Létala jsem za sluncem

Létala jsem za sluncem https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287867/bmid_letala-jsem-za-sluncem-km7-287867.png 4 157 62

Pilotka Beryl Markhamová, baronka Blixenová, jejich milenec Denys Finch Hatton... a vzpomínky na Afriku Keňa na počátku 20. století... Místo, kde domorodý svět černých bojovníků naráží na dekadentní aristokratickou společnost. Bílé dítě uprostřed černé Afriky.To je Beryl, kterou matka v dětství opustila a zanechala ji s otcem na koňské farmě. Jeho nekonvenční výchova učinila z Beryl odvážnou, nekonvenční mladou ženu. Jenže i to nejdivočejší dítě musí dospět, a tak i jí život ukáže svou horší tvář. Krach farmy, jeden katastrofální vztah za druhým... Beryl si vezme do hlavy, že bude dělat to, co umí nejlépe: trénovat vítěze koňských dostihů. V manželství ale prohrává. Zvlášť když se zoufale zamiluje do charismatického Denyse Finch Hattona, milence slavné baronky Blixenové. Ano, té Karen Blixenové, svérázné dámy, kterou proslavila kniha Vzpomínky na Afriku. Beryl hledá své místo na zemi. Jenomže ono vůbec není na zemi. Je v oblacích. V kabině letadla. Chce být nejlepší. Přeletět Atlantik. Doletět až ke slunci. Zlomit osud. Od autorky bestselleru PAŘÍŽSKÁ MANŽELKA. Kniha se stala bestsellerem časopisu New York Times.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: ekniha , Metafora

Circling the Sun , 2015

Tess.96
18.02.2024 3 z 5

Hned po čtvrtce přečtené knihy jsem byla rozhodnutá, že knize nedám víc než dvě hvězdy. Autorka často zdlouhavě popisovala zbytečnosti a nějak mi nesedl její styl psaní. Celkově mi přišlo, že i špatně popsala postavu Beryl, protože mi byla strašně nesympatická. Nakonec v polovině jsem se ale přes několik těhle problémů dostala a postava Beryl si mě získala. Co ale musím vytknout autorce je to, že hodně čtenářů může nalákat právě na pilotování (už jen ten název!), ale to se v knize objeví jen v posledních třech kapitolách. Jinak se kniha věnuje hlavně trénování koní. Nakonec to není špatná kniha, ke konci si mě i získala, ale znovu bych po ní nesáhla.

raty
01.02.2024 4 z 5

Kniha inspirovaná skutečným příběhem Beryl Markhamové byla rozhodně zajímavá. Stejně jako hlavní hrdinka - silná žena s velmi nekonvenčními názory a chováním (na dobu, ve které žila). Dokázala jako první žena v Africe získat licenci trenérky koní, dovedla si poradit se zkouškami, které ji život přinášel a její láskou se stalo létání.
Podívala jsem se na informace o ní a dalších hrdinech knihy na internetu a myslím, že autorka zvládla její příběh podat velmi dobře.
Můj čtenářský zážitek byl bohužel poznamenán tím, že jsem se do příběhu nedokázala úplně ponořit a Beryl mi moc k srdci nepřirostla. Nechci zkoumat proč, ale na plné hodnocení to u mě není.

Iris30
01.11.2023 5 z 5

Podle názvu jsem čekala, že se bude děj knihy odehrávat na nebi, ale jaké bylo pro mne překvapení, když se odehrávala spíše na zemi a výrazně k tomu
přispíval dusot koní.
Pro mne krásná kniha.

Dámaskloboukem
27.10.2023 3 z 5

Knížku, která mě “chytne přečtu za dva až tri dny. Tohle jsem četla skoro tri týdny
Autorka vybrala úžasné téma příběhu. Beletrizovaný životopis netradiční hrdinky, zajímavá doba, krásné místo.
Dostala jsem trosku něco jiného než název a anotace slibuje, ale to mi nevadi.
Největším zklamáním v teto knize byli lidé. Až na domorodé afričany se snad nikdo nechoval normálně. Všichnou byli domýšliví, povrchní, sebestřední, sobečtí, konzumní. Prostě divní.
Jednak se mi všichni hrdinové dokonale pletli a to i tím, ze měli většinou dvě jmena. Těžko se mi sledovalo, kdo je čí manžel nebo manželka, s kým se zrovna chystá rozvést, kuli komu a koho podvádí s kým.
Bohužel se to týká i hlavní hrdinky Beryl. Dlouho mi nebyla žádná knižní postava tak nesympaticka.
Morálku v dnešní společnosti považuji za trosku více rozvolněnou. Ale ve srovnání s anglickými kolonizátory Keňi na počátku 20.století jsme úplní břídilové.

KHelca
29.08.2023 5 z 5

V edici beletrizovanych životopisu se dají nalézt opravdové knižní skvosty a Létala jsem za sluncem je bezpochyby jedním z nich. Život Beryl Markhamova nebyl jednoduchý, ale tato silná žena se nedala a zocelena africkou divocinou bořila standardy žen na počátku 20.stoleti. Ať už jako první žena trenérka dostihovych koní nebo za kniplem. Knihu velice doporučuji a davam plný počet *.

Kniholenka9
23.08.2023 5 z 5

Takové knihy chci číst. Jde o beletrizovaný životopis známé trenérky koní a pilotky Beryl Markhamové. Kniha je krásně napsaná, doporučuji.

Evaho73
22.11.2022 4 z 5

Celkom náhodou som začala čítať knihu, ktorej jednou z nosných tém sú opäť kone a konské dostihy. Ostala som prekvapená, lebo vzhľadom na názov knihy som očakávala úplne iný príbeh, zameraný skôr na ženy ako priekopníčky v pilotovaní lietadiel, čo naznačoval aj samotný prológ.
Nebola som však sklamaná, lebo v tomto príbehu je niečo magické, čo si dokáže podmaniť pozornosť čitateľa. Možno to boli nádherné opisy Kene s podrobnými detailami, ktoré približujú miestnu prírodu, jej obyvateľov a ich každodenný život. A možno to bolo práve kontroverznou hlavnou hrdinkou, ktorá nie je dokonalá, správa sa nezvyčajne, rebeluje, robí nesprávne rozhodnutia a hľadá samu seba.
Neviem, či sa mi páčila ako človek, asi ani nie, ale obdivujem autorkin talent, ako prerozprávala jej príbeh do mimoriadne realistických detailov. Autorka tu tiež vykresluje zložité vzťahy medzi ľuďmi, ich túžbu prežiť, či získať slobodu a robiť vlastné rozhodnutia.
Nakoniec bola kniha a jej autorka pre mňa milým prekvapením.

Grety
14.11.2022 4 z 5

Beryl byla takový střelec v sukni. Mě se to líbilo, těžko říct koho opravdu milovala, já myslím že jen sebe a svou svobodu .

Etincelle
11.06.2022 5 z 5

Kniha se mi hodně líbila, nevěděla jsem co od ní čekat. Jeden z důvodů, proč jsem jí chtěla přečíst byla souvislost s postavami Denyse FInche a hraběnky Blixen. Příběh Beryl je velmi zajímavý, a ukazoval život v Africe zase z jiného pohledu. Beryl mi připadala statečná, s ohledem na to, čím vším si musela projít a zvládnout. Ano o létání tam toho moc není, ale mně to vlastně ani nevadilo....tak mně ten příběh pohltil.

Le Chat
22.04.2022 5 z 5

Paula McLain opět prokázala své spisovatelské kvality, kniha se opravdu čte sama. Uděluji 5 hvězdiček a stále doufám, že se autorka pustí do románu o Hemingwayově druhé manželce Pauline.

Nočnípták
03.01.2022 4 z 5

Ke čtení mě zlákalo, že se zde setkáme mimo jiné také s postavou Denyse Finche a hraběnky Blixenove, jak se psalo v recenzi. Pak jsem dostala strach, že to bude červená knihovna. Uf, nebyla. Milostné eskapády Beryl jsem přežila a kniha se mně líbila. Létání zde až tak moc nebylo, ale koně mám také ráda.

Antena
29.12.2021 5 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou a příběh mě pohltil. Kniha se čte sama. Život hrdinky je velmi zajímavý a hlavně skutečný. Bavilo mě vyhledávat další informace o lidech, kteří v příběhu vystupují i o hrdince samotné. Ráda bych si přečetla knihu od Beryl Markham, ale bohužel je opět pouze v angličtině. Její chování nebylo vždy správné, ale kdo v životě nedělá chyby. Kdyby se podřídila společnosti nikdy by nedokázala, co dokázala např. přeletět Atlantik. Tyto příběhy se mi líbí. Hlavně není o těchto lidech slyšet. Alespoň touto formou se dostanou do povědomí společnosti.

Sarriii
05.09.2021 4 z 5

Čtivě napsáno. Příběh mě bavil, ikdyž o létání téměř vůbec nebyl. Byl hlavně o životě, jeho zvratech, "láskách" a citovém zmatku hlavní hrdinky Beryl. Kniha ukazuje život a společenské poměry v Keni na začátku a v první polovině 20. století. Velká část je taky o trénování koní (nejdříve jejím otcem a pak i Beryl). Oba byli houževnatí, nevzdali se a nakonec se jim povedlo vyhrávat. Konec knihy na mě působil dost rozpačitě a měl pachuť smutku a tragiky

Balenka
02.05.2021 1 z 5

Mne tento románový životopis vôbec neulahodil. Predpokladala som, že idem čítať knihu o známej pilotke a v podstate 95% knihy je o tom, ako sa hlavná hrdinka venuje trénovaniu koní.. Druhou vecou, ktorá mi prekážala je to, že bohužiaľ hlavná hrdinka mi nebola vôbec sympatická, jej postoj k životu, rodinu.. Za mňa teda nie :(

Alizon
29.04.2021 4 z 5

Ctiva kniha o neobycejne zene, o ktere se moc nevi, i kdyz mela na konte minimalne dve prvenstvi (jako pilotka a jako trenerka koni). Byl by z toho take pekny film - jako Vzpominky na Afriku. Za me spokojenost. Jak pisou jini ctenari, kniha je spise nez o letani (i kdyz tak kniha zacina a konci) o "ceste k nemu", o zivote v Africe a o konich. No a k tomu spousta milostnych pletek ( zadna prehnana cervena knihovna nastesti). Vse zaramovane v poutavych realiich kolonialni Keni.

encyklopedie
30.03.2021 5 z 5

...přestože už nechci, zase jsem se po roce zapojl do hádání.... ještě nevím jestli správně, ale dal jsem tuhle knihu.... mám rád knihy a filmy z Afriky ....takže tohle má samozřejmě 100%

evikt
29.03.2021 4 z 5

Krasna ctiva kniha o zene ktera je nespoutana, jako Afrika sama, kde zije.. Nedavno jsem po ni sahla podruhe a ten pribeh mne opet dostal.. Zena ktera si dela co chce, nenecha se spoutat dobou a nazory ostatnich.

knihomolmarci
01.08.2020

Nádherná kniha, člověk se ocitá v Africe a s hlavní hrdinkou prožívá její nelehký život. Hlavní hrdinka sice dělá spoustu blbostí co se vztahů týče, ale je houževnatá a cílevědomá. V knize je hodně témat k zamyšlení. Určitě doporučuju a chystám se na Pařížskou manželku od stejné autorky :-)))

Kopretina_aku
02.05.2020 4 z 5

Příběh z koloniální Keni ve 20. letech 20. století vypráví o Beryl, která je na afrických pláních od útlého dětství, vyrůstá v nezavislou ženu a touží se stát první trenérkou dostihových koní. Při tom řeší milostné záležitosti. O létání se opravdu dočteme téměř na konci, proto bych knihu doporučila spíše milovníkům koní a romantických vztahů. Mně díky tomu kniha až tak nezaujala. Čekala jsem, že bude pojednávat o leteckých úspěších Beryl. Popis o životě v kolonii v Keni byl zajímavý, ale to nestačí. Za mne 3,5 *.

jaaquarius
18.02.2020 5 z 5

Můj šálek kávy. Nádhera. Až srdce usedá a dech se tají.

Afrika přelom 19. a 20. století Keňa letectví dějiny letectví historické romány piloti

Paula McLain
americká, 1965
2011  84%Pařížská manželka
2016  86%Létala jsem za sluncem
2018  89%Láska a zkáza
2023  76%Svit temnoty

Kniha Létala jsem za sluncem je v