Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Kytice

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

http://www.databazeknih.cz/images_books/58_/588/kytice-5XM-588.jpg 4.44050
Literatura česká, Poezie
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1853 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
niki-chan28.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Erbenovu poezii miluji. Ke Kytici se často vracím, jako k jedné z mála. A Vodník mě vždy vezme 100% do děje. Nemluvě o zbytku

SeverusSnape17.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Poezie zrovna není můj šálek kávy,ale toto se mi opravdu moc líbí.
Je to krásně děsivé

Davina15.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kdyby nebylo povinné četby, nejspíš bych se k tomuto čtení ani nedostala a to by byla veliká škoda! Kytice se opravdu povedla a každý příběh má něco do sebe. Ještě teď si pamatuji, jak jsem se musela na základce učit polednici. Je to opravdu velký skvost!

SmallLucia14.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Některé básně z této knihy jsou naprostá klasika, krása.

lary24.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pěkné balady, některé byly slabší, jiné zase skvělé. Nejvíc se mi líbila Lilie, Záhořovo lože a Holoubek. Ovšem, každá balada má něco do sebe.

edith7920.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Horor s velkým H. Dobrej mistr hrůzy tenhle pan Erben.

Eliška_P12.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Balady inspirované lidovou slovesností. K té mám velmi blízko, a tak ani Kytice pro mě není krokem vedle. Ráda se k těmto básním vracím. Ve svém žánru nemá konkurenci, maturantům doporučuji.

Hanka_Bohmova11.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Ráda čtu v přírodě a co jiného si vzít na dovču v Hořicích než Kytici... Ona není jen do omrzení omílaná, ona je také velmi krásná. Kdybych si měla jednu z básní vybrat, byl by to asi Poklad.
Moc se mi líbí sledovat, s jak málo slovy lze budovat atmosféru a děj. A sedět v šedivém a podmračeném dni na Byšičkách a číst Svatební košile - to je úplně jiný zážitek než pohodlné čtení doma v posteli.

Enforcer24.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Národní obrození nemusím, Kytice jednou z mála čestných výjimek. Vodník, Svatební košile či Polednice, to je česká hororová klasika.

bakjo9523.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Povinná četba, ale i tak to šlo, nejlepší byla Polednice :)

asanita20.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Díky povinné četbě jsem Kytici konečně přečetla celou a rozhodně nelituji. Tato sbírka balad přináší spoustu děsivých, zvláštních a dobře zpracovaných básní k zamyšlení. Kytice, Polednice, Vodník, Svatební košile a Poklad se řadí mezi mé nejoblíbenější. Film jsem viděla a navíc jsem byla i v kině na nově zpracované Polednici s Annou Geislerovou a to byl teprve zážitek. :-)

Babsie17.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Jedna z nejlepších knížek z povinné četby. Básně jsou čtivé a velmi dobře napsané, příběhy se mi opravdu líbily. Nejoblíbenější jsou Vodník, Zlatý kolovrat a Svatební košile. Film se také povedl:)

emkejta15.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Už od mala je to má oblíbená poezie, která je krásná díky své děsivosti.

kmotrkCZ14.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Snad jediná poezie, kterou si rád přečtu znova. Kytici mně vždy četla babička, tak si to aspoň pamatuji. Ale z některých básní mně i teď běhá mráz po zádech :D

Vanda_J11.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Už několikrát jsem narazila na například Polednici, Vodníka (kterého řadím mezi mé nejoblíbenější ze sbírky) a tak jsem si řekla, že bych si to mohla přečíst celé. A jsem ráda, že jsem si našla chvilku času, třeba Poklad je taky hodně povedená báseň a nikdy jsem ji dřív nečetla.

Džena01.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Veľmi podarená zbierka, dobre sa to čítalo a ide pekne do hĺbky.

Xena01127.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Sbírka balda, které se učí na základní škole a jsou v povědomí každého.

LimedkaMikki24.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Poezie není zrovna něco, co bych měla ráda. Vlastně, nemám ji ráda. Většinou bývá napsaná tak, že ani autor vlastně netuší, co tím myslel. Tohle však má děj, takže verše nejsou překážkou ale zpestřením. A kdo by si nepamatoval polednici, či nějakou její studentskou verzi :-)

Nikolka00123.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Doporučuji.

jitka718.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Skvělá knížka

Rade16.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kytici mi v dětství předčítal tatínek a v rámci literární osvěty mě tedy nijak nešetřil, když si uvědomím, jaké jsou to vlastně horory. Nejraději jsem ale měla Poklad, asi pro ten výjimečně dobrý konec.
Kdo pamatujete hororovitou dětskou hru "na Krvavý koleno" (podotýkám, že to byla ryze lidová dětská hra, nic vymyšleného dospělými) ve stylu "Kdo jsi?" "Krvavý koleno", "Čím se živíš?" "Lidským masem…", pak i zde je zřejmá inspirace Kyticí: "...Jedna hodina odbila a lampa ještě svítila, druhá hodina odbila a lampa ještě svítila, třetí hodina odbila...." při strašidelném odpočítávání, kdy si Krvavý koleno přijde pro dítě. Joj, to jsme se báli, i za bílého dne….

DK19716.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kytici jsem četla na střední a musím říct, že nejspíš do konce života budu mít pod kůží zaryté úryvky z vodníka, svatbní košile a mnoha jiných!

Kariol07.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Jste klan Kytice nebo klan Máj? Já rozhodně Kytice! Polednici znám už od raného dětství a ostatní balady mě taky vždycky bavily.

Liliana200605.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

nejlepší je kytice knížka je nej nej nej

kari127.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Milá knížka

anna244925.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kytici jsem milovala,i presto ze jsme ji povine cetli ve skole ja si ji neustale stejne pujcovala v knihovne.Ja byla proste hororovy fanousek uz od mala.A kytici jsem hltala.Moje nej :Zlaty kolovrat,Vodnik,Svatebni kosile,Polednice

Nikol11716.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Povinná četba základních škol, zajímavá, poutavá sbírka básní. Nejvíce mám ráda Vodníka a Svatební košili. Film je taktéž zajímavý.

LadyCharlene16.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Poprvé jsem celou knihu přečetla k maturitě, jinak mě jednotlivé básně provázely v podstatě celým dětstvím. Byla bych ji ohodnotila pěti hvězdičkami, jen kdyby autor netrestal ve svých básních z 90% jen ženy. Zvlášť v básni Vrba a Lilie, to mi přišlo až absurdní, jak chce Erben do básně za každou cenu nacpat "počin a trest"... Dále velmi známá Svatební košile. Chudák holka netuší, že je její milý po smrti a kvůli spontánně vyřčené modlitbě v záchvatu smutku, je chudinka tažená "zombíkem" na věčnost. Vzhledem k tomu, že byl Erben mimo jiné i právník, jsou ty jeho trestané činy dost povrchní. Zkuste si porovnat třeba Vodníka se Záhořovým ložem.... Chudák holka si jde vyprat a za to ji čeká osud, který by jí určitě nezáviděla žádná dívka/matka, zatímco loupežníkovi a vrahovi ze Záhořova lože autor jen tak odpustí za 100 let modlení. Pokud by Erben trestal muže stejně jako ženy, čekalo by ho lože pořádně rozpálené do běla...

Radan202012.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Poezii mám vždy problém přečíst, Kytice mě ale opravdu překvapila. Až na Dceřinu kletbu a Věštkyni byly básně velmi čtivé a zajímavé. Za toto překvapeni dávám 4*.

bruzdek712.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

No jo docela dobrí to je. Mezi básněmi se dle mého kvalitou vymykají : Vodník, Kytice a Svatební košile. Zvláště poslední jmenovaná mi tak nějak přirostla k srdci. Cítím z ní až lovecraftovskou hrůzu! Kytice ode mne obdržela tři bludišťáky.