Metro 2033

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu.
Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil...

Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007.

Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013). méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33191/metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4.21446

Metro (1.)

Метро 2033 (2005)

Horory, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Knižní klub

RavuX

Naprosto prumerna kniha. Jedine, co ji trochu odlisuje, je celkove zasazeni - postapo v moskevskem metru. Tim ale vycet prednosti (i kdyz i to je v tomto pripade vec vkusu) zacina a zaroven konci. Z literarniho aspektu je treba konstatovat, ze Glukovski zadnym prehnanym spisovatelskym talentem neoplyva a je to videt. Slohove nudne, pribehove ploche vypraveni postupuje monotonne umornym krokem k zaveru, u ktereho je treba se zastavit.

Posledni tri stranky a "pribehova pointa" je totiz neuveritelny WTF moment. Naprosto asymetricky prilepek, jak svym oproti zbytku knihy neprirozene zrychlenym tempem, tak zejmena obsahem. Finale, ktere naprosto postrada predobraz v tom, co jste do te doby cetli. Temni byli vlastne dobri? Chteli lidem pomoci, chteli s nimi komunikovat, ale lide to nepochopili? Artom byla jedina nadeje? Ne, tohle naprosto nesedi a neodpovida predchozim 99,9% knihy. Vysvetleni teto silene disproporce lze nalezt v doslovu a v popisu toho, jak tento roman vlastne puvodne vznikal. Jednalo se totiz o pribeh vypraveny formou blogpostu, ktery mohla uzka skupina ctenaru cist a pripominkovat. V puvodni verzi nechal autor hlavniho hrdinu - Artoma, v polovine pribehu zemrit. Navic zcela banalni smrti. Proc? Aby autor ukazal marnost a nesmyslnost lidskeho snazeni. Temer jako biblicky kral Salamoun v knize Kazatel. Komunita vsak toto rozhodnuti kritizovala a predsvedcila Glukovskeho, ze neni dobry napad pohrbit hlavniho hrdinu v pulce knihy. Ze to pak nedava smysl. Autor se tedy rozhodl Artoma vzkrisit z mrtvych, ale - a to je ten hlavni problem - do kontextu, ktery s nim uz vlastne nepocital. Proto kniha zejmena ve sve druhe casti ztraci tempo a smysl, protoze vypravi pribeh z pohledu nekoho, kdo uz tam puvodne byt nemel. A proto takovy naroubovany konec, ktery vubec neodpovida predchozimu pribehu a pusobi jako pest na oko.

Metro 2033 je jedna z knih, ktera vrha delsi stin, nez ji nalezi. To ma mimochodem spolecne i se stejnojmennou pocitacovou hrou. Kdybych mohl k hodnoceni pouzit procenta, dal bych 50% s tim, ze kdo ma averzi na Rusko, muze si jeste 15% odecist.

bigben

Tento druh literatury primárně nevyhledávám, ale na doporučení jsem se do knížky pustila. A začetla se....nadšená. Hrozivé prostředí metra, různě žijící stanice, protivníci, záchrany i obyčejné lidské osudy. A závěr byl pro mě velmi překvapujícím a k zamyšlení. Už se těším na další díly.

rimmon

Metro 2033
Na rovinu říkám že co se týče téhle post apo literatury je tohle naprostý skvost. Musím uznat že je to báječně napsané a člověk u toho má i strach, zároveň se občas pobavíte a je tam spoustu napětí. Ale co mě nejvíc rozsekalo bylo těch pár posledních kapitol. Když jsem knihu dočetla skoro hodinu jsem nebyla schopná komunikovat a musela jsem pořád dokola přemýšlet nad koncem téhle knihy. Je to fascinující a musím říct že i slza ukápla. Rozhodně si myslím že tahle pecka nejenom že si zaslouží pět hvězdiček ale zaslouží si i to že pokud ovládáte ruštinu rozhodně si jí přečtěte v ruštině! protože je to pecka! za mě je to zase jedna z těch knih které vás poznamenají na celý život a několik měsíců vás příběh Arťoma bude pronásledovat ve vašich úvahách (třeba při hodině češtiny :D) úžasný pokud někdo váhá jestli číst nebo ne doporučím i alternativu mluveného slova která je taky perfektně udělaná. Takže váháš? vem to a čti!

Desmond04

K Metru 2033 jsem se dostal skrze stejnojmennou počítačovou hru, která z knihy vychází. A právě takto jsem k ní v prvních pár desítkách stran přistupoval, jako na příběh, který rozšiřuje mé videoherní putování (btw. které jsem ještě nedokončil). Knižní Metro 2033 je ale samozřejmě něco daleko víc. Dmitry Glukhovsky nestvořil jen lecjaký příběh ale přímo organismus, který proudí celým moskevským metrem. Metrem, kterému byl vdechnut život a to doslova.
Už je to sice déle, co jsem dílo dočetl a v hlavě nebudu mít takové podrobnosti, jako těsně po dočtení, ale i tak mohu říci, že mladý Glukhovsky nezklamal. Propracovanost postav není geniální, vlastně pořádně se seznámíme jenom s hlavním hrdinou Arťomem, ale to hlavní díky čemu dílo boduje nejsou postavy, ale atmosféra. Trýznivá, hustá a temná atmosféra, která je přítomná na každé straně. Příběh dost často mění prostředí, teda prostředí...pozičně zůstává až na jisté výjimky v metru, měl jsem na mysli spíše prostředí ideologické. Arťom se dostane mezi post-apokalyptické komunisty, nacisty nebo třeba jehovisty a každá takováhle skupiny nabízí čtenářovi trošku něco jiného. Zkrátka a dobře Arťomovo putování ze stanice do stanice působí dobře, baví... ale na pět hvězd to přeci jen nebude. Přišlo mi, že místy byl příběh až zbytečně překombinován, kdy se nám toho autor snažil říci až příliš moc, což bylo nakonec kontraproduktivní. Negativně hodnotím i ukončení, které mě přišlo chaotické a abych pravdu řekl, tak jsem ho moc nepochopil. Ale to může být vinou mého malého krysího mozečku. Doufám tedy, že se ke knize dostanu ještě jednou, přinejmenším alespoň k jejímu konci.

ziriant

Lehce hororová pohádka. Pro mě docela kouzelná kombinace. Místy je děj trochu úsměvný a myslím, že by si kniha zasloužila tu a tam více vyzrát a v závěru mi taky něco chybělo, ale celkově musím příběh i zpracování ohodnotit jako opravdu neobyčejné a navíc filosofie autora je mi docela blízká, i z komentáře na závěr. Velmi by mě zajímalo, jak by asi kniha působila ve finální podobě, kdyby autor dosáhl svého původního plánu a nechal hlavního hrdinu zemřít.

Honzajs

Hrozně jsem toužil po knížce s post-apo nádechem. Asi jsem od knihy čekal trochu víc. Nevyužitý potenciál, který místy spíše nudil a děj se táhnul.
Celkově to nebylo to špatné čtení, ale podruhé se rozhodně vracet nebudu.

jaskr

Par postrehu. Ctiva, zabavna knizka, u niz jsem se nenudil. Krome uvah o osudu tesne pred koncem. Trochu schematicke - cesta tunelem, stanice, problem, zachrana deus ex machina, cesta tunelem... Bohuzel naprosto nevyuzity napad. Autor nevytvoril funkcni svet. Spis je to seznam ideologii naroubovany na stanice metra.

bookwarmerka

Jedna z mála sci-fi knih, která mě opravdu bavila.

Thromulus

Dle mého názoru naprosto boží kniha, která vás vcucne do děje a naprosto prožíváte děsivé okamžiky v útrobách ruského metra. Rozhodně doporučuji k přečtení. Ihned po dočtení jsem si musel zahrát také počítačovou verzi tohoto příběhu a i když se trošku lišil, tak byl skvělý.

Longer

Taktéž se musím přidat k těm kterým se kniha líbila jen napůl ale zřejmě jsem měl moc vysoká očekávání. Atmosféra Metra je nepopsatelná - o tom žádná, ale v některých pasážích mně neseděla až přílišná filozofie. Chvíli jsem se těšil ze skvělého strhujícího tempa a pak opět nudil v určitých pasážích. Konec mne zklamal a bohužel mne autor nepřesvědčil o tom, že si mám přečíst druhý díl.

Drgajda

Ackoliv nejsem ctenar zanru fantasy/scifi, tak musim ohodnotit velmi pozitivne. Kniha je od zacatku napsana velmi svizne a ctive, castokrat se neda prestat cist az do konce kapitoly - velke pozitivum shledavam v tom, ze kapitola pokazde pekne uzavre cast deje. Vsechno se da krasne predstavit, mam pocit, ze jsem v chodbach metra byla spolecne s hlavnim hrdinou Artomem. Zaver prijemne prekvapil, nebyl vubec uspechany, ale presto bylo ono nahle "prozreni" velmi necekany zvrat. Vaham, jestli cist dalsi dil nebo ne, ale v pozitivnim smyslu, protoze to neni muj oblibeny zanr, ale presto bych chtela vedet, co bude dal ;-)

Ranuncul

Nakonec kniha nebyla tak špatná,jak se ze začátku zdála a bylo v ní dokonce i několik vtipných okamžiků-třeba ten o satanistech.
Ale posledních
asi 100 stránek je opravdu hodně depresivních.

OndřejMergl

Při čtení knihy mě zdržovalo neustálé vracení se k mapě stanic, na druhou stranu mě i bavilo sledovat putování hlavního hrdiny nebezpečnými úseky metra, byť jsem jeho cestu ne vždy chápal. Ačkoliv mám rád různá sci-fi monstra, autor se zde dle mého mohl držet více při zemi, závěr mi přišel vzhledem k předchozímu táhnutí knihy příliš rychle odbytý.

Isew

Uf. Konečně to mám za sebou. Taková promarněná příležitost. Skvělý námět, ale měl to napsat někdo jiný. Proč ta kniha byla tak natahovaná? Byl autor honorován od počtu stránek? Arťom je na stanici, z ničeho nic je najednou úplně jinde. Musím se vrátit, nepřeskočila jsem něco? Ale ne, to byl jen sen. Jeden z mnoha a mnoha zbytečných snů, které tříštily mou pozornost. Katastrofa v metru se stala před zhruba 20ti lety. Platidla byly patrony. Jak je možné, že jim za dvacet let nedošla munice, když se tam tak hodně bojovalo? Kde brali dřevo na oheň? Proč byl nejdřív problém projít do nejbližší stanice a následně už to šlo jak na běžícím pásu? Jednou je na této stanici, pak na této, pak na této. Kde to vlastně teď je? Vždyť je to jedno. Někdy v polovině jsem si říkala, ať Arťoma zlikvidují a bude pokoj. Člověk, který je něčím puzen, neví čím a proč a pořád někam jde. Kolem něho všichni umírají nebo mizí, jen on pořád jde. Na konci dojde u určitému poznání a co udělá Arťom? Zase jde. Myslím, že Aragorn by se měl své přezdívky Chodec vzdát, protože Arťom si ji zaslouží mnohem víc.

SedllY

Geniální, chytlavý nápad. Bohužel nic moc napsáno. Chvílemi se mi kniha nečetla vůbec dobře. Snad 2034 a 2035 budou lepší. Šanci jim určitě dám.

radushe79

Ty jo! Bylo to temný, strašidelný, konspirativní, napínavý, dojemný a filozofický... Prolíná se tu mnoho ideologií a pohrává se s otázkou víry. Tohle byl mazec a mně se to moc líbilo. Toužím navštívit moskevské metro, prohlídnout si Kreml, knihovnu, televizní věž a Botanickou zahradu. (P.S. Mám vydání, které obsahuje mnoho gramatických chyb, což mě fakt štve...)

missana

Postapokalyptické příběhy mám ráda, ať už na stránkách knih nebo na plátnech kin :) Metra jsem se trochu bála, nezdálo se mi na tom nápadu nic extra zajímavého a navíc všechna ta ruská jména... ;) Ale za chvilku mi to bylo úplně jedno. Nemohla jsem se od toho odtrhnout a asi mám doma i průser, že pořád čtu...
Nějaké chyby (tiskové, nebo snad překladatelské..) by se našly, a ne málo, ovšem jako celek to prostě funguje :)

roso.mak

Dobrá četba. postapokalyptický žánr je moje oblíbená kategorie. I když má příběh v sobě lehce logické díry, autorova fantazie to hravě vyrovná. Velmi ruské.

adikpav

Tak toto se mi četlo velmi špatně. Vůbec mě to nechytlo.

Detroit

Takhle stáhlý půlky jsem při čtení neměl dlouho. Skvěle svíravá atmosféra s parádním dějem!

martunka

Pro mě je to určitě zajímavé čtení. Líbí se mi příběh, ve kterém můžu sledovat různé příběhy současně.

Fajťák

Komunisti, fašisti, jehovisti, Che Guevara, čarodějové a drobná božstva, démoni, uctívači Obřího Červa a to vše obalené v hávu Darwinistického vývoje druhů. Popravdě moc nechápu, jak něco takového může pohromadě na jednom místě fungovat, ale musím přiznat, že to tak prostě je. Autorovi se povedlo popsat post apokalyptický svět a hlavně lidstvo, které nehledě na příkoří kterými si prochází, vždy najde důvod, proč se mezi sebou hádat, bojovat a bezdůvodně umírat v nesmyslných válkách. Jediné, co z mého úhlu pohledu, snižuje celkový požitek z knihy je neustále vodění hlavního hrdiny za ruku v podání nekonečného množství společníků. Když aktuální společník zemře, a on zemře, je v mžiku vystřídán společníkem novým, který přesně ví, co je třeba udělat. Také mi v knize tak trochu chybí popis historie, který by dal do souvislosti jak se lidstvo ocitlo v tak svízelné situaci. Nicméně, kniha byla úžasná. Doporučuji k přečtení.

Natali692000

Metro 2033 je podle mě opravdu povedená kniha. Bavilo mě to od začátku do konce. Bylo to jako na houpačce, chvíli se zdálo, že bude vše v pořádku a najednou BUM, a ono ne. Po celou dobu mi dělalo problém představit si tu absolutní tmu. Při čtení jsem na ni často zapomínala. Je to pro mě zkrátka nepředstavitelné, že jediným zdrojem světla je několik ohňů, nouzové osvětlení nebo svítilny. Ze všech postav mě nejvíce zaujala ta hlavní, tedy mladý Arťomko, a poté Chán. Ten se mi opravdu líbil. Také Mělnik byla hezky propracovaná postava. Výborné byly všechny sekty a víry. Konec knihy, ten mě tedy úplně dostal. To byla bomba. Jediné co bych vytkla byla část s Kremlem a tou potvůrkou. Přišlo mi to už trošku moc. Dále mě rozčilovaly chyby v tisku. Jinak jsem si čtení moc užila a těším se na další díly. :-) 4,5*

JulieJames

Uf uf. Takhle dlouho jsem kniha snad nikdy nečetla, a to nejsem žádný pomalý čtenář.
Nicméně, jsem ráda, že jsem se dokopala knihu si přečíst. Ze začátku mě moc nebavila, až jsem si říkala, jestli mě vůbec něčím zaujme, ale poté, co se Arťom vydal na svou misi, už jsem si opravdu užívala. Glukhovsky má neskutečně širokou slovní zásobu, popisy barvité, člověk má úplně pocit, že je v metru s přeživšími. Skvělé se mi zdály i všechny druhy myšlenkových pochodů a víry, kterých bylo v knize popsáno mnoho.
S knihou jsem velice spokojená, i přes to, že jsem ji přelouskávala poměrně dlouho a ne vždy s chutí. Autor sice mohl přidat do děje nějakou zajímavou ženskou postavu, ale nevadí, zážitek byl přesto výborný :-)

jana1976

Začátek se podle mě velmi táhl, konec už měl šmrnc. Do pokračování se pustím, ale musím si dát čas...

Jessica007

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě. V současnosti sci-fi a podobně moc nečtu, četla jsem je jako mladá - dnes už je to klasická sci-fi. Přemýšlela jsem, zda si nemám v rámci čtenářské výzvy přečíst znovu třeba R.U. R., nakonec jsem se ale rozhodla pro Metro 2033. A rozhodně nelituji. Dílo je tedy hodně dlouhé, ale určitě zajímavé. Konec - ten mě tedy dostal. Ten se tedy opravdu povedl..

jan14s

Velice se mi líbilo prostředí moskevského metra po atomové válce. Příběh byl poutavý až dokonce, který byl skvěle napsán.

eliska2669

Má to strašně moc chyb. Opakující se situace, moc debilních nestvůr, moc řečí...
Ale Arťom a celková atmosféra metra to takovým způsobem vynahrazují, že tu knihu žeru i přes všechny blbosti, co obsahuje.

Hraboshka

Občas mě štvaly řeči o osudu a poslání, občas mi lezl na nervy přemoudřelý Chán (nic proti přemoudřelým postavám, ale Chán fakt ne). Občas se to všechno trochu opakuje - Arťom někam přijde, někdo mu pomůže, dostane se do průšvihu, zázračně vyvázne, někam přijde...
Ovšem jinak se mi kniha četla moc hezky, prostředí a atmosféra podzemního světa nemají chybu. A konec... Konec se vážně povedl.

barlow

Živoucí svět, který nabízí řadu možností, jak by se mohl člověk vyrovnávat s realitou postapokalyptické společnosti. Někteří hledají spásu ve víře, jiní v ideologii, někteří chtějí pouze přežít. V tomto chaosu se pohybuje hlavní hrdina, který musí projít spletitým a nebezpečným klubkem tras moskevského metra. Pořád si myslím, že z knihy šlo vyždímat víc, ale i tak je čtivá a nabízí řadu napínavých situací s nečekaným závěrem. Tolik k osudovosti....