Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda

Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda

Junot Díaz, americký autor původem z Dominikánské republiky, vyrůstající v New Jersey a nyní žijící v New Yorku, si získal nadšené zástupy čtenářů a posléze i uznání v podobě Pulitzerovy ceny v r. 2008 právě tímto románem. Hlavní postava Oskar (narážka na Oscara Wilda) je milý, ale značně obtloustlý nýmand, který v New Jersey sní ...celý text

Junot Díaz, americký autor původem z Dominikánské republiky, vyrůstající v New Jersey a nyní žijící v New Yorku, si získal nadšené zástupy čtenářů a posléze i uznání v podobě Pulitzerovy ceny v r. 2008 právě tímto románem. Hlavní postava Oskar (narážka na Oscara Wilda) je milý, ale značně obtloustlý nýmand, který v New Jersey sní o tom, že se stane dominikánským Tolkienem a že díky tomu najde konečně lásku. Možná se mu to ale nikdy nemá splnit, protože jeho rodinu už po několik generací pronásleduje prastará kletba zvaná fukú, jež je sužuje různými pohromami, smůlou a hlavně nešťastnými láskami. Oskar stále jen teprve sní o svém prvním polibku a zdá se být zatím poslední obětí rodinné kletby, když se jednoho osudového léta rozhodne, že to s fukú skoncuje. Ve jménu lásky je třeba riskovat všechno. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24916/kratky-lec-divuplny-zivot-oskara-wajda-24916.jpg 4.151
Originální název:

The Brief Wondrous Life of Oscar Wao (2007)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Argo
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Přidat komentář
Matty
19.09.2016

Zejména vypravěčsky nápaditá kronika jedné dominikánské rodiny, pronásledované prokletím zvaným fukú, je bohatá na popkulturní odkazy i faktografické údaje z dějin autorovy rodné země. Převážně nevážně napsaná kniha pojednává o událostech zcela vážných, zejména zvěrstvech napáchaných Trujillovým režimem.
Díaz se psaním baví, někdy i na čtenářův účet. Drží nás v pozoru, plné pohlcení poněkud komplikovaně podávaným příběhem nehrozí. Znamenitá hříčka, cvičení v postmoderním vypravěčském stylu, ale aby se kniha zařadila ke klasickým dílům magického realismu či zázračného reálna (k nimž Díaz odkazuje, ovšem s notnou dávkou nadsázky), musel by autor zvážnět na déle než na jeden odstavec.

GreenMagritte
04.04.2016

Pasáže o hrůzovládě Trujilla jsou nejpůsobivější a scény drastického násilní, mučení a znásilňování jednou provždy změní čtenářovo povědomí o třicetiletém diktátorském režimu v Dominikánské republice, o kterém toho - troufám si říct - český čtenář moc nevěděl. Pozoruhodná alegorie o bezvýznamném obtloustlém mladíkovi, v příběhu jehož rodiny se zrcadlí sedmdesát let neštěstí a fúkú, právem Diazovi vynesla Pulitzerovu cenu, pro mě však v knize zůstávají četná nevyvážená místa.

eviku19
06.11.2014

Kniha sa čítala najprv ťažko,lebo to bolo úplne iné prostredie.Niečo , co si neviem predstaviť. Najlepšie by sa to dalo Stevensovym citátom vyjadrit:,,Život v tragickej zemi sa rovná životu v tragickom čase".
Cely príbeh je o jednom ehm kurpulentnom mimoňovi,ktorý filozofuje nad tým,ci existuje rodinná kliatba.Ma totiž dôvody si to myslieť.Mimoň Oscar to ma tažké,lebo nie je sexi ani hajzel a preto stále fňuká.Oskar ma ale srdce hrdinu a charakter silnej osoby.Oscar si ma získal a autor ma ešte u mňa malé plusko aj za vtipne a trefne metafory a odkazy na pána prsteňov...nech žijú mimoni, geekovia a ini nerdi ;-)

pupko
28.04.2014

Od knihy som očakával omnoho viac. Priemer, čo časom vyprchá. O Dominikánskej republike a jej histórii mi v pamäti zostane Kozlova slavnos od M. V. Llosu. Toto je také útržkovité,,,,,nič.

Akana
21.03.2014

Pro svého nešťastného hrdinu Oskara má autor v zásobě nelítostný sarkasmus i porozumění a soucit, pro diktátora Rafaela Trujilla ale jen to první - plus zcela zasloužené opovržení a nenávist. Tahle pro našince prakticky neznámá postava svírala Dominikánskou republiku svojí hrůzovládou ve 30. - 60. letech a soudě podle Díazova vyprávění byla proti jeho zvěrstvům naše čtyřicetiletá totalita idylickou selankou. Už jen seznámit se s touhle opomíjenou epizodou hrůz 20. století je velmi přínosné. Díazovo vyprávění na tomto pozadí je ale také velmi přitažlivé. Bravurně míchá tragično s komičnem, je temperamentní i uvolněné (přitom on sám přiznává jak dlouhá a těžká bývá jeho cesta k definitivnímu textu), v pravých chvílích ironicky relativizující i citově zaujaté.
Ozvláštňující je, že vypravěčem je jedna z vedlejších postav a ta se vedle tlustého beznadějného nerda Oskara postupně zaměřuje i na uzlové životní body jeho sestry, matky a dědečka. Tím vzniká živý a provázaný obraz jedné rodiny pronásledované drtivým stínem domnělé kletby fukú. Ten je ale neodlišitelný od stínu zvůle Trujillova režimu, která osud rodiny nesmazatelně poznamenala a v Oskarovi ovlivňuje i další generace. Trujillův přízrak nad nimi neúnavně bdí jako Sauronovo oko (to přirovnání je přímo od autora - Oskar je totiž blázen do sci-fi a fantasy a Díaz podobné odlehčující paralely používá velmi důvtipně). Chytře napsaný román, který nečpí intelektuálštinou ale živou krví.

godzilka
03.06.2013

Podivuhodný příběh nepolíbeného tlustého mimoně Oskara… Za neúspěch v jeho milostném životě může fukú, rodinná kletba. Při odkrývání tajemství Oskarovy rodiny nám autor nenásilně přibližuje historii Dominikánské republiky. Některé jeho komentáře jsou i vtipné („Trujillo byl možná diktátor, ale byl dominikánský diktátor, což jinými slovy znamená, že byl „ten nejnadrženější samec“ v zemi.“)
Kniha se mi četla dobře a díky španělským výrazům použitým přímo v textu jsem lépe nasála atmosféru DR, ale nebýt hispanistou, tak neocením neustálé hledání překladu na konci knihy. Osobně bych se i obešla narážek na Pána prstenů jako např. „Náš člověk ovládal Santo Domino, jako by to byl jeho soukromý Mordor.“ nebo „Jako schovávat prsten před Sauronem.“

Kirk O´Bane
23.04.2012

Výborná sága s nenásilným výkladem novodobých dominikánských dějin a exkurze do jejich obyčejného života a mentality. Oskar je typický lůzr, nerd a prostě trouba. O to víc mě během čtení zajímalo, co s ním bude dál! Autor dobře kombinuje dějové linie a střídá vyprávění z pohledu několika postav.

Litta
24.05.2011

Přetrpěla jsem třetinu knihy a pak ji odložila na neurčito.
Teď už si ani nevzpomenu, o čem ta část byla.
Pro mě jedna z nejzbytečnějších knih; velké zklamání.

Hellboy
03.01.2011

Popkulturními odkazy zahlcená historie Dominikánské republiky.

Autor a jeho další knihy

Junot Díaz

Junot Díaz

dominikánská, 1968

Štítky

Pulitzerova cena

Uživatelé mají knihu

v Přečtených61x
v Právě čtených1x
v Knihotéce23x
v Doporučených7x
v Chystám se číst80x
v Chci si koupit13x