Krev nebe

Krev nebe https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341724/bmid_krev-nebe-kjZ-341724.jpg 5 9 2

Krev nebe je prvním románem o holokaustu vydaným ve francouzštině. Příběh, jejž vypravěč v poválečné pařížské kavárně extrahuje z nesourodých zápisků jistého Borise (jímž je autor sám), nás sevře mezi dva břehy – život a smrt, krásu rafinovaného literárního prožitku a hrůzu jen letmo popisované, avšak o to působivější skutečnosti. Borisova obřízka, Hospodinovo znamení života, se stává jeho zhoubou, a jako se mezi smrtí a životem neotevírá třetí prostor, je i tato kniha kondenzátem rozporu každé lidské bytosti a příběh by se mohl odehrát kdykoli, kdekoli a komukoli z nás. Jednotlivá slova by nemohla dostatečně vyjádřit žádnou z popisovaných zkušeností, ale mistrně namíchaná směs narativních úseků, básní a obrazotvorných pasáží umožňuje čtenáři, aby porozuměl tísni neoddělitelné od lidského údělu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rubato

Le Sang du ciel , 1961

LenkaKT
15.02.2021 4 z 5

Svůdnější než nahota je odhalený kousek ramene. Strašnější než detailní popis je zlo probleskující mezi větami. Jen tak a jen tu a tam. Je to silné, čtivé, kruté a skvěle napsané.

Felidae
26.07.2017 5 z 5

O holokaustu bylo napsáno mnohé, nikdy nebude vše.... Tahle kniha se vymyká - nejde ani o beletrii, ani vzpomínky, ani odbornou publikaci. Básník nevzpomíná, nechává vzpomínky působit na svou duši a ta vypráví. Vypráví neobyčejně lyricky, krutě a přitom ohromně čtivě. Doporučuji

francouzská literatura holokaust, holocaust

Autorovy knížky