Marvel: Horory

Marvel: Horory https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343972/bmid_marvel-horory-VYG-343972.jpg 4 27 10

Připravte se na smršť příběhů, ze kterých vám bude tuhnout krev v žilách a v nichž vystupují ti nejstrašidelnější hrdinové a padouši Marvelu, počínaje Satanovým synem a konče prokletou oživlou mumií. Odvážíte se vstoupit do monstrózního světa marvelovských hororů? Obsahuje komiksy Ghost Rider #1-2, Marvel Spotlight #2 a #11-12, Savage Tales #1, Tomb of Dracula #1, Monster of Frankenstein #1, Supernatural Thrillers #5 a Strange Tales #169.... celý text

Literatura světová , Horory , Komiksy

Vydáno: , Hachette

Marvel: Horror

ludek.n
ludek.n
22.01.2024 3 z 5

Ultimátní sbírka s názvem Marvel horory představuje malý výběr hrůzostrašných příběhů, které se objevovaly na pultech komiksových svatostánků v letech 1967-1973. Deset ukázek toho, čím se Amerika v 70. letech bavila poté, co se zmírnila pravidla samosprávného cenzurního orgánu Comics Code Authority. Autoři jako Gary Friedrich, Gerry Conway, Steve Gerber, Len Wein nebo Roy Thomas mohli ukázat, co ukrývá jejich tvůrčí mysl, když se musí obejít bez superhrdinů. Bohužel tento soubor nabízí skutečně jenom ukázky v plném smyslu toho slova, často se jedná o startovací sešity jednotlivých řad či hrdinů. Nejmarkantněji je to vidět na příběhu Spider-Mana (který mimochodem jako jediný není uveden v obsahu) jehož ustřihnutý konec doslova žaluje k nebesům. Podobu děsivým postavám jako je pekelný jezdec Ghost Rider, upír Morbius, bažináč Man-Thing, vlkodlak Jack Russell, hrabě Dracula, Frankensteinovo monstrum, oživlá mumie N´Kantu nebo bratr Vúdú Jericho Drum dali Tom Sutton, Herb Trimpe, Gray Morrow, Michael Ploog, Gene Colan, Rich Buckler, Jim Mooney a Gil Kane. Z řady nejvíce vybočuje černobílá práce Graye Morrowa ze série Savage Tales, která nádherně ukazuje, že to jde i bez barev. Kniha Marvel horory si nedělá ambice být světobornou přehlídkou marvelovského portfolia, ale jako pozoruhodná zajímavost obstojí.

Bobik9
Bobik9
01.11.2023 4 z 5

Lepší než zdejší hodnocení naznačuje. Ghost rider část je vyloženě dobrá. Morbius je fajn. Je to zas jiný druh spidermanoveského komiksu. Man-thing je naprosto fantastický. U toho mě mrzelo, že není celá kniha jen o něm v Česku. Klasická monstra jsou zábavná a i u nich bych si dokázal představit pokračování. Nejslabší je poslední příběh Bratr Vúdú, u toho mi další příběh chybět nebude.

wistar
wistar
28.12.2021 3 z 5

opět super, že to v kompletu vyšlo
žebříček:
1. Man Thing- kratičká hezky kreslená jednohubka, která vám rychle ukáže jak Man Thing vznikl
2. Bratr Vúdů- podle mě docela podceňované, na svojí krátkost je to skoro na úrovni ABC komiksů i když k dokonalosti chybí mnoho
3. Vlkodlak-OK, Drákula-OK, Frankenstein-OK, Můmie-OK, Ghost rider a syn satana- dost divná mytologie a dialogy, zároveň nedokážete plně pochopit příběh pokud jste nečetli předešlé komiksy, ale i tak to je ještě v pohodě
4. Morbius- hloupý Peter s šesti rukama (proč????), nic moc Morbius, příšerné dialogy, zbytečný Lizard, Spidermanův origin, který je o několik let starší je několikanásobně lepší

eraserhead
eraserhead
01.12.2021 2 z 5

Částečně pro mě důvod, proč mě komiksy nikdy moc nebraly a nezaujaly. A může za to přesně tenhle superhrdinský styl. Naštěstí jsem už poznal, že tohle není jediná forma a norma komiksů a uznal jejich právo na existenci. Z tohohle výběru je ale hned několik příběhů naprosto žalostných. Je mi záhadou, proč se je rozhodli zařadit hned na začátek. GHOST RIDER, SATANŮV SYN a částečně NETVOR JMÉNEM MORBIUS jsou prostě šmíry, infantilní, hloupé, směšné (ale chápu, že to své fanoušky má, nic proti nim) a pro mě s nulovým hodnocením. Spidermana nemám rád obecně jako postavu, tay ho zachraňuje docela sympatický Morbius. Naopak, naprostá pecka (i díky černobílému formátu), je MAN-THING. Z další ryze průměrné nálože vycházející z klasických příběhů (Vlkodlak, Frankenstein, Mumie, Dracula) vychází nejlépe právě Dracula. BRATR VÚDÚ je už pak klasická komedie. Většina příběhů stojí na stejné zápletce, formě a vyprávění, mění se jen kostýmy hlavních hrdinů (nabušených, svalnatých a mužských). Prostě nuda. Tohle jde z mé knihovny pryč, snad se mi podaří někdy sehnat Man-Thing nějak samostatně.

Ivan Kučera
Ivan Kučera
07.03.2021 2 z 5

Marvel: Horory som dlho obchádzal, snáď polroka, kým som sa konečne odhodlal pustiť do nich. Obavy sa ukázali byť namieste. Nakoniec sa mi najviac páčili nie samotné komiksy, ale textové bonusy zasväcujúce čitateľa do (z historického hľadiska pre komiks zaujímavej) oblasti, akou komiksové horory sú. O svojho času kontroverznej téme (do ktorej mnohí bili a vinili ju zo zhubného vplyvu na mladých amerických čitateľov) pojednáva nielen úvodné slovo, ale aj dvojstranový text na konci. Treba to vnímať v kontexte doby. Dnes sa samozrejme javí byť úsmevná čo i len predstava, že by z tohto niekomu tuhla krv v žilách. Ale vtedy to bola iná káva. Bohužiaľ, jedná sa iba o narýchlo spráskanú ukážku rôznorodých hororov, kde síce chýba Blade, zato je prítomný Morbius, Dracula, neskutočne nudný Ghost Rider. K tomu divný (šesťruký!) Spider-Man (ktorého príbeh je drasticky useknutý uprostred akčnej scény), alebo Man-Thing. Práve marvelácky Bažináč je bez debaty tým najlepším, čo táto komiksová antológia ponúka; škoda, že sa v samostatnej knihe nikdy neprebojoval do kompletu (či už do tohto, alebo do NHM). Okrem Man-Thinga ma zabavili od Universalu prevzaté postavy Múmia, Vlkolak a Frankensteinovo monštrum, ale zázrak to nebol. Dobrou správou je, že komiksy sú krátke, takže ak vás niektorý začne nudiť (čo je veľká šanca), po pár stranách sa skončí a môžete sa začítať do nového, ktorý vás (možno) pobaví o kvapku krvi viac. Poteší sedemdesiatková kresba a exotická výprava (Egypt, Haiti, Arktída). Hoci teda niektoré komiksy neboli zlé (a Man-Thing bol dokonca skvelý), vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že som pri čítaní Marvel: Hororov značne trpel. Nevedel som sa dočkať konca.

venomslav
venomslav
01.07.2019 5 z 5

Six-arm Spiderman je prostě legendární :D

Hwaelos
Hwaelos
04.09.2017 1 z 5

Esence marvelovského braku sedmdesátých let. Doba, kdy žánr zažíval renesanci ve filmu (Vymýtač ďábla, Texaský masakr...), se přetavila do nudných komiksových kreací se zoufalými dialogy. Číst tenhle výběr je - až na výjimky (Man-Thing, částečně Drákula) - skutečně horor.

martinstefko
martinstefko
01.06.2017 3 z 5

Bohužel kniha "Ultimátní komiksový komplet 105: Marvel - Horory" ukazuje, že Marvel chtěl využít trendy, ale autoři skutečně hororové komiksy napsat neuměli.

DennisMoore
DennisMoore
29.05.2017 4 z 5

Úvodní příběh s Ghost Riderem mi připadal nejméně zajímavý a tak trochu navíc a rozhodně bych si místo něj raději přečetl pokračování toho úžasného Frankensteina, ale co se dá dělat.

hroubek
hroubek
16.05.2017 4 z 5

Marvel: Horory jsou opět důležitým komiksovým milníkem, který nám krásně ukazuje jakým způsobem se měnilo vnímaní komiksu, žánru a samotné pracování s legendárními postavy. Je to zajímavé čtení, které se nemusí tolik držet mantinelů vytvořeného světa superhrdinů. Čte se to velmi dobře a je to zas jiný pohled na postavy, které známe z knížek nebo z filmů.

Ghost Rider – První sešit je fajn věc, ale teprve s druhým sešitem se to pořádně rozjede. 7/10

Satanův syn – Tohle mě hodně sedlo a bavilo mě to. Výborná kresba, zajímavý anti-hrdina a dost svižný děj. 8/10

Spider-man – Na tento příběh si pamatuji z kresleného seriálu a o to více mě udělalo radost si ho přečíst. Fajn sešit, který končí v tom nejzajímavějším, tady měly být dva sešity. 8/10

Man-Thing – Naprostá lahůdka. Zatím to nejlepší co bylo v této knize přečtení. Výborná kresba, která je plná detailů a propracovanosti. Příběh, který dokáže naplno využít svojí béčkovou zápletku. Perfektní čtení. 10/10

Vlkodlak – Slušný sešit, který nijak moc nepřekvapí a ani neurazí. Dobré tempo a fajn pointa. 7,5/10

Drákula - Fajnově odvyprávěný příběh, který mě bavil číst a jako seznámení s postavou funguje dost dobře. 7/10

Frankenstein - Velmi příjemné překvapení. Krásný úvod do příběhu, který v minisérii o čtyřech sešitech převypráví slavnou knihu. Teď ještě aby někdo vydal zbyle tři. 8/10

Mumie - Na egyptské mytologii se mi vždycky něco líbilo a filmy s mumiemi mám rád. A proto mě tento příběh sedl a bavil mě. 8/10

Bratr Vúdú - Tento příběh není špatný, jen mě to téma tolik nebere. 7/10

Autoři knihy