Kouzelník z vily pod lipami / Lázně Luhačovice

Kouzelník z vily pod lipami / Lázně Luhačovice https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160676/kouzelnik-z-vily-pod-lipami-160676.jpg 4 8 5

Beletrizovaný životopis vypráví nejen o tom, jak F. Veselý počal na sklonku minulého století budovat lázně s komplexní lékařskou péčí, ale i o tom, jak se jim snažil od počátku vtisknout ráz kulturního a uměleckého střediska. Poutavé vyprávění, zachycující i tehdejší poměry politické, hospodářské a kulturní, je doplněno dokumentárními fotografiemi. Dvojkniha obsahuje beletrizovaný životopis MUDr. Fr. Veselého z pera Františka Kožíka a pojednání Antonína Jančáře o Lázních Luhačovice po odchodu Dr. Veselého, o jejich přítomnosti a budoucnosti. Desítky barevných a černobílých fotografií.... celý text

esma
28.05.2022 4 z 5

Velmi hezky popsaný (lví) podíl doktora Františka Veselého na budování lázní v Luhačovicích.
Pokud lázně navštěvujete, znát jeho jméno by mělo patřit k povinné výbavě…

ibáG
15.05.2020 4 z 5

Knihu jsem četla při pobytu v Luhačovicích, kde jsem strávila na léčení celý měsíc. Vypůjčila jsem si ji v hotelové knihovně. Souhlasím se všemi předchozími třemi komentáři. Bezvadná je bohatá fotografická dokumentace. Takoví lidé jako MUDr. Veselý by se měli dostat do mnohem širšího povědomí! To vlastenectví a houževnatost, nevzdávání se... Těch klacků, které mu byly házeny pod nohy. A opět zde narážíme na germánskou povýšenost, která je známá už od středověku. Druhou část knihy dobře popsal uživatel Koka. Kdo jste nebyl v Luhačovicích, určitě je navštivte! Já tam byla v březnu 2020 a i s corona opatřeními, které mne zasáhly v půlce pobytu, se to dalo hezky zvládnout;-).

HelaF
14.01.2018 3 z 5

Zcela se ztotožňuji s komentářem od Koka. Ráda čtu příběhy lidí, kteří dokázali vybudovat něco co přesáhlo jejich život. Toto je obsahem první části od p. Kožíka a i proto by kniha neměla upadnout v zapomění

Koka
28.02.2017 4 z 5

Velmi rozporuplná kniha, z které úplně čiší, že byla vytvořená na objednávku. Autorem první části je věhlasný spisovatel pan Kožík, který bravurně dovedl z dobových pramenů, včetně strohých zápisů z valných hromad akcionářů vytvořit čtivý příběh o okolnostech vybudování luhačovických lázní, o životech a snažení předních aktérů, především MUDr. Veselého. Pozoruhodné bylo sledovat ty strašlivé boje, sváry, žárlivost, odbornou nevyhraněnost a - dnešku tak podobné - podnikatelské zájmy netrpělivých a odborně nekompetentních akcionářů za I. republiky. Jako nevídaný prvek je v ději dokonce zakomponováno narození samotného autora textu!
Druhá část je také naprosto tristní, ale jinak - je tak poplatná době svého vzniku, až to bylo hořce trapné. Její autor A. Jančář zde nadšeně sepsal okolnosti zestátnění lázní po únoru 1948 a provoz v nových poměrech. Paradoxně a určitě nechteně vlastně popsal jejich naprostý úpadek - totální změnu sociální skladby lázeňské klientely, situaci, kdy medicinské hledisko bylo nahrazeno ideologickým při udělování rekreačních poukazů na lázeňské pobyty dělnické třídy bez ohledu na diagnózu, naprostou absenci balneologie, která byla nahrazena "kolektivním vyžitím".
Kdo má Luhačovice tak rád, jako já, měl by si knihu přečíst - už jen pro poučení a zamyšlení.

Dalda
16.02.2015 5 z 5

František Kožík opět potvrdil své literární kvality. V této útlé knížce podal poutavým způsobem osudy člověka, který se výrazně zasloužil o rozvoj lázeňství nejen v Luhačovicích, ale i v ČR i na Slovensku. Vůbec jsem netušil, jak náročné bylo moderní lázně v Luhačovicích vybudovat. Příběh doktora Veselého potvrzuje, že vizionáři to v žádné době nemají jednoduché a naráží na nepochopení většiny ostatních lidí. Doktor Veselý byl i velký vlastenec a propagátor slovanských kultur. Jeho cílevědomost, vytrvalost a odvaha si zaslouží i po více než sto letech obdiv.

životopisy, biografie lázně Luhačovice

Autoři knihy