Malý Mikuláš

Malý Mikuláš https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2618/bmid_maly-mikulas-0Ew-2618.png 5 381 38

Malý Mikuláš série

Mikuláš je malý nezbedný klučík s partou kamarádů, kupou bláznivých nápadů a s úžasným dětským pohledem na svět. Už v 60. letech se stal ve Francii jedním ze symbolů dětské literatury a od té doby bavil čtenáře po celém světě. Jeho příběhy dostanou každého, svým promyšleným a nevinným humorem, lehkostí stylu, a výjimečným literárním talentem autora – Réné Goscinyho. Příhody Mikuláše a jeho legračních kamarádů tlustého Vendelína, vychloubavého Augustína, silného Albína, šprta Celestýna, Kryšpína,Viktorína či Fridolína jsou vlastně celkem obyčejné postřehy všedních dnů. Vynikající pointy dodávají někdy úsměvně filozofický podtón a skutečně nemusíte být dětmi, byste se zasmáli inteligentnímu a nadčasovému vtipu, který, mnohem víc než v ději, spočívá v jazyce a slovních hříčkách.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: , BB art

Le petit Nicolas , 1960

DzordanoChruno
22.11.2023 1 z 5

Tak pre veľkých čitateľov to môže byť stráviteľné iba z nostalgie, ak to čítali ako deti. Inak je to plné zloby, mne to vtipné nepríde.

Naďa2411
18.08.2023 5 z 5

Malý Mikuláš mne po celou dobu v aknize bavil a smála jsem se i nahlas. Doporučuji malým i velkým čtenářům.

lassse
29.04.2022 4 z 5

Mikuláše jsem objevil až se svými dcerami a jen škoda, že to bylo takhle pozdě ;)

Pert
27.02.2022 5 z 5

Strašně pěkná a vtipná knížka.

RHorse
27.10.2021 4 z 5

Četla jsem knihu kdysy jako malá, teď ji čtu malému synkovi. Jako dítěti se mi líbila o dost více, ale i tak krásné čtivo a akorát dlouhé kapitoly. Jediné, co bych vytkla je stále se opakující vlastnosti postav, jako např.: "To je Vendelín, ten pořád jí a je tlustý", v těch posledních kapitolách se to už trochu zajídá, jinak super.

MadlenkaM
07.10.2021 5 z 5

Knihu jsem četla v dětství. A stejně jako tenkrát, i teď se mi kniha moc líbila. A přiznávám, že jsem se při čtení i nahlas smála.

Corso
04.06.2021 5 z 5

Minule som tak listoval ze co mam za tie roky vsetko uz nakupene v alze. Asi pred takymi 4 rokmi som si kupil aj vsetkych Mikulasov. Zalistoval som a uz som sa nemohol odtrhnut. Zase som precital vsetky knihy zaradom. V pohode, cez vikend. Nepouzivam citacku, vzdy mam kvoli ebookom a komiksom kupeny co najvacsi tablet. Chapete, farebna obrazovka sa do citaciek asi dodnes nedostala. No, nazad k Nicolasovi. To su take mile vtipne kratke pribehy maleho skolaka a jeho kamaratov, ze ja si to ako relax neviem vynachvalit. Jeho najvacsou starostou su take zavazne problemy ako "Co dostanem pod stromcek? A co bude Jezisko asi za to chciet." "Preco pre boha ziveho musim travit dovolenku s rodicmi?" "Musim vytrpiet babickyno bozkavanie?" Nenadarmo je to asi najoblubenejsia detska kniha minimalne teda vo Francuzsku. Goscinny sa stal gigantom europskeho komiksu, urcite kazdemu hned napadne Asterix, znalejsim Lucky Luke, a Umpa-Pa. Ale ja mam dojem ze na Nicolasa sa trosicku zabuda, pretoze to je iny suplik jeho tvorby. No lenze, pre chalanov vo veku tak 8-12rokov je to absolutne paradne citanie. (Aby bolo jasne hej?? Toto nie je nejake babske citanie, toto su riadne chlapske dobrodruztva a baby v nich nemaju co robit, maximalne su dobre ako otravy a s tymi ich babikami a kociarmi sa na hry ani nehodia :) Chalani okolo Nicolasa si vystacia sami, najdete tu snad vsetky klasicke charaktery, sprt, tucko pazravy co sa nepodeli o chlieb, ufnukanek, bonzak. Ono je to krystalicky cista detska literatura. Da sa to citat snad kazdy rok znova podobne ako Lindgrenova.
(dame to dokopy za vsetky knihy serie, nech s tym nemam vela prace, 5 hviezd) Trosicku aj lutujem ze knihy nemam papierove, ale co uz.

Terezaazeret
12.04.2021 5 z 5

Když jsem se poprvé setkala s touto knihou sama, nebavila mě. Když jsem ji začala číst svým dětem, naprosto jsem jí propadla. Nejvíc na ní oceňuji to hluboce zakořeněné dobro v malém Mikulášovi, protože toho je všude nedostatek.

knih-o-mol
26.03.2021 5 z 5

Chtel bych upozornit na na originalni vydani ve francouzštine. To sem nemohu doplnit, jelikož neni vydáno u nás, ale prodávalo se v Academii, případně si lze pro něj a ostatní skočit do knihovny IFP ve Štěpánské. Je to psáno jednoduchou formou, kterou zvládne i naprostý začátečník a má pocit že čte opravdovou francouzskou knihu. Zároveň může ocenit překlad, například Polívka alias Boullion neboli náš bujon.

Lucissia
10.11.2020 5 z 5

Jedna z knížek pro děti, kterou dospělý ocení o to víc. V dětství jsem Mikuláše četla mockrát, pak i v dospělosti a teď jsem je předčítala dětem. A bavili jsme se všichni (já nejvíc). Vždycky jsem si myslela, že to napsal pan Goscinnny Sempé :-) a kdybych měla vybral nejoblíbenější kapitolu, byl by to stoprocentně Džoška. :-D

petra3597
18.08.2020 5 z 5

Nejmilejší knihy mého dětství ❤️

Cajda
01.06.2020 5 z 5

Prostě klasika - doporučuji všem! Oddychovka, vtipné obrázky... za mne SUPER!

lukas9608
09.02.2019 5 z 5

Celá série knih o malém Mikulášovi a jeho spolužácích jsou knihami mého mládí. Výborně napsané a vtipné. Doteď si vybavuji také charakteristické ilustrace, které příběhy skvěle doplňovaly. А také to, jak jsem se těšil na každou další knihu. Brýlatý Celestýn a tlustý Vendelín forever!

železňák
31.10.2018 5 z 5

Muj syn dostal jmeno Mikulas. Nemam idoly a nesnasim napodobovani kohokoliv a cehokoliv,tady jsem poprve a zatim naposledy podlehl,nedostal jsem (a muj kluk uz tuplem ne) totiz na vyber-genialita panu autoru (kteri uz nikdy nevytvorili nic lepsiho,nebot dokonale jiz bylo vytvoreno) dosahla maxima. Pro me rozhodne.

Annicka
14.09.2018 5 z 5

Naprosto skvělá dětská knížka!

TimeLord
01.09.2018 4 z 5

Prvé tri knižky, keď som ich čítaval, ma bavili.

kikidok
02.06.2018 4 z 5

Milá dětská knížka k pousmání, ale bez pointy.

mulderka
16.03.2018 5 z 5

Vtipná a zábavná dnes již klasika a pro moje dítko už i povinná četba :-)
Jen jediná připomínka a důvod, proč z absolutního hodnocení musím přece jen ubrat půl hvězdy: děsně mi leze na nervy, jak Mikuláš /i další kluci/ při náznaku sebemenšího problému neustále ječel "to je nespravedlivé, nikdo mě nemá rád, a já si něco udělám!" Pro mě z 21. století je tohle jasná diagnóza a důvod seřezat ho za to jak koně. Ale třeba je to francouzská specialita ze 60. let, protože pochybuju, že by si tohle dovolilo typické české dítě. Neb by od citově nevydíratelných rodičů schytalo minimálně pár na prdel!!

Mark.
14.12.2016 5 z 5

Jako malé mi to četla mamka před spaním, teď jsme si to před spaním četli s přítelem a pořád je to sranda :-D

Majollica
26.04.2016 5 z 5

Goscinny, Sempé a malý Mikuláš jsou senzační trio! :o)

Část díla

všech 19 částí díla