Ledová pustina

Ledová pustina https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123727/bmid_ledova-pustina-t70-123727.jpg 4 31 8

Měla to být největší a nejlépe připravená výprava v dějinách, s největším vědeckým týmem, jaký se kdy podobné cesty zúčastnil. Tragický osud lodi Karluk a zoufalé pokusy její posádky dostat se domů z bezútěšné Arktidy. Autorka čerpala z deníků těch, kteří byli zachráněni, kteří zahynuli, a dokonce i z rozhovoru s dosud žijícím účastníkem Kanadské arktické expedice.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Biografie a memoáry
Vydáno: , Metafora

The ice master , 2000

kalache
20.02.2022 5 z 5

...kdesi jsem četl,pokud se chceš účastnit maximálně zabezpečené výpravy,jeď se Scootem,chceš-li úspěch,přidej se k Amundsenovi,ale chceš-li se vrátit,vydej se na sever s Shackletonem.S vůdcem téhle výpravy nevim....

Arev122
29.02.2020 4 z 5

Kniha dle skutečných událostí- moc se mi líbila. Obdivuji všechny, kteří se vydali do mrazivých a nehostinných končin naší země.
Tato výprava do Antarktidy byla již od samého začátku nepříliš dobře připravena s nezkušenými námořníky i vědci na palubě. Po ztroskotání lodi se děj stává velmi dramatický, u většiny přeživších začínají převažovat špatné lidské vlastnosti ( lhostejnost, lakomost, neochota , neschopnost a pod.) a velké zdravotní problémy. Vše je doplněno autentickými fotografiemi.

MichelleS
13.08.2018 4 z 5

Pozoruhodná kniha o nepovedené arktické expedici, kde na neschopnost jedince a sobeckou honbu za slávou doplatila řada lidí. Lidé z Karluku jsou hříčkou přírody a jejich přežití (některých) dílem souhry náhod a osobní statečnosti několika z nich. Autorka použila velké množství pramenů a psala věrně podle nich. Trochu to bylo místy na škodu (např.množství přesunů mezi tábory, včetně časových údajů). Knihu bych neoznačila za dobrodružnou beletrii, ale za literaturu faktu, ale chápu, že takhle se asi líp prodává.

Abia
28.12.2017 4 z 5

Určitě stojí za přečtení, jen proto, že uvidíte, co všechno člověk dokáže, kde dokáže přežít.

Začátek mě moc nebavil, nemám ráda literaturu faktu a bála jsem se, že knihu nedočtu. Jakmile začal samotný příběh, děj mne tak strhl, že už jsem knihu odkládala jen na chvilky. Autorka dala dohromady plno dat, citací z deníků a novin a vytvořila napínavou knihu o osudech lidí uvězněných v ledu.

pupak13
07.09.2016 4 z 5

Za poslední dobu jsem nečetl lepší knihu, napínavá, dobrodružná a hlavně podle skutečných zážitků polární expedice jsou zde popsány až téměř neuvěřitelné životní situace. Sice je vidět, že autorka není excelentní spisovatelkou, ale samotný děj vás tak strhne jako málokterá kniha.

kyssling
03.08.2014 4 z 5

Skvělá kniha, vřele doporučuji všem co mají rádi dobrodružné romány z drsného polárního prostředí. Navíc nejen podle skutečné události, ale dodržující i základní fakta (byla psána podle deníků, článků, rozhovorů), takže tam chybí neporazitelní superhrdinové, ale jsou tam normální lidi se svými temnýma i slabíma stránkama. Bravo !

Černorizec
15.02.2013 4 z 5

Krásná kniha vyprávějící obdivuhodný příběh ztroskotání lodi dobyvatelů Arktidy.
Obsahuje navíc nemalou fotografickou přílohu, která zkonkrétní čtenářovy představy.
Jediné, co bych autorce vytkl, je jistá duplicitnost informací, kdy je právě "řečený" fakt doložen konkrétní citací z deníků. Tento způsob mi vadil; po několikátém přečtení knihy působí tato "informační podvojnost" rušivě.
Jinak ale knihu doporučuji.

májah
22.09.2012

Moc dobrá kniha. Autorka popisuje události nestranně, čerpá hlavně z deníků. Velmi silný pravdivý příběh. Udivilo mě, jak se lidé zachovají v situaci, kdy jsou den za dnem vystaveni beznaději a nejistotě a každý den je boj o holé přežití. Čekala bych, že se semknou a budou bojovat společně, ale opak je pravdou. Rozhodně doporučuji.

Arktida

Jennifer Niven