Ledový drak

Ledový drak https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76660/bmid_ledovy-drak-r7B-76660.jpeg 4 493 116

Stvoření opředené tisícerými legendami a vzbuzující strach. Ledový drak. Když se prohnal oblohou vysoko nad hlavami lidí, kteří jej nikdy nedokázali zkrotit, zůstala po něm jen třeskutým mrazem sálající zima a na kost zmrzlá země. Jednou v zimě, za nejstrašnějšího mrazu, jaký kdo pamatoval, se narodila Adara. Děvčátko, které se Ledového draka nebálo. Když jí byly čtyři roky, poprvé se ho dotkla, a v pěti letech se poprvé proletěla na jeho širokém, chladivém hřbetě. Později, když jí bylo sedm, jednoho klidného letního dne přiletěli ze severu ohniví draci a napadli poklidnou farmu, která byla Adařiným domovem. A jedině zimní dítě a ledový drak se jim dokázali postavit. Ledový drak je netrpělivě očekávanou první dětskou knihou George R. R. Martina. Je nezapomenutelným příběhem o odvaze, lásce a oběti.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Triton

The Ice Dragon , 1980

IVANA0123
19.03.2024 3 z 5

Krásná obálka a krásné ilustrace. Samotný děj už tak úžasný není a nějak mi nesedí ani to zařazení knihy do kategorie pro děti, protože hezkých a radostných věcí je tam minimálně. I když možná děti vidí příběh jinak, na mě v ní bylo příliš smutno. 3,5*
(3/24)

Luigi1
20.02.2024 4 z 5

Tato kniha je krásně ilustrovaná a povedla se

PinkBunny
11.01.2024 1 z 5

První část kopírka začátku Eragona. No a pak šlus. Je to o ničem, ztráta času.
Slyšeno jako audiokniha.

Grohlinka
10.01.2024 3 z 5

Moc hezká pohádka, tolik emocí na tak málo stránkách, ilustrace jsou nádherné.

MijamiMysel
15.05.2023

Hezká povídka která se zdá ze začátku nevině, ale pak se to rozjede do klasického G.R.R. Martina.

Dragell
04.04.2023 4 z 5

Povídka napsaná G.R.R. Martinem a ilustrovaná Luisem Royem vypráví o holčičce políbené zimou, která se každý rok těší nejen na sníh. Kouzelný příběh nejen o přátelství, ale také o krutostech války. Už z toho důvodu, ačkoliv se tahle útlá knížečka prvními kapitolami zdá jako pohádka pro děti, není tomu tak! Ale jinak zajímavá dračí jednohubka.

Kory98
20.01.2023 5 z 5

Nádherně ilustrovaná kniha, úžasný pohádkově laděný příběh z pera mistra fantasy - co víc si přát. Knihu jsem si pořídila sice už v dospělém věku, ale určitě v mé knihovně zůstane. A draky miluju :-) Nemohu dát jinak než plný počet bodů.

DennisMoore
19.01.2023 5 z 5

Zhruba na stejném prostoru, který ve svých nejslavnějších knihách potřebuje k vyvraždění podstatné části některého rodu, vypráví tentokrát G. R. R. Martin pohádku. Ovšem samozřejmě tak trochu po svém, stylem, který by potěšil Erbena, Andersena i bratry Grimmovy. Takže mrtvola sem, mrtvola tam, hrdinka, kterou vlastní otec má i nemá rád, válka, epické vzdušné souboje draků... A ˇšťastný konec, který je zároveň smutný. Je to moc hezký doplněk Písně ledu a ohně. Budu-li hovořit o ilustracích, pak přímo krásný.

denib
09.12.2022 4 z 5

Pro mě moc hezká a dojemná pohádková jednohubka, krásná i graficky (vydání z roku 2015). Je pravda, že se tam umírá, pro úplně malé děti to asi není, konec také trochu smutný. Ale já dospělá byla nadšená příběhem o holčičce, která v sobě měla chlad.

baacinka
07.10.2022 4 z 5

Byla to moc hezká pohádka. Já to teda nečetla jako pohádku, spíš jako fantasy. Krátké a docela hezké a příjemné s temnými odstíny. Líbilo se mi zasazení do světa Ice and Fire tak nějak neurčitě, že člověk mohl přemýšlet, jestli se to dělo v době Dying of Dragons nebo někdy úplně jindy nebo na úplně jiném místě. Moc hezké.

Hobo
31.08.2022 4 z 5

Taková typická anglosaská pohádka ve stylu bratří Grimmů, vymykající se milé české, případně slovanské tradici s našimi víceméně lidskými vodníky, vílami a jinými strašidly. Českému čtenáři nepřipadají tyto pohádky dětské, ale z podoby celé fantasy literatury je zřejmé, že vznikla právě na západě.
Doprovozeno velmi pěknými ilustracemi.

Schullerka
14.04.2022 2 z 5

(čteno v aj, pro případ že by se něco s překladem změnilo)

Tohle je asi jediná kniha, kterou si kdy od Martina přečtu a i když je to prý míněno pro děti, tak mi to tak nějak nepřišlo. V příběhu zemře nejen hromada lidí, ale i jiných tvorů, občas velmi nepěkně. Chlap kterému sekerou rozsekli hlavu, hořící těla mrtvol ale i stále živých, rozdrcené ledové ještěrky jen tak pro srandu. Prostě mi to přišlo celkem brutální s ohledem na to, že to má být knížka pro děti. Možná pohádka ve stylu bratří Grimmů.

I když přehlédnu tu celkovou násilnost v pohádce, tak mě samotný příběh neoslovil. Žádná pointa nebo poučení na konci prostě nebylo a já se ptala, k čemu ten příběh vlastně byl. Takže i přes bohatý styl psaní autora, jako celek to bylo opravdu slabé.

MoireDeTardis
10.02.2022 3 z 5

Příjemná krásně ilustrovaná pohádka. (Četla jsem verzi ilustrovanou Luisem Royem.) Pěknej kratičkej příběh. Na můj vkus trochu moc dlouhý souvětí, ale jinak všechno v pohodě.

Danyskaify
10.01.2022 4 z 5

Kniha je krásná, ale na můj vkus hrozně krátká .

DK197
07.06.2021 3 z 5

KNIHA: Dílo mě hned zkraje zaujalo názvem i tím, kdo je autor. A musím říct, že zprvu jsem byla nadšená, jelikož grafická úprava knihy mě okouzlila. Drsná a zároveň něžná pohádka vás hodí do prazvláštní příjemné nálady... Ovšem po celém přečtení uznám, že jsem čekala víc. Ve výsledku je to velice jednoduchá povídka/pohádka s jednou jedinou zápletkou, která by určitě jinému autorovi jako samostatná knížka nevyšla. Není špatná, naopak - jen příliš prostá. A to mě trochu zklamalo. Obzvlášť pokud to vyjde samostatně. V souboru příběhů by to působilo jinak, ale takhle... Chtělo to zvětšit rozsah, přidat zápletky a já bych zvyšila hodnocení.

Teclaireddy
01.05.2021 5 z 5

Něžný pohádkový příběh s hezkými ilustracemi. Pohladí po duši, trochu rozesmutní, připomene dětství. Kouzelná jednohubka.

baty
21.03.2021 5 z 5

Krásná kniha. Zhltla jsem ji za chvilku, moc se mi líbil děj a ilustrace byly taky nádherné. Opravdu povedená oddychovka.

Set123
05.03.2021

„Krása za nízkých teplot, je krása.“ Napsal Josif Brodskij. A má pravdu. Zima je neobyčejně kouzelným časem. Je časem plným krásných obrazů, je časem radosti a je časem smutku.

Tato kniha, tato kraťoučká povídka, ze které se stala kniha, je krásná. Nejlepším označením pro obsah knihy je zimní pohádka. Pravda, pohádka to není nejvřelejší, ale s odhlédnutím k některým věcem to vlastně končí dobře.

Děj je jednoduchý a přímočarý, konec konců, je to opravdu krátký text. Ale o to působivější podle mne je to, že „nízké teploty“ na vás z knihy přímo dýchají, vy vidíte nejen zmrzlé lesy a řeky, ale i ony ještěrky, které váš dotek může popálit, i ledového draka. Fascinující stvoření takový ledový drak, že?
S něčím se vám svěřím. Už od dětství jsem na draky tak trošičku… no dobře, spíš hodně, úchyl. To je ostatně také důvod proč bych osobně povídku zakončil jinak, ale člověk si tak nějak nevybere…

Ilustrace, které jsou v této nádherné knížečce obsažené (Vlastním vydání od Arga z roku 2015.), jsou prostě skvělé. Nádherně a zcela rozumně situované do odstínů modři s bílou. Nádherně dokreslují atmosféru texu samého a já jsem velice rád za jejich provedení.

Nejedná se o nikterak dokonalé fantasy, ale to co to chce dělat, to dělá dobře.

Nenwen
20.02.2021 1 z 5

(SPOILER) Knihu jsem přečetla v rámci čtenářské výzvy (téma 2021/2 – kniha obsahující ilustrace). Našla jsem tip zde na databázi, zalíbil se mi název i ilustrace na obálce, a také nástin děje, který sliboval zajímavý příběh. Podobně tomu bylo o rok dříve u Gaimanova Odda (Odd a mraziví obři), kniha měla tedy všechny předpoklady „nevšedního objevu“, a proto jsem s napětím očekávala, co mi přinese.
Bohužel, mé očekávání tentokrát uspokojeno nebylo, a to ani z poloviny. Příběh - ač s poměrně slibným začátkem – je nakonec vcelku jednoduchý, v podstatě nijak zvlášť zajímavý a velmi krátký (což se nakonec objevilo jako jeho největší plus). Většinu času jsem měla pocit, že „tohle už jsem četla nejednou a napsané mnohem lépe“ a ani závěr mě příliš nepotěšil. Adara je sice popisována jako dítě poměrně „studené“, nicméně ke konci jistou dávku citu prokáže (návratem k rodině), aby ji posléze popřela (na draka si ani nevzpomene)? Nemyslím si, že tato kniha je příběhem pro děti – co by si z něj měli odnést? A ani pro dospělé – na to je příliš jednoduchá a – v podstatě - obyčejná. Nabízí se tedy otázka, proč jej autor vlastně napsal?
Můj dojem nakonec nezlepšily ani ilustrace, které se dají jednoduše shrnout jako „stejní draci dvacetkrát jinak“, většinou s nějakým jezdcem na hřbetě a – zejména v případě válečníků - zuřivým/hrozivým výrazem (u obou). Vzhledem k vesměs nebarevným ilustracím a stejným zbraním jezdců není většinou patrné, o jakého draka se vlastně jedná. Jak jsem posléze zjistila, dostalo se mi do rukou jiné vydání (Argo 2015), než jaké jsem viděla zde na databázi (Triton 2008) a jehož hodnocení by možná dopadlo o chloupek lépe - občas dávám hvězdu navíc za obálku/ilustrace, tento případ to ale není.
Vrátím-li se ke srovnání s již zmíněným Gaimanovým Oddem, vychází tento nesrovnatelně lépe – pokud bych hledala knihu pro děti, která potěší duši i srdce (a to bez ohledu na věk), zvolím jednoznačně Odda.

KatarínaK.
11.01.2021 4 z 5

Adara se narodila během kruté zimy a ten chlad jí celou prostoupil. Neuměla dávat najevo své city. Neuměla se skoro smát a neuměla plakat. S lidmi, dokonce ani se svým otcem a sourozenci si nerozuměla. Jejím přítelem se stal Ledový drak. Ten ji v nejtěžší chvíli přišel na pomoc, i když za to zaplatil svým životem. Přesto se dá říci, že příběh zimního děvčátka nakonec skončí dobře. Adara najde cestu ke svému otci a láska vyžene chlad z jejího srdce. Ne, není to klasická pohádka, ale zimní příběh z pera skvělého George Martina, s nádhernými ilustracemi Luise Roye.