Krhútská kronika

Krhútská kronika https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192143/krhutska-kronika-192143.jpg 4 8 2

Ervín Hrych seznámil českou veřejnost s existencí, reáliemi, zvyky, historií, náboženstvím a jazykem Krhútů, jakož i se stavem národního obrození tohoto neprávem zapomenutého, ale právem vymyšleného národa. Nové vydání je doplněno o další zábavné kapitoly pokračovatele krhútské tradice Pavla Weigela. Přináší čtenářům okořenění dějin národa novými fakty a provázání se současným kulturním a hlavně literárním světem.... celý text

jiri7236
24.04.2023 4 z 5

Když koncem roku 2022 šel do kin Avatar 2, nemohl jsem si nevzpomenout na krhútského vládce Avatára. Mrknul jsem na internet, abych zjistil, co je nového u Krhútů a zjistil jsem, že před deseti lety vyšlo čtvrté vydání Krhútské kroniky, s novými kapitolami Pavla Weigela. Zakoupil jsem si ji, protože jsem vlastnil jen jakési starší samizdatové vydání. Nenašel jsem v knize vyznačené, které kapitoly/přílohy jsou nově přidány, což mi ale až tak nevadilo, protože jsem si stejně chtěl Kroniku zase jednou přečíst celou. Nakonec jsem poznal, co doplnil pan Weigel - Hrychovy texty, o čemž snad nikdo nepochybuje, jsou i dnes geniální prča, a rád přiznávám, že např. i u Weigelovy přílohy Krhútské národní písně a tance jsem se velmi dobře bavil. V knize zůstal starý překlep, takže stále nevím, zda lesy byly Zdravášovy či Zdaravášovy (ale Zdravášovy jsou v knize jen 1x, takže je to asi jasné). Taky mě trklo do oka časté dělení slova Krhúti na konci řádku na Krh-úti, ale proč by Krhúti nemohli mít vlastní pravidla pro dělení slov (spíš by bylo divné, kdyby je neměli). V knize ale lze najít více drobných překlepů, z nichž nejviditelnější je občas chybějí mezera za Poznámkou, takže následující text je s Poznámkou slepen. Pokud se v pátém vydání Krhútské kroniky podaří vychytat mouchy, rád dám plný počet hvězdiček (budu-li ještě). Dnes jednu ubírám. JM

józi.odkudkam
05.08.2021 5 z 5

Roští nestvořil bůh dost, abych z něj Hrychovi kol makovice věnec splet; Hrych byl pán, co pán, Hrych byl hroch! Vždyť jak jinak moh, co pouhý žert, tlamou svou polknout chmur svět, oušky zavrtět, a zvrátit jej, co Slovanskou epopej, před nohy své nám na zem zpět?
Kapesní akumulátor jedinečně útulné a bezstarostně rozšafné nálady. Radost číst, i se jím nabíjet...jako fajn, je možná pravda, že proud jím skýtaný je poněkud kolísavý a nevypočitatelný, ale co naplat; mě je zkrátka celkový duch tohoto, z restaurací, divadel a obdobně věrohodných buňek partyzánsky vedeného odboje, v nichž se dějiny krhůtů kuly, pivem kalily a vůbec všelijak smýšlely, sympatický natolik, že jej jakožto správný Bujar, přispěchavše si ku pomoci bystrou kalkulací levé ruky, pod pět spadnout nenechám.

PS: „Dlouho šel Krhút s Mrzenou, kavka a havránek nad nimi kroužili, řeky je vedly a lesy mátly, byli šťastní za doušek vody, za úsměv druha, za malinu na stráni i za ptačí zpěv. To vše si brali s sebou, aby nepřišli s prázdnou a měli co odkázat národu, který založí.“

Autoři knihy

Ervín Hrych