Lov lososů v Jemenu

Lov lososů v Jemenu https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/4590/mid_lov-lososu-v-jemenu-ZW3-4590.jpg 4 74 12

Dr. Alfred Jones má mnoho důvodů ke spokojenosti. Přesto má pocit, že mu v životě něco chybí. Nečekaně je požádán, aby se zapojil do bláznivého projektu, jehož cílem je vybudování řeky pro lososy v Jemenu. Fred myšlenku zavrhne jako naprosto nesmyslnou. Projekt však upoutá pozornost několika zasloužilých britských politiků. Napadne je totiž, že by se tak dala odvést pozornost médií od nepříjemností, ke kterým na Středním východě došlo. Vládní soukolí se dává do pohybu. Fred je donucen, aby odsunul svou výzkumnou práci stranou a místo ní začal přemýšlet, jak přepravit deset tisíc lososů na poušť - a přesvědčit je, aby tam plavali. Celý bláznivý projekt se zrodil v hlavě jemenského šejka, zbožného a bohatého muže, jehož láska k lovu lososů a neotřesitelné přesvědčení, že lze vírou dosáhnout nemožného, nakonec Freda nadchnou. Potlačí v sobě všechny logické námitky - i námitky své nesnesitelné ženy. Když se pak setká s šejkovou elegantní a krásnou správkyní majetku, trhlina, která se objevila v jeho pečlivě organizovaném životě, se ještě zvětší. A když se společně vydají na neobyčejnou cestu víry, a rybolovu, nesmělý dr. Jones v sobě objeví zdroj důvěry, lásky a hrdinství, který zaskočí nejen jeho samotného... Absurdní, originální román plný mimořádně vtipných situací, ale i křehkých a dojemných míst, zaujme každého čtenáře, který touží po vskutku neobvyklé četbě.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

Salmon fishing in the Yemen , 2006

de_baques
16.06.2022 5 z 5

Překvapivě povedená kniha. Ze všeho nejvíce mi připomíná lehce ironické romány Grahama Greena a jeho sympatické nehrdiny. Všechny dějové linky vás velmi rychle pohltí a musíte číst dál a dál, abyste přišli na to, jak se nevypočitatelná zápletka rozuzlí. V záplavě románů na jedno použití vám tenhle neobvyklý příběh zůstane dlouho v mysli. Řekl bych i velmi dobrý překlad s použitím řady výrazů, které jsem již dlouho nikde nečetl.

jana14
14.09.2021 5 z 5

Už před lety mě zaujal tento román plný absurdního a anglického humoru. Jak zabránit politické krizi a sblížit národy pomocí lovu lososů v Jemenu?
Dr. Jones ,anglický odborník na rybářství, dostane nabídku zavést chov lovných lososů v Jemenu. Je to přání místního bohatého šejka. Teroristé číhají. Čtěte dál a uvidíte, jak vše dopadne...
Zfilmováno.

Greenfingers
23.01.2020 odpad!

Bez mučení přiznávám, že větší slátaninu jsem ještě nečetl. Zlatý Halström, který se z naprosto absurdního a bizarního námětu pokusil vydolovat alespoň romantickou komedii.
Autor nám předkládá jen stěží uvěřitelný příběh, který postrádá cokoliv, co by mohlo čtenáře jen malinko zaujmout. Sujet "díla" je naprosto chaotický. Avizovaný humor se jaksi nedostavil (já jsem ho nikde nezaregistroval, ač jsem se snažil co to šlo). Snad dvakrát jsem se při čtení lehce pousmál. Jednou to bylo při závěrečné scéně, kdy natěšení rybáři v jemenské poušti nahodili své návnady doufajíc, že jim okamžitě zaberou vystresované ryby právě vypuštěné do řeky postižené záplavovou vlnou. Tímto autor vydávající se za milovníka rybolovu nasadil svému "dílu" korunu. Větší nesmysl si snad ani vymyslet nemohl.
Přiznám se, že jsem také nadšeným rybářem. Pokud si ovšem budu chtít přečíst něco hodnotného o rybolovu, budu se muset vrátit ke svému oblíbenci O.Pavlovi.

Atlantis
16.12.2017 1 z 5

Co tahle kniha vlastně měla být? Komedie? Humor zde budete hledat jen těžko. Romantická komedie? O romantice nemůže být řeč. Kritika soudobé společnosti a snaha o porovnání socio-ekonomických rozdílů mezi Západem a arabskými zeměmi? Nejspíš. A nebo jen hledám náznaky kvalitní literatury v naprostém braku.
Schválně. Pokud se budete někdy chtít potrestat a do Lososů se pustíte, přestaňte na straně 50. Pak přeskočte na stranu 250. Nenajdete jakýkoliv posun.
Prostě ne, Lov lososů v Jemenu je nudný a prázdný škvár.

Verrrunka
26.04.2017 3 z 5

Jsem mírně v rozpacích... Příběh mě bavil, suchý anglický humor tady fakt tekl proudem, i ten styl psaní - zápisky různých lidí zatažených do projektu - byl vážně zajímavý. Ale i přes tohle všechno jsem se čtením prostě bojovala. Sama nevím proč, protože jsem se nenudila, ale prostě se to nečetlo dobře.
Pokud bych ještě měla srovnat s filmem, tak ten byl vážně dobrý, úplně jiný styl než kniha.

Odehnalka
29.10.2015 3 z 5

Kniha není špatná, sice mi chvíli trvalo, než jsem si zvykla na autorům styl psaní, ale musím říct, že v tomto případě je asi o něco lepší film.

Smardik17
28.09.2015 2 z 5

Poprvé co se mi líbil film víc než kniha.

DennisMoore
07.03.2015 4 z 5

Zručná kombinace satiry jako z Jistě, pane ministře, romantiky tak trochu ve stylu Dobrý proti severáku a popisu proměny nudného patrona v člověka hledajícího nový (nebo spíš nějaký) smysl života. Navíc je kniha napsána čtivou mozaikovitou formou e-mailů, rozhovorů, novinových článků, úryvků z knihy a podobně. Vytknout nicméně musím jistou nevěrohodnou upovídanost - mám na mysli zejména rozhovory s hlavními postavami, které na jednověté otázky odpovídají sáhodlouhými monology, v nichž nešetří květnatnými popisy přírody či počasí a přímými řečmi. A v české verzi je bohužel i nemile mnoho chyb.

pupko
28.04.2014 1 z 5

Dobre sa to číta - to nepopieram, ale to je tak asi všetko, čo k tejto knihe viem z odstupom napísať. Asi by to bolo lepšie, keby to bolo sfilmované.

Už je to aj sfilmované...no ani film nieje o nič lepší.

makemake
03.10.2013 4 z 5

Nikdy jsem si nemyslel, že budu číst knihu o rybách s takovým zápalem a nadšením. Výpravná, lehce nostalgická story o konci jednoho manželství, úplně pitomém nápadu, který dá unavenému životu nový směr a o tom, že věřit vždycky nemusí znamenat jen jedno. Knížka živá jako bystřina, ve které se proti proudu ženou lososi!

Zdeslav
10.08.2013 5 z 5

Čtenář má možnost proplouvat milým příběhem prošpikovaným nenápadným, ale o to ostřejším humorem. Absurdní námět se postupně stává něčím, čemu uvěří a pokládá to za samozřejmost. Drží palce sympatickým hrdinům a stejně tak čeká, jak to dopadne s neuvěřitelně nesnesitelnými "záporáky" knihy. Ta se dotýká spousty témat moderní společnosti, kterými se větví hlavní dějová linka. Příběh psaný formou rozhovorů, e-mailů či zápisů z deníku ze začátku lehce vyděsí, ovšem autor tím dokazuje svoji schopnost zaujmout originálním způsobem.

noctambule
06.11.2011 5 z 5

Perfektní satirická kniha pro milovníky britského humoru. Paul Torday jako nadšený rybář si vybral pro svou prvotinu dost absurdní námět. Děj se sice točí kolem bláznivého nápadu dostat lososy do Jemenu, ale je to stravitelné pro nerybáře. Autor se dotýká spousty témat, především politiky, pak také krize v manželství, mezilidských vztahů, otázek víry, důvěry, ale třeba i terorismu. Kniha je psána originálně a čtenář má možnost porovnávat události z pohledu různých osob. Doufám, že filmové zpracování mi výrazně nezhorší dojmy.