Kytice z pověstí národních

Kytice z pověstí národních

Poznámka nakladatele: Toto vydání bylo připraveno podle vydání upraveného Rudolfem Skřečkem a Antonínem Grundem, které vyšlo roku 1956 ve Státním nakladatelství krásné literatury a umění v Praze. Sbírka obsahuje i původní Poznamenání Karla Jaromíra Erbena k legendám a pověstem, z nichž při psaní Kytice vycházel. Řada: Mocca

http://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40993/kytice-40993.jpg 4.44800
Žánr:
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Dokořán
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (426)

Přidat komentář
katushah
včera

Naprosto dokonalá sbírka. Už jako dítě jsem jí milovala a učila se básně nazpaměť. Díky lehko zapamatovatelným a melodickým slokám jsem za chvíli uměla půlku kytice z paměti. A dodnes jí mám ráda. Nejlepší české dílo!

bara9550
včeraSvatební košile.
Tu mám nejradši - pokud se chcete jet podívat na místo, kde se pan K.J. Erben inspiroval, můžete si udělat výlet do Velhartic - kostel ( hřbitov ) sv. Máří Magdalény.
Než se tam ale vydáte, přečtěte si o tomto místě pár věcí na internetu, nebo jinde. jde z toho opravdu mráz po zádech a místo je pro opravdové otrlce a silné povahy.
Krásné doplnění povídky. Budete mít husí kůži.

sisipv
včera

Moje nejoblíbenější básnická sbírka. Úžasné příběhy a ta čeština! Jak si s Erben krásně pohrál.

HYPNOS88
včera

Nejlepší české dílo vůbec!

PeťkaW.
předevčírem

Jedna z mála básnických klasik, kterou uznávám a která si veškerý ten obdiv a zařazení do učebnic zaslouží. Chodila jsem do školy ve městě, kde se Erben narodil, takže nám jeho básně byly předhazovány prakticky denně. V tom věku je člověk asi jen těžko schopný hloubku Erbenových básní ocenit. S odstupem času mi ale jeho balady přirostly k srdci mnohem víc. Je v nim mnohem víc rovin, než se na první pohled zdá. Každé další čtení objevím něco nového a zajímavého - ať už jde o samotnou myšlenku, nebo jen slovní spojení.

Beatrisie
13. března

Celá kniha přečtena za 2 hodiny. Úžasné básně a u pokladu jsem málem brečela.
Jsem moc ráda že jsem si ji konečně přečetla celou :)

Peťulka8
12. března

Nádherná sbírka balad, kterou jsem četla několikrát a nikdy mě neomrzí. Balady jsou krátké a velmi čtivé. :-)

KarinJotova
06. března

Tato kniha se mi líbila hlavně proto, že básně jsou čtivé a dobře pochopitelné. Myslím, že by si ji měl přečíst každý. :-)

Dixinka
05. března

Jako povinnou četbu jsem tuhle knihu minula, zavrhla a odmítla. Nyní jsme byla uchvácena veršem a dějeme. Opravdu pěkné čtení.

bábuška
24. února

Když stojíte v jeho rodné chaloupce, několik točitých schůdků do jeho malé světničky a malé okénko k lesu...Okolo lesa pole lán, hoj, jede, jede z lesa pán..... Na Erbenově naučné stezce stojí u lesa skutečný kůň, tedy jen vyřezaný, dřevěný. Ale tehdy, když nebylo vše zarostlé a byl volný výhled, Erbenova mladá představivost byla na místě. A tak je to s většinou jeho balad. V chudobě a bídě vzniklo dílo které přetrvá několik generací.

Ewik
23. února

O této knize se dá říci, že je to národní poklad. Přečká časy, kdy my tu už nebudeme. Budou ji číst ještě celé generace a stejně nebude nikdy zapomenuta a nezevšední.
Vždy jsem se u Kytice moc hezky bála a stále si ráda cituji oblíbené pasáže - zvláště ze "Svatební košile." Věřím, že každý si z Kytice zapamatuje alespoň 2 verše. Má totiž krásný, děsivý jazyk a perfektně se hodí k táboráku. :-)

maltinka
23. února

Kniha, která jasně dokazuje, že je mezi povinnou četbou právem. Ačkoliv Erben už nic tak geniálního jako je tato kniha nenapsal, i pouhá kytice stačí aby se pro nás stal úžasným českým autorem. Miluji jeho balady pro tu ponurou atmosféru a mráz, který mi běhá po zádech. Pokud se najde někdo, kdo umí balady nazpaměť, tak před ním hluboce smekám. Pokoušela jsem se o to a pro mě je to nemožné. Ovšem pokud se ke knize budu vracet tak často jako tomu je doteď, možná se mi to jednou povede :-). Je to český klenot a za mě má zasloužených pět hvězd.

Corly
19. února

Klasika klasik a měl by ji znát každý...
Krásně strašidelné, občas kruté, ale ta atmosféra jedinečná...na sychravé zimní večery! :-)

originál
19. února

Nedoporučuji číst před spaním...

sgjoli
15. února

Kytice je jedna z těch knih, ke které se ráda a často vracím, a to hlavně pro tu atmosféru jednotlivých balad, které jsou smutné, temné, tísnivé, mrazivé, místy strašidelné a hlavně tak krásně napsané! Ten jazyk, kterým Erben v baladách promlouvá, je jednoduše kouzelný, to je prostě radost číst.

ElizabethK
09. února

Balady v této sbírce jsou překrásné a velmi čtivé. Myslím, že se jedná o nejlepší dílo českého romantismu (samozřejmě spolu s Máchovým Májem). A na rozdíl od Máje se jednodušeji čte, takže je vhodnější i pro většinu čtenářů, které přírodní lyrika nezaujme.

martas006
06. února

I když nejsem příznivec hororů, tyhle básně miluji. Není to horor jako takový, ale hrůzu nahánějí. A filmové zpracování nemá chybu.

kolodze
04. února

Zatím jediná poezie která mě opravdu uchvátila a to, myslím si , hovoří za vše ;)

renata1824
03. února

Pan Karel Jaromír Erben byl ve své době "Mistr hororu". Minimálně v této sbírce básní. Neskutečně poutavé a nadčasové. Několik z nich umím dodnes odrecitovat a moje dnes již dospělá dcera také. "Svatební košile" v jejím podání, mi dodnes nahání hrůzu ( to jí bylo asi 8 let ). :)

fvalek
02. února

Má nejoblíbenější poezie... Super čtení, je to rychlé, poutavé a zajímavé. Líbí se mi, že hodně vyzdvihuje ženské postavy. Sice se jim říká balady, ale znaky balad vyloženě nesplňují, spíš mají blíže k legendám, pověstem či tak. Plus pohádkový Zlatý kolovrat, ten byl moc hezký. Všimli jste si, že Jirásek má na konci Pověstí proroctví a Erben má na konci Věštkyni? Ani nevím jestli z toho něco vyvozovat :D Nicméně úžasná kniha, která do povinné četby patří oprávněně a každý si v ní najde svou oblíbenou "baladu" :)

-Pečivo-
30. ledna

Jelikož jsem napůl vlk, tak mne povinna četba české literatury na základce/gymplu úplně minula. Po fiasku se Švejkem mi trvalo dalších 11 let, abych vzal z knihovny další klasiku. Hlavní důvod ale byl, že sem ráno moc dlouho kadil a proto sem měl co dělat abych stihnul vlak a nebyl moc čas vybírat.

4 hvězdičky za to, že jsem to přečet cestou do a zpátky z prace, což je vždycky plus a taky za to, že se s tím Erben nesere. Pár věcí nečekaně skvělých (vodník), pár básní šlo mimo mě, protože sem ve vlaku usnul a zapomněl, kde sem vlastně skončil.

Co mě ale nejvíc nadchlo je doslov - do teď jsem předmluvy a doslovy ignoroval, ale zjistil sem, že sem dělal velkou chybu. Sepsat takovou snůšku hoven, to je sakra kumšt.

pegasek
29. ledna

nikdy se neomrzí :-D

Lanisa1966
29. ledna

Národní skvost

whiolet
28. ledna

Klasika, kterou zná asi každý

Brunnetka
26. ledna

Ono není ani moc co psát....Erben patří mezi klasiku, kterou zná snad každý. Každému něco řekne: "U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo..." Krátké, krásné básně s dějem a svým vlastním příběhem...

Michalka98
24. ledna

Česká klasika, kterou musí každý Čech přečíst. Neexistuje snad nikdo, kdo by neznal alespoň úvodní verše Polednice, Vodníka či Kytice. Doporučuji.

jan7118
21. ledna

Kultovní dílo

MartinObranec
21. ledna

Hororová poezie z dob národního obrození, navíc velice krátké a přečtené za hodinu. Co víc si přát?

MartinaSladkova
21. ledna

Jeidné básně, které jsem schopná přečíst.