Kytice z pověstí národních

Kytice z pověstí národních https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40993/kytice-40993.jpg 4 9146 983

Poznámka nakladatele: Toto vydání bylo připraveno podle vydání upraveného Rudolfem Skřečkem a Antonínem Grundem, které vyšlo roku 1956 ve Státním nakladatelství krásné literatury a umění v Praze. Sbírka obsahuje i původní Poznamenání Karla Jaromíra Erbena k legendám a pověstem, z nichž při psaní Kytice vycházel. Řada: Mocca

Naďa2411
Naďa2411
14.03.2024 5 z 5

Pamatuji si, že toto vydání jsme měli doma. Některé básně nebo části jsem se učila už ve školce, pak jsem se s knihou setkala ve škole, na střední škole byla samozřejmě povinně k maturitě. Básně - balady jsou většinou smutné z prostředí venkova, popisují vztahy v rodině. Připomenuta v aknize, nejvíce si pamatuji básně: Kytice, Polednice a Vodník.
Erbenovy básně by neměly být v zapomnění.

Koty7
Koty7
13.03.2024 4 z 5

Naprostá Erbenova klasika plná ponaučení. Některé příběhy se povedlo i dobře adaptovat pro stříbrné plátno.

ZaOndra
ZaOndra
28.02.2024 5 z 5

9/10
Sbírka Kytice od Karla Jaromíra Erbena je pro mě fascinujícím zážitkem. Erben v ní přináší příběhy, které odrážejí temné stránky českého folklóru, včetně lásky, smrti a nespravedlnosti. Jeho schopnost zachytit hluboké emoce a lidské osudy je parádní. Příběhy jsou silné a poutavé, ale je třeba si být vědom toho, že některým čtenářům může vadit archaický jazyk.
Erbenovo poetické vyprávění není příliš složité na rozdíl od jiných autorů (dle mého názoru) a je to tedy i skvělá poezie pro dnešní dobu. Sbírku bych nicméně doporučil těm, kteří si chtějí vychutnat pohlcující příběhy s nádechem tajemna a hororu.
Nejraději mám baladu Dceřina kletba, protože z ní opravdu dokážu vycítit emoce, které do básně Erben bravurně procítil, i přestože je tak krátká.
Kytice od Erbena pro mě zůstává nezapomenutelnou ukázkou české poezie, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník literatury.

Emik87
Emik87
24.02.2024 4 z 5

Opravdu hodně ponurá básnická sbírka. Ale dá se najít i pár kapek naděje a lásky. Určitě doporučuju přečíst.

zamilov.do.knih
zamilov.do.knih
19.01.2024 5 z 5

Konečně jsem objevila povinnou četbu, která se mi opravdu líbila a dobře se četla. Mými oblíbenymi balady se staly Polednice, Vodník, Svatební košile a Štědrý den, ale někomu se můžou více líbit ty, které nejsou tak smutné a strašidelné. Každopádně sbírku rozhodně doporučuju, každý si v ní najde alespoň jednu oblíbenou báseň.

Lestiluc
Lestiluc
11.01.2024 5 z 5

Přečteno během jednoho dne. Absolutně famózní. Miluju veršované balady, je škoda, že se jich takhle skvělých v naší literatuře moc nevyskytuje. Erben byl prostě génius. Opravdu jedna z mých nejoblíbenějších.

Mánička178
Mánička178
01.01.2024 5 z 5

Pokaždé, když tuto knihu čtu, tak si vzpomenu na film z roku 2000, který je prostě skvělý a Kytici mi hodně přiblížil. Ale číst i samotné balady byl tentokrát zážitek - pokaždé v nich objevím něco nového... Krásně děsivá klasika :)

Petr874
Petr874
27.12.2023 4 z 5

Kytici jsme se všichni učili nazpaměť, ale už jen málokdo (teda alespoň tak to u mě bylo) si ji přečtel celou.
Přečíst si tenhle český klenot se vyplatilo.
Když bych porovnal Kytici s Májem, tak mi příjde, že kytice toho nabízí člověku více z morální stránky.
Erbenovy básně v této sbírce končí předevší ponaučením se či rovnou smrtí, proto jsou tak vyjímečné a mnohdy mě činy lidí vyvedly z míry.
Sbírka obsahuje mnoho krásných veršů, které jsem si musel někdy přečíst znova, abych je pochpil.
Pravda je, že to asi není pro všechny ten jeho styl psaní a tajemno plné úvah. A asi na základce bych ne vše pochpil jako teď.
Popravdě nebýt maturity, tak bych tuhle sbírku asi nikdy nepřečetl.

Určitě doporučuji.

Ps: Svatební košile je můj favorit.

Dela111
Dela111
22.12.2023 5 z 5

Kytice je nejznámější sbírka básní na motivy lidových pohádek a pověstí, většina z nich má hororový děj a často končí smrtí.
Je tu neuvěřitelných 170 let, ačkoli ta nejstarší vydání nebyla tak souborná jako dnes. Tato sbírka je bezpochyby nadčasový klenot české literatury.
Zařazení Kytice do povinné školní četby však byla chyba. Verše jsou plné tajemna, mystiky a poučení, kterým děti nemohou ještě rozumět, určitě ne všemu a mnohdy je básně spíše děsí. Autor se inspiroval v žánru balad a ta strašidelná atmosféra z knihy přímo sálá. Dětští čtenáři tedy sbírku ještě neocení, ale v dospělosti si ji vychutná už téměř každý. Je to skvost.

Tomk0
Tomk0
19.12.2023 5 z 5

Velmi ponurá a atmosférická sbírka. Velmi se mi líbily povídky: Záhořovo lože, Zlatý kolovrat a Vodník. Právem patří tohle stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena mezi české klenoty. 81%

Achillesaželva
Achillesaželva
19.12.2023 5 z 5

Podle mě je toto poklad české literatury, v zahraničí o Kytici ráda hovořím, a když je to možné, podpořím též projekcí perfektního filmu s Karlem Rodenem, Daném Bártou, L. Rybovou a dalšími.

Elea
Elea
07.12.2023 4 z 5

Trochu děsivá klasika s nádhernou češtinou.

Georgee
Georgee
05.12.2023 4 z 5

Hrozně mě baví ta tematika, kterou básně zpracovávají. Dobře se to čte a řekl bych, že to je jeden z vrcholů české literatury.

sajanka
sajanka
04.12.2023 5 z 5

Nádherná kniha s ponurými tématy a přesto tak přitažlivými. Když jsem chodila na devítiletku, kolikrát jsme celá třída ukecali učitelku češtiny, aby nám pustila gramofonovou desku, kde byla zhudebněna balada Vodník.
Oceňuji i filmové zpracování Kytice.

Maki229
Maki229
21.11.2023 5 z 5

Ráda jsem si oprášila příběhy, které jsem naposledy četla na základce. Myslím, že teď se mi líbily ještě víc. Z těch méně známých Záhořovo lože a Lilie.
Oceňuji krásnou práci Erbena s naším jazykem.

Štěpán88
Štěpán88
20.11.2023 3 z 5

Bude líp! Říká motto nejmenované politické strany :). ANO, ale určitě NE s mojí láskou k poezii. Kája Jarda Erbenů to nejspíš složil majstrštykovsky (soudím dle ostatních nadšenců pode mnou) mě se však dotkl jenom hodně povrchově. Kvalitu to má sestupnou kdy ke konci knihy se kvalita/čtivost balad snižuje. 48/52

Květi62
Květi62
27.10.2023 5 z 5

Krásné vydání mé milované KYTICE, s ilustracemi Míle Fürstové, které jsem si koupila do své knihovny /měla jsem jen starší vydání v měkké vazbě/ mě úplně nadchlo. Samozřejmě, že jsem si spoustu veršů pamatovala, někdy i celé básně, ale jejich opětovné čtení jsem si hodně užila. A to nejen díky dokonalým ilustracím, ale hlavně kvůli společným chvílím s maminkou /89let/, které jsem verše četla.

kopeceli
kopeceli
22.10.2023 5 z 5

Četly jsme nahlas na střídačku s dcerou. Zbytek rodiny musel uhodnout název čtené balady. Náramně jsme si neděli užili.
Těší mne, že ještě umím více než polovinu z balad zpaměti. Jsou nepřekonatelné!

Vidlička
Vidlička
20.09.2023 5 z 5

Vydání Práh 2011:

Moje milovaná Kytice s kolážemi mého milovaného Miroslava Huptycha? Tomu říkám nakladatelský počin!!

Nelasp
Nelasp
05.09.2023 5 z 5

Jedna z mála výjimek, kdy jsem překousla poezii a ta mě k tomu ještě sakra bavila. Kupodivu se povedlo i filmové zpracování, které nějakým alespoň vzdáleným způsobem zachytilo poetičnost celé knihy. Kniha se právem řadí mezi českou klasiku.