Kronika mého života

Kronika mého života https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/186035/kronika-meho-zivota-186035.jpg 5 138 41

Úspěšný titul v poloplátěné vazbě nakl. Knižní klub z roku 2007 vychází opětovně v tomto roce 2013, jako připomenutí 120. výročí autorova narození. Milovaný český malíř a ilustrátor, ale také skvělý vypravěč Josef Lada (1887-1957) by se letos dožil sto dvaceti let. S jeho jménem je spojena řada postav a postaviček, malebné obrázky českého venkova, poezie Vánoc, ale rovněž originální humor, který se snad nejvíce promítl do výtvarného ztvárnění Dobrého vojáka Švejka. V Kronice mého života se Josef Lada vrací do svého dětství v rodných Hrusicích a s pokorou a lehkým úsměvem na tváři nás vede krok za krokem po cestách svého plodného života.... celý text

Vendula897
28.12.2023 5 z 5

Snad z nostalgie v tento vánoční čas ( komentář psán 28.12 jednojakéhoroku), snad proto, že život kolem nás tak rychle probíhá a my najednou zjistíme, že jakousi kroniku svých životů už také možno psát, snad i proto- nebo asi i PRÁVĚ PROTO jsem sáhla večer po této knize a ponořila se do Ladova dětství.... tak čistě a mile popsaného, že mi u toho bylo" krásnosmutno".
Milé, laskavé čtení pro nostalgickou dobu vánoční, kdy bilancujeme nejen nad rokem právě končícím, ale i nad životem, jako takovým...

Pebra
29.08.2023 5 z 5

Nádhera. A znovu se mi potvrzuje, že chudé dětství formuje lidi k dobrému.

Cojekomupotom
12.02.2023 5 z 5

Tuhle knihu jsem našel (ještě zabalenou, respektive zatavenou v plastu) v kontejneru u nás za barákem. Beze srandy. Co já vim, všude je vyprodaná. Lidi jsou neskutečný hovada xD bylo to fajn čtení, tak jsem ji pak dal otci (Ladovu fanoušku) k vánocům. Dvojitá radost.

heavy66
16.10.2022 5 z 5

Veselé i smutné vzpomínky na dětství a mládí jednoho z největších českých malířů. Vždycky mě potěší, když zjistím, že uctívaný velikán byl také jenom člověk, a Ladovy vzpomínky, stejně jako jeho obrazy, jsou plné obdivu a lásky k rodině, rodnému místu a lidem. Mojí oblíbenou částí Kroniky jsou vzpomínky na kamarádství s Jaroslavem Haškem. Jsou to zážitky, o kterých jsme se ve škole neučili.

Čmeláček
14.05.2022 5 z 5

Tahle kniha jde tak trochu mimo žánry, které čtu běžně. Je ale výborná a obrázky Josefa Lady mám rád. Takže asi tak :))).

hop65
18.12.2021 5 z 5

Nádherná kniha vzpomínek vynikajícího českého malíře a spisovatele. Dýchá z ní atmosféra přelomu XIX. a XX. století a období první republiky.

ennlady
28.10.2021 5 z 5

Vracím se k této milé knížce v rámci Čtenářské výzvy. Poprvé jsem ji četla v době, kdy jsem ji zakoupila za 45 korun :-). Je to nesmírně příjemné čtení, nic jiného k tomu není třeba dodávat.

Hanina61
24.09.2021 5 z 5

Josef Lada jako spisovatel, malíř, člověk... A překrásná kniha plná kouzelných ilustrací...Udělala jsem to přesně tak, jak píše pode mnou Ninushka, knihu jsem si přečetla a pak se vypravila do Hrusic, a ne jednou. J. Ladu jsem měla ráda už jako dítě a jako dospěláka mě moc zajímá i jeho život. A nikdy nezapomenu na pražskou výstavu, kdy jsem stála jak očarovaná před originály jeho obrazů, které svými barvami a živostí doslova "vtahovaly dovnitř"... kdo z nás si někdy nepřál ocitnout se mezi dětmi užívajícími si zimní radovánky na návsi nebo mezi jeho koledníčky před jesličkami?
Všem, kdo mají Ladu rádi, tuto knihu moc doporučuju.
PS. Jak si myslíte, že se jmenuje můj černý kocour? :-)

milkara
27.08.2021 5 z 5

Můj oblíbený spisovatel už od dětství..Znám všechny jeho knihy a vlastně po přečtení tohoto obsáhlého díla i celý jeho veselý i smutný život včetně ztráty druhé dcery. Ještě se chystám číst knihu jeho první dcery Aleny s názvem Můj táta Josef Lada. Těším se.

Ninushka
18.02.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Lady. Hrusice sice nejsou už co bývaly, jsou ale Ladou tak báječně popsané, že místa, o kterých píše poznávám nebo si to alespoň myslím. Doporučuju si knihu přečíst a pak si udělat výlet do Hrusic.

JáraTym
17.02.2021 4 z 5

Humorná, dojemná, někdy i bolestná kniha, která vás přenese na vesnici a dozvíte se vše, co by se vám tam mohlo stát. Kniha je doplněna krásnými ilustracemi Josefa Lady, které knihu nádherně doplňují. Pro všechny zvídavé, nebo ty, kteří si rádi přečtou neobyčejný život národního umělce.

jitka7326
01.02.2021 3 z 5

Přečteno v rámci ČV 2021. Zajímavý popis života na vesnici na přelomu 19.a 20.století.

feyer
14.01.2021 5 z 5

Kouzelná kniha, svědectví dávných časů. Vřele doporučuji!

qwerb
06.10.2020 5 z 5

Od dětství miluji příběhy Josefa Lady. Kronika mého života je skvělá.

m_martina
25.05.2020 5 z 5

Josefa Ladu a jeho ilustrace miluji a zůstávám jim věrná. Už celá dlouhá léta mám doma jeho nástěnný i stolní kalendář na příslušný rok. Proto mne nesměla minout ani tato kniha, která je prostě skvělá. A pana Ladu nezbývá než obdivovat za to, jak se dokázal se životem poprat.

n.ezn.amy
04.04.2020 5 z 5

Vzpomínky Josefa Lady na své mládí v Hrusicích, studia Praze, kamarádství s Jaroslavem Haškem a poté návrat do rodné vsi. Velice mile sepsaná kniha, z které dýchá ta pohoda, která vychází z jeho nádherných obrazů.

pagac17
19.10.2019

Je to opravdu Kronika slavného malíře, pročítal jsem jí se zájmem, také s ohledem na mého otce, který se narodil o dva roky dříve, když mi pak vyprávěl svoje zážitky ze svého mládí, tak se dají z části přirovnat ke kronice pana Lady, jeho podání je veselé a zábavné, a pak doprovázeny poutavými obrázky.

ArwenAragorn
12.10.2019 5 z 5

Krásné, veselé i smutné vzpomínky Josefa Lady. Kniha je psaná tak čtivě a poutavě, že, přestože jsem ji přečetla poprvé v deseti letech, už tehdy se mi líbila.

tomasblazek
30.09.2019 5 z 5

Memoár, který se zabydlel natrvalo v mém čtenářském srdci. Tolik citu a přitom tak málo nostalgie... Tento spis by měl být součástí zlatého fondu české literatury, protože toto je životní příběh člověka, který spolutvořil kolektivní vědomí Čechů, v nejlepším slova smyslu.

ijcro
16.01.2019 5 z 5

K této knize jsem se vrátil po dlouhých létech, abych zjistil, že opravdu, ale opravdu nic neztratila ze svého půvabu. Je psaná velmi přívětivým jazykem, kde opravdu smutné události rodinné anebo osobní jsou až příliš laskavě zaobaleny a čtenáři předloženy formou, která neukazuje jak těžký život určitých vrstev společnosti tehdejší doby byl. Přečtení této knihy vzpomínek může být inspirací pro každého ať už k drobnému zastavení v každodenním spěchu a ohlédnutí se, nebo třeba vyprovokuje k návštěvě naučné stezky v Hrusicích a Ladova památníku... Kdybych mohl, ještě jednu hvězdu přidám :)