Kunderion

Kunderion https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344239/bmid_kunderion-uo8-344239.jpg 5 1 1

Povídkový soubor Kunderion charakterizují vtipný sarkasmus, ale i společensko-kritický tón (např. Fronta na vlažný pivo, Dodekameron), které zdařile vyvažuje humor, ironický odstup vypravěče, ale i patřičná dávka melancholie, zastavení v kunderovském „lyrickém věku“ (např. Něco z Jedůvky). Knihu podbarvují odkazy na texty slavnějšího kolegy z Paříže (např. Poslední láska směšného pána), především ale je o potřebě, hledání i ztrácení lásky, o vzájemném protínání i míjení, jak jsme toho byli svědky v předešlé Radově próze Promiskuitní večírek, na kterou Kunderion svým uspořádáním, názvem i atmosférou jednotlivých povídek volně navazuje.... celý text

Myshleeenka
19.02.2018 5 z 5

Z knižního tipu Jaroslava Vanči v Týdeníku Rozhlas: "Název povídkové knihy, vydané letos ostravským nakladatelstvímProtimluv, lze vykládat na několik způsobů. Víme-li však, že jejímautorem je severočeský punker Karel Rada, narozený roku 1964 (tedy
rozhodně ne až popřevratově "antidatovaný"), snadno dovodíme, že nepůjde jen o aluzi jména známého světového prozatéra českého původu. Neznám sice sound Radovy kapely Haj hou, četl jsem ale jeho dvě předchozí knížky a po mém soudu "provokuje stále zodpovědněji".
Jasně že jde o sex a psychologické omyly z neukočírovaného libida
plynoucí, stejně jako o spontánní problémy s vrchností všeho druhu.
Radovo tematické rozpětí mezi postelí, promiskuitou, punkem a
"pracákem" je propojeno pátým slovem na pé, tedy provokací. A také
parafrází. Co když se třeba - jako je tomu v závěrečné povídce Poslední
láska směšného pána - věhlasný stařičký spisovatel inkognito navrátí
do rodného Brna, víceméně unesen mladičkou studentkou
bohemistiky? Autorův anarchistický svět mi - přiznám se - konvenuje a
jeho stylizační obratnost také..."

Karel Rada
česká, 1964
2005  73%Oblomovka: story za všechny prachy
2017  100%Kunderion
2012  70%Kluci, kde jste?
2009  73%Flashback
2015  100%Promiskuitní večírek