Letopisy Vukogvazdské družiny – svazek prvý

Letopisy Vukogvazdské družiny – svazek prvý https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111665/mid_letopisy-vukogvazdske-druziny-svaze-aiU-111665.jpg 4 70 21

Tovaryš Keredok k smrti rád piklí. Kudúčka Meoda si chce vydupat trochu uznání. Rváč Jokedit touží po řádně chmeleném pivu. Pohan Rinvit by se rád vyhnul hranici. A smolař Dargos… Ten by chtěl konečně svatý klid. Jsou knihy, v nichž neohrožení hrdinové bojují se silami temnot a zachraňují svět. Letopisy Vukogvazdské družiny mezi ně nepatří. Protože jejich svět není černobílý. Spíš zatraceně špinavý! Příběh o společném putování a hledání přátelství, plný odříkání, krve a hrachové kaše. Letopisy Vukogvazdské družiny jsou kolektivním dílem skupiny autorů – Honza Kravčík (1978), Vojta Sedláček (1979), Jéňa Kremer (1981) a Honza Hnátek (1979) –, kteří patří ke tvrdému jádru kdysi početnější stejnojmenné skupiny hráčů Dračího doupěte.... celý text

josef4551
31.12.2020 4 z 5

Hodně zajímavé čtení. Dračí doupě šlo trochu mimo mě, ale o to víc jsem si užil tyhle příběhy. Postav docela dost a charaktery zajímavé, akce bylo taky až až, zaujal mě styl mluvy některých z nich a taky s jakou surovostí jsou občas některé scény popsány, ale ve srovnání s jinými knihami, co jsem doposud četl to právě bylo osvěžující. Těším se na další příběhy v ostatních dílech série.

Yaromil
14.07.2020 3 z 5

Oddechová fantasy které občas chybělo to správné tempo a v druhé polovině knihy už jsem se i lehce ztrácel v postavách. I přesto že jsem se do čtení musel několikrát nutit, rád bych si přečetl i další díly, protože jako celek to nebylo vůbec špatné vyprávění. Co musím vyzdvyhnout je skvělá práce s češtinou a její starší formou.

Hesonit
06.02.2020 5 z 5

Velká fluktuace postav, bez sentimentu, svěží tempo, spousta dialogů, řada vulgarismů (nemusím je ani pro dokreslení prostředí). Příběhy vyprávěné ze zorných úhlů různých postav. Kniha má nápad a spád. Milovníci Dračího doupěte jistě zamáčknou slzu nostalgie.

Kakiko
21.07.2018 3 z 5

Celkem příjemná oddechová fantasy. Líbilo se mi střídání charakterů, kdy nám byla jedna situace často ukázána z několika pohledů. Také dávám plus humoru a velké úmrtnosti postav, protože ta by v takovém světě měla být sakra namístě. Přečtením této knihy člověk rozhodně nešlápne vedle.

Krivas
23.05.2018 5 z 5

Velmi pěkná nevšední série. Je hezké se zde na chvilku uklidit od všedních věcí :-)

Pazúzu96
04.04.2018 4 z 5

Kniha pro mě byla velkým překvapením. Především z hlediska formy. Nikdy jsem se nesetkal, že by bylo jakoby více vypravěčů. Vzhledem k tomu, že každý z nich popisuje události v ich-formě, lépe se všem dostaneme do hlavy a pochopíme jejich pocity a pohnutky.
Jedná se opět o fantasy, která se mi líbí. Nikoli boj dobro vs. zlo, ale příběhy jednotlivců, kteří se musí probíjet fiktivním světem. Velmi se mi líbí i způsob umírání postav. Mnohé smrti nejsou nijak vznešené či heroické - prostě přiběhne obřisko a rozbije mu hlavu na kaši :D. Žádný epický boj a premortální filozofické dialogy. Jedna rána ze zálohy a je po něm.
Zatím jsem nečetl další díly, takže nemohu Letopisy hodnotit jako celek, ale tento první díl se mi velmi líbil. Například i originální humor.
Váhal jsem, zda dát 4 nebo 5 bodů. 4 jsem dal nakonec proto, že ta forma je taková netradiční a nejsem na ní zvyklý a celkově i styl je takový... jiný. Možná po přečtení dalších dílů svůj názor přehodnotím :-).

StepanB.
06.01.2018 5 z 5

Pamatuji, kdy jsem letopisy četl kdysi dávno na stránkách Vukogvazdské družiny. Už tenkrát se mi líbily a současná učesaná podoba příběhů mě opět potěšila. Takže se těším, jak budu mít v rukou další díly :-)

Teron
06.10.2017 3 z 5

DragonLance po česku, které neurazí a nenadchnou. Vyhovují všem pravidlům a pozadavkům žánru, prostředí i systému, ze kterého vycházejí. Díky tomu ale nenabízejí naprosto nic překvapivého a první dva příběhy se navíc hrozně vlečou (četl jsem je měsíc, třetí Štvanici jsem měl asi za dva dny a mezitím jsem učetl třetinu prvního Meče pravdy).

Podotýkám, že jsem na Dračím doupěti vyrůstal, ale systém považují v mnoha ohledech za nelogický, omezující a hloupě navržený. Pravda, mnohé z toho zdědil od svých západních otců, abych mu nekřivdil.

Pozitivem plynoucím z přepisu reálných dobrodružství je rozhodně přirozenost vývoje družiny i děje, úmrtnost postav, realističnost prostředí a vnitřní rozhádanost. Postavy netáhnou za jeden provaz jako družstvo skautů, mají vnitřní konflikty, piklí proti sobě a vlastně stále oscilují na hraně toho zůstat s družinou nebo se vydat někam na vlastní pěst. V tomhle ohledu se jedná o parádní práci.

Pravda, trochu se mi tluče celkové vyznění svazku a záměr Gorgony vydávat "inteligentní, nekonvenční fantastiku, která posouvá hranice žánru". Sorry, ale tady nic takového nenacházím, což vychází už z povahy projektu. Nelze se ale divit vysokým hodnocením, čtenáři chtějí hlavně to, co důvěrně znají.

Pobavilo mě klidné použití jména Toran jako názvu města. Stejné město je už dlouhá léta součástí Magnamundu z pera Joe Devera, kde se odehrává celá série Lone Wolfa, a sídlí v něm pokud vím Bratrstvo křišťálové hvězdy. Nic proti použití v amatérské RPG hře, ale v oficiální publikaci?

Plus za stylovou tiráž, příjemně měkkou vazbu a třetí příběh, který má konečně švih, dostatečně se škorpící družinu a větší míru využívání herních prostředků.

Čtec
17.08.2017 4 z 5

Hodnotím knihu samozřejmě v rámci žánru. Pokud by ji někdo chtěl srovnávat s "vysokou literaturou", tak mu přeji hodně štěstí... Tu sice také čtu, a rád, ale míchat tyto věci dohromady, to by bylo jako že jeden o voze a druhý o koze. A když píši, že v rámci žánru, je třeba si uvědomit ještě několik faktů. Vukogvazdské letopisy nejsou jenom čistou fantasy knihou, nýbrž fantasy vzniklou jako důsledek opravdového hraní, v tomto případě dnes už legendární české hry na hrdiny (jinak též role plaiyng game - RPG) Dračí doupě. Jsou to vlastně zapsaná dobrodružství - či výpravy proměnlivé herní družiny - a není zrovna úplně snadné udělat z toho literaturu vůbec nějakou, natož vysokou :-) ... a fakt, že kromě pár povídek nikdo nic podobného u nás knižně nevydal a nádavkem že se jedná o autorovu/autorů prvotinu, také hraje svoji roli (hlavně ze začátku to trošku skřípe, ale vzhledem k výše popsanému je to, řekl bych, pochopitelné).

"Vznikla zatraceně špinavá fantasy, jejímž požehnáním i prokletím je fakt, že se opravdu odehrála..." (z doslovu O Vukogvazdské družině ... ano, lépe bych to těžko shrnul - a doporučuji přečíst si tento doslov ještě před vlastními příběhy, zvláště těm, kdo se příliš v RPG neorientují)

Nu, a ač jsem si tím zpočátku nebyl vůbec jistý, těším se na druhý díl. Začalo mne zajímat, jak to s těmi výtečníky vlastně bude dál. A to je také docela fajn, není-liž pravda?

elenai
05.05.2017 4 z 5

Čekala jsem od toho úplně, ale úplně něco jiného. Ovšem nemůžu říct, že jsem zklamaná, ba naopak! Děj byl u první povídky trošičku slabší, o to víc překvapily jednotlivé zvraty. Z druhé části jsem měla husí kůži a dost mě zamrzela jistá ztráta. A u třetí jsem se skvěle bavila, i když naši milí hrdinové dostávali pěkně na zadel. Každopádně mi řádsky přirostli k srdci, takže jsem hnedle rozčetla druhý díl a jsem zvědavá, do jakého průšvihu se zase dostanou.

Landreth
06.01.2017 4 z 5

Příjemná nostalgie! A povedená vzpomínka na dobu, kdy jsem se spolužáky na přelomu tisíciletí každý víkend hrával Dračák a Letopisy četl na netu. Příběhově to sice není bůhvíjak bohaté, víc se řeší vztahy mezi postavami, ale na druhou stránku se tyto příběhy "opravdu staly". Jako plus považuji přízemnost příběhů, hrdinové se snaží jen přežít a vydělat nějakou vindru, rozhodně nezachraňují svět na každém kroku. A s postavami se nezachází v rukavičkách, dost často umírají, dopředu fakt nelze říct, kdo přežije a kdo ne. Výborně vystavěný je svět, kde se dobrodružství odehrávají, jedná se totiž o příjemný mix staroslovanského světa a středověku. Celkově velice čtivé.

Rybna
08.01.2016 5 z 5

Výborný! Zajímavé dělení textu, těžce inspirováno středověkem, magie působí naprosto přirozeně. Doporučuji.

AnetK
27.12.2015 4 z 5

Autoři na svých postavách moc nevisí a vzhledem k rychlostí jejich umíraní jsem k tomu taky nedostala šanci. Žádné epické fantasy se sice nekoná, ale kniha si na nic takového ani nesnaží hrát. První povídka se trochu vlekla, zbytek svižný a vtipný.

Torgal
03.05.2015 3 z 5

Naozaj nechápem na základe čoho považujú túto knihu za geniálnu ľudia, čo nikdy nehrali Dračí Doupě. Jazyk má síce slušný, aj striedanie rozprávačov príbehu podľa postáv (a ich časté a náhle úmrtia) knihu osviežuje, ale dej jednoducho netiahne. Najviac patrné je to v prvom z trojice príbehov, ktorý je len o roztržkách v družine a príbeh je na tri vety. Pre hráčov "dračáku", ku ktorým sa radím aj ja, ale kniha ponúka nový zážitkový level, keď si pri čítaní porovnáva chovanie hrdinov s tým, čo zažil u vlastného stolu a prečítal v pravidlách. Aj s touto výhodou knihu považujem len za ľahký nadpriemer, hoci prečítaniu jej pokračovaní by som sa nebránil. Pri čítaní pôvodných letopisov na stránkach vukogvazdskej družiny pred pár rokmi som sa ale bavil viac. 6+/10

borknagar
01.05.2015 3 z 5

Jednoduchá, avšak čtivá fantasy, která sice není dokonalá, ale čtenář se při čtení nenudí a občas se i zasměje. Tři příběhy, trocha krve (někdy i více než hodně) a zajímavé postavy (které si však moc neužijeme - alespoň některé). A tucet povedených obrázků. To vše zabalené do slušivého kabátku. Kdo má rád fantasy, zde chybu při čtení neudělá. A jelikož již pomalu vychází třetí díl, mám co dohánět, už jen proto, že mi je tento projekt více než sympatický..... :)

Eressea
02.03.2015 5 z 5

Jsem uchvácen! Nejlepší fantasy knížka, kterou jsem kdy četl.

lampernaqui
18.12.2014 3 z 5

Celkem zajímavé, podle obálky jsem čekal něco jiného, ale jakmile jsem si zvykl na rychlé střídání postav, četlo se to samo. První povídka slabší, druhá nejlepší, třetí dobrá. Pro čtenáře rozhodně dobrá věc - nikdy neví, kdo z družiny zemře, může to potkat opravdu každého. A jak je napsáno, tyto příběhy se skutečně prožily...

Nikolka001
03.02.2014 4 z 5

Letopisy Vukogvazdské družiny je skvěle napsaná kniha, která vás zahrne do děje, který je výjimečný. Kniha je psána nářečím, přímá řeč je označována pomlčkami a děj je propracovaný, čtivý, napínavý a občas i strašidelný. Tuto jedinečnou knihu všem doporučuji. :)

Kristy7
12.11.2013 5 z 5

Naprosto úžasná kniha! Rychle jsem se nechala unést dějem, který mě jen tak nepustil a po přečtení jsem akorát litovala, že Letopisy zatím nemají více dílů. Už se moc těším na pokračování! A také chválím provedení knihy - nádhernou obálku a ilustrace.

dusan122
30.06.2013 5 z 5

Zajímavá banda.Dobré čtení.Těším se na pokračování.