Lásky hra osudná

Lásky hra osudná https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157737/bmid_lasky-hra-osudna-m9K-157737.jpg 3 49 5

Jednoaktová divadelní hra Karla Čapka a jeho bratra Josefa Čapka. Hra byla napsána roku 1910 a poprvé vyšla rozdělena na tři části v časopise Lumír v roce 1911. Hlavní ispirací byla komedie dell'arte. Z té jsou zachovány především typy charakterictické pro tento typ lidového divadla.

mirektrubak
16.01.2024 3 z 5

Bylo to svěží a vtipné divadlo, jakože opravdu jo!
Commedia dell'arte nenabízí příliš prostoru pro hloubku, natož pro originalitu, to už by to pak nebyla Commedia dell'arte, že? A bratři Čapkové pravidla hry vlastně respektují, sice používají zcizovací efekty, ale milým způsobem, nevznikne z toho postmoderní guláš ani na sílu tlačené "zdnešňování".
Jistě, pointa je jasná dlouho dopředu, dech to nevyrazí a k přemýšlení neprovokuje, ale to nejspíš záměr nebyl. Stačilo, že jsem si prožil s rozhlasovou inscenací téhle hry příjemnou hodinku (akorát mi to vyšlo na cestu pěšmo do knihovny a přes cukrárnu zpátky domů :-), po doposlouchání jsem nejen necítil trapnost nad tím, jaké nemožné juvenilie slovutní literáti psali. Dokonce jsem měl na konci hry mnohem lepší náladu než na jejím začátku. To není málo.

tittanie
30.10.2023

Rozhodla jsem se letos přečíst, co nejvíce Čapka, protože tohoto autora obdivuji, ale tohle dílo jsem nepochopila. Zaujal mě začátek, ve kterém promlouval Prolog.

Ronnie68
25.05.2021 3 z 5

Jak už bylo řečeno, je to jen hra na pobavení, ale od Čapků jsem už četla i lepší dramata ...

RADOST
24.04.2021 2 z 5

Hříčka pro pobavení. O zaslepenosti mužů a "nevinnosti" či prozíravosti žen. Jazykově dobré, některé obraty již napovídají budoucí mistrovství autorů. Ale celkově mě to zklamalo.

Rup
15.10.2013 2 z 5

je to spíše taková hříčka bez jakéhokoli psychologického a morálního přesahu na jaký jsem u bří Čapků zvyklý.

rozhlasové zpracování

Autoři knihy

Karel Čapek
česká, 1890 - 1938
Josef Čapek
česká, 1887 - 1945

Kniha Lásky hra osudná je v