Malý princ

Není princ jako princ. Tenhle je skutečně jen jeden – Malý princ Antoina de Saint-Exuperyho, jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury. Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi ze vzdálených vesmírných světů, aby se kdesi v Africké poušti setkal s autorem našeho příběhu a zjevil mu tajemství sv... celý text

Není princ jako princ. Tenhle je skutečně jen jeden – Malý princ Antoina de Saint-Exuperyho, jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury.

Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi ze vzdálených vesmírných světů, aby se kdesi v Africké poušti setkal s autorem našeho příběhu a zjevil mu tajemství své podivuhodné životní pouti. Ale zjeví mu vlastně daleko víc: tajemství čistého srdce, dobra a krásy. Je to opravdu líbezná knížka, která vám bude jistě právě tak milá a blízká, jako byla všem čtenářským generacím, a k níž se budete i později najednou rádi vracet. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/60_/606/maly-princ-606.jpg 4.58759
Série:

Malý princ (1.)

Originální název:

Le Petit Prince (1943)

Žánr:
Literatura světová, Sci-fi
Vydáno:, Albatros
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1009)

Přidat komentář
danulika10
20. července

Upřímně, nevím jestli jsem na tuhle knížku dost vyzralá, a proto ji nebudu hodnotit. Nemůžu říct, že bych ji nepochopila ale nemůžu ani říct, že bych ji pochopila. Ke konci to bylo pro mě dost zmatené. Pochopila jsem, že i když někdo odejde, tak vlastně nikdy nezmizí, protože bude žít dál v našich srdcích kdykoli si na něho vzpomeneme. Malého prince si každopádně na 100 procent přečtu za pár let až mi bude přes 20. Zajímá mě totiž, jak ho budu chápat potom. Možná se mi zalíbí a budu na něho mít stejný názor jako ostatní. Ted se ale prozatím neřadí do mých top knížek.

Dáma s hrnstjm
20. července

Napsáno tu bylo už mnohé. já jenom dodám, že je to kniha tak jednoduchá, ale přitom tak složitá. Škoda, že jsem její četbu tak dlouho odkládala (matně si vzpomínám, že mě něco asi odradilo na základní škole... nutili nás vybarvovat obrázek Malého prince, aniž by nám vysvětlili, o co vůbec jde, myslím... a museli jsme použít jen ty "správné" barvy). Knihu čas od času prolistuji, abych si připomněla pravdy o životě a lidech.

Aríka
19. července

Tato kniha nepatří mezi čtivé knihy, tj. místy je velice náročná na čtení. Je pravdou, že mnohdy skrývá moudrou ideu. Já určitě preferuji jiný styl psaní a moudré myšlenky samozřejmě srývájí i ostatní knihy v knihovničkách. Tato kniha je stavěna na piedestal, za mě bych tam posadila jinou knihy, ale je na každěm čtenáři, která z knih je pro něj ta pravá. Tato kniha vyžaduje vyspělého čtenáře. Sto lidí, sto názorů.

kaca82
19. července

Po knížce jsem sáhla v rámci čtenářské výzvy. Už jsem jí měla v ruce před asi 20 lety jako dítě, tenkrát jsem se nedostala přes první kapitolu. Teď jsem jí měla přečtenou během večera. Nádherný, milý a nadčasový příběh, který nám ukazuje, jak přes šablonovité vidění světa přestáváme vidět to opravdové a podstatné a přicházíme tím často o ty nejkrásnější prožitky... Pohádka pro dospělé :)

HYPNOS88
18. července

Vždycky jsem chtěl mít svoji planetku někde daleko ve vesmíru. Třeba ji jednou budu mít ...

Safienka
17. července

Jako asi spousta dalších, i já miluji Malého prince a toto vydání, které ilustrovala Markéta Vydrová ještě víc! Je úžasné, čtení si s ním užívám snad ještě víc..je to vůbec možné? :)

knedlik
15. července

Malého prince jako takového komentovat nebudu - ostatně komentářů je tu už sdostatek a beztak by se jen utopil v záplavě jiných pochvalných ód a vzdechů nad tím, jak hluboká, nadčasová, pravdivá a krásná tato kniha je. Co bych ale ráda okomentovala je jedno z posledních vydání Malého prince, totiž obrazová kniha s trojrozměrnými ilustracemi (vydáno 2016). Je to totiž vydání, u kterého se vám doslova zatají dech a zastaví vítr v dlani - opravdu jsem žasla nad kouzelností zpracování každé jedné stránky a ... tohle prostě všichni, kteří Malého prince milují, musí vidět! Dává to celému tomu malému velkému světu úplně novou tvář, tak strašně reálnou, tak hmatatelnou, tak blízkou. Přijměte má nejvřelejší doporučení do ní alespoň nahlédnout!
Ode dneška mi asi bude stát už napořád na stole rozložený baobab :-)

Zuzka.K
10. července

Tato knížka mě nejdříve odpuzovala už jen tím, že se z ní najednou stal hit, ale nakonec jsem si ji do maturitní četby zvolila. Kniha se mi velice líbila a i ilustrace v knize. Myslím si, že to ale pro děti moc není, spíš až časem kdy pořádně začnou chápat a po každém přečtení si postupem času z knihy něco převezmou. Za mě nádherná knížka, ale i přesto nechápu najednou to obrovské nadšení i u nečtenářů.

Romžiry
10. července

Co napsat, vše už bylo řečeno. Kniha překonává desetiletí a je prostě fantastické

Zombice
09. července

Tak útlá knížka a vynutila si tolik komentářů, nad jejichž rozmanitostí já žasnu, podpořila tolik fantazie.
Pro mě se - za ta léta, co jsem k Malému princi připoutána - stal takovým soukromým lakmusovým papírkem na typ čtenáře. To, co je důležité, je pouhým okem neviditelné, ale Malý princ ,,to něco" nepatrně poodkryje.
Poodkryje přemýšlivého, hloubavého, nesobeckého, respektujícího a někdy nevzdávajícího se čtenáře. V neposlední řadě čtenáře, který se nestydí za svůj názor, i když nepochopil.
Zajímavost: V mém nejbližším okolí (rodina, přátelé) tuto knihu nikdo nečetl.
Naděje: Malý princ je časová kniha a proto nezoufám a stále čekám. Nikdy nevíte, kdy si i vás podmaní, okouzlí, ochočí, připoutá...
A třeba mi Malý princ z té své ,,galaxie" pošle zcela nového čtenáře, který zaplní prázdné místečko v mém srdci.
Kniha o Malém princi stále čeká v mojí knihovně: s nadějí a vytrvale ...

Sweet-jahudka
08. července

Tutot knížku jsem poprvé četla, když jsem byla malá. Pamatuju si, že mě to absolutně nebavilo, ale s postupem času jsem si knížku přečetla ještě dvakrát a až napotřetí mě chytla, protože jsme konečně pochopila oč tam běží. i když myslím že i hodně dospělých určitě nepochopí podstatu této knihy. Opravdu moc dojemný příběh. Nejoblíbenější postava liška :)

radusak9806
08. července

Jako okomentovat tuto knihu? Je úžasné, že ať ji budete číst v 8 nebo ve 20 bude se vám líbit, ale přestože budete v ruce držet stejnou knihu, nebudete číst to samé.

natkaf
07. července

Krásná knížka. Pohádková, ale s hlubším významem. Putování Malého prince po různých planetách se mi moc líbilo. Ke každé jsem si přiřadila nějakou lidskou vlastnost a tím mi krásně vzniklo vykreslení společnosti, ať už tehdejší a nebo současné. Kniha má spoustu skvělých myšlenek. Určitě se k ní ještě mnohokrát vrátím.

Mistr119
07. července

Nejlepší je, když kniha má své co říct každé intelektuální a věkové vrstvě. O_O :)) Zatím se to podařilo Jménu růži a Malému princi. :)

Nejencocteme
06. července

Nenávidím hodnocení knih. Ke komentáři se, ale odhodlám.
--
Malý princ je kniha kterou obsahem nepochybně všichni znáte. Skrývá v sobě něco víc. Vlastně to není ani tak pohádka pro děti jak příručka pro dospělé. Je kouzelná, čtivá, nápaditá a úžasná. Skrývá v sobě neuvěřitelné poselství. A má spoustu dobrých myšlenek. Jsem velmi ráda, že jsem si knihu přečetla a doporučila bych to všem. Není to kniha která se stává mojí "životní" a měla bych potřebu jí číst dokola. Ale je to kniha která má neuvěřitelné kouzlo. A občas tu chuť se v tomto kouzlu ztratit zkrátka pocítím. Je to kniha kterou můžete číst v jakémkoliv věku. Mně předala hlavně to, že se snažím si přes přirůstající věk zachovat své dětské já.
--
DOPORUČUJI VŠEM, BEZ OMEZENÍ. A HLAVNĚ TĚM, CO HLEDAJÍ INSPIRACI.

Lutzka
06. července

Roztomilá knížka, je hezký ten "jiný" nedospělácký pohled na svět...

lucie0951
05. července

Nádherný dojemný příběh, víc není třeba dodávat.

Katranis
03. července

Povinná četba.

Sarah01
30. června

Jako dítě jsem ji nedokázala úplně pochopit, asi nebyl nikdo, kdo by mi vysvětlil pasáže, kterým jsem moc nerozuměla....myslím, že vlastně pro děti ani není, vždyť autor ji sám věnuje dospělému, který byl kdysi dítětem....v knížce jsou krásné nadčasové myšlenky a postřehy....v hlavě mi zůstaly věty: "Je smutné zapomenout na přítele" nebo "Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal." nebo "U vás lidé pěstují pět tisíc růží v jedné zahradě a přece tam nenalézají, co hledají...“ , ale je jich tam daleko víc.....nejspíš se musí číst pomalu, ale stejně někteří nepochopí a podle komentářů níže vím proč....

yvett239
29. června

Myšlenky jsou tam pěkné a chytré, příběh je to roztomilý, ale nějak nemůžu pochopit to přehnané nadšení některých ostatních lidí, co tuto knížku četli. Nemůžu říct, že by mě to nebavilo, ale že bych z toho nemohla spát nadšením se také říct nedá. Jestli je tam tedy nějaká větší filozofická hloubka, v tom případě jsem k ní ještě nevyzrála, ale nevím, co bych tam měla objevit ještě jiného. Určitě jsem četla lepší knížky.

KaileyBlot
29. června

Geniální, nadčasová a naprosto úžasná knížka vhodná pro všechny generace! Je ale opravdu potřeba se na ni soustředit, aby vám neunikly ty krásné myšlenky, které tato kniha skrývá. Je kraťoučká s nádhernými ilustracemi, takže se k ní určitě někdy vrátím. Kdybych mohla dám klidně deset hvězdiček!

gonegirl
27. června

Možná je to tím, že příběh malého prince je mi do hlavy vtloukán celý život, možná je to tím, že je tak masově propagovaný, ale možná mě to prostě jenom nebavilo. Myšlenky pěkné, ale není to nic, na co bychom už předtím nepřišli.

anthea
24. června

Nádherná... ach nádherná

TerraNova
22. června

Krásný příběh. Vlastně ani nevím, odkud Malého prince znám. Sem tam sem o něm nejspíš slyšela a pak jsem zjistila, že je i k maturitě. Knížku jsem četla poprvé, čte se sama - nebude to tím, že má málo stran. Každopádně se mi potvrdilo to, co se o ní říká a nelituji, že jsem ji četla. Možná, že se čte dobře, protože je to pohádka. Mě osobně se zatím četla nejlépe z povinné četby a můžu říct, že mě i nejvíc bavila. Znám pár lidí, kteří to četli jako malí a řekli mi, že tehdy se jim to zdálo smutný a nelíbilo se jim to. A když to četli teď, tak je to bavilo a říkali, že to jako malí nechápali. Pak je teda otázkou, jestli to opravdu každé dítě pochopí, nebo to vidí jenom jako pohádku, která se jim nelíbí. Asi záleží na věku.

Elili
22. června

Tuto knihu jsem poprvé četla ve škole v páté třídě a upřímně musím říct, že se mi ani trochu nelíbila... Znovu jsem se k ní vrátila nedávno kvůli maturitě a ačkoli jsem od ní nic nečekala, tak mě naprosto nadchla. Na tuhle knihu musí člověk zkrátka dospět a získat trochu rozumu, ale je nádherná! :)

alef
20. června

Psát komentář k Malému princovi je pro mě zvláštní záležitostí,... četla jsem ho mnohokrát, je to příběh, který vnímám hodně niterně ... je to pohádka? ... je to fikce? ... je to až příliš pravdivé: „Je jediný skutečný přepych, a to jsou lidské vztahy.“ ... přesně tohle je důvod, proč mě tenhle příběh tak fascinuje a zajímá :-).

Je přeci zajímavé (a pro mě, přestože čteno už mnohokrát, stále plné emocí)sledovat tohoto malého chlapce se zlatými vlásky, který se, se svou dětskou upřímností, nikdy nenechá odbýt výmluvou nebo polopravdou, a který tím svým způsobem vždy přesně vystihne podstatu, toho, co o sobě my lidé nechceme vědět :-) ... naše nepěkné lidské vlastnosti.

„Nezajímá mne, co ten člověk, kterého mi ukazuješ, ví; totéž ví i slovník; zajímá mne, jaký je.“

... při čtení mi je dáno mnohokrát pocítit příliv emocí ... bojovat s předsudky, vymýšlet výmluvy, cítit lítost, ale také touhu, která proskakuje mezi řádky ...

„Zas jednou my lidé stavíme na místo čehosi pravého (touhy) cosi nepravého (chorobnou závislost).“

„Na světě jsou jednak věci, ktere můžeš vratit zpatky, a pak věci, co se zpatky vracet nedaji. ... čas je pravě jedna z těch věci, co zpatky nevrátíš.“

„Odpusťte děti, že jsem věnoval tuto knihu dospělému!“ ... víte děti, ... my, dospělí, ji opravdu moc potřebujeme :-).

hana.hanigerova
14. června

Krásná milá kniha pro děti i (a to spíš) dospělé. Děti v ní uvidí pohádku o princovi z malé planety, dospělí hlubší poslání.
Asi loni mi tato knížka lezla na nervy, protože okolo ní byl velký boom. Je to ale pochopitelné - má v sobě spoustu myšlenek, které by si měl každý vštípit do paměti.
Malého prince jsem přečetla za jeden večer. Jsem moc ráda, že ho mám konečně v knihovně a určitě se k němu budu často vracet.
Jediné negativum, které mě zarazilo je konec. Ten jsem prostě nepochopila. Ale možná na něm ani není nic k chápání :-)

BarunkySvět
12. června

Malý princ, má nejoblíbenější knížka. Když jsem ji četla poprvé, byla to pro mě jen pohádka. Četla jsem ji podruhé a nad určitými pasážemi jsem se začala pozastavovat. Knížku jsem četla potřetí a stále více hlouběji jsem nad ní začala přemýšlet. Četla jsem počtvrté a opět jsem si začala uvědomovat, že mi stále přináší nové myšlenky a otázky. Už se těším, až knihu otevřu popáté.

nick@
10. června

Prostě Malý princ. Nejde říct nic jiného, než nádhera.

Barča21
08. června

Jednoduchá kniha plná dobrých myšlenek, která vás donutí přemýšlet o životě.