Měkkýši České a Slovenské republiky. Molluscs of the Czech and Slovak Republics

Měkkýši České a Slovenské republiky. Molluscs of the Czech and Slovak Republics https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193058/bmid_mekkysi-ceske-a-slovenske-republiky-yWN-193058.jpg 5 2 1

Výpravný a bohatě komentovaný atlas Měkkýši České a Slovenské republiky z pera mladé generace českých malakozoologů přichází v pravý čas, aby vyplnil již dlouho pociťovanou mezeru v naší i středoevropské literatuře. I když hlavním cílem i hodnotou této publikace je vynikající zobrazení všech našich druhů měkkýšů na dokonale reprodukovaných barevných fotografiích, které daleko převyšují obdobné zahraniční publikace, nejde jen o pouhý atlas, nýbrž o dílo poskytující aktuální informace o morfologii, anatomii i ekologii našich měkkýšů včetně jejich významu pro člověka. Neméně významné jsou i kapitoly o vývoji malakofauny v poledové době, historii české i slovenské malakozoologie, doplněné i praktickými statěmi o sběru a dokumentaci nálezů, názvosloví a determinačních pramenech. Nebyl opomenut ani slovníček odborných pojmů. Taxonomie je zpracována podle nejnovějších poznatků a nomenklatura krom nepatrných úprav vychází z monografie evropských kontinentálních měkkýšů (Welter-Schultes 2012). Polemické poznámky se týkají jen některých extrémních případů, jako je zařazení rodů Alinda a Pseudalinda do rodu Balea. Mimořádnou péči věnovali autoři i výčtům druhů, jejich národnímu názvosloví, a to nejen českému a slovenskému, ale i německému a anglickému, jakož i rejstříkům včetně geografických areálů a přehledné mapky českých zemí a Slovenska. Ke každému druhu je připojen krátký, ale informačně bohatý komentář o specifikách jeho habitu, rozšíření nebo ekologie. Vítaným přínosem jsou i citace prací nejen o nových nálezech, ale i o opětovných výzkumech některých zvláště významných lokalit, jako třeba o známém beskydském pralese Mionší. I po 50 letech od první publikace tu stále žije bohaté společenstvo s východními prvky Vestia gulo a Acicula parcelineata, které zde dosahují své západní hranice, přestože území bylo zasaženo imisemi. K těmto údajům nelze mít kritických poznámek, snad jedině, že v některých případech mohly být podrobnější, jelikož kniha v tomto provedení bude hledaným zdrojem informací pro širší obec přírodovědců i laiků, a to nejen v rámci našich zemí, ale i v mezinárodním kontextu, což zajišťuje připojená anglická verze všech textů. Nezbývá než autorům upřímně pogratulovat za tak vydařené dílo, které se zrodilo v pravý čas a představuje významný krok vpřed nejen v malakozoologickém výzkumu naší vlasti, ale i celé střední Evropy, v poslední době jaksi odsouvané na vedlejší kolej. Usnadní práci odborným malakozoologům, ale i ostatním, kdo nějakým způsobem využívají měkkýšů, třeba jako jedny z nejhojnějších a často přímo v poli na první pohled rozlišitelných fosilií kvartéru nebo spolehlivých ekologických indikátorů. Radost udělá i prostým milovníkům přírody, kterým otevře pohled do světa drobných měkkýšů a estetických tvarů jejich ulit.... celý text

Michal Maňas
01.02.2014 5 z 5

Kniha má českou a anglickou část textu. Sedm úvodních kapitol přehledně a srozumitelně seznamuje čtenáře s tělem měkkýšů, jejich ekologií a významem pro člověka, se změnami malakofauny od poslední doby ledové, jak měkkýše sbírat a historií jejich výzkumu v Česku a na Slovensku (strany 4-26). Kniha obsahuje přehled všech 283 druhů měkkýšů žijících ve volné přírodě v Česku a Slovenku a 14 skleníkových druhů (strany 27-164). Všechny mají stručný český a anglický popis. 68 barevných tabulí zobrazuje těla, ulity a lastury, případně detaily ulit a lastur nutné k určování (strany 166-134).

dvojjazyčná vydání měkkýši plži mlži

Autoři knihy

Michal Horsák
česká, 1975

Kniha Měkkýši České a Slovenské republiky. Molluscs of the Czech and Slovak Republics je v