Kytice

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

http://www.databazeknih.cz/images_books/58_/588/kytice-5XM-588.jpg 4.44712
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Omega
Více informací...

Corly
včera

Klasika klasik a měl by ji znát každý...
Krásně strašidelné, občas kruté, ale ta atmosféra jedinečná...na sychravé zimní večery! :-)

originál
včera

Nedoporučuji číst před spaním...

sgjoli

Kytice je jedna z těch knih, ke které se ráda a často vracím, a to hlavně pro tu atmosféru jednotlivých balad, které jsou smutné, temné, tísnivé, mrazivé, místy strašidelné a hlavně tak krásně napsané! Ten jazyk, kterým Erben v baladách promlouvá, je jednoduše kouzelný, to je prostě radost číst.

ElizabethK

Balady v této sbírce jsou překrásné a velmi čtivé. Myslím, že se jedná o nejlepší dílo českého romantismu (samozřejmě spolu s Máchovým Májem). A na rozdíl od Máje se jednodušeji čte, takže je vhodnější i pro většinu čtenářů, které přírodní lyrika nezaujme.

martas006

I když nejsem příznivec hororů, tyhle básně miluji. Není to horor jako takový, ale hrůzu nahánějí. A filmové zpracování nemá chybu.

kolodze

Zatím jediná poezie která mě opravdu uchvátila a to, myslím si , hovoří za vše ;)

renata1824

Pan Karel Jaromír Erben byl ve své době "Mistr hororu". Minimálně v této sbírce básní. Neskutečně poutavé a nadčasové. Několik z nich umím dodnes odrecitovat a moje dnes již dospělá dcera také. "Svatební košile" v jejím podání, mi dodnes nahání hrůzu ( to jí bylo asi 8 let ). :)

fvalek

Má nejoblíbenější poezie... Super čtení, je to rychlé, poutavé a zajímavé. Líbí se mi, že hodně vyzdvihuje ženské postavy. Sice se jim říká balady, ale znaky balad vyloženě nesplňují, spíš mají blíže k legendám, pověstem či tak. Plus pohádkový Zlatý kolovrat, ten byl moc hezký. Všimli jste si, že Jirásek má na konci Pověstí proroctví a Erben má na konci Věštkyni? Ani nevím jestli z toho něco vyvozovat :D Nicméně úžasná kniha, která do povinné četby patří oprávněně a každý si v ní najde svou oblíbenou "baladu" :)

-Pečivo-

Jelikož jsem napůl vlk, tak mne povinna četba české literatury na základce/gymplu úplně minula. Po fiasku se Švejkem mi trvalo dalších 11 let, abych vzal z knihovny další klasiku. Hlavní důvod ale byl, že sem ráno moc dlouho kadil a proto sem měl co dělat abych stihnul vlak a nebyl moc čas vybírat.

4 hvězdičky za to, že jsem to přečet cestou do a zpátky z prace, což je vždycky plus a taky za to, že se s tím Erben nesere. Pár věcí nečekaně skvělých (vodník), pár básní šlo mimo mě, protože sem ve vlaku usnul a zapomněl, kde sem vlastně skončil.

Co mě ale nejvíc nadchlo je doslov - do teď jsem předmluvy a doslovy ignoroval, ale zjistil sem, že sem dělal velkou chybu. Sepsat takovou snůšku hoven, to je sakra kumšt.

pegasek

nikdy se neomrzí :-D

Lanisa1966

Národní skvost

whiolet

Klasika, kterou zná asi každý

Brunnetka

Ono není ani moc co psát....Erben patří mezi klasiku, kterou zná snad každý. Každému něco řekne: "U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo..." Krátké, krásné básně s dějem a svým vlastním příběhem...

Michalka98

Česká klasika, kterou musí každý Čech přečíst. Neexistuje snad nikdo, kdo by neznal alespoň úvodní verše Polednice, Vodníka či Kytice. Doporučuji.

jan7118

Kultovní dílo

MartinObranec

Hororová poezie z dob národního obrození, navíc velice krátké a přečtené za hodinu. Co víc si přát?

MartinaSladkova

Jeidné básně, které jsem schopná přečíst.

marta0912

Prostě klasika. Líbila se mi už napoprvé, napodruhé, napotřetí. Jediná kniha, kterou jsem četla víckrát.

mewmew

Nejoblíbenější kniha mého dětství. Dosud toho spoustu odrecituji. :)

Welinie

Povinná četba...

tatafa

Krásné, byť velice smutné dílo, bohužel mne Kytice ničím výrazně neoslovila a oproti jiným klasickým dílů ani nemám chuť se k ní vrátit.

Nixa

Tohle je prostě klasika, kterou miluji už od svého dětství. Moje nejoblíbenější básně byly Vodník a Svatební košile, později se k nim přidala i báseň Poklad.

jennefer

Hýčkám si doma vydání po babičce z roku 1965 s ilustracemi Jana Zrzavého. Chudinka knížka už je taková celá unavená a ohmataná a nutně by potřebovala opravit, ale listy má stále všechny a já se k ní velmi ráda vracím. Prostě srdcová záležitost...

Ťapulka

Královna mezi knížkami! Sahám po ní několikrát za rok. Kdysi jsem přečetla Poklad svým dětem (tehdy 4 a 7 let) a to se jim valila očička :-) a chtěly ji číst pořád dokola. Jo, děti milují strašení

ArwenAragorn

Krásná klasika, něco z knihy znám nazpaměť.Poprvé jsem četla někdy v deseti letech - a pak, kde se vzal můj zájem o horory!

Zlá-Ňufie
31.12.2016

Četla jsem několikrát a stále se ke knize sem tam vrátím a přečtu si alespoň jednu baladu. Kniha toho nabízí tolik, dojemné příběhy, strašidelné, pohádkové, dobře končící. Dobře se čte a rozhodně má, co dělat v povinné četbě.

TerraNova
23.12.2016

První kniha, kterou jsem si přečetla k povinné četbě. Dost mě bavila a myslím si, že tohle by si měl přečíst každý nebo alespoň ten, kdo maturuje. :)

Mixy
16.12.2016

Kytice je klasika, která neomrzí a má grády. Kniha, která může mile překvapit středoškoláky, že povinná četba přece jen může být skvělá.

venacava
13.12.2016

Povinná četba, která se mi moc líbila a dokonce byla obsahem mé maturitní otázky