Lilith: Had v trávě

Lilith: Had v trávě https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60112/bmid_lilith-had-v-trave-nuA-60112.jpg 4 26 7

Vládci diamantu série

První kniha tetralogie Vládci diamantu. Čtyři planety Wardenova diamantu, čtyři světy, z nichž není úniku, čtyři nebezpečné tajné mise, které mají odkrýt nepřátele galaktické říše. Lilith je první planetou - připomíná ráj, ale v jejím lůně se skrývá smrtelné nebezpečí, stejně jako se had ukrývá ve vysoké trávě. Agent Cal Tremon musí najít vládce planety a zjistit od něj pravdu o nebezpečných mimozemšťanech - anebo jej zabít. Americký autor dobrodružné sci-fi Jack L. Chalker se představuje poprvé našim čtenářům tetralogií Vládci diamantu, která se odehrává v bizardních světech, kde Wardenovy organismy přetvoří vše včetně lidského těla podle svého tajemného nezjistitelného klíče.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Mustang

Lilith: A Snake in the Grass , 1981

Zelený_Drak
Zelený_Drak
30.01.2024 2 z 5

(SPOILER) První ze čtyř dílů mě vcelku příjemně překvapil. Kniha za 43 let nezestárla úplně nějhůř. Základní zápletka je docela dobrá. Velké mezihvězdné impérium (pardon konfederace) je ohroženo neznámými mimozemšťany. Je potřeba někoho poslat k pravděpodobným zrádcům lidského druhu, aby zjistil úplně všechno. Hrdina je klasický případ "jsem úplně nejlepší agent s povolením zabíjet", který už všude byl, všechno dokázal a nikdo ho nezlomí. To se dá číst, pokud vás zrovna tento typ hlavního hrdiny neskutečně neirituje. Bohužel, právě první díl nejvíc evokuje fantasy meče a magie. A autor tahá postavy po světě sem a tam tak, aby se mu to hodilo. Navíc jsem hned na začátku uhodla, kdo je vládce. Dojem tedy autor vylepšil až tím, že mě překvapil jednou událostí v závěru. Vlastně tím skóré vylepšil docela významně, protože čtenáři opakovaně naznačil, co se chystá a stejně jsem to přehlédla. Body dolů hlavně za to, že perfektní cvičený a pro svou úlohu zrozený superagent nejedná nijak nadprůměrně chytře a je autorem vláčen (chytré postavy jsou vždy problém... proč aspoň něco neprokouknul, když je tak chytrý, hm?).

Po dočtení celé série jsem koukala i na zahraniční komentáře (čtu zpravidla jen nejnižší hodnocení) a přemýšlela jsem, proč mi (na rozdíl od jiných čtenářů) nevadilo, že na agenta s povolením zabíjet se vždy záhy přilepí nějaká krásná domorodka a nevadilo mi to ani u první knihy, kde dívku v nesnázích zaujalo především jeho nadprůměrné mužství. Normálně mi tato linka ve starších sci-fi jde pěkně na nervy, ale tady mi to nevadilo ani v jednom díle. Dospěla jsem k závěru, že to je tím, že dokonce i v Lilith, kde je počátek "romantické" linky nejvíce otázkou fyzické přitažlivosti, to nepůsobí nijak nuceně. Ani Ti, která z jistého důvodu nejvíc ze všech hlavních ženských postav série působí jako sexy doplněk, není napsaná tak pramizerně, jak tyto postavy obvykle bývají. Autor také poměrně obratně přidává do Diamantu téma rovnoprávnosti (nejen mužů a žen). Na Lilith jde o šlechtitelský projekt, kdy jsou dívky s určitým "magickým" talentem vybírány pro projekt "poroď mága". To je ovšem poměrně běžné téma ve sci-fi a fantasy, proto jsem to přešla téměř bez povšimnutí.

kalache
kalache
04.02.2023 4 z 5

...mimozemšťané jsou opravdu netradiční!...

Rup
Rup
20.11.2021 1 z 5

Socialistické ideje prezentované snůškou nesmyslů a nelogičností. Pakliže se dle zdejšího hodnocení jedná o jedno z vrcholných autorových děl, kde se musí nacházet dno? Jeden příklad za všechny: Jak nechat uniknout nejšpičkovějšího agenta a zabijáka v celém vesmíru ze spárů zločinců, kteří jsou schopni ho usmažit pouhým pohledem na kilometry daleko? No přece naložit mu na záda padesátikilovou babu a poslat ho naprosto bezbranného po hlavní silnici. Takových pitomostí, krom toho, že se hlavní hrdina celou dobu chová jako úplný trotl, přestože je nadupán vědomostmi několika galaxií, celá řada. Nuže, komu nevadí "literatura", v níž namaštěné muskulatury pobíjí celé armády vybavené nejmodernějšími zbraněmi, snad si v tom něco najde.

Gordonlord
Gordonlord
02.11.2021 2 z 5

Moje snad teprve druhé sci-fi.

Zápletka a mytologie příběhu jsou neuvěřitelně nápadité a do detailu propracované. Premisa v planetárním systému, který se stal trestaneckou kolonií, kde vězni a vypovězenci ze Země žijí bez možnosti úniku, zajištěné mikroorganismem cizopasícím na lidech, svázaným s danou sluneční soustavou, který zařídí, že pokud z ní odletíte, okamžitě zemřete.

Docela šíleně vypadal úvod, který trvá asi 80 ! stran, kde na nás autor chrlí plná vědra nápadů a promyšleného systému svého světa.

Pak se to ale rozjelo stylem "brzda-plyn". Vždy, když se něco děje, děj upaluje enormně rychle a na jedné stránce se toho stane opravu hodně. Příběh je jednoduchý a lineární a jde dopředu po ose, kdy hrdina musí přemoci stále silnější soupeře, aby se v planetární hierarchii dostal až na vrchol a mohl sesadit Vůdce Diamantu, což je zde jeho úkolem. Navíc při tom musí zachránit buchtu, kterou po cestě sbalil. V téhle linii to jede dopředu smrtelně rychle a vcelku banální příběh chvíli dovede držet pozornost. Tohle je podle mě ta polovina vyprávění, které říkám"plyn".
"plyn" se velmi pravidelně střídá s vypravěčským stylem "brzda", kdy se najednou děj zastaví a někdo hlavnímu hrdinovi začne dvacet stránek popisovat další detaily a nuance fungování zdejšího světa. Nenechte se mást - není to úplně nudné. Je vidět, že autor nad tím opravdu hodně přemýšlel, fakt si s tím vyhrál a měl fůru skvělých nápadů. A jakých originálních nápadů !

Jenže díky tomuhle střídání rychlého děje a pomalé "nalejvárny faktů" to ztrácí švih a lineární příběh, který to drží pohromadě, mě ke konci už přestával bavit. Chybělo tomu něco navíc, nějaká jiskra. Jinak to bylo nápadité, promyšlené, přehledné a dobré. Jen mě to úplně nenadchlo, jak by asi mělo.

ludek.n
ludek.n
12.08.2019 4 z 5

Jack L. Chalker vymyslel pro svou tetralogii o čtyřech vládcích Diamantu, jehož je Lilith: had v trávě úvodní knihou, zcela bezpochyby úchvatný koncept. Čtyři Wardenovy světy, každý se svým vlastním prokletím a mikroorganismy, které zabraňují těm, kdo na planetách jednou jedinkrát přistanou, aby je opustili. Skvělá výchozí myšlenka, která je základem pro čtyři dobrodružné příběhy. A Chalker se s tím nepáře, nevymýšlí žádné komplikované struktury, žádná složitá tajemství. Tvoří jednoduchý přímočarý děj v unikátních reáliích. Daří se mu udržet napětí od začátku do konce, aniž by nějak důrazně či zběsile tlačil na pilu. Podává své vyprávění s až ledabylou uvolněností, přesto svižně a zajímavě. S charaktery postav je to podobné jako se vším ostatním: žádné freudovské typy se složitou psychologií, ale jednoduché figurky, z nichž jen některé překročí svůj vlastní stín. Funguje to přitom velmi dobře a já se těším na pokračování.

Disease
Disease
06.05.2019 4 z 5

Na dobrodružnou sci-fi to není až tak přímočaré, ale popis politické a environmentální situace je parádní.

hancijar
hancijar
29.10.2015 5 z 5

Snad moje prvni Sci-fi a parada. Krasna zapletka, moc se mi libilo. Uz mam nachystane dalsi dily Vladcu diamantu a mooc se na ne tesim.

Jack Laurence Chalker
americká, 1944 - 2005