Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Dívka v pavoučí síti

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité info...celý text

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu.

Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily.

Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal. První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby.

Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248256/divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 3.8723

Milénium (4.)

Det som inte dödar oss

Literatura světová, Detektivky
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2015 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
MajlaMorgan29.06.2016

Zpočátku jsem se do toho jaksi nemohla dostat,ale nakonec se mi líbila. S Larssonem se to sice nedá srovnávat,ale brala jsem to jako volné pokračování a nic moc si od toho neslibovala..Jen mi přišlo někdy zbytečné,jak moc autor odbíhal od tématu popisováním snad naprosto každé osoby,která se v knize vyskytla a taky nadměrným užíváním odborných terminologií. Taky Lisbeth mi přišla jako skoro superhrdinka a ne člověk..Ale ve finále-proč ne? Za mě určitě stojí za přečtení.

kristyna251321.06.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Není to ono. Příběh celkem zajímavý, ale často se vyskytují nudné pasáže s vedlejšími postavami. Mikael se dostává do pozadí, už jako kdyby nepatřil k důležitým účastníkům děje. A Lisbeth? Vykreslena jako hrdinka, bojovnice, která zvládne i nemožné. Po přečtení mám dojem, že tuto knihu napsal fanoušek, který se nemohl smířit s koncem Milénia.

qydko19.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Zezačátku jsem se vůbec nemohla začíst... později to sice přišlo, ale stejně to nebylo úplně ono.

wiana8218.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Bohužel jsem celou první polovinu knihy bojovala s touhou knihu odložit a už se k ní nevracet....tak nezáživné to pro mě bylo...ale přehoupla se polovina knihy (což je bohužel přes 200 stran) a konečně jsem se začínala těšit a zajímat se o to, jak to dopadne...Celkový dojem je takový, že jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale další pokračování- jestli bude, už si nepořídím...

astroweb16.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

A mně se to hodně dost líbilo. Myslím, že je to důstojné pokračování i s tím polootevřeným koncem, takže doufám, že autor bude v Miléniu pokračovat.

Katka8115.06.2016Hodnocení knihy 2 z 5

byla chvilka, kdy mě kniha bavila, ale nakonec jsem ji ani nedočetla, zbýval kousek :-) ale nestojí to za to

Luciga10.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

I když jsem nečekala, že to bude druhý Larsson, můj celkový dojem z knihy je trochu rozpačitý. První půlka knihy byla určitě rozčarováním, ta druhá jej naštěstí podstatně zmírnila. Jak mi v knihách určitá faktografie vyhovuje, tady toho "odborného" vysvětlujícího textu bylo zbytečně příliš na úkor samotného příběhu - proto asi to mé zklamání z té první části. A stejně tak závěr ponechávající si otevřená vrátka pro případné pokračování - série Millénium mohla být dle mého s jistou důstojností uzavřena dokončením již načatého dílu (i když je jistý předpoklad, že existuje námět samotného Larssona k dalším dílům a byl to určitě Lagercrantzův záměr pokračovat v případě úspěchu této knihy).

Zahonek07.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Původní tři díly jsem poslouchal jako audioknihu a hned po doposlouchání jsem si říkal, že je velká škoda, že už to dál nepokračuje, zůstalo to celé hrozně rozjeté a neukončené. A byla by to velká náhoda, kdyby se toho pokračování dříve či později nikdo neujal. Proto mě potěšilo, když jsem se dozvěděl, že se pokračování připravuje, i když bylo jasné, že laťka byla nastavena hodně vysoko a jen tak se tomu původnímu nic nevyrovná. V přímém srovnání se Stiegem Larssonem David Lagercrantz trochu pokulhává, hlavně ze začátku knihy. Občas zbytečně moc odborných termínů, taky jsem měl docela hokej ve jménech, musel jsem někdy listovat zpátky a najít, kde jsem se s tou a tou osobou již setkal. Pokud knihu budeme brát jako samotnou, nespojenou s původní trilogií, není to s ní zas tak špatné. I když děj není nijak akční, napínavý ani děsivý, při čtení jsem se nijak výrazně nenudil. Nápad s malým autistou mi přišel zajímavý, stejně jako vražda mladého novináře, ta konec dostatečně okořenila.

Hakl5406.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Po prvních třech dílech jsme trochu s nedůvěrou začala číst další díl od Davida Lagercrantze, ale pokračování, přestože od jiného autora, mě opět potěšilo. Lisbeth je sice taková moderní pohádková bytost, ale v dnešní době plné zla jí občas potřebujeme.

harl01.06.2016

Tak tu jsem přečetla jedním dechem a moc se mi líbila.

Prateri01.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Dívku v pavoučí síti beru jako vyprávění dalšího člověka, který ji také zná. Každý vypráví o ní svým vlastním stylem, proto se mi kniha nezdá horší než předchozí díly. Je jen jiná.
Umělá inteligence, neuronové sítě apod. - o tom celkem nic nevím a ani mě to v tomto případě víc
nevzdělalo, přesto se mi kniha líbila.

Lilith125.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tak do tohoto dílu jsem se pouštěla s velkými obavami. Ono ne nadarmo se říká, že když dva dělají totéž, není to totéž. Popravdě, prokousat se první částí bylo peklo, nuda, nuda, šeď. Chvála bohu si autor najednou vzpomněl, že ústřední postavou byla Lisbeth a do druhé části už ji nezapomněl přidat. Musím říct, že co se týče návaznosti na první tři části, tak se zadařilo a od půlky knihy mi už ani nevytanulo na mysl, že pokračování píše Lagercrantz a ne Larsson. Ruku na srdce, možná za to může i časový odstup, který od přečtení předchozích částí nastal. Každopádně se s tím popral statečně a výsledek není vůbec k zahození, naopak příjemně doplňuje předchozí části drobnými detaily, jako původ přezdívky apod. Pro mou maličkost až moc technických, matematických a hackerských termínů, ale dalo se tím prokousat. Takže pro mě ve finále docela příjemné překvapení, které si ty čtyři hvězdičky zaslouží.

Lamanai24.05.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Ještě že má světové podsvětí Salanderovic rodinku. Ve jménu ztučnění Lagercranzova bankovního konta doufám, že do dalších knih vymyslí ještě pár zručných bratranců a tetiček z pátého kolena. Sorry, ale tohle bylo fakt dost špatný! Málem mě tedy obměkčil doslov, skoro jsem autorovi poslal korunu. Takže k věci. Za prvé, vůbec to není detektivka. Čtenář všechny důležité karty dostane rovnou na ruku a vidí je. Děj je totálně předvídatelný, vycházející z postav, jejichž nejdůležitější rysy pro vývoj děje autor pořád opakuje, aby se mu asi nedalo vytknout, že to nemá domyšlené nebo aby to všichni pochopili, nevím. Také mě uklidnilo, že to většina lidí v knížce, včetně nájemného vraha, myslí vlastně v jádru dobře, hned mám lepší spánek. Také mě štval autorův styl. Přepínání mezi postavami není tak neobvyklá technika, ale vracet se při každém přepnutí pohledu vyprávění kousek zpátky, abychom viděli, co dělala postava chvíli předtím, to bylo zničující. Jinak jsem to četl v anglické verzi a buď nebyl úplně na výši překlad, nebo už jen přenášel původní stylistiku. Suma sumárum, hodně vypočítavá záležitost, podle mého názoru. A vzhledem k vývoji děje je nasnadě, že další díl bude na pultech co nevidět. Mamma mía!

1casper21.05.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Za mě zklamání, totální slátanina. Některé pasáže jsem i přeskakovala.

sporran18.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Zajímavá a hlavně čtivá kniha. Kdo přečetl předchozí tři, na které navazuje, tak si ji nenechá ujít. Tento žánr moc nečtu, IT a špionáž mi moc neříká. Ale tato kniha je výjimka. Právě proto, že je tak čtivá a za ty tři díly už je člověk s hlavními hrdiny tak nějak spjatý. Takže bych klidně šla i do pětky.

viki.mmm18.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Neviem, či to bolo tým, že som pôvodnú trilógiu čítala po česky a tento štvrtý diel po slovensky, či tým, že to písal iný autor alebo jednoducho tým, že som vedela, že to písal iný autor :), tak či tak som sa párkrát pozastavila nad tým, že toto alebo toto by táto postava neurobila/nepomyslela si/nepovedala. Pre mňa to postrádalo taký ten "millenniovský" nádych, vnímala som to len ako jednu z mnohých škandinávskych kriminálok

sackrebleu12.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Čakala som, že to bude slabé a autor/vydavateľstvo/whoever sa len snaží vytrieskať zo série peniaze (čo je koniec koncov pravda), ale kniha ma skutočne bavila. Jasne bolo síce cítiť, že už sa nejedná o toho istého autora (takže mi je jasné, že mnohým ľuďom nemusela sadnúť), ale knihe to na atraktivite podľa mňa nič neubralo. Veľké prekvapenie a spokojnosť.

Jančislava11.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tento díl nebyl špatný, ale přišel mi už trochu zbytečný, klidně bych se bez něj obešla. Četlo se to dobře a mělo to celkem spád. Je dobré vědět, že ještě existují superhrdinové se superschopnostma :-) bylo jich tam spousta :-)

Terva10.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Na počátku tohoto příběhu je jen sen.....
Lisbeth Salanderovou přesto vytáhne z postele......
ta sedne k počítači a hon začíná.

Základem této knihy je příběh rozdělený do tří kapitol.
Kapitola první se jmenuje „Bdělé oko“. Je to příšerná nuda. Než jsem se prokousal téměř sto padesáti stránkama, ukousal jsem si všechny nehty na rukou. Jen opakování, které má vlastně na svém peru Stieg Larsson. Je to takový přehled původní trilogie, ale tak nudně napsaný, že bych ho nejraději z knihy odtrhnul. Snad ještě šílenější je vysvětlování vzniku černé díry – to je síla. To jsem si mohl koupit knihu o Sluneční soustavě a ne to číst v temném severském thrilleru.

Malá ochutnávka: O Knize Válka světů se kriticky vyjádřil H. G. Wells, když mu nešlo na rozum, že bytosti, které nás ve všem předčí, nedokážou pochopit něco tak zásadního, jako je rozdíl mezi bakteriální flórou na Zemi a na Marsu.........

Cože? Severská detektivka? Ale jo, ještě se k tomu dostaneme.

Kapitola druhá se jmenuje „Labyrinty paměti“. A tohle už je bomba. V plné kráse se tu začne rozvíjet politický guláš, pořádná novinařina a hlavně umění samotné Lisbeth dostat se a hacknout téměř všechno, co na síti najde,vlastně i to, co by tam vůbec nemělo být. Jako obrovské plus bych vyzvednul rozdělenost odstavců. Zatím co jeden odstavec je třeba o Lisbeth, která na konci udělá nějaký čin (nechci psát konkrétně), ale na počátku druhého odstavce, se spisovatel David Lagercrantz věuije někomu jinému. Teprva až třeba třetí nebo čtvrtý odstavec pokračuje tam, kde jsme Lisbeth opustili. Naštěstí nejsou tyto odstavce příliš dlouhé a tak to krásně napíná napětí ve čtenáři, až mrazí, ale zároveň není děj zbytečně natahován. Tahle pasáž se mi líbila nejvíc.

Malá ochutnávka: Hacker je člověk, který překračuje hranice, a to v dobrém i zlém, ze samé podstaty své záliby zákonitě porušuje pravidla, aby si rozšířil obzory, a rozdíl mezi soukromým a veřejným prostorem ho nechává zcela chladným.

Třetí kapitola má název „Asymetrické šifry“. Už jen z názvu jsem měl mrazení. A dočkal jsem se. Až moc matematických vzorků, vyskytujících se v této části detektivky mě celkem zamotalo hlavu. Naštěstí Elizabeth Salanderové ne a tak mohl být příběh ukončen. Příliš potlesku na konci příběhu bylo až k pláči.

CITÁT – Toho hajzla už nikdy v životě neuvidíš. Nikdy!!

Bdělé oko za * Labyrinty pamětí za ***** a Asymetrické šifry za *** - celkem tedy za 50%

MTB10.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Průměr. Dějová linka mne nenadchla, vadilo mi příliš náhod a "zázračných" řešení - když už autor nevěděl kudy kam nebo jak z toho ven, tak nějaký zázračný hacker nebo génius nějakým způsobem ("neptej se čtenáři jak, prostě nejsi hacker ani génius") víceméně zázračně vše vyřeší. To mi přišlo hrozně přitažené za vlasy a nefér. Je to jako (podle všech měřítek dobré detektivky) zakázané použití magie nebo nadpřirozené síly, které bylo jen obaleno do technického hávu.

Bybyla09.05.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Velke zklamani, pro mne tedy urcite! To jsem si mohla misto toho koupit casopisy Chip, Computer a Computerworld, slepit je dohromady, sem tam vepsat Lisbeth, Blomkvist, Erika...k tomu otevrit stranky o hackerstvi a vyslo by to nastejno. Hm, skoda.

medvidek08.05.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Zklamani, totalni nuda oproti puvodni trilogii...

jisimi07.05.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Začala jsem číst s určitou dávkou pochybností, nemám tato ,,nastavovaná" díla moc v oblibě. Začátek ale vůbec nebyl špatný, což mě příjemně překvapilo. Potom mi ale začalo vadit, nepřirozené přeskakování z postavy na postavu a místo toho, aby mě to nutilo číst dál, byla jsem z toho otrávená. Asi ve dvou třetinách knihy mi připadalo, jako by to autora přestalo bavit a chtěl to mít co nejdřív za sebou. Klíčovou akční scénu nechal odvyprávět náhodného svědka v několika větách policii. Vrcholem literárního umění byla věta:,,Pak odjela k Rogerovi Winterovi a dala mu co proto". Těšila jsem se na akční scénu a autor mi místo ní ,,dal co proto". No a při poslední větě knihy už jsem se musela smát: ,,Na nočním nebi padala hvězda". Amen.

gossipavlina07.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Navazovat na něčí práci není jednoduché, a obzvlášť, pokud ten někdo je Stieg Larsson. Ale David Lagercrantz se toho zhostil s odvahou a celkem se mu to povedlo, knížka byla čtivá, příběh dobře vymyšlený. Ale jak už tu někdo poznamenal, Lisbeth svými až nadpřirozenými schopnostmi působila spíš jak figurka z komiksu. Občas jsem se musela smát, fakt to působilo směšně. A zřejmě celá její rodina trpí tímto ,,syndromem".
A též se přikláním k pocitu, hlavně druhá polovina knihy, že je to takové plošší. A ke konci až příliš sentimentální.
Ale i tak nelituji času, který jsem s knihou strávila a doporučím dál. A pokud D.L. napíše další příběh s Lisbeth a Mikaelem, přečtu si ji.

Celupka03.05.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Na pokračování Milénia jsem se jako správná fanynka velice těšila, protože jsem si myslela, že Lagercrantz bude vycházet z Larssonových poznámek. Ale to byl můj omyl číslo jedna. Omyl číslo dvě byl, že jsem si knihu vůbec kupovala. Kniha JE čtivá, děj MÁ spád, zápletka JE zajímavá, ALE největším problémem u mě byly dialogy hlavních postav. Slova, která jim Lagercrantz vložil do úst, se k nim vůbec nehodila. Žádnou repliku, která jim vyšla z úst, jsem jim nevěřila. Dle mého názoru se autorovi nepovedlo přesně vystihnout unikátní charakter Lisbeth a Mikaela a chudák Larsson se teď v hrobě obrací!

kyssling30.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pěkné důstojné pokračování Milénia. Po dočtení jsem se přistihl, že bych možná přivítal i další díl. Ale stejně mám pocit, že nejvíc ve mě utkvěly světové rekordy v čísle Pí (http://pi-world-ranking-list.com/index.php?page=listoverview ) ...

adela978228.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Četla se jedním dechem jako předešlé knihy! :-)

blazkens27.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Moc jsem od tohohle dílu nečekal a doufal jsem tedy, že mě příjemně překvapí. Bohužel - nepřekvapil. Polovina knihy byla strašná nuda, musel jsem se přemlouvat, abych to vůbec dočetl. Pak se to naštěstí slušně rozjelo, ale už to nedokázalo změnit můj názor. Jediné, co mě drželo v napětí byl malý August a to je dost málo...

Jaruš725.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Perfektní , závislost je na světě, podlehnout je tak snadné, stačí se začíst jen do první stránky a už v tom jedete, vysvobodit vás může jen další díl, nebo jiný příběh. Kondolence a díky za pokračování.

cruela.devil18.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tuhle ságu já prostě žeru ... knížka se četla sama.