Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité info...celý text

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu.

Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily.

Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal. První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby.

Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248256/divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 3.9949

Milénium (4.)

Det som inte dödar oss (2015)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host
Více informací...

Lemurka
včera

Raději snad žádné pokračování než toto. Prvních 150 stran hrozná nuda, ani pak to nebylo o nic lepší.

Etvel

tak tahle kniha už prostě do Milénia nepatří.(( naprosto nenavazuje na předchozí děj.... kde je Mikaelova přítelkyně, s kterou to na konci trilogie myslel vážně??? Jasně, že nejsem naivní a nedoufala jsem, že skončili svatbou, ale takhle vymazat něco, co evidentně nebylo jen nějakým "šukem" na jednu noc...... navíc je v příběhu, ve stavbě slov, v myšlení postav velmi cítit ruka jiného autora..... tohle se nedělá. Larsson měl radši Mikaela na konci trilogie zabít, aby se na něm nemohli přiživovat, jako se právě teď děje./
tři hvězdy jsou možná až moc, ale vyplňoval mi dlouhé chvíle na karlovarském festivalu, takže nadsadím...

Hedik1608

Po prectneni predchozich trech dolu jsem se nemohla dockat pokracovani. A jsem absolutnw nadsena! Kniha je napinava, dobre citelna. Hrdinove se opet stali realnymi jako v prvjich dilech. Super! Za me perfekt. Bude me mrzet az doctu... :(

BarbRyc

Od prvního dílu Milénia jsem se stala velkou Larssonovou fanynkou a celou trilogii jsem přečetla už několikrát. Když se mi do ruky dostala Dívka v pavoučí síti, byla jsem napůl zčásti nadšená a zčásti skeptická. Vítala jsem pokračování příběhu mých oblíbených hrdinů, ale zároveň jsem se trochu bála, jestli David Lagercrantz neudělal z knihy tak trochu parodii.
První dvě třetiny knihy jsem hodnotila třemi hvězdami. Nebylo to nudné čtení, i když místy byly některé pasáže poněkud zdlouhavé, ale zároveň se příběh rozhodně nemohl rovnat těm Larssonovým. Postavy, především pak Lisbeth Salanderová, jednaly chvílemi tak, jak by to u Larssona nikdy neudělaly, zkrátka příběh nebyl příliš uvěřitelný, pokud ho člověk neustále srovnával s předchozí trilogií. Ale někde kolem strany 300 nabrala kniha konečně spád a začala být napínavá, zajímavá a tajemná. Proto tedy nakonec hvězdy čtyři.
Doporučuji knihu číst bez větších očekávání, protože pokud ji člověk srovnává s Larssonem, nemůže nikdy obstát, pokud ji však člověk čte jako samostatný nový příběh, pak je to čtení příjemné.

kerstyn
31.12.2016

Fakt jsem tomu dávala hodně šancí, ale jestli mě za poslední dobu nějaká kniha fakt nebavila, byla to tahle /a to jsem Milénium shltla jednim dechem/. Nemohla jsem se pořádně začíst, příběh mě nudil, nezajímal, neposouvalo mě to dál. Nedočetla jsem, dávám přednost jiným knihám.

wiix
19.12.2016

Kniha sa príliš sústredila na dotváranie už aj tak uzavretej minulosti Lisbeth, zaujímavej postavičky, ktorá strácala na čare v tomto dieli. Išlo v skutku len o napodobeninu Larsonových kníh, kde jedna kapitola prekonávala tú druhu a zamotávala a objasňovala zároveň. Toto bol len slabší, priehľadnejší odvar.

Bbrody
24.11.2016

Kniha mě po několika letech absolutně vtáhla zpět do děje.
Je pravda, že nemám původní tři knihy v nějak živé paměti, takže nejsem schopná dost dobře porovnat styl psaní a další. Musím ovšem říct, že děj knihy mi přišel skvělý a dobře navazoval na původní díly. Knihu jsem nakonci doslova hltala a přišla mi opravdu skvělá.
Prostor pro další pokračování určitě je a já se nesmírně těším.

lucie.kapal
14.11.2016

Předchozí knihy jsem nečetla, pouze viděla velmi povedené filmy, ale autorovi se povedlo velmi slušně navázat. Doufám, že bude pokračování, už pro tu linku s Lisbetinou sestrou.

olsmen1
09.11.2016

Nebýt známých postav a nevědět že je to pokračování trilogie milénium tak bych to ani nedočetl. Dlouho jsem se takhle u žádné knížky nenudil a nenutil se číst tak jako tady. Jakmile byla zmínka o její sestře tak mi bylo jasné, jak to skončí a jak to bude pokračovat v dalších dílech. Pro mě, jako pro fanouška trilogie je toto velké zklamání.

asam
08.11.2016

Pomalejší rozjezd, ale pak skvěle propracované. Do poslední chvíle napětí.

Vlaďka189
07.11.2016

Mám pocit, že čtu nějakou jinou knihu než většina komentujících. Už se s ní trápím několik týdnů a pořád to nejde. Jsem tak zklamaná, že ani nedokážu popsat co mi vadí asi všechno. Nejem zvyklá knihy nedočítat, ale nevím jestli se mi to u této povede. Jsem za půlkou a stále věřím, že se to zlomí.

sagasir
02.11.2016

Zmrtvýchvstání aneb „knižní Ježíš“

. Věc se má tak, že původní autor série Milénium Larsson skonal a dlouho to vypadalo, že tato série je už pohřbena v čase. Nijak aktivně se pak nejevila ani možnost dopsání a vydání údajného pokračování této série, které se mělo nacházet v Larssonově notebooku. Kdo ví, jak to s touto možností dopadne. Přesto tato skvělá série znovu ožila (proto zmrtvýchvstání aneb knižní „Ježíš“ v nadpisu). O znovu ožití Milénia se postaral novinář David Lagercrantz. Přiznám se, že jsem byl k tomuto počinu vcelku hodně kritický. Sice jím sepsaná fotbalová autobiografie Já jsem Zlatan Ibrahimovič je v mnoha ohledech skvělá, ale je to úplně něco jiného než Milénium. Nicméně budu chválit, jelikož Lagercrantz se tohoto úkolu zhostil dle mého na výbornou a mile překvapil. Klidně bych od něj bral další pokračování. Největším plusem je pak samotný příběh, ve kterém se dozvíme mnoho nových a zajímavých věcí (termín savant, či jiné technické termíny). Je však pravda, že mnohdy byl text až moc přeplněn pojmy. Budiž tomu ale odpuštěno. Další velkou devízou tohoto pokračování je věrohodné vykreslení známých postav. Těm autor vtiskl něco svého a nového, přesto je dokázal vylíčit jako ty staré známé. Nové postavy pak také nijak nezaostávají. Rozsahově pak opět klasika. Já vám na závěr opět nabídnu svou další klasiku a to procentuální hodnocení. Tady hodnotím 90% a klidně si přečtu případné další pokračování. Myslím, že Stiegovi by se pokračování jeho kultovního díla líbilo.

Eeli
23.10.2016

Čtvrtého dílu Milénia se autor jistě zhostil zodpovědně, nicméně když dva dělají totéž, není to totéž. Kniha byla sice čtivá, napínavá, se zajímavou zápletkou, nicméně děj samotný, jednání Lisbeth a spoustu dalšího mi přišlo trošku přitažené za vlasy. Postrádala jsem Larssonovu věcnost, schopnost zůstat nohama na zemi. Přesto hodnotím knihu jako zdařilé a důstojné pokračování původní trilogie.

čuřil
13.10.2016

Je to něco mezi. Určitě jsem očekával víc. Bylo patrné, že trilogii napsal někdo jiný a doufal jsem v něco nového, dobrého. Úplně špatné to nebylo. Ale jak jsem psal, já si tajně přál něco ve stylu prvního dílu Milénia. No nevyšlo to, ale k přečtení to určitě je.

Jonny
10.10.2016

Za mě dobrý. Navázat na původní trilogii nebyl lehký úkol, když vezmu v potaz jak je úvodní trilogie povedená a čtivá... Ale Davidu Lagercrantzovi se to povedlo.
Našli by se věci, které by se dali vytknout, ale celkově na mě působí kniha jako čtivé a vydařené dílo.

Pavlina.13
07.10.2016

Myslím, že toto pokračování původní sérii ostudu nedělá. Ale i přesto, že se mi tato kniha v podstatě líbila, je zde poznat, že to napsal někdo jiný. V původní sérii "Milénium" od S. Larssona je cítit autorův nelehký životní příběh ovlivněný politickými událostmi a jeho vlastní žurnalistickou kariérou. V jeho sérii nejde jen o příběh, ale i o to co se dá vyčíst mezi řádky. Bohužel mám pocit, že tady už jde především o příběh samotný. Kniha "Dívka v pavoučí síti" sice jako taková do celé série zapadá, přesto se od původní série liší.
Velmi úsměvné mi přišlo, když jsem si uvědomila, že v tomto pokračování už nikdo nepije kávu a nejí obložené chleby. Celou dobu jsem si myslela, jak mě tyto dvě fráze otravovaly, ale najednou mi chyběly a já prostě věděla, že tato kniha už není počin pana Larssona.

lordsiky
05.10.2016

Podle mě nejlepší kniha ze série.

Adiee19
30.09.2016

Knihu som zavala citat uz len preto ze som citala trilogiu..no bezuspesne..odlozila som ju a uz sa k nej nevratim. Vobec ma nebavila..hlavna hrdinka uz v predchadzajucih dieloch predstavovala nejaku nadprirodzenu bytost a to mi prislo pritiahnute za vlasy..bohuzial knihu ani nedocitam :(

swayno
28.09.2016

Už to vypadalo, že tu knížku nikdy nedočtu. Snad 3/4 byly naprosto nezáživný, zmatený a vcelku o ničem. Konec měl spád, tam mě to začalo bavit. Některé pasáže byly hodně přitažené za vlasy, nepřirozené a až moc drsňácké. Celkem zklamání z celé knihy.

lapagerie
27.09.2016

Musím říct, že jsem byla docela zvědavá, asi jako všichni, kteří znají původní trilogii. A za mě tedy palec nahoru. Lisbet i Mikael se drží víceméně svých způsobů jednání a myšlení, líbily se mi i spojitosti s dalšími postavami, které se vyskytly v předchozích dílech.
Přidám jen poznámku, že jsem knížku nečetla, ale poslouchala - opět ve skvělém podání Martina Stránského.

olliea
26.09.2016

Jsem ráda, že vzniklo takové pokračování. Nemá to ten správný říz, jako trilogie, ale alespoň jsem se o postavách dozvěděla nové souvislosti, odkazuje na pokračování, tak jsem zvědavá.

Ale jednu věc jsem nemohla skousnout - a to sice, jak postavám narostla intuice. Kniha se hemží spojeními: zdálo se, měl pocit, cítila mrazení, přepadl ji pocit, měl tušení, měla NEBLAHÉ tušení... Pokaždé jsem se nad tím pozastavila, vůbec mi to k postavám nesedělo.

momo01
22.09.2016

Ukecané a nudné.

Dinosaur
14.09.2016

(10/10) Bohužel to bude už asi tři roky, co jsem četl původní Millénium, takže s Larssonovým stylem psaní příliš srovnávat nemohu. Ze zpráv o pokračování jsem byl sice trochu rozpačitý, ale kniha se mi líbila. Millénium si určitě ještě v budoucnu znova přečtu i s touto knihou a pak můj komentář bude asi objektivnější. Jinak, ony stížnosti na to, že Lisbeth přežije všechno - nad tím jsem se pozastavoval už v druhé knize původní série, takže to bych autorovi nevyčítal.

ankaras
11.09.2016

Také patřím k lidem, kteří se báli toho, co z tohoto docela zbytečného pokračování vypadne. A nakonec to dopadlo dobře. Když si ji nepřečtete, o nic nepřijdete. Když si ji přečtete, litovat nebudete.

petr1430
04.09.2016

Jsem na tom stejně jako ostatní, co zde napsali komentáře.
Bál jsem se toho, jak to nový spisovatel zvládne. Není to úplně stejné, ale je to velmi dobré.
Po trilogii Milénium jsme byl spokojený, že jsme ji celou dočetl, ale současně zklamaný, že není nic dalšího a že už nic dalšího nebude.
A tak jsem uvítal pokračování.
Trilogii jsem, na rozdíl od jiných, začal číst až po té co jsem zhlédl film.
A film jsem zhlédl až velmi dlouho po tom, co jsem zápasil s názvem. Nelíbil se mi.
Muži, co nenávidí ženy.
To nebyl moc dobrý název. Jenže pak nastalo našení. A to zatím trvá.
Předpokládám, že i Dívka v pavoučí síti bude dříve či později zfilmována.
A těším se na to.

historikola
27.08.2016

Navazující děj na předchozí trilogii byl úžasný. Chvíli ze začátku jsem bojoval s tím, že děj bude asi nic moc. Přeci jen knížku napsal někdo jiný. Autor dostal požehnání rodiny Stiega Larssona. Ale stejně ze začátku jsem měl divné pocity. Nakonec jsem stejně podlehl a knížku přečetl. Zase jsem se do děje tak zažral, že jsem knížku přečetl za necelé tři noci. Škoda, že neumím číst knížku třeba týden. Je možné, že bych si děj více vychutnal a více si zapamatoval. Mám k tomu jedinou poznámku. Nějak se mi nelíbil konec. Přijde mi, že byl ustřižen. Je to asi díky vydavateli, že bylo dříve domluveno jen tolik a tolik stránek. Asi je to, ale můj problém. Za mě knížka i děj 100% Tuto knížku stojí za to vlastnit a uložit ji do knihovny. A zase teď by mě zajímal jak vypadá i film. Snad jej uvidím.

cloughie79
22.08.2016

S Larssonem srovnávat nelze, je to jiný autor. Z knihy bohužel čiší levičácká propaganda.

Junjun
18.08.2016

Měla jsem obavy, jak se Lagercrantz popere s pokračováním Larssona, a za mě velmi dobře. Co si pamatuji, tak i Larsson chtěl do děje zařadit Lisbethinu sestru a vzhledem k tomu, že v tomto směru nedošlo k nějakému závěru, doufám, že se nebude bát pokračování. Nějakým věcem týkajím se PC jsem také nerozuměla, ale v ději mi to nijak nepřekáželo (ostatně to používal i Larsson, když nás seznamoval s Lisbeth jako hackerkou) a po útoku na Augusta začala mít knížka pořádný spád a to už jsem ji neodložila. Mám jen dvě výtky - hlavní zápletka mi přišla malinko odfláknutá, prostě vzatá hodně ve zkratce a co hlavně - možná kdyby vedle drsnosti dal Lagercrantz Lisbeth i trochu víc ironie a vtipu, byla by to opravdu Lisbeth, jakou si všichni oblíbili.

Susan94
17.08.2016

...nikdy nebude nic jako dřív... Stieg Larsson je nepřekonatelný autor a nikdo se mu nevyrovná. Dávám druhou hvězdu za to, že v mých představách je August úžasný, roztomilý chlapeček.

ivzu77
17.08.2016

Další díl navazující na trilogii St. Larssona Milénium jsem přivítala s nadšením. Divila jsem se, že má někdo odvahu ( David Lagercrantz ) pustit se do tak odvážné akce. Uvítala jsem, že autor je sám novinář, který si myslím chtěl vzdát tímto poctu zemřelému Panu Spisovateli.
Sama mám více v oblibě čísla než jazyky, takže toto téma mi padlo přesně do noty. I když jsem se zdaleka nemohla ve všem porgramátorském světě vyznat, pavoučí sítě jsou pro mne vzdálený svět, přesto jsem se v rámci příběhu dobře orientovala.
Lisbeth, Mikael a malý August mne zaujali a nezklamali. Určitě ráda knihu doporučím, četlo se to také moc dobře. Případné další díly bych uvítala ...
pozn. uvítala bych i filmové zpravování švédské koprodukce :-)
pozn.2 dokonce jsme se dozvěděli i to, že se ve švédsku nejí pouze obložené chleby nebo housky :-) :-)