Kytice

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

http://www.databazeknih.cz/images_books/58_/588/kytice-5XM-588.jpg 4.44286
Literatura česká, Poezie
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1853 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
zuzanagelnarova18.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Není špatná i když je povinná :)

kiki1111.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Klasika, kterou by si měl přečíst každý.

Tynule04.09.2016

Maturitní četba která se mi dobře četla

Majrek01.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Vyhodit Kytici do odpadu je projevem vskutku "vytříbeného" vkusu, asi jako když oslavenec ozdobí vlastní dort hromádkou trusu... Pro mne osobně jsou ovšem verše v Kytici mnohem působivější než např.horory od Cliva Barkera (kterého jistě v žádné zemi doposud nezakázali)... O tom, že se jedná o literární skvost, nepochybovaly generace čtenářů a umělců - vždyť jen kolikrát byla Kytice zhudebněna? Člověk se nemusí s autorem a jeho dílem ztotožnit, ale mohl by uznat alespoň jeho historický a literární význam.

PetiJelinkova31.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Krásně děsivá knížka :)

Beltrix29.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Balady z této sbírky se velmi dobře čtou, z příběhů až mrazí. Nikdy mě asi nepřestane udivovat, z jak mála slov Erben dokázal vytvořit dechberoucí atmosféru a věrohodný popis prostředí.

MarcelStrnadel29.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tato kniha je pro mě klenotem české literatury. Je to skutečné pohlazení po duši i navzdory tomu, že obsah balad je vcelku tragický až mírně hororový. Tato tragičnost je ale opodstatněná tím, že nám v nadsázce ukazuje provinění (matka vymění své dítě za poklad, nevlastní matka a dcera nepřejí Dorničce štěstí a proto ji zabijí, manželka otráví svého manžela), které je následně potrestáno (téma viny a trestu se prolíná celou knihou). Pohlazením po duši je i pro svoji formu (vytříbený zvukomalebný verš). Problém jsem měl s baladou Záhořovo lože, protože to byla jedna ze dvou balad, které jsem neznal (ze začátku se mi špatně četla), ta druhá byla Věštkyně, ta mi vadila z jiného důvodu, a to proto, že na mě byla příliš vlastenecká. Nejraději mám baladu Svatební košile.

Arwen32916.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velice dobrá kniha. Příběhy jsou strašidelné ale tuhle knihu zbožňuju.

MirijamFrankl13.08.2016

Budeme to číst na podzim ve škole(respektive povinná četba).Trochu se toho bojím.Jsem sice opravdu vášnivá čtenářka,avšak slyšela jsem,že jsou to dost hororové básně a už tu knihu předzívám Mrtvice.
Ale nechám se překvapit...

sarhema04.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Klasika české literatury. Četla jsem ji víckrát a stále mě baví.

LucieD8102.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nesmrtelná klasika, Polednicí či umrlcem ze Svatební košile mě strašili rodiče a teď jím straším svoje děti...a čas od času se ke knize ráda vrátím i já.

buccaneerka01.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Když jsem ji na SŠ četla, líbila se mi. Dneska už se mi k ní nechce vracet...

Gandalff00721.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pro mě jedna z největších klasik české literatury.

lucille4818.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Moc se mi líbí, a kupodivu jsem si oblíbila "Dceřinu kletbu", kterou obvykle všichni opomíjejí. Někdo může namítat, že je to ponuré, ale toto dílo jsem já, osobně, četla moc ráda. K maturitě doporučuji, je to známé a dobře se o tom mluví.

Nikoletta15.07.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Kniha mě zaujala svým nápadem, ale ne provedením.

Johanq13.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Podle mě Kytici četl každý, kdo se alespoň trochu zajímá o českou literaturu nebo ho prostě baví číst. Je to sbírka básní, která je v některých případech inspirována pověrami, jež se dříve říkávaly. Má úžasné zpracování a velice dobře se čte. Děsivé, ale tak, že se nebudete moci odtrhnou od děje. U některých básní se vyděsíte, možná i rozpláčete.

PriyaTv09.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pro mě klasika

AllyKumari06.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Spolu s "Babičkou" pro mne Kytice představuje to nejkrásnější z české lidové kultury. Mistrovsky zpracované lidové motivy, které neztrácejí kouzlo a dodnes dýchají tichou nostalgií. I když je pravda, že moji nejoblíbenější veršovánku nemá na svědomí Erben, ale jeden z mých žáků: "Vstávej umrlče ho la la, bude z tebe fiala!"

SelenaDemi42802.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Povinná četba, té se hodně vyhýbám. Obvykle mám rozečtené tři knížky - jednu normální, druhou anglickou a třetí do povinné četby. A do té se většinou fakt nutím. Dnes jsem si ale řekla: "Míšo, musíš!" A Kytice mě fakt bavila, přečetla jsem jí za chvilku a tím jsem splnila i další část čtenářské výzvy.

TheBonelex01.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pro mě daleko lepší než Máj (pokud se tyto dvě sbírky dají obsahově srovnávat). Morbidita se mi líbí, jazyk je naprosto fantastický. Notoricky známe dílo. Koneckonců, kdo by neznal třeba Polednici?:)

Vyomi15.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Negativní, přesto naprosto inspirativní čtení. Zjistil jsem, že první sloky většiny básní znám či jsem je už někdě slyšel. Při hlubším přemýšlení nad obsahem básní člověk zjistí, že dávají smysl a co básník chce říct. Dal jsem si i tu práci, že jsem si vyhledal rozbory jednotlivých básní.
Ke Kytici se určitě budu stále vracet.

Suzynka2904.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Klasika, která neomrzí! Ovšem častokrát dost morbidní.

Pedias04.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Klasika, která nikdy nezklame.

niki-chan28.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Erbenovu poezii miluji. Ke Kytici se často vracím, jako k jedné z mála. A Vodník mě vždy vezme 100% do děje. Nemluvě o zbytku

SeverusSnape17.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Poezie zrovna není můj šálek kávy,ale toto se mi opravdu moc líbí.
Je to krásně děsivé

Davina15.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kdyby nebylo povinné četby, nejspíš bych se k tomuto čtení ani nedostala a to by byla veliká škoda! Kytice se opravdu povedla a každý příběh má něco do sebe. Ještě teď si pamatuji, jak jsem se musela na základce učit polednici. Je to opravdu velký skvost!

SmallLucia14.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Některé básně z této knihy jsou naprostá klasika, krása.

lary24.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pěkné balady, některé byly slabší, jiné zase skvělé. Nejvíc se mi líbila Lilie, Záhořovo lože a Holoubek. Ovšem, každá balada má něco do sebe.

edith7920.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Horor s velkým H. Dobrej mistr hrůzy tenhle pan Erben.

Eliška_P12.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Balady inspirované lidovou slovesností. K té mám velmi blízko, a tak ani Kytice pro mě není krokem vedle. Ráda se k těmto básním vracím. Ve svém žánru nemá konkurenci, maturantům doporučuji.