Kytice

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

http://www.databazeknih.cz/images_books/58_/588/kytice-5XM-588.jpg 4.44459
Literatura česká, Poezie
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1853 ...více

monushka
07. prosince

Kytice je pro me knizni perlou. Musim podotknout, ze i filmove zpracovani nekterych basni se zdarilo.

dominika2585
07. prosince

Knížka se skládá z nádherných básní, pro mě od malička nejoblíbenější Vodník nebo Zlatý kolovrat. Velmi mě bavil i film, i když je škoda, že zfilmování se dočkalo pouze 7 básní.

Always a reader
28. listopadu

Knížka mě velice překvapila.. Do teď jsem si myslela, že lyriku nemám zrovna v lásce. Ovšem Kytice mě dá se říct i bavila a pro mně je to rozhodně jedna z příjemnějších knížek povinné četby.

Doemit
09. listopadu

Jak knihu tak film jsem si velice oblíbila. Komu se nechce číst kniha, ať se alespoň podívá na ten český film. Sice tam nejsou všechny povídky, ale i tak to stojí za shlédnutí.

Aleh
08. listopadu

Náměty pro nádhernou sbírku balad čerpal Karel Jaromír Erben z lidové slovesnosti. Vznikla tak sbírka opravdových klenotů české literární klasiky. Z těch 13 balad mám nejraději Poklad, Polednici, Štědrý večer a Vodník. Dodnes si pamatuji úryvky veršů jednotlivých balad.
Obdivuji nádherný jazyk a atmosféru, která doslova jakoby z každé básně sálá. A byla jsem nadšena také stejnojmenným filmem Kytice.

laepus
06. listopadu

Krása nesmírná. Vždycky mě nejvíc dostane Záhořovo lože. To je absolutní číslo jedna. Ale samozřejmě i ostatní jsou vynikající. Je krásné sledovat, jak v každé baladě Erben řeší archetyp viny a trestu v lidském životě a jak se ty tresty různí. Není to ledajaká sbírka, je to do detailů propracovaný psychologický rozbor chování člověka a nevyhnutelných následků (často neúměrně tragických) jeho špatných činů.

Jane417
06. listopadu

Jen tak jsem ji po tisicí zase pročetla!
"Kytice" je od dětství moje nejoblíbenější kniha!

MinaHawke
04. listopadu

Moc se mi líbila.

simonit

Dílo patří určitě k základnímu vzdělání. Četla jsem knížku jako povinnou četbu, ostatně asi jako každý :) A mně osobně se sbírka moc líbí!

Slooki

Po škole základní, následovala škola další. Škola života. A tak nezbývalo jiné cesty, než si tuto sbírku znovu oživit. A musím říci, že ani zdaleka by mě nenapadlo, to co se mi kdysi zdálo nesmyslné a bez špetky smysluplnosti, mě tentokráte zcela pohltí.

Katy25

No kdyby to nebyla ta povinná četba ale aspoň jsem si to přečetla

Hopicek495

Myslím, že je povinností každého, aby si tuto sbírku přečetl. Já ji četl jako povinnou četbu a byl jsem nadšený.

Lucissia

Už na střední mě kniha fascinovala, Polednici jsem se dokonce naučila nazpaměť a i po více než dvaceti letech ji klidně o půlnoci přeříkám. Teď jsem si knihu přečetla zas a opět mě mrazí. Nejvíce opět Polednice, Svatební košile, Vodník, Zlatý kolovrat, Poklad... Věštkyni jsem jen přeletěla očima, do té jsem se začíst nemohla. Ale jinak nádhera, myslím, že každý by si v knize našel tu svoji baladu. Kniha mě příjemně děsí...

Nikolas0311

Nejdřív se mi do toho vůbec nechtělo, ale hrozně mě kytice chytla.
Klasika, kterou by si měl přečíst každý!

Leaena

Toto je má srdcovka

Zikus

Precizní dílo. Je vidět, že to psal 17 let, pokud se nepletu.

MirijamFrankl

Jako ušlo to,ale jsou to pořádné horory.Z toho budu mít celoživotní depresi.
,,Mrtvice z hororů národních".

zuzanagelnarova

Není špatná i když je povinná :)

kiki11

Klasika, kterou by si měl přečíst každý.

Tynule

Maturitní četba která se mi dobře četla

Majrek

Vyhodit Kytici do odpadu je projevem vskutku "vytříbeného" vkusu, asi jako když oslavenec ozdobí vlastní dort hromádkou trusu... Pro mne osobně jsou ovšem verše v Kytici mnohem působivější než např.horory od Cliva Barkera (kterého jistě v žádné zemi doposud nezakázali)... O tom, že se jedná o literární skvost, nepochybovaly generace čtenářů a umělců - vždyť jen kolikrát byla Kytice zhudebněna? Člověk se nemusí s autorem a jeho dílem ztotožnit, ale mohl by uznat alespoň jeho historický a literární význam.

PetiJelinkova

Krásně děsivá knížka :)

Beltrix

Balady z této sbírky se velmi dobře čtou, z příběhů až mrazí. Nikdy mě asi nepřestane udivovat, z jak mála slov Erben dokázal vytvořit dechberoucí atmosféru a věrohodný popis prostředí.

MarcelStrnadel

Tato kniha je pro mě klenotem české literatury. Je to skutečné pohlazení po duši i navzdory tomu, že obsah balad je vcelku tragický až mírně hororový. Tato tragičnost je ale opodstatněná tím, že nám v nadsázce ukazuje provinění (matka vymění své dítě za poklad, nevlastní matka a dcera nepřejí Dorničce štěstí a proto ji zabijí, manželka otráví svého manžela), které je následně potrestáno (téma viny a trestu se prolíná celou knihou). Pohlazením po duši je i pro svoji formu (vytříbený zvukomalebný verš). Problém jsem měl s baladou Záhořovo lože, protože to byla jedna ze dvou balad, které jsem neznal (ze začátku se mi špatně četla), ta druhá byla Věštkyně, ta mi vadila z jiného důvodu, a to proto, že na mě byla příliš vlastenecká. Nejraději mám baladu Svatební košile.

Arwen329

Velice dobrá kniha. Příběhy jsou strašidelné ale tuhle knihu zbožňuju.

MirijamFrankl

Budeme to číst na podzim ve škole(respektive povinná četba).Trochu se toho bojím.Jsem sice opravdu vášnivá čtenářka,avšak slyšela jsem,že jsou to dost hororové básně a už tu knihu předzívám Mrtvice.
Ale nechám se překvapit...

sarhema

Klasika české literatury. Četla jsem ji víckrát a stále mě baví.

LucieD81

Nesmrtelná klasika, Polednicí či umrlcem ze Svatební košile mě strašili rodiče a teď jím straším svoje děti...a čas od času se ke knize ráda vrátím i já.

buccaneerka

Když jsem ji na SŠ četla, líbila se mi. Dneska už se mi k ní nechce vracet...

Gandalff007

Pro mě jedna z největších klasik české literatury.