Lomikámen

Lomikámen https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88165/lomikamen-pl6-88165.png 4 2 1

Kronika sibiřské vesnice Tajšichy od intervence po 50. léta 20. století.

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Melantrich

Razryv - Trava , 1973

milan3144
21.07.2021 4 z 5

Sibiř, vesnice Tajšicha a časové údobí: konec I. světové války až po padesátá léta. Nelehká léta a především bouřlivá, kdy ze všeobecného rozvratu se začal rodit nový řád, který měl být spravedlivý k těm co nejvíce trpěli bídou a nespravedlností. Jak to všechno bylo dál dobře víme. A v této době začíná příběh tří bratrů a nejen jich. Je to příběh výše zmíněné vesnice a jejich obyvatel, na které doléhají revoluční změny. Boření zavedených postupů a zvyků, včetně majetkových poměrů, souvisejících se vznikem kolchozu. Dalo by se očekávat, že to bude jasná oslavná propaganda. Jenže zas takové to není. Kniha mě docela chytla a překvapila. Jasně, ideologická rovina je prostě dána už jen dobou vzniku knihy, ale není to jakýsi výčet úspěchů, kažených jen nepřáteli nového zřízení. V podstatě se dozvídáme, jak ona cesta za oněmi světlými zítřky je zhusta lemována neúspěchy, přešlapy, nedůvěrou a zklamáním. To vše pramenící z neochoty, nepochopení, nepřátelství, ideologické demagogie a taky neschopnosti ať už těch ve spod, nebo těch co rozhodují. A tak tato kniha přináší i nepřikrášlený pohled na tuto dobu.
Čtyři dobré hvězdy.

Sibiř vesnice

Isaj Kalašnikov
ruská, 1931 - 1980
1983  72%Případ doktorky M.
1972  100%V zajetí tajgy
1975  80%Lomikámen