Kytice

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

http://www.databazeknih.cz/images_books/58_/588/kytice-5XM-588.jpg 4.45168
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Omega

MíšaS.
předevčírem

Vracím se k ní stále, vždy když mám chuť, nebo si jen chci osvěžit paměť.

haki34

Klasika české literatury..nádherně morbidní a temné jako život sám..po zločinu přichází trest. Až karmické balady dalo by se říct.

brumais

S knihou jsem se seznámila kvůli povinné četbě.

přítelMonk

Kniha se mi moc líbí. Ke knize jsem se dostala kvůli povinné četbě.

Elizabeth666

Když jsem rodičům řekla jestli by mi tuto knihu nekoupili, koukali na mě jako kdyby jsem na hlavě měla slona.

Kytice je nádherná kniha která má v sobě sbírku básní, rozhodně doporučuji, protože na 100% stojí za přečtení a ne každá báseň končí špatně.

Vevo

Přečteno na jeden zátah.Poezii jsem nikdy dřív nečetla,toto je tedy moje první zkušenost.
Všechny básně mě dokázaly očarovat a vtáhnout do sebe.Měla jsem trochu problém s pár slovy.Nejsem zvyklá na tento typ psaní a nic staršího (kromě bájí) jsem nikdy nečetla.Ale díky panu Erbenovy jsem si zase rozšířila literární obzory.

Evaho73

Krásne balady.... Moja ❤ovka.

Adilajla

Překrásná kniha, kterou už od dětství jsem si vybírala na recitační soutěže a stále znám některé části. Klasika, která si zaslouží číst

DeniseMarini

Všichni bychom to měli číst, ale není to úplně můj šálek kávy...

Lessana

Nikdy som neobľubovala rozbory básní, skôr naopak. Všetky tie daktyly, trocheje, spondeje a jamby, metrum a rýmy... prichodilo mi to ako strata času. Vzrušovať sa nad formou poézie namiesto vychutnávania si pocitu z nej. Chvalabohu, už sú tie (školské) časy dávno preč a môžem sa potešiť bez fádneho teoretizovania (hoci - úvodná stať tohto vydania z r. 1982 mala tendenciu čitateľa odradiť a vnútiť mu opäť šablónovitú akademickosť).
Erbenovi patrí vďaka, že prácne, po archívoch (hoci v nich pracoval) zozbieral a tak krásne prebásnil národné povesti a balady. Pridal im tým nadhodnotu a zachoval ich pre ďalšie generácie.

Margie94

Básně moc nemusím, ale podle mě je Kytice knihou, kterou by měl každý za život přečíst :)

Topsinka

Nemám ráda smutné konce u ničeho - proto jsem se musela přemlouvat k přečtení Kytice. Nejspíš bych to ani nikdy neudělala, ale bohužel přišla povinná četba. Přesto, že K. J. Erben je jistě skvělý spisovatel a balady nejsou po literární stránce špatné, nelíbí se mi. Působí ponuře a smutně.

K této překrásné sbírce jsem se vrátila po mnoha letech díky synovi, který si jí v rámci povinné četby na základní škole "musel" přečíst. Erben je nádherná a moudrá klasika. Každá jeho báseň je napsaná srozumitelně a kdo umí básně číst, tak jim dobře (po)rozumí a tuto moudrost vnímá. A ten, kdo umí básně také prožít, možná mu i slza ukápne. (Poklad, Kytice) Je to jedna z těch sbírek, která má své stálé místo v knihovně.

ondras666

Klasika, co víc říct.

michalka S.

Souhlasím s komentářem od marta 14

marta14

Prostě taková klasika, kterou by si měl přečíst každý.

mirektrubak

Zajímavé básně s pochmurnou atmosférou. Zapůsobilo to na mně a jsem rád, že jsem se konečně donutil si Kytici přečíst celou.

TipsyChipsy

Geniální dílo

notsohappyanny

Kytice je úžasná. Většinou moc na básně nejsem, ale tohle je výjimka. Společně s Májem jsou to moje srdcovky♥

Ketesh

Pěkná sbírka, jen co je pravda.

Nelíísek

Jsem ráda že mezi povinnou četbou k maturitě najdou knihy, které mě zaujmou.

dancadragneel

Obávala jsem se, že Kytice bude stejná jako Máj a že mě nebude bavit, ale díky bohu tomu tak nebylo. Básně jsou opravdu překrásné, sice smutné, ale snadno pochopitelné a rozhodně zajímavé. Jsem ráda za povinnou četbu, díky které sem měla možnost tuto knihu přečíst.

EvikU.

Tak tohle je prostě krásná klasika. Povinná četba.

Cusco

"Velmi pozdě přikročil Erben k sebrání svých tištěných neb dosud neuveřejněných básní.
Poprvé vydal je r. 1853 u Jaroslava Pospíšila pod názvem KYTICE Z POVĚSTÍ NÁRODNÍCH, a to v době nejžalostnějšího úpadku naší literatury. ... ... došlo na druhé vydání její teprve po dlouhých osmi letech.

Do vydání toho, jež vyšlo r. 1861 u Jaroslava Pospíšila, jako první v úpravě zvětšené a ozdobené iniciálkami, přijal Erben k dřívějším jedenácti pověstem ještě balladu Lilie a připojil dále ve zvláštním oddílu Písně, sedmnácte to drobnějších svých básní ... ...
Následkem toho změnil Erben také název knihy. tento zní nyní nadále: KYTICE Z BÁSNÍ KARLA JAROMÍRA ERBENA.

Ještě déle trvalo, nežli došlo ke třetímu vydání, ba tak dlouho, že se ho básnk již nedočkal. Vyšlo teprve plných deset let po vydání druhém, v máji r. 1871, tedy půl leta po smrti Erbenově. Přes to, že to vydání pohrobní, bylo přece autorem ještě k tisku připravováno. ... ... Proto asi označeno na titulu jako rozmnožené vydání. Dlužno tedy teprve vydání toto pokládati za definitivní.

Čtvrté, páté a šesté vydání vyšlo u Jaroslava pospíšila v letech 1874, 1880, 1884,
sedmé a dosud poslední pak u Al. Hynka r. 1893.

Před tím, a to r. 1891, vydána Kytice jako premie Umělecké besedy péčí jejího literárnho a výtvarného odboru v nádherné úpravě, ilustrována od předních našich umělců.

Naše, již tedy deváté vydání KYTICE Z POVĚSTÍ NÁRODNÍCH, omezující se jen na oddíl Pověsti, z r. 1901."

(Úvod, kniha: Karel Jaromír Erben: Kytice z pověstí národních, literárně historický úvod napsal Ladislav Quis, rok 1901)

Cusco

Zazděná

"Všickni se lidé rozplakali,
když mladou paní zazdívali;
pán zasmušilý v okně stál,
sám jediný on neplakal.

Přilítla s nebe holubice,
snesla se k paní do temnice:
zvala jí, zvala k veselí,
a dvě pak odtud letěly.

Přilítla z pekla černá vrána,
i navštívila v okně pána;
zvala ho, zvala k veselí,
a dvě pak odtud letěly."

(Příloha III.: Zazděná - píseň ve sbírce balad, Karel Jaromír Erben: Kytice z pověstí národních, literárně historický úvod napsal Ladislav Quis, rok 1901)

Hezy

Kniha, ve které se proslulý básník a sběratel ústní lidové slovesnosti, inspiroval krásou našich bohatých pověstí, které nádherně zpoetizoval a vytvořil tak bohatou Kytici z našich pověstí národních. Kniha, která po mnoho dlouhých let prorostla českému lidu do čtenářského podvědomí. V knize jsou zachyceny velice zajímavé děje z pověstí a též i pověry našeho lidu v pozadí naší krásné a temné přírody, která též mnohdy lidu jistě zavdala důvod, k promluvení jeho obrazotvornosti... A i když byla naše literatura folkloristická poněkud chudší, objevilo se i mnoho sběratelů, kteří do knih zachytili krásu, našich bohatých pověstí i pohádek. A mezi ně patří Karel Jaromír Erben. Musím podotknouti, že básně nejsou morbidní, nýbrž líčí děje pověstí toho lidu, který si je rád při mnohých situacích vypravoval. I lidé tehdejších časů měli jistě radost, když pověst byla strašidelná a tajemná. Stejně jako spousta čtenářů Kytice. Leč to hlavní koření dřívějšího, starého lidu bylo mnohem silnější z toho důvodu, že oni ve své době mnohým pověstem, pověrám a zkazkám věřili. Již v obrozeneckých časech si byli mnozí sběratelé i historici vědomi, jak se lidu začíná z paměti vytráceti mnohé, co upomínalo na bohatost naší vlasti. A například Karel Jaromír Erben dokázal darovati paměti české, jeho sbírku našich pověstí.

PinkAlicorn

Moc pěkná sbírka básní. Sice to byly někdy vážně morbidnosti, ale autor má můj obdiv za to, že něco takového napsal.

katushah

Naprosto dokonalá sbírka. Už jako dítě jsem jí milovala a učila se básně nazpaměť. Díky lehko zapamatovatelným a melodickým slokám jsem za chvíli uměla půlku kytice z paměti. A dodnes jí mám ráda. Nejlepší české dílo!

bara9550

Svatební košile.
Tu mám nejradši - pokud se chcete jet podívat na místo, kde se pan K.J. Erben inspiroval, můžete si udělat výlet do Velhartic - kostel ( hřbitov ) sv. Máří Magdalény.
Než se tam ale vydáte, přečtěte si o tomto místě pár věcí na internetu, nebo jinde. jde z toho opravdu mráz po zádech a místo je pro opravdové otrlce a silné povahy.
Krásné doplnění povídky. Budete mít husí kůži.

sisipv

Moje nejoblíbenější básnická sbírka. Úžasné příběhy a ta čeština! Jak si s Erben krásně pohrál.