Malé ženy

Malé ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34665/bmid_male-zeny-ajs-34665.png 4 1459 295

Malé ženy série

Meg, Jo, Beth a malá Amy čekají s napětím i steskem na tatínka. Přesto jejich život není složen jen z trpného čekání. Naopak, děvčata prožívají mnohá dobrodružství, čelí i nástrahám, které pramení z dospívání. Jejich cesty se na čas rozdělí, aby se opětovně sešly v rodinném kruhu. Slavný americký román, který vychází v Čechách poprvé kompletní, vypráví příběh čtyř sester. Román se odehrává během občanské války (Severu proti Jihu)... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Little Women , 1868

NymphMaeve
NymphMaeve
21.03.2024 4 z 5

Dlouho mi odolával příběh Meg, Jo, Beth a Amy Marschových a celé jejich rodiny a přátel. Ale dostala jsem se k němu a dala si pěkně na čas s vychutnáním příběhu. Chtěla jsem si knihu přečíst dřív, než se podívám na film s Emmou Watson, abych mohla porovnávat. Musím říct, že mi trvalo se chvilku zabrat do příběhu, ale jak se mi to povedlo, začala jsem si vyprávění užívat. Je nádherné sledovat, jak slečny vyrůstají, jak je maminka vychovává, jak prožívají odchod otce do války a vlastně nám tím poskytují celý obraz té doby. Co jedli, pili, jak se k sobě chovali, jak fungovala doprava, nákupy, prostě cokoliv. Je to nádherné a neuvěřitelně povedené dílo. Ano je malinko obsáhlejší a rozvleklejší, ale stojí za to se jím prokousat až do konce. Doufám, že z filmu budu stejně nadšená jako z knihy. Nikdo nečekejte knihu, ze které budete vzdychat a chytat se za hlavu nebo si nervózně kousat nehty. Je to klidný, příjemně plynoucí příběh, kterým se rádi necháte unášet dějem spolu se sestrami a jejich blízkými.

peeetta
peeetta
20.03.2024 4 z 5

Na tuto knihu jsem se již dlouho chystala. Znala jsem část děje z Přátel - záměna jmen mužského a ženského, jedna z postav onemocní... Ta záměna je asi pouze v anglické verzi. Četlo se to celkem dobře, popisuje, jak si žijí 4 sestry s matkou, když šel otec do války a jak se skamarádí se sousedy. Takový idylický příběh.

Ladis777
Ladis777
18.03.2024 3 z 5

O Malých ženách jsem poprvé slyšel na přednášce z literatury pro děti a mládež a přednášející se o knize vyjádřila dost pohrdavě. Když jsem teď nějak na ni v českém kontextu posledních pár let narážel, že tu o ní někdo píše, tu někdo něco zmiňuje, tu někde zazní, jako by knihu znal každý, a když jsem zjistil, že se mi hodí do čtenářské výzvy a že v Levných knihách ji mají za celkem rozumný peníz, hmátl jsem po ní.
No, upřímně řečeno, nevím. Opět se mi hlavou honí, že americké literatuře kulturně nerozumím (to tu píšu skoro pokaždé). Stejně tak si kladu s autorkou předmluvy otázku, proč to je po generace takový hit. Jedině snad bych to vnímal jako zajímavou sondu do myšlení, morálky a hodnot americké protestantské společnosti devatenáctého století.
Tak nějak se dílo vymyká autorce z rukou. Celkem ironické a vtipné momenty střídá hrůza mravokárnosti a kárající zdvižený prst, aby je převálcovala levná romantika a patetická vyznání. Postavy se chvíli chovají celkem normálně, ovšem jejich rozpolcenost mezi polohou "příkladná seriózní dívka" a "dynamická a veselá holčina" se střídá jak aprílové počasí. V duchu mravoličné literatury, nás autorka dovede k tomu, že hodné děvče se dostane do nebe, tj. do příkladného šťastného života manželského, kam musí hrdinky narvat, kdyby na sůl nebylo. Kormidlováním hrdinek do přístavu manželství tak dívky mění povahu a charakter, "aby to vyšlo, jak čtenář očekává". S proměnou charakterů postav se také dost proměňuje míra sympatií či antipatií k jednotlivým postavám... bylo by asi dobře, kdyby autorka zůstala pouze u prvního dílu, průšvihy a příhody dospívajících dívek byly přece jenom snesitelnější a uvěřitelnější než naplněné osudy ve druhém dílu. Co se týče hlavní mužské postavy Lauríeho... toho bych nejradši nakopal nebo nechal zemřít na spálu - pokud možno hned v prvním díle, nejlíp na začátku. Něco tak nemožného aby v literatuře člověk pohledal.
Vydání je navíc příšerné graficky, což ubírá celkem solidnímu překladu (i když ani ten není bez chyb). No, asi bych se mohl rozčilovat ještě chvíli, ale nechám tu už jen průměrné hodnocení.

Aichah
Aichah
11.03.2024 2 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se opět dostala k něčemu, do čeho se mi dlouho nechtělo. Z nějakého záhadného důvodu se mi do čtečky natáhla nějaká sériová verze, čili jen nějakých 290 stran a myslím, že stačilo. Hrdinky mi k srdci nepřirostly. Jako náhled na styl psaní z dané doby mi to stačí a raději se posunu zas do současných autorů.

capricorn__
capricorn__
05.03.2024 4 z 5

Konečně jsem se díky čtenářské výzvě odhodlal knihu otevřít. Byl jsem poměrně skeptický (i kvůli některým komentářům níže), nicméně mě román bavil. První část knihy se četla lépe než ta druhá - mládí dívek (malých žen...) bylo znázorněno lidštěji a emotivněji. Moc se mi líbí popsaný charakter všech postav a to, jakým způsobem se vyvíjely. Každopádně mě poměrně zklamal konec a to, jakým způsobem autorka završila vyprávění. Z "Malých žen" je hodně cítit, že jde o román z devatenáctého století a že některá moudra té doby v současném světě nefungují. I přesto jde o velmi zajímavou knihu, stojím si za tím, že by si ji měl přečíst každý.

jiri77
jiri77
04.03.2024 2 z 5

Kniha mě teda moc nebavila, nakonec jsem ji dočetl ale něco tak přeslazeného a naivního jsem opravdu ještě nečetl ,a to mi literatura pro ženy nevadí a rád se po ní i poohlédnu. Kniha je asi spíše určená pro náctileté dívky.

alnahu
alnahu
04.03.2024 5 z 5

Krásný příběh čtyř sester romantické Mág,revoltující Jo,jemné Beth ,zhýčkané Amy a jejich laskavé a moudré maminky,která je vede ke skromnosti i když někdy přijdou chvíle ,že by i ony chtěly víc.Kniha je rozdělena na dvě části -v první části se dočteme o jejich dětství bez otce a v druhé části sledujeme již dospělé mladé ženy,které se připravují na svou budoucnost .Podle mě poučná kniha pro každého -je plná lásky ke svým bližním a ukazuje jak důležité jsou hodnoty,které všichni potřebujeme v každé době.

Rapeh
Rapeh
27.02.2024 3 z 5

Jsem ráda že díky čtenářské výzvě jsem objevila tuto knihu.

TercaHoney
TercaHoney
22.02.2024 5 z 5

Kdo má rád Bridgertonovi, ať už jako seriál nebo knihu, tak určitě doporučuji sáhnout po Malých ženách. Na to, že děj se odehrává v 19.století, je přeložen tak skvěle, jako kdyby příběh psala autorka dnešní doby. Možná i díky seriálu Bridgertonovi, jsem si lépe dokázala představit nejen oděv malých žen, ale i atmosféru té doby. Velké plus bych dala hlavně vysvětlivkám, kterých je v knize více než dost, aby čtenáři vysvětlili nebo přiblížili, co si autorka pod tím představila. Jediné co mě mrzelo, že vysvětlivky byli na konci knihy, takže jsem dost často listovala na konec knihy. Vybrala jsem si knihu, kde byl i druhý díl, takže jsem měla děj ucelený. V prvním díle se jednalo o příběh a bylo znát, že se autorka nechala inspirovat svým dětstvím. Ve druhé části, my některé pasáže již jako příběh nepřipadali, možná to bylo tím, že autorka nám čtenářům sděluje osobní přesvědčení z pozice autora, nikoliv Jo a nebo tím, jak bylo již napsáno v předmluvě, že bylo požadováno, aby knihu napsala tak, že všechny ženy se vdali, ačkoliv ona sama se rozhodla se nikdy nevdat. I přes toto, knihu určitě doporučuji.

bernadeta9876
bernadeta9876
19.02.2024 3 z 5

Klasika... na ktorej sa ale podpísal zub času.
Ak sa mladé ženy v tej dobe správali ako hrdinky tejto knihy, feminizmus bol nevyhnutná záležitosť budúcnosti.
Hrdinky boli umrnčané, ufňukané, rozmaznané a povrchné. To som naozaj nečakala, že ani s jednou sa nebudem vedieť stotožniť.
Ťažko by som si to vedela predstaviť aj keby som knihu čítala ako mienená cieľovka.
To Jane Austenová mala väčší nadhľad a sympatickejšie postavy.
Som sklamaná a toto je naozaj ten výnimočný prípad, že je film (rok 2019) lepší ako kniha.
2,5 s tým, že kedysi dávno som čítala Veľké ženy a tie na mňa urobili lepší dojem.
Toto bolo strašne ťažkopádne, staromódne a naivné. Úplne ju nezatracujem, ale rovnako s čistým svedomím neviem ani odporučiť.

ElizPetrova
ElizPetrova
15.02.2024 3 z 5

Kniha přesně odpovídá době a účelu, pro který byla napsána.. každý ať si o ni udělá názor svůj.. první část za mě byla lepší. Jsem ráda, že jsem se knihou konečne prolouskala, ale jednou mi to stačilo.

manka71
manka71
15.02.2024 3 z 5

Trochu zklamání. První polovina knížky se mi líbila a přemýšlela jsem jestli dám čtyři nebo pět hvězdiček, ale postupem času se kniha zdála nudnější a nudnější a do konce jsem to dávala už na sílu. Myslím, že byla zbytečně natahovaná, možná zkrátit ji tak o 200stránek a bylo by to čtenější.

Kuxka
Kuxka
14.02.2024 5 z 5

Bylo to krásné a mrzí mě, že už to skončilo. Je mi ale útěchou, že má kniha pokračování. Velmi se mi zalíbilo prostředí, ve kterém se děj odehrává, a jazyk, kterým je psaný. Četla jsem knihu anglicky a, ačkoli mi chvíli trvalo, než jsem si na angličtinu devatenáctého století zvykla, nakonec jsem si to zamilovala. Mám vydání z roku 2016, které má vzadu vysvětlivky ke zmiňovaným autorům dílům apod., takže jsem bez složitého hledání snadno pochopila všechny dobové reference.
Moc hezký příběh, doporučuji.

Galadwen
Galadwen
12.02.2024 2 z 5

Tak to mám díkybohu za sebou. Během čtení jsem proložila Malé ženy čtyřmi dalšími, jinými knihami (což obvykle nedělám), a asi jen proto jsem se pracně prokousala k závěru.
Protože jde o ikonický americký román z 19. století a tady na databázi má krásné hodnocení 83%, čekala jsem něco opravdu nadčasového, takže jsem zklamaná. Že je děj pomalý a místy i nudný, to bych překousla (většina knih z této doby není zrovna akční), ale poučný tón celého textu mne příšerně dráždil. Kdybych věděla, že je to moralita a výchovný román pro dospívající dívky (které nesnáším od doby, co jsem na ZŠ četla Robinsonku), vybrala bych si do čtenářské výzvy něco jiného. Už jsem trochu stará na kázání o tom, jak být dobrá hospodyňka a manželka, zapřít vlastní osobnost a mladistvá přání, přizpůsobit se společenským požadavkům, být hodná, tichá, poslušná a neustále pracovat - protože tohle mi z knihy vypadlo jako poučení.
Čtyři sestry představují odlišné typy děvčat, na jaké asi šlo v 19. století narazit - mamina, emancipovaná, koketa a souchotinářka. Otrávilo mne, že dokonce i talentovaná spisovatelka Jo nakonec skončí v manželství - vůbec se to k její povaze nehodí, a kdyby zůstala starou pannou, přišlo by mi to uvěřitelnější (a ještě víc se mi nelíbilo, že v manželském přístavu také utone její literární kariéra). Všechny kapitoly po odchodu jedné z hlavních postav, tedy nejméně 50-80 posledních stran, mi přišly zbytečné a psané na sílu, jen aby se doplnila délka druhé části.
Ale abych jen nehanila, vztahy mezi sestrami navzájem a jejich kamarádem ze sousedství i vhled do tehdejší americké společnosti jsou docela zajímavé i hezky popsané. Obzvlášť mne ovšem zaujalo, že přestože autorka neustále zdůrazňuje, jak je rodina chudá, a starší děvčata i matka pracují, mají doma služebnou/kuchařku. Také cením poznámky k jednotlivým kapitolám na konci, v knize je poměrně hodně narážek na soudobou literaturu a osobnosti, které není tak snadné dnes rozšifrovat, poznámky alespoň to nejdůležitější osvětlují.
V každém případě bych uvítala víc nadhledu a humoru ve stylu Austinové (když jsme u 19. století) a méně úmorné poučnosti a mentorování. Hned by to byla o hodně lepší kniha.

Bětuu
Bětuu
11.02.2024 3 z 5

Mám hodně smíšené pocity. První část knihy mě strašně nebavila a na několik měsíců knihu odložila, ale po filmu jsem ji dala ještě jednu šanci. Druhá část už mě bavila, byla skvělá! Spíš mi trvalo si zvyknout na autorčin styl psaní, ale postupně jsem si knihu zamilovala. Je smutné jaké postavení měla v té době žena. Jo, občas jsem měla slzy na krajíčku a občas mě to nudilo. Kniha mi dala zabrat, ale rozhodně není špatná.

11191
11191
06.02.2024 3 z 5

"Miloučká a naivní" jsou termíny, které se mi během čtení neustále honily hlavou. Zpětně ji však nehodnotím takhle přísně. Kniha vznikla v úplně jiné době, důraz se tehdy kladl na diametrálně odlišné hodnoty, než v dnešním světě. Jedny z nejdůležitějších sdělení však přetrvávají dodnes - na vztazích je nutné pracovat a pevné pouto mezi sourozenci a potažmo s rodinou je nad zlato. A taky že i přes to, že má každý z nás své touhy a cíle je důležité zůstat dobrým člověkem. Knížka mě pohladila na duši, připomněla jsem si, jak jsem vděčná za pevný vztah se svými sestrami. Ráda si časem přečtu i další díly.

SilvaK
SilvaK
05.02.2024 5 z 5

Malé ženy - jednoducho klasika. Krásna, jemná, citlivá, romantická. V dnešnej dobe pohladenie pre dušu.

alishek
alishek
04.02.2024 3 z 5

Knížkou jsem se relativně prokousávala, nějak mi postavy nepřirostly k srdci. Ano, bylo zajímavé sledovat jejich vývoj, ale nějak mě to vlastně nebavilo.

boeink
boeink
07.01.2024 4 z 5

Malé ženy jsem poprvé četla, když mi bylo asi čtrnáct. Dlouho jsem odsunovala dobu, kdy si ji přečtu znovu. Bohužel, vydání, které se mi dostalo do rukou, je plné překlepů, a ty mi čtení dost narušovaly. Taky nechápu, proč jsou přeloženy osobní jména, i to mi vadilo.
Nicméně dílo, které napsala paní Alcottová, je přes všechny nedostatky překladu, klasikou, která je stále skvělým, milým čtením.

Lexie321
Lexie321