Marcelo ve skutečném světě

Marcelo ve skutečném světě https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117777/bmid_marcelo-ve-skutecnem-svete-Uti-117777.jpg 4 157 38

Marcelo Sandoval slyší hudbu, kterou nikdo jiný neslyší. Je to jeden z projevů psychické poruchy podobné autismu, kterou trpí. Celý dosavadní život chodil na školu pro žáky se speciálními potřebami, ale toto léto se jeho otec rozhodl, že musí poznat skutečný svět a zaměstná ho ve své právnické firmě. Marcelo poznává, co je to zrada, zklamání, žárlivost, hněv i touha a láska, a učí se s tím vším vyrovnávat. Tento jedinečný příběh je příběhem o spravedlnosti i krutosti světa kolem nás a o tom, že každý z nás může někdy zaslechnout hudbu své duše.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , CooBoo

Marcelo in the Real World , 2009

Anikkk
04.04.2024 3 z 5

Chlapec s aspergerom pôsobil autenticky, pohľad z jeho perspektívy na svet okolo seba ma bavil.
Príbeh už trochu menej. Záver mi prišiel taký nijaký.
Knihu odporúčam, ale vracať sa k nej už asi nebudem.

Knihomolka506
17.03.2021 5 z 5

Teenager je svým otcem donucený, aby si začal zvykat na ten "normální život " ten, na který není zvyklý, aby začal pomalu, ale jistě chápat daleko hlubší a podstatnější věci než jaké byl zvyklý doteďka. Emoce, nadsázky, běžné věci pri komunikaci mezi lidmi, pracovní pohovory a nejen tohle vše mu dělá problém. Nerozumí tomu, ale začne se učit. Cesta za poznáním je jako vždy dlouhá...
Tohle všechno ukazuje na jednu věc. Nezáleží kdo jste nebo jak vypadáte, ale jaké máte srdce a s podporou, tréninkem a pomoci nebo pravidelnou terapii, komunikaci a hlavně vhodnou a rychlou integrací žáků mezi ostatní se člověk a tady tou diagnozou dokáže posunout zase o krok dál (zlepší se). Všechno jde, ale chce to čas .

Jass
06.06.2020 4 z 5

Tohle bylo zajímavé... Mám slabost pro "divňáky", takže se mi to líbilo, na druhou stranu mám pocit, že knížka dost těžce naléhá na svoji hlavní postavu a trochu zanedbává příběh. Ne, že by nebyl zajímavý, ale byl trochu moc předvídatelný... Nevím, upřímně nevím, co přesně vytknout, líbilo se mi to, přečetla jsem ji za jedno dopoledne, ale něco tomu chybělo. Jinak Marcelo (mimochodem ani přes opětovnou připomínání, že jeho jméno se má vyslovovat Marselo jsem se nedokázala od Marčela oprostit) se zaobírá řadou pro mě zajímavých témat - náboženství a hudba - takže to pro mě bylo další neobjektivní plus, na druhou stranu právnické řeči mě často mátly a nevěnovala jsem jim v podstatě žádnou pozornost. Z nějakého prazvláštního důvodu jsem si vybudovala slabost pro Ixtel a jsem ráda, že jsme ji v rámci knížky nakonec potkali. A oblíbila jsem si i Auroru a Jasmine. (Tenhle komentář přestává být koherentní, a tak už raději skončím...)

sporran
27.03.2020 4 z 5

Další kniha, která se věnuje lidem, kteří jsou "trochu" jiní. V knize je velmi pěkně zachyceno jak mladík s Aspergerovým syndromem vnímá sociální vztahy, jak nad věcmi přemýšlí, svým způsobem. Je to myšlení obdivuhodné, takové čisté. Kniha nemá takový dopad v obsahu, jako spíše v jednotlivých pasážích, kde Marcelo hovoří o svých úvahách, kde diskutuje s rabínkou nebo Jasminou. Rozhodně stojí za přečtení.

iška
21.11.2019 4 z 5

Rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení. Zvláště rozhovory Marcela s rabínkou navozují spoustu otázek o kterých je možné, jak to říká Marcelo, “rozpomínat”.

Lely
13.10.2019 3 z 5

Pěkná kniha se zajímavým tématem.
Autorka poruchu popsala u hlavního hrdiny brilantně a bylo zajímavé číst jeho pohled na svět a jak se pomalu začleňuje do společnosti.
Avšak některé pasáže mi přišly až zbytečně zdlouhavé a ke čtení jsem se musela přemáhat. Knihu hodnotím kladně avšak asi jsem od příběhu čekala něco trochu ví.

verulik196
05.05.2019 3 z 5

Uf, tuto knihu je pro mě těžké hodnotit. Co se týče Marcelovy poruchy, knížka je napsána excelentně, ten zbytek ale pokulhává. Příběh není vůbec čtivý, nudil mě a musela jsem se do každé stránky nutit. Jestliže si chcete knihu přečíst s tím, že se dozvíte něco nového, tak vám ji doporučuji, v případě, že ale jen hledáte zajímavý a poutavý příběh, tak ji nečtěte.

Pedruska01
07.04.2018 3 z 5

I když jsem neměla přehnaná očekávání, nějaká představa dle anotace od té knihy byla. Leč to v tomto případě nerada přiznávám, jsem trochu zklamaná. V podstatě bych si ten pocit ani nemohla nijak pořádně obhájit. Prostě to tak je.
Ta kniha se celkem dobře četla a byla neuvěřitelně napsaná, především z pohledu hlavního hrdiny - smekám. Ono je někdy lehčí popsat "normálního" člověka než toho "nenormálního", který žije ve svém vlastním světě. Marcelo byl postava, která leč pro mnohé znamená jen hanlivý výraz, byla fajn. Byl svůj. Chvíli mi ho bylo líto, chvíli jsem mu naprosto fandila a měla nutkání mu v tom reálném světě pomoci se zorientovat. Dokáže přirůst k srdci. Musela jsem ho prostě brát takového jaký je. Bohužel ve skutečném světě takoví lidé jsou a mělo by se k nim přistupovat s jistou úctou, respektem. Nikoliv s opovržením, nepochopením, nadávkami a s možností dotyčného využít, jak nám předvedl v příběhu např. hňup Wendell.
Co mě trochu iritovalo byla míra náboženství v knize. Jinak příběh celkově byla milá záležitost, však neodpustím si, že jsem čekala prostě asi víc.

popeluška
02.11.2017 5 z 5

Kniha byla naprosto úžasná, krásně se četla a rozhodně stojí za přečtení. Mám z knihy super pocit a maximálně jsem si ji užila :-) Doporučuji

Belatris
17.08.2017 5 z 5

Výborný příběh vyprávěný očima vysoce funkčního Aspika. Bála jsem se neduhů, kterými trpí young adult literatura, ale naštěstí se jim autor šikovně vyhnul. Vyprávění má trochu konverzační charakter (pro mě velké plus - dějovky nabité akcí nemám ráda). Dokonce i Bůh a posvátné texty, které Marcelo rád studuje a diskutuje o nich s rabínkou, mě neštvaly, protože kniha není náboženskou agitkou. Bůh je spíše něco jako morální kompas, který má pomoci najít správnou cestu nepřehlednou spletí těžkých situací.
Více v mé recenzi zde na DK: Marcelův svět je stejně skutečný jako ten náš

Prostě-já
19.03.2017 4 z 5

Prvních několik stránek jsem nechápala proč má kniha tak vysoké hodnocení. Pak mě příběh zcela vtáhl a za dva dny byla přečtená. Určitě stojí za to.

bubka
18.02.2017

za mne moc mystiky, moc náboženství a podivné smíření se světem běžných lidí.
Kniha je ale čtivá, slušně napsaná, i když o autistech jsou knihy lepší, například obě podobné jsou lepší. Tahle mi přišla jako běžná kniha o konfliktu svědomí s běžným koncem, ale s trochu zvláštním hlavním hrdinou.

janyska13
12.11.2016 3 z 5

Kniha mě bavila, už delší dobu jsem si chtěla přečíst něco o autismu a konečně jsem se k tomu také dostala.. Malinko jsem očekávala jak to dopadne, ale i tak mě to potešilo. :)

_Michelle_
02.09.2016 5 z 5

Naprosto úžasná kniha, jelikož jí nechybělo nic, co k výborné četbě patří, a to lákavý přebal, netypický příběh napsaný poutavou formou, napínavý děj, pasáže k úvahám a v neposlední řadě poselství vzbuzující chuť po knize po čase opět sáhnout.

Zorka
01.07.2016 4 z 5

Bylo by naivní si myslet, že po přečtení knihy člověk pochopí, jak se cítí člověk s Aspergerovým syndromem. Marcelo má některé rysy dítěte s Aspergerem, ale je potřeba si uvědomit, ze i tato diagnóza má své krajní polohy a že ne všechny děti s touto verzí autismu jsou na tom stejně jako hrdina této knížky. Takže doporučuji brát opravdu jako beletristicky zpracovanou tematiku.

Safienka
14.03.2016 4 z 5

Nebylo to tak čtivé, jak jsem čekala, ale pěkné to bylo. Zajímavý námět začlenění chlapce s Aspergerovym syndromem do společnosti. Jeho vnitřní vnímání hudby, které bych brala určitě víc rozebrane. . Bohužel tomu tolik věnováno nebylo. Líbilo se mi jejich typické rozpitvavani reálných situaci. Sem tam byly vtipné hlášky. Něco se moc vleklo a něco bylo useknute..každopádně ale pěkná obálka:)

playada
09.12.2015 4 z 5

Ke konci trošku ukecané, ale jinak docela sranda.

Rade
05.12.2015 4 z 5

Na jednu stranu je znát, že má jít o knihu pro děti a mládež; na druhou stranu si myslím, že rozumět ji sice mohou, ale asi je moc bavit nebude, ne pro to téma, ale že je taková konverzační.
Jinak dost zajímavý pohled na myšlení člověka s Aspergerovým syndromem, tentokrát (porovnám-li s knihami „Nejsem jako vy“ od J. Picoult nebo „Podivný případ se psem“ od M. Haddona) mnohem méně konfliktní, Marcelo z ní vyjde nesmírně pozitivně, jako člověk, který se díky své odlišnosti drží životních zásad, které mnozí tzv. „normální lidé“ z důvodu touhy po penězích a kariéře, opouštějí, jako je smysl pro pravdu a spravedlnost, touha druhému pomoci, snaha druhému porozumět.
Takové trochu výchovné, včetně těch rozmluv o Bohu (což jsem nakonec chápala rovněž pozitivně, Bůh zde není jako autorita, která řídí osudy lidí, ale jako určité vodítko pro poznání, co je v životě správné a co ne). Jako příspěvek pro pochopení odlišných lidí určitě fajn kniha.

KatnissLavender
03.09.2015 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, která vás nenechá chladnými. Vidět svět z pohledu Marcela je opravdu povznášející zážitek!!!

LilianaFalcon
09.07.2015 4 z 5

Prostě krásné a pro mě skutečně jedinečné :-)

dospívání Aspergerův syndrom

Autorovy knížky

Francisco X. Stork
mexická, 1953
2012  85%Marcelo ve skutečném světě

Kniha Marcelo ve skutečném světě je v