Krajina podivných skutečností

Krajina podivných skutečností https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330182/mid_krajina-podivnych-skutecnosti-9pM-330182.jpg 4 11 4

Básnická sbírka Jiřího Suchého, jedné z nejvýznamnějších osobností naší kultury, je nesporným přínosem pro současnou českou literaturu. Autor svoji knížku rozdělil do tří oddílů s názvy: Krajina podivných skutečností, Amálie, A roky plynou… plynou… První oddíl se vyznačuje snovým a přitom groteskním lyrickým laděním, druhý vytvářejí stylisticky pestré básně – portréty titulní hrdinky i jejích kamarádek a konečně poslední část (A roky plynou…) je básnická rekapitulace osnovných období našich nedávných dějin (1945, 1950, 1960, 1968, 1970, 1989). Jiří Suchý v této knížce opět prokazuje, jak mistrně umí zacházet s jazykem, stylovými rovinami, eufonií, rytmem, prolínáním lyrických a epických poloh básní, groteskností, ironií, ale i patosem. Je právem pokládán za klasika, ovšem výsostně inspirativního a životodárného.... celý text

Afilada
29.01.2021 5 z 5

Panu Suchému dávám absolutórium. Už i nadpis básní je na 5 hvězdiček - např. "V lásce je lepší leccos nevědět"

dalia1769
18.10.2019 4 z 5

Poměrně rozmanité verše, tematicky i stylově, přesto v nich poznáváme typickou autorovu poetiku. Nepříliš obsáhlá, milá knížka.

evelýny
10.10.2019 5 z 5

,,Veršíky - Kresby - To byl můj způsob - Jak se zbavit některých myšlenek - Aby udělaly místo dalším" ( Jiří Suchý)

Přečíst si veselé, hravé, melodické veršíky s vtipnými pointami je můj způsob, jak se zbavit některých myšlenek, aby udělaly místo dalším. (evelýny)

V lásce je lepší leccos nevědět
A když už se ví
Dělat že se neví
Protože někdy postačí pár vět
A zrno zmizí
Zůstanou jen plevy

Láska je krutá
co svět světem stojí
někdy však umí být i laskavá
A my jen žasnem
Jak nám tiše hojí
Ty rány které
Sama rozdává

P.S: V jednoduchosti je síla a pan Suchý to dobře ví. A proto je pro mě jeho ničím nekomplikovaná a přesto inteligentní poezie, dokonalá. Vždy si nad jejími řádky odpočinu...

Madluska
07.10.2018 3 z 5

Pro mě trochu zklamání, protože na můj vkus byla sbírka až moc roztříštěná (a to i přes členění na 3 oddíly) - možná bych si básně přečtla raději ve 3 různých sbírkách. Obzvlášť jsem se těšila na 3. část, která mi ale jako nepamětníkovi zůstala vzdálená a lehce nesrozumitelná. Na druhou stranu - pořád jsou to básně, ne přehledné dějiny 20. st., já vím. :-)

Kniha Krajina podivných skutečností je v