Král šedých medvědů

Král šedých medvědů https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95533/kral-sedych-medvedu.jpg 5 155 33

Vzrušující příběh osiřelého medvídka Muskvy, který se připojí k velkému kamarádovi grizzlymu Thorovi. Zkušený lovec Jimmy Langdon se vydává na lov grizzlyů. Má s sebou smečku psů, kteří dokážou přímo před lovcovu pušku doštvat divokou zvěř mnohonásobně větší a hbitější, než jsou oni sami. Jimmy Langdon je rozhodnut dostat toho nejsilnějšího grizzlyho. Čím větší a barevnější medvědí kožešina, tím většího obdivu se doma dočká… V průběhu pronásledování hrozivého girzzlyho a jeho malého medvědího kamaráda se ale Jimmyho pohled mění. Stane se svědkem oddaného přátelství osiřelého medvíděte a obrovitého medvědího samotáře – svědkem jejich boje o přežití. Divočina severní Britské Kolumbie má své kouzlo a svá pravidla. A Jimmy Langdon si přírody kolem sebe začne víc všímat. Nechá ji hovořit, naslouchá. A pak vypráví o tom, jak se stal šťastným člověkem. Na motivy této knihy natočil francouzský režisér Jean-Jacques Annaud film Medvědi.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Příroda, zvířata

Vydáno: , Novina (Praha)

The Grizzly King , 1916

Renike
04.03.2024 5 z 5

To bylo něco překrásného a dojemného. Statečný Muskwa a obrovský grizzly Thor mě přirostli k srdci. Film jsem neviděla, ale to můžu napravit. Doporučuji.

ujira
28.07.2023 5 z 5

Moc hezký a vzrušující příběh o lovci, kterého lovený medvěd změní na ochránce.
Medvědi jsou fascinující šelmy, budí hrůzu a respekt a zároveň svým vzhledem vzbuzují v člověku touhu se přitulit.

vernem1850
12.12.2022 5 z 5

Curwood má vážně pěkný a zajímavý styl psaní a tahle nádherná kniha se mu vážně povedla.

KatarínaK.
17.10.2022 5 z 5

Poetický příběh ze severoamerických Skalistých hor z dob, kdy do těchto míst lidská noha vkročila jen ojediněle. Nádherné popisy divoké, panenské přírody. Krásné líčení ze života medvědů. Dojemný příběh majestátního krále medvědů Thora, který pod svou ochranu přijme osiřelé mládě - statečného Muskwu. V přírodě jev to nevídaný. A také přerod jednoho člověka, lovce, který zjistí, že: "Největším potěšením není zabíjet,ale nechat žít ".
Jakmile jednou tuto útlou knihu přečtete, budete se k ní opakovaně vracet. Protože dnes,bohužel, není k dostání tolik čistých, duši hladících příběhů. Z každé stránky autora je znát jeho velký obdiv k přírodě.
Jednoduše, toto vyprávění je balzám v dnešní uspěchané době.

Josh
05.04.2022 5 z 5

S láskou a romantikou v duši napsaný příběh, který stejně tak osloví duši a srdce čtenáře. Každá věta pohladí, rozbuší srdce, otevře oči, nejen do přírody, a když se zrovna bojíte pak doufáte, že to dobře dopadne…. až do poslední věty. Nádhera!

Jsou zde také info ke zvířatům, které nemusíte znát, a to včetně údajů, jež by se na kg i km z anglických mír těžko přepočítávaly. Toto poslední vydání z r.2021 má grafiku jako živou. Mne jen mrzí, že už se maminky nemohu zeptat, proč tu knihu neznám, když ji mám ve vydání z r.1983 s lehce jiným názvem doma v knihovně. Film znám a teď už i knihu.... Díky JOC:-)

KatyM.
15.03.2022 5 z 5

Jedním slovem nádherná kniha, nejen pro děti. Doporučuji.

p.stranska
01.02.2022 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem si zavzpomínala na krásné chvíle v dětství strávené nad Kazanem, Barím a Kočovníky severu. Jakto, že jsem tenkrát neobjevila také tuhle nádhernou knížku? Kraťoučký příběh, kterému ale nechybí nic z Curwoodových delších děl. Divoká příroda, napětí, dojetí, poučení, perfektní zpracování charakterů jak lidí, tak zvířat. Doporučuji všem.

MedvidekS
29.12.2021 5 z 5

Miluju medvědy, takže pro mě balzám na duši. Na konec roku jsem si nemohla vybrat milejší oddechovou knížku :-)

pajaroh
27.09.2021 5 z 5

Krásný příběh, který jsem jako dítě sledovala s otevřenou pusou na velkém plátně v kině (Medvědi) a nedávno jsem našla útlou knížečku v knihobudce.
Shakespeare to není, ale asi mi teď literatura o přírodě sedí nejvíce.

SammSamm
27.08.2021

Knihu jsem tedy nečetla, ale film znám už 30let :-)

kuruteku
12.08.2021 4 z 5

Správná letní četba - na den, dva, příroda, dobrodružství v lehké dávce. Méně přírodovědné než Seton, méně dobrodružné, než kovbojky, ale potěší.

danny_21
03.06.2021 4 z 5

Další hezký příběh možná nejlepšího autora knih o divočině, který umí poutavě přiblížit život, běžné i nestandratní situace u svých zvířecích hrdinů. Tentokrát jsou jimi medvědové - obrovský grizzly Thor a osiřelý baribal Muskva, které osud spojí na společnou cestu do které jim vstoupí nejobávanější nepřítel - člověk lovec, který naštěstí pro chundelaté reky projde prozřením a pochopí, že je lepší nechat žít. Kdo chce, může slupnout neméně dobrý Annaudův film Medvědi, tohle se neomrzí - 85 %

Chillia
09.02.2021 5 z 5

Velmi krásný a poutavý příběh vyprávěný s láskou ke zvířatům a přírodě. Předčítali jsme si ji po večerech a já se vždy, tak těšila! Thor a Muskva jsou zřejmě moji nejoblíbenější medvědi :) Na motivy této knížky jsem viděla film Medvědi, který je také můj oblíbený.

Adrim
02.08.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih s krásným příběhem a skvěle napsaná.

Medulka.013
10.03.2020 5 z 5

Tyr a Muskwa - dva medvědi, kteří se potkali, ale ne u Kolína.
Muskwa je sice ještě mládě, ale houževnatostí a statečností se vyrovná dospělým medvědům a za nic na světě neopustí svého Tyra.
Tyr je mohutný medvěd, který se ujal osiřelého medvíděte. Vlastně to na začátku bylo spíše naopak, ale Muskwa si Tyra nakonec získal svou odhodlaností být a jít s ním - i přes únavu a překážky. Ovšem prvním náznakem jejich následného přátelství byla scéna, kdy Muskwa olizuje Tyrovy ránu po kulce.
A lidé? Lidé jsou lidé. Zde se mi třeba líbí, že Jim Langdon se pomalu a jistě mění z lovce na ochránce medvědů a nejenom nich. Ještě mu musí jeden okamžik úplně otevřít oči, aby pochopil, že..

Horal123
20.01.2020 5 z 5

Podle mě nejlepší autorovo dílo. Krásně zde pronikla do psychologie stárnoucího lovce, který mění svoje zažité myšlení. Krásný příběh. Na motivy tohoto příběhu byl natočen známý film Medvědi, také velice krásný a zdařilý.

mgeisselreiter
07.04.2019 4 z 5

Z knihy je poznat, že autor psal z vlastní zkušenosti. Je zajímavé, jak dobře jsou popsány zvyky medvědů, vyprávění i z medvědího pohledu má své kouzlo. Kniha místy působí až násilně didakticky, ale to se jí dá odpustit, protože přinášené informace i na současnou dobu jsou opravdu poučné a přínosné. 80%, 7. 4. 2019.

Knišíl
14.09.2018 5 z 5

"A návštěvník byl starý a k tomu ještě nemocný medvěd. Byl téměř tak velký jako Thor, ale tak starý, že měl hrudník asi o polovinu užší a krk i hlavu směšně hubené. Indiáni mají pro něho jméno. Říkají mu Kuyas Wapusk – starý medvěd nad hrobem. Neubližují mu; druzí medvědi jsou k němu snášenliví a nechávají ho žrát ze své kořisti, přijde-li k nim náhodou. Běloch ho zabíjí." (str. 60)
Krásné vypravování napsané poetickým jazykem s láskou k přírodě, zvířatům a nakonec i s nadějí, že se může člověk něco od svého dávného okolí naučit.

Mindy
27.08.2018 4 z 5

Krásný příběh o putování osiřelého medvíděte, kterého se ujme samotářský grizzly Thor. Poznáváme krásnou kanadskou přírodu a seznamujeme se s lovci, kteří chtějí Thora ulovit. Jak to všechno dopadne?
Knižní předloha k nádhernému filmu.

kapllu
07.03.2018 3 z 5

Moc hezký příběh, jen mi místy přišly věty trochu kostrbaté a nucené, když se autor snažil sdělovat nové zajímavé informace.