Kytice

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

http://www.databazeknih.cz/images_books/58_/588/kytice-5XM-588.jpg 4.44595
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Omega
Více informací...

marta0912

Prostě klasika. Líbila se mi už napoprvé, napodruhé, napotřetí. Jediná kniha, kterou jsem četla víckrát.

mewmew

Nejoblíbenější kniha mého dětství. Dosud toho spoustu odrecituji. :)

Welinie

Povinná četba...

tatafa

Krásné, byť velice smutné dílo, bohužel mne Kytice ničím výrazně neoslovila a oproti jiným klasickým dílů ani nemám chuť se k ní vrátit.

Nixa

Tohle je prostě klasika, kterou miluji už od svého dětství. Moje nejoblíbenější básně byly Vodník a Svatební košile, později se k nim přidala i báseň Poklad.

jennefer

Hýčkám si doma vydání po babičce z roku 1965 s ilustracemi Jana Zrzavého. Chudinka knížka už je taková celá unavená a ohmataná a nutně by potřebovala opravit, ale listy má stále všechny a já se k ní velmi ráda vracím. Prostě srdcová záležitost...

Ťapulka

Královna mezi knížkami! Sahám po ní několikrát za rok. Kdysi jsem přečetla Poklad svým dětem (tehdy 4 a 7 let) a to se jim valila očička :-) a chtěly ji číst pořád dokola. Jo, děti milují strašení

ArwenAragorn

Krásná klasika, něco z knihy znám nazpaměť.Poprvé jsem četla někdy v deseti letech - a pak, kde se vzal můj zájem o horory!

Zlá-Ňufie
31.12.2016

Četla jsem několikrát a stále se ke knize sem tam vrátím a přečtu si alespoň jednu baladu. Kniha toho nabízí tolik, dojemné příběhy, strašidelné, pohádkové, dobře končící. Dobře se čte a rozhodně má, co dělat v povinné četbě.

TerraNova
23.12.2016

První kniha, kterou jsem si přečetla k povinné četbě. Dost mě bavila a myslím si, že tohle by si měl přečíst každý nebo alespoň ten, kdo maturuje. :)

Mixy
16.12.2016

Kytice je klasika, která neomrzí a má grády. Kniha, která může mile překvapit středoškoláky, že povinná četba přece jen může být skvělá.

venacava
13.12.2016

Povinná četba, která se mi moc líbila a dokonce byla obsahem mé maturitní otázky

monushka
07.12.2016

Kytice je pro me knizni perlou. Musim podotknout, ze i filmove zpracovani nekterych basni se zdarilo.

dominika2585
07.12.2016

Knížka se skládá z nádherných básní, pro mě od malička nejoblíbenější Vodník nebo Zlatý kolovrat. Velmi mě bavil i film, i když je škoda, že zfilmování se dočkalo pouze 7 básní.

Always a reader
28.11.2016

Knížka mě velice překvapila.. Do teď jsem si myslela, že lyriku nemám zrovna v lásce. Ovšem Kytice mě dá se říct i bavila a pro mně je to rozhodně jedna z příjemnějších knížek povinné četby.

Doemit
09.11.2016

Jak knihu tak film jsem si velice oblíbila. Komu se nechce číst kniha, ať se alespoň podívá na ten český film. Sice tam nejsou všechny povídky, ale i tak to stojí za shlédnutí.

Aleh
08.11.2016

Náměty pro nádhernou sbírku balad čerpal Karel Jaromír Erben z lidové slovesnosti. Vznikla tak sbírka opravdových klenotů české literární klasiky. Z těch 13 balad mám nejraději Poklad, Polednici, Štědrý večer a Vodník. Dodnes si pamatuji úryvky veršů jednotlivých balad.
Obdivuji nádherný jazyk a atmosféru, která doslova jakoby z každé básně sálá. A byla jsem nadšena také stejnojmenným filmem Kytice.

laepus
06.11.2016

Krása nesmírná. Vždycky mě nejvíc dostane Záhořovo lože. To je absolutní číslo jedna. Ale samozřejmě i ostatní jsou vynikající. Je krásné sledovat, jak v každé baladě Erben řeší archetyp viny a trestu v lidském životě a jak se ty tresty různí. Není to ledajaká sbírka, je to do detailů propracovaný psychologický rozbor chování člověka a nevyhnutelných následků (často neúměrně tragických) jeho špatných činů.

Jane417
06.11.2016

Jen tak jsem ji po tisicí zase pročetla!
"Kytice" je od dětství moje nejoblíbenější kniha!

MinaHawke
04.11.2016

Moc se mi líbila.

simonit
29.10.2016

Dílo patří určitě k základnímu vzdělání. Četla jsem knížku jako povinnou četbu, ostatně asi jako každý :) A mně osobně se sbírka moc líbí!

Slooki
26.10.2016

Po škole základní, následovala škola další. Škola života. A tak nezbývalo jiné cesty, než si tuto sbírku znovu oživit. A musím říci, že ani zdaleka by mě nenapadlo, to co se mi kdysi zdálo nesmyslné a bez špetky smysluplnosti, mě tentokráte zcela pohltí.

Katy25
26.10.2016

No kdyby to nebyla ta povinná četba ale aspoň jsem si to přečetla

Hopicek495
26.10.2016

Myslím, že je povinností každého, aby si tuto sbírku přečetl. Já ji četl jako povinnou četbu a byl jsem nadšený.

Lucissia
24.10.2016

Už na střední mě kniha fascinovala, Polednici jsem se dokonce naučila nazpaměť a i po více než dvaceti letech ji klidně o půlnoci přeříkám. Teď jsem si knihu přečetla zas a opět mě mrazí. Nejvíce opět Polednice, Svatební košile, Vodník, Zlatý kolovrat, Poklad... Věštkyni jsem jen přeletěla očima, do té jsem se začíst nemohla. Ale jinak nádhera, myslím, že každý by si v knize našel tu svoji baladu. Kniha mě příjemně děsí...

Nikolas0311
09.10.2016

Nejdřív se mi do toho vůbec nechtělo, ale hrozně mě kytice chytla.
Klasika, kterou by si měl přečíst každý!

Leaena
07.10.2016

Toto je má srdcovka

Zikus
28.09.2016

Precizní.

MirijamFrankl
25.09.2016

Jako ušlo to,ale jsou to pořádné horory.Z toho budu mít celoživotní depresi.
,,Mrtvice z hororů národních".

zuzanagelnarova
18.09.2016

Není špatná i když je povinná :)