Kytice

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

http://www.databazeknih.cz/images_books/58_/588/kytice-5XM-588.jpg 4.44359
Žánr:
Literatura česká, Poezie
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1853 ...více
Nahrávám...

Komentáře (378)

Přidat komentář
Slooki
předevčírem

Po škole základní, následovala škola další. Škola života. A tak nezbývalo jiné cesty, než si tuto sbírku znovu oživit. A musím říci, že ani zdaleka by mě nenapadlo, to co se mi kdysi zdálo nesmyslné a bez špetky smysluplnosti, mě tentokráte zcela pohltí.

Katy25
předevčírem

No kdyby to nebyla ta povinná četba ale aspoň jsem si to přečetla

Hopicek495
předevčírem

Myslím, že je povinností každého, aby si tuto sbírku přečetl. Já ji četl jako povinnou četbu a byl jsem nadšený.

Lucissia
24. října

Už na střední mě kniha fascinovala, Polednici jsem se dokonce naučila nazpaměť a i po více než dvaceti letech ji klidně o půlnoci přeříkám. Teď jsem si knihu přečetla zas a opět mě mrazí. Nejvíce opět Polednice, Svatební košile, Vodník, Zlatý kolovrat, Poklad... Věštkyni jsem jen přeletěla očima, do té jsem se začíst nemohla. Ale jinak nádhera, myslím, že každý by si v knize našel tu svoji baladu. Kniha mě příjemně děsí...

Nikolas0311
09. října

Nejdřív se mi do toho vůbec nechtělo, ale hrozně mě kytice chytla.
Klasika, kterou by si měl přečíst každý!

Leaena
07. října

Toto je má srdcovka

Zikus
28. září

Precizní dílo. Je vidět, že to psal 17 let, pokud se nepletu.

MirijamFrankl
25. září

Jako ušlo to,ale jsou to pořádné horory.Z toho budu mít celoživotní depresi.
,,Mrtvice z hororů národních".

zuzanagelnarova
18. září

Není špatná i když je povinná :)

kiki11
11. září

Klasika, kterou by si měl přečíst každý.

Tynule
04. září

Maturitní četba která se mi dobře četla

Majrek
01. září

Vyhodit Kytici do odpadu je projevem vskutku "vytříbeného" vkusu, asi jako když oslavenec ozdobí vlastní dort hromádkou trusu... Pro mne osobně jsou ovšem verše v Kytici mnohem působivější než např.horory od Cliva Barkera (kterého jistě v žádné zemi doposud nezakázali)... O tom, že se jedná o literární skvost, nepochybovaly generace čtenářů a umělců - vždyť jen kolikrát byla Kytice zhudebněna? Člověk se nemusí s autorem a jeho dílem ztotožnit, ale mohl by uznat alespoň jeho historický a literární význam.

PetiJelinkova
31. srpna

Krásně děsivá knížka :)

Beltrix
29. srpna

Balady z této sbírky se velmi dobře čtou, z příběhů až mrazí. Nikdy mě asi nepřestane udivovat, z jak mála slov Erben dokázal vytvořit dechberoucí atmosféru a věrohodný popis prostředí.

MarcelStrnadel
29. srpna

Tato kniha je pro mě klenotem české literatury. Je to skutečné pohlazení po duši i navzdory tomu, že obsah balad je vcelku tragický až mírně hororový. Tato tragičnost je ale opodstatněná tím, že nám v nadsázce ukazuje provinění (matka vymění své dítě za poklad, nevlastní matka a dcera nepřejí Dorničce štěstí a proto ji zabijí, manželka otráví svého manžela), které je následně potrestáno (téma viny a trestu se prolíná celou knihou). Pohlazením po duši je i pro svoji formu (vytříbený zvukomalebný verš). Problém jsem měl s baladou Záhořovo lože, protože to byla jedna ze dvou balad, které jsem neznal (ze začátku se mi špatně četla), ta druhá byla Věštkyně, ta mi vadila z jiného důvodu, a to proto, že na mě byla příliš vlastenecká. Nejraději mám baladu Svatební košile.

Arwen329
16. srpna

Velice dobrá kniha. Příběhy jsou strašidelné ale tuhle knihu zbožňuju.

MirijamFrankl
13. srpna

Budeme to číst na podzim ve škole(respektive povinná četba).Trochu se toho bojím.Jsem sice opravdu vášnivá čtenářka,avšak slyšela jsem,že jsou to dost hororové básně a už tu knihu předzívám Mrtvice.
Ale nechám se překvapit...

sarhema
04. srpna

Klasika české literatury. Četla jsem ji víckrát a stále mě baví.

LucieD81
02. srpna

Nesmrtelná klasika, Polednicí či umrlcem ze Svatební košile mě strašili rodiče a teď jím straším svoje děti...a čas od času se ke knize ráda vrátím i já.

buccaneerka
01. srpna

Když jsem ji na SŠ četla, líbila se mi. Dneska už se mi k ní nechce vracet...

Gandalff007
21. července

Pro mě jedna z největších klasik české literatury.

lucille48
18. července

Moc se mi líbí, a kupodivu jsem si oblíbila "Dceřinu kletbu", kterou obvykle všichni opomíjejí. Někdo může namítat, že je to ponuré, ale toto dílo jsem já, osobně, četla moc ráda. K maturitě doporučuji, je to známé a dobře se o tom mluví.

Nikoletta
15. července

Kniha mě zaujala svým nápadem, ale ne provedením.

Johanq
13. července

Podle mě Kytici četl každý, kdo se alespoň trochu zajímá o českou literaturu nebo ho prostě baví číst. Je to sbírka básní, která je v některých případech inspirována pověrami, jež se dříve říkávaly. Má úžasné zpracování a velice dobře se čte. Děsivé, ale tak, že se nebudete moci odtrhnou od děje. U některých básní se vyděsíte, možná i rozpláčete.

PriyaTv
09. července

Pro mě klasika

AllyKumari
06. července

Spolu s "Babičkou" pro mne Kytice představuje to nejkrásnější z české lidové kultury. Mistrovsky zpracované lidové motivy, které neztrácejí kouzlo a dodnes dýchají tichou nostalgií. I když je pravda, že moji nejoblíbenější veršovánku nemá na svědomí Erben, ale jeden z mých žáků: "Vstávej umrlče ho la la, bude z tebe fiala!"

SelenaDemi428
02. července

Povinná četba, té se hodně vyhýbám. Obvykle mám rozečtené tři knížky - jednu normální, druhou anglickou a třetí do povinné četby. A do té se většinou fakt nutím. Dnes jsem si ale řekla: "Míšo, musíš!" A Kytice mě fakt bavila, přečetla jsem jí za chvilku a tím jsem splnila i další část čtenářské výzvy.

TheBonelex
01. července

Pro mě daleko lepší než Máj (pokud se tyto dvě sbírky dají obsahově srovnávat). Morbidita se mi líbí, jazyk je naprosto fantastický. Notoricky známe dílo. Koneckonců, kdo by neznal třeba Polednici?:)

Vyomi
15. června

Negativní, přesto naprosto inspirativní čtení. Zjistil jsem, že první sloky většiny básní znám či jsem je už někdě slyšel. Při hlubším přemýšlení nad obsahem básní člověk zjistí, že dávají smysl a co básník chce říct. Dal jsem si i tu práci, že jsem si vyhledal rozbory jednotlivých básní.
Ke Kytici se určitě budu stále vracet.

Suzynka29
04. června

Klasika, která neomrzí! Ovšem častokrát dost morbidní.