu Milénia to není dost dobré. Je super, že se Lagercrantz pokusil dovést trilogii ještě o kus dál, všechna jeho snaha určitě nevyšla nazmar. Fajn. Nicméně, nebylo to ono. U předchozích dílů jsem nemohla odtrhnout oči od stránek, tady jsem vzdychala nudou. I přes to, že Lisbeth může být na velmi vysoké mentální - fyzické úrovni (dejme tomu), tak že by skutečně zpacifikovala metrové chlapy, kteří jsou trénovaní nájemní vrazi, se mi nechce věřit.
O jiných postavách tam mohlo být o něco více, nic nového a objevného. Působí to na mě trochu přitáhnuté za vlasy, dílo napsané bez duše a bez většího smyslu.

elenai

Začátek byl na můj vkus docela rozvleklý, i když ne nečitelný. Bylo tam ale tolik postav, už už jsem si chtěla namalovat graf, ale spíš to bylo způsobeno tím, že mi prostě unikala některá jména a osoby s nimi spojené. U některých pasáží jsem nestačila valit bulvy. Jak to ta Lisbeth sakra dokázala? Po tomto díle mám vůči ní takové ambivalentní pocity - obdiv mísící se s nevěřícností a někdy mi přišla vyloženě trapně dětinská. Ale oproti jiné osobě je slabej odvar. :) Jinak jsem s knihou spokojená, až na ty drobné výhrady se četla opravdu dobře, a autor si nechal materiál minimálně na další díl. Už se na něj docela těším.

oladnb

Na tento díl jsem se po přečtení MIlénia těšila, ale vzhledem kr komentářům zde jsem od toho nechtěla učekávat příliš. Opak byl však pravdou, super námět, zápletka vysoké matematiky, genálního savanta, násilí a podvodů v politice byla skvělá. V postavách se orientovalo dobře, mělo to spád a v podstatě ani na jedné stránce jsem se nenudila. Závěr nikterak přehnaný, pěkně zapadal do celého příběhu. A samozřejmě pak celkový závěr, který jsem si přála.. :-)
Neváhejte s přečtením.

durinka

Knihu jsem si kupovala s velkým respektem a rozhodně nelituji. Uchvátila mne stejně tak, jako první díl. Nemám co vytknout. Pan Lagercrantz se zhostil "úkolu" opravdu dokonale!

danka13

Po hlavních hrdinech se mi určitě bude stýskat. Třeba se najde někdo, kdo napíše o hrdinech další knihu. Už nyní se těším.

janinca

Neměla jsem žádná očekávání, spíš jsem byla kritická-napsat pokračování Milénia bez Larssona přece není možné. Opak je pravdou a musím říct, ze je to pokračování povedené.
Díky za něj!

Eva88

Ke knize jsem přistupovala s opatrností, jak to asi může dopadnout, když se autor pokouší navázat na cizí dílo. A za mě musím říct, že autor na Larssona navázal bravurně a nemá se za co stydět. Plnohodnotné pokračování edice Milénia.

dmvr

Skvělý "4. díl" k trilogii Stiega Larrsona. Velmi zajímavé, plné napětí.

Evina74

Tentokrát jsem poslouchala audioknihu (určitě pěkně namluvenou), ale děj mi prostě nesedl. Vadilo mi spoustu jmen a složitých propletenců, málo akce, reakce hrdinů takové jakoby ploché. Ale možná je to tím, že Milénium jsem četla už před dlouhou dobou. Kdybych četla knihu, asi bych ji nedočetla.

sally21

Kniha se mi líbila,nemám co vytknout.

helenkan

Mě se knížka líbila a dobře se četla. Jasně,že se trochu liší od původních dílů. To je ale normální,když to napsal jinej autor. Ale poradil si dobře.

Caa

Lagercrantz odvedl dobrou řemeslnou práci. Kniha je stejně čtivá jako předchozí tři díly a výměna autora je prakticky neznatelná. Pár drobných výtek ale mám.
Zlo a dobro jsou vykresleny hodně černobíle a působí proto poněkud schématicky. Rušivé je také určité superhrdinství postav, které jsou až moc výjimečné a dělají neskutečné a bohužel i neuvěřitelné věci (myslím hlavně Lisbeth, Augusta a Thanatos). Na jednu knihu je těch "extraordinery persons" prostě moc. A ačkoliv je zlo ohavné a zvrácené a vraždit ho vyloženě baví, mrtvol je nepochopitelně málo.

Matthias

Čtivé, zábavné, ano. Přesto až děsivě podobné původní trilogii a to se mi moc nelíbí. David Lagercrantz na sebe vzal úkol, že napíše pokračování Milénia a jak zmínil v jednom rozhovoru, bude studovat původní trilogii, aby se ji co nejvíce přiblížil. To je hezké a dokonce se mu to povedlo. Přesto je poznat, když autor do knihy nedá kus sebe. Osobně bych radši, kdyby si více vypiloval vlastní styl. Dál se mi nelíbí určitá rozporuplnost postav. Např. jeden záporák podporuje americkou stranu Tea Party, ale zároveň miluje Stalina. Aha! To dává smysl, říkám si a koulím očima. Asi jako milovat židy a zároveň Hitlera. Ed má sice anarchistický pohled na svět, ale zároveň je levičák. Pak je tu jeden pacifista, kterému se dělá fyzicky špatně z násilí, ale - světě div se - čte Tolkiena. Autor ohýbá definice slov a to, co předvádí jsou sofismata. A to já nemám rád.

gecko

Stejně jako u třetího dílu nechápu ta vysoká hodnocení, tak u tohoto zase nechápu ta nízká. Většina asi nedokáže přenést přes srdce, že se čtvrtý díl vůbec zrodil a tak to měl Lagercrantz o dost těžší už od samého začátku. Já měl velkou výhodu toho, že jsem "sjel" všechny díly hned po sobě, takže mohu bez problému srovnávat s "originálem" od Larssona. A upřímně - celá sága mi připadá jako taková nafouknutá bublina. Zejména třetí díl byl hodně slabý. Lagercranz se toho chopil, řekl bych, velmi dobře a přesně v duchu předchozích dílů. Proto nechápu proč jeho čtvrtý díl spousta lidí tak odsuzuje. Přitom to má spád i zajímavý námět.

petraso

Čtivé pokračováni Milénia, je znát jiný autor, ale je to čtivé. Mrzí mě, že se autor nezmínil a nijak nenavázal na vztah Mikaela z předchozího díla. Závěr knihy mi přišel velmi uspěchaný a divně až nereálně zakončený. Zůstal prostor k napsání pokračování, ale asi bych více uvítala, kdyby autor touto knihou příběh definitivně ukončil.

Disease

Ale jo, vcelku důstojné pokračování. Sice ve druhé polovině je děj komixovitý jako přezdívky hlavních postav, ale vzhledem k relativně nízkému očekávání v pohodě.

Ruzaaa

Souhlas s komentářem pode mnou, i když já jsem nebrala tak vážně to, že se jedná o pokračování. Líbila se mi zápletka, téma IT, malého autisty. Bohužel ale se mi moc nelíbila Lisbethina sestra, že by z ní najednou byl takový ďábel. To se mi zdálo takové až prvoplánové. Některé pasáže se mi protivily s tím, jak byly předvídatelné a potom opět nesmrtelná Lisbeth, ale to už jsem vyčetla i u předchozího dílu.

Jinak kniha jako celek byla fajn, dobře se mi četla a ráda jsem se k ní vracela. Nicméně si nedokážu představit pokračování, protože i tak je série Milénium již značně vyždímaná a další díl by byl možná ještě horší.

lucie5078

Mám z této knihy rozporuplné pocity... Kdyby to byla samostatná kniha, hodnotila bych ji asi lépe, ale jako součást Milénia není dostatečně dobrá. Některé postavy autor podle mě nedokázal vystihnout tak, jak se objevovali v předchozích dílech. Největší zklamání pro mě byly dvě hlavní postavy, Lisbeth a Mikael....

Na druhou stranu zápletka knihy byla zajímavá, líbilo se mi, že do děje zapojil Lisbethinu sestru. Trošku se ale bojím pokračování, už prosím ne... Trojka byla skvělá a tato kniha na ní svou propracovaností děje a postav neměla.

martina1199

Dívka v pavoučí síti se mi líbila :)

Je to jiné, než Milénium, ale není to na škodu :) Příběh je zajímavý a oblíbené postavy - Lisbeth a Mikael - nezklamaly. Zachovaly si svůj charakter a nazírání na svět a to je moc dobře :)

Někdy se ale děj příliš zpomalil - to když se autor věnoval popisům všech IT skutečností, kódování, šifrování - prostě celému tomu kybernetickému světu, v němž se skrývá i tajemství, které je jádrem zápletky tohoto příběhu.

Lisbeth je jako vždy svá a hvězdná, jen se mi zdálo, že v některých momentech a situacích z ní autor udělal téměř superhrdinku.

Myslím si, že autor dostál se ctí hodně vysoko nasazené laťce původního Milenia S. Larssona a těším se na další příběhy, pokud přijdou :)

janasim

Myslím si,že kniha stojí za přečteni,alespoň mně se libila.Samozřejmě,že je jiná než Milénium.Vždyť ji napsal jiný autor a pouze se inspiroval příběhem Stiega Larssona. Podle mého dobře navázal.

Miťuli

Kniha, která navazuje na Milénium, ale bohužel na to nemá.... kdyby jsem ji četla samostatně, musím uznat, že rozhodně není špatná a je čtivá... ale ve srovnání s Miléniem je to prostě zklamání....

Lemurka

Raději snad žádné pokračování než toto. Prvních 150 stran hrozná nuda, ani pak to nebylo o nic lepší.

Etvel

tak tahle kniha už prostě do Milénia nepatří.(( naprosto nenavazuje na předchozí děj.... kde je Mikaelova přítelkyně, s kterou to na konci trilogie myslel vážně??? Jasně, že nejsem naivní a nedoufala jsem, že skončili svatbou, ale takhle vymazat něco, co evidentně nebylo jen nějakým "šukem" na jednu noc...... navíc je v příběhu, ve stavbě slov, v myšlení postav velmi cítit ruka jiného autora..... tohle se nedělá. Larsson měl radši Mikaela na konci trilogie zabít, aby se na něm nemohli přiživovat, jako se právě teď děje./
tři hvězdy jsou možná až moc, ale vyplňoval mi dlouhé chvíle na karlovarském festivalu, takže nadsadím...

Hedik1608

Po prectneni predchozich trech dolu jsem se nemohla dockat pokracovani. A jsem absolutnw nadsena! Kniha je napinava, dobre citelna. Hrdinove se opet stali realnymi jako v prvjich dilech. Super! Za me perfekt. Bude me mrzet az doctu... :(

BarbRyc

Od prvního dílu Milénia jsem se stala velkou Larssonovou fanynkou a celou trilogii jsem přečetla už několikrát. Když se mi do ruky dostala Dívka v pavoučí síti, byla jsem napůl zčásti nadšená a zčásti skeptická. Vítala jsem pokračování příběhu mých oblíbených hrdinů, ale zároveň jsem se trochu bála, jestli David Lagercrantz neudělal z knihy tak trochu parodii.
První dvě třetiny knihy jsem hodnotila třemi hvězdami. Nebylo to nudné čtení, i když místy byly některé pasáže poněkud zdlouhavé, ale zároveň se příběh rozhodně nemohl rovnat těm Larssonovým. Postavy, především pak Lisbeth Salanderová, jednaly chvílemi tak, jak by to u Larssona nikdy neudělaly, zkrátka příběh nebyl příliš uvěřitelný, pokud ho člověk neustále srovnával s předchozí trilogií. Ale někde kolem strany 300 nabrala kniha konečně spád a začala být napínavá, zajímavá a tajemná. Proto tedy nakonec hvězdy čtyři.
Doporučuji knihu číst bez větších očekávání, protože pokud ji člověk srovnává s Larssonem, nemůže nikdy obstát, pokud ji však člověk čte jako samostatný nový příběh, pak je to čtení příjemné.

kerstyn
31.12.2016

Fakt jsem tomu dávala hodně šancí, ale jestli mě za poslední dobu nějaká kniha fakt nebavila, byla to tahle /a to jsem Milénium shltla jednim dechem/. Nemohla jsem se pořádně začíst, příběh mě nudil, nezajímal, neposouvalo mě to dál. Nedočetla jsem, dávám přednost jiným knihám.

wiix
19.12.2016

Kniha sa príliš sústredila na dotváranie už aj tak uzavretej minulosti Lisbeth, zaujímavej postavičky, ktorá strácala na čare v tomto dieli. Išlo v skutku len o napodobeninu Larsonových kníh, kde jedna kapitola prekonávala tú druhu a zamotávala a objasňovala zároveň. Toto bol len slabší, priehľadnejší odvar.

Bbrody
24.11.2016

Kniha mě po několika letech absolutně vtáhla zpět do děje.
Je pravda, že nemám původní tři knihy v nějak živé paměti, takže nejsem schopná dost dobře porovnat styl psaní a další. Musím ovšem říct, že děj knihy mi přišel skvělý a dobře navazoval na původní díly. Knihu jsem nakonci doslova hltala a přišla mi opravdu skvělá.
Prostor pro další pokračování určitě je a já se nesmírně těším.

lucie.kapal
14.11.2016

Předchozí knihy jsem nečetla, pouze viděla velmi povedené filmy, ale autorovi se povedlo velmi slušně navázat. Doufám, že bude pokračování, už pro tu linku s Lisbetinou sestrou.

olsmen1
09.11.2016

Nebýt známých postav a nevědět že je to pokračování trilogie milénium tak bych to ani nedočetl. Dlouho jsem se takhle u žádné knížky nenudil a nenutil se číst tak jako tady. Jakmile byla zmínka o její sestře tak mi bylo jasné, jak to skončí a jak to bude pokračovat v dalších dílech. Pro mě, jako pro fanouška trilogie je toto velké zklamání.