Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Malý princ

Není pohádka jako pohádka, není princ jako princ. Tenhle je skutečně jen jeden – Malý princ Antoina de Saint-Exuperyho, jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury. Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi ze vzdálených vesmírných světů, aby se kdesi v Africké poušti setkal s autorem našeho příběhu a...celý text

Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi ze vzdálených vesmírných světů, aby se kdesi v Africké poušti setkal s autorem našeho příběhu a zjevil mu tajemství své podivuhodné životní pouti. Ale zjeví mu vlastně daleko víc: tajemství čistého srdce, dobra a krásy. Je to opravdu líbezná knížka, která vám bude jistě právě tak milá a blízká, jako byla všem čtenářským generacím, a k níž se budete i později najednou rádi vracet. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/60_/606/maly-princ-606.jpg 4.56673

Malý princ (1.)

Le Petit Prince

Romány, Filosofie, Pro děti a mládež
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1943 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Misha1126.07.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Malého prince buď milujete, nebo vám nic neříká. Teda aspoň skoro u všech to tak pozoruju.
Já nevím, četla jsem ho několikrát, nebudu tvrdit, že je to něco úžasného a neskutečného (pro mě není), ani nebudu říkat že je to blbost (protože mi to tak nepřijde), ale mám pocit, že se z téhle knihy stal velký trend, který všichni následují a milují, i když to mnohdy ani nečetli (v mém okolí to tak teda je).
Takže, pro mě je to zajímavá kniha plná zajímavých věcí, je v ní něco na zamyšlení, ale není to pro mě kniha, která by byla nepřekonatelná ani ta, která by se stala mojí nejoblíbenější.
Po filosofické stránce ano, to nemá moc konkurence (a vím, že tady jde především o tohle), ale jinak (jako román a jako celek) prostě téměř o ničem.

lekolina22.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nejlepší kniha jakou jsem mohla přečíst. Dílo je protkáno nádhernou filosofií plnou fantazie dětského světa. Autor výstižně popisuje rozdíly mezi světem dospělých a nezkažených dětí, které vidí svět tak jak ho už oni nedokážou. V knize jsou také srovnány různé typy lidí od workoholiků až po domýšlivce.
Dílo mohu velice doporučit, je plné nádherných metafor a přirovnání. Doporučuji ho především těm, kteří mají dobrou fantazii, mají rádi pohádkové vyprávění a snadno chápou všechna přirovnání. Nedoporučuji stereotypním lidem, kteří nedokáží najít skrytý smysl.

Gandalff00719.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Sladké vzpomínky na dětství

lucille4818.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Dílo se mi velmi líbí, má svou hloubku, která je tak cenná a tak prostá (nemusí se za ní platit), že ji mnoho lidí podceňuje a neváží si jí – tím je láska, ta dělá člověka člověku tak významným a jedinečným.
Dílo se neuzavírá všeobecné veřejnosti a vlastně je zaměřeno především na děti, ale tato literatura je vhodná i pro dospělé k zamyšlení, jedná se o filozofickou pohádku.
Dílo doporučuji k maturitní zkoušce čtenářům, kteří jsou schopni vidět, pro někoho, skrytý smysl daného díla (nevnímat toto dílo jen jako pohádku, ale v zásadě knihu, která naznačuje, že přátelství a láska je mnohem cennější, než kariéra, peníze a všechny další věci, které dospělý člověk obvykle považuje za tak důležité).

DoubleBreadCZE18.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jaehyun: Ta kniha je vše, jen ne hlouposti. Ne každý ji může pochopit. Protože každé slovo v ní je metafora :)

Jaehyun18.07.2016Hodnocení knihy 0 z 5

Já jsem to nějak nepochopila, koukala jsem i na film a byl takový... divný, rozhodně nejlepší bylo setkání s liškou ať už v knížce nebo ve filmu. Jinak to nemá žádný smysl.
Upřímně nechápu co ni všichni mají a co je na ni k pochopení. Jsou to jen hlouposti splácané do sebe.

Vandiba18.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu, kterou můžete číst znovu a znovu a neomrzí se. Velkým plusem je, že když ji čtete již po několikátý zjistíte, kolik věcí jste předtím přehlédli, a nebo jak se váš názor na danou věc změnil..

milikola18.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha, které se neočte, kterou můžete číst každý rok a neomrzí a která přinese něco nového každému čtenáři, ať je mu 7 nebo 80.

Nikuskaaa17.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skutečně neskutečná kniha!

DoubleBreadCZE14.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Oh, masterpiece of the world.

Nic víc k tomu nemohu říct, protože tato kniha se slovy popsat nedá.

kalinkacz12.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha, která v sobě skrývá tak velký poklad, že může čtenáři trvat i celý život, než ho najde a pochopí a někteří ho třeba nenajdou nikdy… Knihu jsem četla už po páté a mohu říct, že příběh jsem začala chápat až při třetím čtením a vždy když si knihu přečtu znovu, tak v ní najdu zase něco nového, čeho jsem si při předchozím čtení nevšimla, tak moc je tako kniha skvělá… Jsem si jistá, že mě tento příběh nepřestane nikdy překvapovat!

swayno11.07.2016Hodnocení knihy 2 z 5

kniha pěkná, ale nějak jsem ji asi nepochopila :(

Scheila05.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Malá, velká kniha. Kniha plná emocí, plná moudrosti a kouzel. Popravde jsem ji zacinala cist uz po treti, nikdy jsem se nedostala za otevreneho a zavreneho chrestyse, jednou jsem nemela co delat a tak jsem se do ni pustila. Zhltla jsem ji jednim dechem, ale zanechala ve me velkou stopu. Ctu si ji pokazde kdyz jsem smutna, vesela, zamyslena a i kdyz nevim co dal mam delat a jsem v koncich. Vzdy v knize najdu neco noveho a vzdy to co prave potrebuji slyset. Myslim si že malý princ existuje a díky teto knize nam predava informace ktere prave potrebujem..
opravdu doporucuji precist

Ajrad198104.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kouzelný příběh, který člověk zná, přestože jej teprve začíná číst.
Kouzelná pohádka. Pohádky mívají šťastný konec. Tak proč mi v závěru tekly slzy?
Kdo mi nakreslí beránka?

steph.tey02.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

!SKUTEČNĚ KOUZELNÁ KNÍŽKA!

Bert7730.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z nejmoudřejších, nejkrásnějších a nejpřátelštějších knížek, co jsem kdy četl. Vracím se k ní, když mám blbou náladu, kterou mi zlepší, i když mám náladu dobrou, aby byla ještě lepší :-)

Kdo o této knížce napíše něco negativního, tak ji vůbec nepochopil. A těm, co knihu milují, přeju, ať si ji užijí a vidí v ní vše, co tam Exupéry dal. A že těch moudrých postřehů je :-)

Theres8829.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Teď si pročítám komentáře a lépe jak timelady bych to doopravdy nenapsala. Mluvíš mi z duše!

Theres8829.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z mála knih, ne-li dokonce jediná, u které jsem plakala jako malá holka... A zároveň kniha, ke které se ráda vracím. Prostě příběh plný citů... Něhy... Pravdy...

Elis.n27.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Jedna z knížek, ke které se můžu stále vracet. Na těch málo stránkách je napsáno tolik pravdy, škoda jen, že si z toho nebere víc lidí příklad.

timelady26.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Přečetla jsem si komentáře těch, kteří Malého prince hodnotí jako odpad a musím říct, že mě lehce zabolelo u srdce - jak může někdo o knize, která je napsána natolik sofistikovaně, že každá věková generace ji pochopí trochu jinak, prohlásit, že je to prach sprostá slátanina a absolutně postrádá děj? Vždyť přeci malé dítě knihu bere jako pohádku, která popisuje dobrodružství malého chlapce, jenž navštíví planetu Zemi, na které se spřátelí s liškou a ztraceným pilotem, do jehož života vnese trochu naděje a nevinnosti. A s přibývajícím věkem si člověk uvědomí všechny ty krásné alegorie a boha bujné pravdy, které jsou zde ukázány (ruku na srdce - kdo se alespoň trochu neztotožnil s jedním z obyvatelů planet, které Malý princ navštívil, a komu nebylo teskno, když náš malý cestovatel zavítal na planetku pijana?).
A kdo neuronil slzu, když Malý princ objevil zahradu plnou růží? Jaká to pyšná květina, když mu lhala o své jedinečnosti a vhazovala ho do vakua naivity a nevědomosti! Přes to všechno se na ní ale nehněval, naopak - bylo mu jí líto a dokonce si vyčítal, že ji opustil. Není snad umění odpouštet to, co člověka šlechtí? A co teprve, když Malý princ zahořel láskou pro tu hrdou květinu, která i navzdory svým pár trnům netoužila po ničem jiném než troše něhy a porozumění, ale neuměla to dát najevo.
A jak je zde krásně ukázáno budování mezilidských vztahů, které nese podobenství lišky a Malého prince, který je v našem světě natolik ztracen, že o něčem tak krásném, jako je přátelství, nemá ani ponětí.

Odchod Malého prince (používám slovo odchod, nikoli smrt, neboť věřím, že odešel pro něj na mnohem lepší místo) je snad ten nejlyričtější odchod, s jakým jsem se kdy v literatuře setkala. Vždyť už jen to samotné rozhodnutí odejít činí z malého chlapce se zlatavými vlasy někoho tak uvědomělého, že je v daný moment mnohem dospělejší než většina lidí.
A co se samotné postavy Malého prince týče - co je špatného na troše naivity a neotrkanosti? Proč chtít hned dospět? Vždyť není kam spěchat. Užívejme života, mějme ho rádi i přes všechna ta úskalí, do kterých nás žene. Radujme se z maličkostí, probuďme v sobě to malé dítě, které chce spolu se slunečním svitem pobíhat po louce.
Mějme svůj svět, žijme v něm. A vybírejme pečlivě, koho do něj pustíme, neboť růží s pouhými čtyřmi trny je tak žalostně málo a těch, které jsou jimi plně chráněny, jsou plné zahrady.

Nevyvyšuji se nad těmi, kterým se kniha nelíbí. Sto lidí - sto chutí. Ale nesouhlasím s názorem, že tato kniha je jen pouhá slátanina, neboť dílo, které by bylo plno alegorií a metafor, a i přes to si našlo zalíbení ve všech věkových kategorií, je opravdu po málu.

radkamysli14.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Malý princi ( i Antoine), děkuji ti za to, že jsi otevřel mé malé citlivé srdíčko, které začalo plakat nad posledními stránky...

Pluky14.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Malý princ, co dodat, autor měl natolik dokonalou představivost a um na psaní, že při skloubení těchto vlastností stvořil v nás čtenářích při čtení tohoto díla nový svět a nové já, které je ochotné se alespoň při četbě změnit, vcítit, zapomenout na okolní svět a nechat se unášet dobrodružstvími a ponaučeními Malého Prince.

LuCyMcLy12.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Netušila jsem, že nějaký člověk dokáže vytvořit něco tak dojemného, krásného, roztomilého a nesmírně smutného zároveň. Malý princ je knížka, která donutí snad každého člověka uronit nějakou tu slzu. Skrývá se v ní plno rad, mouder, ale i chyb, jakých je prostý člověk schopen. Kniha je plná filozofických vět a myšlenek, a přesto je napsaná tak, aby to pochopily i menší děti. Psáno to bylo čtivě a s lehkostí. Mě Malý princ naprosto dojal, našel si místo v mém srdci a mohla jsem si nad ním vyplakat oči. Samozřejmě měla knížka krásné ilustrace a spoustu citátů pro inspiraci.

"To co dělá poušť krásnou," řekl malý princ, "je skutečnost, že někde schovává studnu."

MarcelStrnadel11.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Příběh je to krátký svým obsahem, ale tématem je nadčasový („Správně vidíme jenom srdcem. To, co je důležité, je očím neviditelné“. Kapitola XXI.) Je to kniha, která se dá číst opakovaně, a pokaždé v ní najdeme něco nového. Jako malé děti vnímáme pouze příběh, ale když postupně dospíváme, tak se nám otevírají její další roviny a dokážeme ji ocenit v celé její šířce. Pro mě osobně je to srdcová záležitost, která mě vždy nesmírným způsobem dojme. I ten pohled dítěte na svět, který nám přináší, je mi blízký.

Candide09.06.2016

Kdyby si všichni lidé na světě přečetli Malého prince, už by nikdy nebyly žádné války.

hana198408.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jako dítě jsem tuhle knihu nijak neprožívala,ovšem nyní se k ní ráda vracím.Je velmi nadčasová a neomrzí žádnou generaci.

KMiriam02.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z největších knih světové literatury, kterou čítám skoro každý rok znova. Ačkoli už ji proto umím téměř zpaměti, čtu ji znova nadále. Její podobenství jsou tak silná a výmluvná, že mě pokaždé osloví něco jiného, aktuálního a jinak, než kdy předtím. Neměla by chybětv žádné knihovně.

Slamenka3001.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších "dětských" knížek ♥

Cirrina31.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ano, nedá se komentovat. Vše je v ní. A zbožňuji a doporučuji mluvenou verzi - audioknihu:
jako první jsem slyšela Eduarda Cupáka a běhal mi mráz po zádech. To bylo ještě na kazetě. Hledala jsem nahrávky pohádek do auta pro děti a objevila v knihovně poklady. Později jsem našla nahrávku od Viktota Preisse - po p. Cupákovi jsem ji nemohla naposlouchat. A to mámhlas p. Preisse velmi ráda. Myslím, že jsem měla knihu příliš spojenou s Cupákovým přednesem. Je fantastický. Ale po časejsem byla schopná poslouchat i Preissovu verzi, tu mámna CD a pouštím si v autě dodnes :-)

Torgal31.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha pre deti v nás. Rozsahom dlhá ako krátka poviedka, myšlienkami ale bohatšia ako mnohá hrubá bichľa. Príbeh v nej hľadať netreba, jej zámerom je obrátiť našu pozornosť na to podstatné, čo očami nevidieť. Napriek mnohým krásnym momentom (ovečka, ruža, líška) som ale v dobrej polovici podobenstiev nepochytil ich posolstvo. Z tohto dôvodu (a možno aj preto, že dieťa vo mne je už asi odrastené) nedokážem Malého princa oceniť tak, ako by som rád. 7-/10