Kostičas

Kostičas https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193478/bmid_kosticas-xn0-193478.jpg 4 1346 336

Kostičas série

Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka" či „posel" – je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Host

The Bone Season , 2013

maria3444
15.02.2024 2 z 5

Kostičas

za poskytnutie knihy ďakujem @hostbrno #spolupraca

S knihou som bojovala skoro dva mesiace. Samotný príbeh mi od začiatku nesadol. Autorka ma vhodila do zabehnutého sveta, ktorý je postavený na určitej logike a fungovaní, no pár strán na úvod čo sa worldbuildingu týka by nebolo na škodu.
Slovník so slovami, ktoré mi mali poskytnúť väčšie pochopenie a vnímanie sveta na samom konci, tiež nepomohli a tak som prvých sto strán blúdila a snažila sa vymotať sa.
Príbeh sám o sebe zlý nebol. Nenadchol ma tak veľmi ako som dúfala a nezanechal vo mne žiadne výraznejšie pocity, či dokonca myšlienky.
Paige sa u mňa radí skôr ku postavám, na ktoré nemám špecifický názor. Bola odvážna a nebála sa prejaviť nesúhlas. Rovnako však bola aj naivná a značný kus knihy mne osobne aj nesympatická.
Plánujem pokračovať v tejti sérii, zistiť, ako sa autorka posunula a či sú ďalšie diely lepšie alebo ani nie.
Skúsim však chvíľu počkať, dať si o chvíľu nejaký ten rereading a možno ma kniha zaujme viac. Momentálne to je za mňa taký priemer.

deedulka
04.01.2024 4 z 5

Bylo to opravdu hodně zajímavé a chytlavé. Trochu jsem se potrápila s velkým množstvím postav a všemi těmi typy schopností a nepříliš záživné bylo opakované rozebírání fungování éteru a jednotlivých duchovních vrstev. To je ale asi tak vše z negativ a dál už bych jen chválila. :-)
Byla jsem do toho od začátku zažraná a hltala stránku za stránkou. Akce střídala akci a nebylo čas se nudit. Paige byla odvážná a sympatická postava, ke které jsem si dokázala vybudovat vztah a držet jí pěsti, aby všem nakopala zadky. :-) Budu se těšit na další díl.

dam.si.knihu
31.12.2023 4 z 5

Ke knize Kostičas jsem se dostala díky tomu, že autorka byla minulý rok hlavním hostem humbookfestu a pro mě bylo nutností si jí pořídit. Dobřemožná jsem si ji trochu nestihla přečíst a dostala se k ní až teď díky @audioteka_czsk kteří mi poskytli audioknihu v rámci #spoluprace a víte co? Opět jsem se zamilovala a opět děkuji tomu, že existují audioknihy, díky kterým se dostanu k tak úžasným titulům, jež by mi v knihovně ležely mnohem déle.

Musím říct, že tohle je jedna velká fantasy pecka, která si při čtení/poslechu bude vyžadovat vaši veškerou pozornost. U tohohle příběhu musíte mít oči/uši na stopkách, protože je to tak dokonale propracovaný, ale zároveň neuvěřitelně složitý příběh, u kterého nesmíte jen tak usnout.
Autorka si připravila opravdu originální, fascinující a tajemnou knihu, který rozhodně stojí za přečtení! Musím vypíchnout hlavní hrdiny, nenásilnou romantickou linku a celkově skvělou atmosféru.

AnnaNes
28.11.2023 5 z 5

Po delší době jsem přečetla knížku, která by zasloužila 11/10. Zajímavý, originální příběh, sympatické postavy.
Mrzí mě, že jsem šla do série s tím, že je celá napsaná a teď přijdu na to, že budou ještě tři díly a jak nemám ráda čekání.

Nathally
06.11.2023 4 z 5

Ze začátku jsem z toho celého byla hodně zmatená, protože jsem ani nevěděla, kdo je kdo a jak to tam vlastně s těmi jasnovidci je. Po půlce knížky jsem se ale konečně orientovala a pořádně jsem se do celého děje začetla. Prvně jsem si myslela, že to je zase nějaká obyčejná, nudná knížka, ale čím dál jsem byla, tím víc mě uchvátila. Doporučuji :)

ReziEngli
26.09.2023 5 z 5

Za mně skvělá kniha a bavilo mě to stejně po letech, jako když jsem to četla poprvé. Originální námět, čtivý styl vyprávění, zajímavé postavy v knize ... tohle prostě chcete :-) Kostičas miluju od prvního čtení, po letech jsem si řekla, že bych si ho ráda připomněla, když vyšel čtvrtý díl a doplňková povídková kniha, a vyvolával ve mě stejně nadšené pocity, jako tehdy. Stále se to řadí mezi mé oblíbené série! :)

Per-quiee
02.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Děj se odehrává ve světě, kde jsou jasnovidci (lidé se psychic schopnostmi) prohlášeni za zločince a hromadně likvidováni. Paige je součástí nelegálního uskupení Sedmi Pečetí - jednoho z mnoha gangů. Všichni členové gangu včetně "vidopána" Jaxona jsou vykresleni dost zajímavě, i když dle mého by si zasloužili víc prostoru. Hlavní hrdinka se po zatčení dostane do Prvního Šeolu, kde se dozví, že zde "sbírají" jasnovidce, aby sloužili Refájcům - ještě nadřazenější, mocnější rase. Jako velitel je jí přidělen Arcturus (Strážce), který je jedním z nejmocnějších Refájců a zasnouben s velitelkou celého Prvního Šeolu Nashirou. Paige se dozví, že mezi Londýnem a Prvním Šeolem vládne zvrácená dohoda, a to že Londýn bude zatýkat jasnovidce a posílat je do Prvního Šeolu, aby pomáhali s likvidací bytostí, které jsou skutečnou hrozbou pro celý svět, ne jasnovidci, jak si doteď myslela. Podsvětí Scionského Londýna i celý systém byl určitě originální, i když zpočátku trochu složitější na orientaci. Přišla mi trochu škoda, že se v Londýně děj neodehrával trochu déle a brzy se přešlo do Prvního Šeolu. Druhý díl se tam ale nejspíš vzhledem ke konci odehrávat bude. Český překlad byl dost originální, jen teda ta funkce Paige jako "kočeny" zněla strašně.

Simeonnah
31.07.2023 4 z 5

Děj odsýpá, napsaný to je dobře, jen kdyby si autorka občas neprotiřečila... Občas se našla věta, kterou jsem nechápala ani po konzultaci s jinými.

Lovely_book
02.05.2023 5 z 5

Tak to jsem skutečně nečekala!
Po této knize jsem sáhla úplnou náhodou, když jsem ji objevila v koutku s knihami v albertu. No kdo by řek, že se z toho vyklube má asi nejoblíbenější sci-fi série.

Za prvé - autorka umí neuvěřitelně vyprávět. Má vše skvěle promyšleno a ani na chvíli jsem se nenudila.

Za druhé - tahle kniha se vám, jako u některých, nesnaží vnutit své postavy, ale naopak je pouze rychle představí, aby jste si vybrali, které postavy by jste zase chtěli vidět.

Za třetí - teď už jsem četla všechny momentálně vydané díly a to jsem teda nečekala Děj se obrací a neuvěřitelná práce s příběhem teda

Takže za mě - miluju Shannonovou a její styl vyprávění, překladatel byl neuvěřitelné šikovný a postavy mám moc ráda. Tato kniha stojí za to!

Hels-is-unicorn
05.04.2023 4 z 5

Asi jsem udělala chybu, že jsem nešla chronologicky podle roku vydání, když jsem volila, co si od autorky přečtu. Prvně jsem totiž sáhla po Převorství, které rozhodně nastavilo laťku vysoko. U Převorství si mnoho recenzentů stěžovalo, že byl rozjezd pomalý, špatně se jim orientovalo v postavách a nelíbily se jim kapitoly z různých pohledů. Mně naopak tohle všechno chybělo. Rozjezd byl tak rychlý, že jsem vlastně moc nepochopila, co to čtu. Postav je i tady spousta, ale chybí jejich soupis na konci knihy. Navíc jsem se absolutně nechytala v druzích jasnovidců, a to ani po tom, co jsem objevila graf s jejich frakcemi. Trvalo mi i hrozně dlouho, než jsem pochopila, že "jasnovidci" a "vidoucí" jsou synonyma a slova nadřazená všem poddruhům.
Zatím mám z knihy dost smíšené pocity, nemůžu říct, že by mě vyloženě nadchla, jako se to stalo u Převorství, ale rozhodně mě zajímají další díly. Přijde mi, že je to takové okénko do minulosti, když v YA letěla postapo typu Divergence a Hunger Games.
U autorky si cením především toho, jak nenápadně přistupuje k romantice. Žádná zbytečná velká gesta a vzplanutí, ale pomalá, přirozená láska. Plus ještě ve velmi zajímavých kombinacích :-)
Na závěr bych ráda pochválila překladatele za to, jak pracuje se slangem. Sice jsem musela nahlédnout do slovníčku (který taky dost cením!), ale je poznat, že si s ním vyhrál a opravdu se snažil se ho držet. Myslím, že leckdo by se na to vyprdl :-)

teeyinka
19.02.2023 4 z 5

Nejsem velký fanda fantasy, ale tahle kniha se nějak náhodně objevila na mém read listu. Ano, občas jsem se ztrácela a v několika částech mě popisy nebavily. Pravdou ale je, že to mělo docela spád. Autorka přichystala úplně nový svět, s velkou dávkou duchařiny a slušnou dávkou násilí, ale nějak to do sebe zapadá a čtenáře (alespoň mě) to baví. A to dokonce do té míry, že si zítra jdu pro další díl.

alef
31.01.2023 4 z 5

Snová krajina podstatou nepřirozenosti.
"Vzhůru do života, snílku!
Vítej ve světě masa a kostí!"
... kde pro morálku není místo.
"Není bezpečnějšího místa než Scion,
... ale spíš by tam mělo být napsáno není bezpečné místo!"
Co jsme to provedli se světem? Jak je kvůli nám křehký!
"Bylo by po právu, nechat nás vyhynout."
Jenže pak jsme najednou zvýšili své šance.
"Otevřelo se spojení s éterem."
A už 20-tý Kostičas je tu!

Poněkud chaotický začátek drsného příběhu krajinochodkyně, jež nemůže vystát uniformy, ani dogmata, ovšem zdá se, že nemá na vybranou...

Pokoušíte se to rozlousknout,
tu záhadu mysli.
Tělo a duše dvě věci jsou...
"byl to talent"?
"byla to zbraň"?
... i tak lze vnímat sny.
"krajinářka pronikla do snové krajiny".

Propracovaný a dopodrobna promyšlený svět, je veskrze atraktivním prostředím...
jako třeba nečekaná a dost zajímavá podoba Londýna 2059.
4* vtělené do éteru za příjemné překvapení.

"Myslíš, že znáš realitu?
Zapomeň na to!
... Nakonec to prostě vzdáš."

markyticka
15.01.2023 4 z 5

Kniha, která popisuje nový svět, je na počátku možná trochu moc složitá, ale postupem času, jak se čtenář zorientuje v postavách, kulisách i příběhu se najednou začte a už ho kniha nepustí, dokud ji nedočte.

DreamerX9
01.12.2022 3 z 5

Knihu jsem prvně četla nebo spíš pročetla když vycházela. A nyní návrat. Musím říct že byla skutečně jedinečná, originální a skvěle propracovaná. Ačkoliv bylo trošku těžké vyznat se ve všech bytostech nějakým způsobem to mezi sebou fungovalo. Co mi nesedlo tak dějová linka, která mě až tak nepohltila ale co se hlavních postav týče líbili se mi a Paige byla přesně ten střed aneb rváčka se srdcem na pravém místě.

Andymilujeknihy
26.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle byl neuvěřitelný čtenářský zážitek. Do knihy jsem šla s tím, že by se mi mohla docela líbit. Nečekala jsem však, že se stane jednou z nejlepších přečtených knih za tento rok! Postavy byly úžasné, Paige mě moc zaujala. Její odvaha a strach, které se v různých situacích mísily a občas spolu tak trochu soupeřily, byly skvělým prvkem. No a strážce? Jeho postava a chování mě moc bavilo. Jak se choval k Paige, i když se nejednalo o úplně standartní postup, který byl riskantní pro oba dva. Líbilo se mi, že tato kniha kombinuje fantasy, thriller (občas až trošičku do hororova) a špetku romantiky. Bylo to prostě geniální!️
! SPOILER !
V knize se objevují mýtické postavy nazývaní jako Refájci, kteří jsou strážci a dozorci nepřirozených převezených do Prvního Šeolu. Ne všichni Refájci jsou však nepřátelé, někteří patří mezi "zjizvené", kteří se v minulosti z města pokusili utéct. Skvělé byly chvíle, kdy se mezi Paige a Refájci projevovalo spojenectví. Taky mě moc bavily situace, kdy se Paige setkávala s jejími spojenci nazývanými jako Sedm pečetí, kteří však do Šeolu převezeni nebyli a naskytly se i chvilky, kdy se jim Paige musela postavit.
! KONEC SPOILERU !
Závěr je takový, že je to naprosto úžasná kniha a já si ji moc užila. Doporučuji!

kaja8529
25.11.2022 4 z 5

Musím se přiznat, že mě knížka úspěšně míjela až do doby, kdy Humbook oznámil, že autorka bude na letošním Humbookfestu.
A je to škoda, protože tato kniha byla fakt super. Ze začátku jsem se sice vůbec nemohla začíst a neměla jsem tušení co se tam děje, ale později už to bylo lepší a dobře jsem se zorientovala. V tom mi pomohl i rejstřík pojmů, schéma všech druhů jasnovidců a mapa, takže autorce nemůžu vytknout, že se nesnažila nám vstup do tak složitého světa co nejvíce ulehčit. Hlavní postava Paige je chytrá, silná a je velmi dobrou vypravěčkou. Příběh táhne dál i postava Strážce, který mi na začátku přišel dost plochý, ale později...
Romantické linky je tu méně, ale když už se tam něco děje, tak je to úžasné.
Knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi právě více světa a fantasy prvků, než romantiky a nádherných popisů krajin.

A nezapomeňte, že autorka bude na zítřejším Humbookfestu, takže pokud nestíháte číst, nevadí beseda s autorkou pro začátek postačí.

4,5/5 a moc se těším na další díly
•••••••••••••
Za knihu moc děkuji @humbook #humbookblogeri

Ig: @nikolohniv

strana394
24.11.2022 4 z 5

Kniha se odehrává ve velmi originálním a do posledního detailu promyšleném světě. Jsou tu jasnovidci, kteří jsou společností opovrhováni a považováni za něco nepřirozené a zlé. Ze začátku jsem se nemohla pořádně začít, což bylo způsobeno hlavně velkým množstvím informací a nových slov. Musíme za pochodu pochopit fungování sci-fi Londýna, systém jasnovideckých gangů, jejich schopnosti a třídy, záhadné bytosti Refájce a pravidla v jejich tajném městě... Ale jakmile se do toho dostane, už nemáte šanci a otáčíte jednu stránku za druhou. Svět i magický systém je perfektní. Kombinace Jasnovidectví a totalitního režimu v budoucnosti funguje naprosto skvěle a dělá z knihy originální a jedinečné čtení. Kniha je nesmírně čtivá a kdybych na čtení měla víc času, přečetla bych ji za 2-3 dny.

Autorka nebojí dát do světa Kostičasu spoustu zla a brutality, což zaručí, že se o postavy opravdu bojíte a nikdy nečekáte co se stane další. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila velmi rychle. Byla sympatická, odvážná, šla si za svým. Život se s ní zrovna dvakrát nemazlil. Měla svou minulost, která dala vzniknout její osobnosti a ta se během děje formovala dál. Uvažovala logicky a za každou cenu chtěla zachránit nejen sebe, ale všechny nevinné oběti. O Strážci pořádně nevím co si mám myslet, ještě toho o něm hodně nevíme. Vedlejší postavy se mi taky líbily, jsem zvědavá co se z nich vyklube a kam je příběh zavede.

Co mi ale trochu vadilo byl ten konec knihy. Přišlo mi, že to autorka ukončila hrozně rychle a ploše. Já miluju, když jsou na konci knihy zvraty, které mě doslova donutí si koupit pokračování. V tomto případě jsem spíš zvědavá, jak to bude s Paige a chci znát odpovědi na všechny otázky - odkud se tedy Emejci vzali? Jak to dopadlo s Nashirou? Co se teď bude dít v Prním Šeolu..?

Určitě už spousta z vás ví, že autorka knihy se již tuto sobotu objeví v Praze na Humbookfestu. Pokud ještě nemáš svůj lístek, tak si nenech ujít příležitost potkat autorka naživo!

Za knihu děkuji @humbook @humbook_blogeri a @endlessbibliophile #humbookblogeri
IG: @strana394

terezak016
20.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Začnu zcela jasně. Prosím vás, když někdo dělá nový world building, kde teda vymyslel vážně hodně a hodně typů postav, tak prostě každý budeme na začátku zmatenej. Vlastně někteří z nás nejspíš i na konci pořad nebudou mít zcela jasno ve skupinách vidoucích. Ale o tom to vždycky je. Já naopak oceňuji, že tady je slovníček, schéma a ten svět se opravdu popisuje a přibližuje čtenáři.
Je to tady dost duchařina, čímž opouštíme veškeré fae fantasy světy. Ale rozhodně to není nějaká oddechovka, protože když vezmu v potaz #cztriggerwarnings - krev, explicitně popsané násilí, otroctví, vraždy, smrt dětí, týrání…nemusí se to pozdávat každému.
Děj vám bude od jistého bodu dost jasný, a opravdu tomu na konci prvního dílu tak bude jo jenže i tak nám Shannon nachystala dobře připravenou půdu na další díly.
Postava Paige je dostatečně silná na holku z ulice, ale pořad je to holka co hledá lásku. Takže nás tady asi ta lehce romantická linka tolik nesokuje, a ani neurazí. Strážce je taky od začátku jasný bad guy s dobrým srdcem, ale nějak se nemůžu zbavit dojmu, že jsem si ho představovala víc nelidskeho, ale vzhledem k vývoji děje musí být lidsky asi dostatečně.

Knihu jsem dostala v rámci spolupráce s Humbook a Humbook_blogeri, a moc za tuto šanci děkuji!
A nezapomeňte, že Samantha míří na Humbookfest 2022!

Jane2016
18.11.2022 4 z 5

Kostičas je pro mě velmi dobré fantasy a já hlásím po dočtení velikou spokojenost. Ačkoliv jsem měla na samotném začátku problém se začíst a pochopit všechno, co se v knize dělo, tak musím uznat, že po nějaké té kapitole jsem se ke knize velmi ráda vracela. Zamilovala jsem si hlavní hrdinku Paige a držela jí palce ve všech strastech které ji provázely. Celkově měl pro mě příběh rychlý spád a než jsem se nadála měla jsem dočteno.

Postavy Paige a strážce jsem si velmi rychle oblíbila a bavilo mě sledovat, jakým způsobem se spolu sžívají. Myslím, že na tento neobvyklý a zajímavý příběh ještě dlouhou dobu nezapomenu. A na druhý díl Vidořád si budu v nejbližší době brousit zuby! A stejně tak mě velmi zaujala kniha s názvem Převorství u pomerančovníku.

Sečteno podtrženo hodnotím knihu velmi kladně a opravdu ji doporučuji všem, kteří vyhledávají fantasy příběhy, protože podle mě určitě nebudou zklamaní.

Grohlinka
18.11.2022 4 z 5

Jsem nadsena. Kniha me vtahla do deje hned v prvni kapitole a nepustila. Ja mam tenhle zanr opravdu rada a kdyz vezmu v potaz, ze je to autorcina prvotina, tak smekam.

Kniha je propracovana, ocenuji slovnicek pojmu a strom sedmi radu jasnovidnosti na konci knihy, ktera pomaha se orientovat v mnoha typech jasnovidcu. Svet je dobre vystaveny, zadne neligicnosti, naopak se zatim jevi velice komplexne a propracovane. Hlavní hrdinka mi byla sympaticka, jeji sarkasticke poznamky a myslenky me opravdu bavily. Strazce je tajemny, mocny a ochranarsky, dokonaly hlavni hrdina. Vedlejsi postavy se mi taky zalibily, u nekterych se tesim, co se z nich vyklube a kam je kniha zavede

Musim vypichnout i akcni sceny, ktere se mi zdaly sviznejsi a napinavejsi nez v Prevorstvi u pomerancovniku. Celkove se mi zatim zda pribeh mnohem dospelejsi, kdy se autorka neboji ani zabiti vedlejsich postav. Zajimave a tesim se na dalsi vyvoj, kampak nas asi cela serie zavede?