Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Kytice

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

http://www.databazeknih.cz/images_books/58_/588/kytice-5XM-588.jpg 4.44165
Literatura česká, Poezie
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1853 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Gandalff00721.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pro mě jedna z největších klasik české literatury.

lucille4818.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Moc se mi líbí, a kupodivu jsem si oblíbila "Dceřinu kletbu", kterou obvykle všichni opomíjejí. Někdo může namítat, že je to ponuré, ale toto dílo jsem já, osobně, četla moc ráda. K maturitě doporučuji, je to známé a dobře se o tom mluví.

Nikoletta15.07.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Kniha mě zaujala svým nápadem, ale ne provedením.

Johanq13.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Podle mě Kytici četl každý, kdo se alespoň trochu zajímá o českou literaturu nebo ho prostě baví číst. Je to sbírka básní, která je v některých případech inspirována pověrami, jež se dříve říkávaly. Má úžasné zpracování a velice dobře se čte. Děsivé, ale tak, že se nebudete moci odtrhnou od děje. U některých básní se vyděsíte, možná i rozpláčete.

PriyaTv09.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pro mě klasika

AllyKumari06.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Spolu s "Babičkou" pro mne Kytice představuje to nejkrásnější z české lidové kultury. Mistrovsky zpracované lidové motivy, které neztrácejí kouzlo a dodnes dýchají tichou nostalgií. I když je pravda, že moji nejoblíbenější veršovánku nemá na svědomí Erben, ale jeden z mých žáků: "Vstávej umrlče ho la la, bude z tebe fiala!"

SelenaDemi42802.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Povinná četba, té se hodně vyhýbám. Obvykle mám rozečtené tři knížky - jednu normální, druhou anglickou a třetí do povinné četby. A do té se většinou fakt nutím. Dnes jsem si ale řekla: "Míšo, musíš!" A Kytice mě fakt bavila, přečetla jsem jí za chvilku a tím jsem splnila i další část čtenářské výzvy.

TheBonelex01.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pro mě daleko lepší než Máj (pokud se tyto dvě sbírky dají obsahově srovnávat). Morbidita se mi líbí, jazyk je naprosto fantastický. Notoricky známe dílo. Koneckonců, kdo by neznal třeba Polednici?:)

Vyomi15.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Negativní, přesto naprosto inspirativní čtení. Zjistil jsem, že první sloky většiny básní znám či jsem je už někdě slyšel. Při hlubším přemýšlení nad obsahem básní člověk zjistí, že dávají smysl a co básník chce říct. Dal jsem si i tu práci, že jsem si vyhledal rozbory jednotlivých básní.
Ke Kytici se určitě budu stále vracet.

Suzynka2904.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Klasika, která neomrzí! Ovšem častokrát dost morbidní.

Pedias04.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Klasika, která nikdy nezklame.

niki-chan28.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Erbenovu poezii miluji. Ke Kytici se často vracím, jako k jedné z mála. A Vodník mě vždy vezme 100% do děje. Nemluvě o zbytku

SeverusSnape17.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Poezie zrovna není můj šálek kávy,ale toto se mi opravdu moc líbí.
Je to krásně děsivé

Davina15.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kdyby nebylo povinné četby, nejspíš bych se k tomuto čtení ani nedostala a to by byla veliká škoda! Kytice se opravdu povedla a každý příběh má něco do sebe. Ještě teď si pamatuji, jak jsem se musela na základce učit polednici. Je to opravdu velký skvost!

SmallLucia14.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Některé básně z této knihy jsou naprostá klasika, krása.

lary24.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pěkné balady, některé byly slabší, jiné zase skvělé. Nejvíc se mi líbila Lilie, Záhořovo lože a Holoubek. Ovšem, každá balada má něco do sebe.

edith7920.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Horor s velkým H. Dobrej mistr hrůzy tenhle pan Erben.

Eliška_P12.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Balady inspirované lidovou slovesností. K té mám velmi blízko, a tak ani Kytice pro mě není krokem vedle. Ráda se k těmto básním vracím. Ve svém žánru nemá konkurenci, maturantům doporučuji.

Hanka_Bohmova11.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Ráda čtu v přírodě a co jiného si vzít na dovču v Hořicích než Kytici... Ona není jen do omrzení omílaná, ona je také velmi krásná. Kdybych si měla jednu z básní vybrat, byl by to asi Poklad.
Moc se mi líbí sledovat, s jak málo slovy lze budovat atmosféru a děj. A sedět v šedivém a podmračeném dni na Byšičkách a číst Svatební košile - to je úplně jiný zážitek než pohodlné čtení doma v posteli.

Enforcer24.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Národní obrození nemusím, Kytice jednou z mála čestných výjimek. Vodník, Svatební košile či Polednice, to je česká hororová klasika.

bakjo9523.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Povinná četba, ale i tak to šlo, nejlepší byla Polednice :)

asanita20.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Díky povinné četbě jsem Kytici konečně přečetla celou a rozhodně nelituji. Tato sbírka balad přináší spoustu děsivých, zvláštních a dobře zpracovaných básní k zamyšlení. Kytice, Polednice, Vodník, Svatební košile a Poklad se řadí mezi mé nejoblíbenější. Film jsem viděla a navíc jsem byla i v kině na nově zpracované Polednici s Annou Geislerovou a to byl teprve zážitek. :-)

Babsie17.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Jedna z nejlepších knížek z povinné četby. Básně jsou čtivé a velmi dobře napsané, příběhy se mi opravdu líbily. Nejoblíbenější jsou Vodník, Zlatý kolovrat a Svatební košile. Film se také povedl:)

emkejta15.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Už od mala je to má oblíbená poezie, která je krásná díky své děsivosti.

kmotrkCZ14.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Snad jediná poezie, kterou si rád přečtu znova. Kytici mně vždy četla babička, tak si to aspoň pamatuji. Ale z některých básní mně i teď běhá mráz po zádech :D

Vanda_J11.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Už několikrát jsem narazila na například Polednici, Vodníka (kterého řadím mezi mé nejoblíbenější ze sbírky) a tak jsem si řekla, že bych si to mohla přečíst celé. A jsem ráda, že jsem si našla chvilku času, třeba Poklad je taky hodně povedená báseň a nikdy jsem ji dřív nečetla.

Džena01.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Veľmi podarená zbierka, dobre sa to čítalo a ide pekne do hĺbky.

Xena01127.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Sbírka balda, které se učí na základní škole a jsou v povědomí každého.

LimedkaMikki24.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Poezie není zrovna něco, co bych měla ráda. Vlastně, nemám ji ráda. Většinou bývá napsaná tak, že ani autor vlastně netuší, co tím myslel. Tohle však má děj, takže verše nejsou překážkou ale zpestřením. A kdo by si nepamatoval polednici, či nějakou její studentskou verzi :-)

Nikolka00123.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Doporučuji.