Dcera kostí a dýmu

Dcera kostí a dýmu https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117801/bmid_dcera-kosti-a-dymu-SOV-117801.jpg 4 742 156

Kost přání série

Karou je nadaná, krásná a tak trochu záhadná sedmnáctiletá studentka na pražské umělecké škole. Její tajemství nezná ani její nejlepší přítelkyně Zuzana. Ráda kreslí chiméry, fantastické bytosti, a nikdo netuší, že tato mytická stvoření jsou její rodinou. Přichází a odchází skrze portál za svým zvláštním posláním, kterým ji její pověřil čaroděj, který ji vychoval. Neví, že ji sleduje smrtelně nebezpečný a mrazivě krásný anděl, a válka mezi světy dobra a zla brzy vypukne.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižní klub

Daughter of Smoke and Bone , 2011

11191
24.12.2023 4 z 5

Dost originální knížka, mám ráda příběhy s překvapením. Prostředí Prahy pro mě byla třešnička na dortu. Tahle kniha prostě byla podle mého gusta :)

Thalin
18.07.2023 4 z 5

Po dlouhé době fantasy, které se trošku lišilo, i přes to, že tam bylo tolik klasických prvků. Na první pohled a seznámení s postavami by totiž člověk moc originality nehledal. Prostředí Prahy se mi taky moc líbilo a byla to příjemná změna. Karou mi jako taková byla docela sympatická, prostě modrovlasá umělkyně a snílek. Zato mi moc neseděla Zuzana, která tady splňuje takový nešvar a klišé. A to roli otravné kamarádky, která nemá filtr mezi mozkem a pusou. Snad každá druhá knižní hrdinka v tomhle věku takovou má. Ale naštěstí se tu neobjevovala natolik, aby mi čtení otrávila. Akiva mi ze začátku vůbec neseděl a nějak jsem s ním začala sympatizovat až takřka ke konci knihy. Bála jsem se trošku, že to sklouzne do klasické limonády "holka + božsky nádherný anděl" protože všichni víme, jak tyhle příběhy končí a není v tom žádné překvapení, ale tady mě ten hlavní plot twist trošku překvapil. Moc mě upřímně nebavila část o Madrigal, ale je to tam prostě důležité a nebylo to nijak špatně napsané. Jen mě to moc neoslovilo. Na můj vkus se to pak začalo lehce a trošku zbytečně zamotávat. Ale celkově vzato mě to i tak bavilo a snad se dostanu k dalším dílu.

Jeninas
02.06.2023 4 z 5

Ach, mé srdce plesalo blahem. Už příliš dlouho jsem nečetla dobrou fantasy. Karou byla divná, leč osobitá holka. Velmi se mi líbilo tajemství okolo chimér a jejího původu. Joo, autorka byla v Praze pravděpodobně jen jako turistka - Jedová kuchyně by tu těžko obstála a Tylenol, pokud vím, nezobeme. Hlavní hrdinové se do sebe navíc hluboce zamilovávali pomalu úderem blesku z čistého nebe. I tak mé nadšení zchladila až retrospektiva v podobě roztahaného líčení plesu, které nebylo ani trochu napínavé, protože už jsme dávno věděli, jak to dopadne. Konec to zase vylepšil - další směřování příběhu si absolutně nedokážu představit.

Knihomolka2009
05.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Autorka knihy mě velmi překvapila svým stylem psaní, který je opravdu úchvatný, jemný a rozvitý. Nádherně popisuje pocity a taky atmosféry zemí, ve kterých se postavy nacházejí. Karou jsem si oblíbila díky její povaze bláznivého snílka, milující chiméry a vášnivé studentky umění. Nejvíce mě překvapilo když se ještě později vytasila s bojovým uměním a nakopala tak jednomu chlapovi zadek. Co se týče Akivy, byl ze začátku takový studený ale později se začal více otevírat a rázem se z něj stala citlivá bytost, která se zkrátka nevyrovnala se zlomeným srdcem. Jejich první setkání sice bylo krušné, ale moc se mi líbilo jak se skrz něj dostaly až ke vzájemnému chápání sebe samých a pak si mezi sebou ať chtěli nebo ne vytvořily pouto, přesto že nevěděli o svojí minulosti, která je už jednou spojila. Vedlejší postavy, jako třeba Zuzana, mi moc sympatické nepřišly, ale to je jen moje chyba i když chiméří rodinku jsem si oblíbila. V knize se mi zalíbilo mnoho prvků jako třeba kouzelné korálky, mince přání, znamení hamsa a samozřejmě ikonicky modré vlasy Karou. Taky styl magie, vlastně čerpat ji z bolesti mě nadchlo. Konec jsem neuhádla, ale hrozně mě překvapil a nečekala jsem ho. Byl strašně originální a důvod co to znamená, když máte na rukou vytetované oči mě naprosto uchvátil. Musím říct, že na konci chápu jak Karou tak Akivu, protože ani jeden z nich nemohl za to co se stalo. Oba měli naději, že se znovu setkají, ale nečekali že za takovýchto podmínek. Zkrátka vztah chiméry a anděla toho napáchá hodně, ale hlavní hrdinové jsou do silní aby vyhráli i přes jejich bolest krutý boj a jejich láska je v něm mocnou zbraní.

LenkaPet
27.11.2022 5 z 5

Opravdu moc se mi líbila a mrzí mě, že mi unikla, protože sehnat další díly je skoro nemožné. Je jako spousta jiných knih, dívka a anděl, ale zápletka je rozhodně zajímavá a ten konec? Je to hezky zakončeno tak, aby mohlo být pokračování a já jsem opravdu zvědavá jak to bude dál. Hned mám chuť obarvit si vlasy na modro. Popisy Prahy jsou úchvatné a jak nemám zrovna ráda v knihách české prostředí, tohle bylo dokonalé. Mít tak křídla ...
Doporučuji přečíst, ale musíte k tomu mít i to pokračování jinak nebude příběh celý a já doufám, že je brzy seženu.

Luna7
02.09.2022 5 z 5

Od autorky mám již přečteného Snílka Neznámého, který se mi moc líbil, proto jsem se rozhodla přečíst si i tuto autorčinu sérii. Jsem za to ráda, neboť bych se jinak k sérii nedostala, kvůli obálkám, které mi evokují červenou knihovnu.
Do Dcery kostí jsem se hned začetla a bylo zajímavé, že se velká část děje odehrává v Praze. Ta česká jména byla vtipná, ale zase se tam jednou objevilo dokonce i mé jméno.
Byla jsem zvědavá, jak se vyřeší záhada, kdo vlastně Karou je a taky na co se používají ty zuby. Odpovědi byly zajímavé a nečekané.
Celkově se mi líbí autorčin promyšlený svět, který se v dalších dílech více rozvíjí, i autorčin krásný styl psaní.

zuzikis
21.08.2022 5 z 5

Je krásné číst o Praze, která je popisovaná tak mysticky. Příběh je vyprávěn hodně umělecky, ale děj hezky plyne a hlavní hrdinka hned zaujme zvědavost čtenáře, kdo vlastně je. Což sama Karou neví a proto je pro nás zvrat tak překvapivý. Jednu teorii jsem měla, ale ani jsem se nepřiblížila pravdě :-) Zajímavý příběh i když založen na podobrném scénáři jako spoustu jiných příběhů. Válka mezi nepřátelskými klany, zakázaná láska, celé to bylo pojaté originálně, hodnotím plným počtem :-)

Kalokaghatia
05.08.2022 3 z 5

Hodnotím průměrně. Moc se mi líbilo, jak autorka popisuje Prahu jako pohádkové město, člověk má hned chuť jí navštívit. Byly mi sympatické především vedlejší postavy, ale i Karou. První polovina knihy mě hodně bavila, odhalování světa chimér bylo kouzelné. Bohužel jak do děje vstoupil Akiva a bylo odhaleno, co je Karou vlastně zač, vyprávění nějak ztratilo dech. Nenadchlo mě to tolik, abych se ihned pustila do dalšího dílu.

Lacie
14.02.2022 5 z 5

Tuhle knížku jsem si přečetla jen díky komentářům níže a jsem moc ráda, že jsem se nedala odradit ani plytkou synopsí, ani obálkou jak z padesáti odstínů fialové.
Střet dobra a zla (démonů a andělů, zde chimér a serafů) není nijak novátorský, včetně toho, kdo je ten zlý, ale rozhodně je originálně pojatý.
Líbí se mi i popis Prahy z hlediska umělecky založeného mladého cizince, i když u jmen, která autorka zvolila jako typicky česká, jsem se docela zasmála. Kazimír, Světlana, Mik :D Aspoň ta Zuzana to zachraňuje.
Karou je sympatická a i když se příběh postupně zamotává, mě se to líbí, odhalení KDO vlastně je, po kterém pátrá celý svůj život, je překvapivé.

evineckY
29.12.2021 5 z 5

Tuto fantasy jsem četla hodně dávno, než jsem našla DK (jako hodně knih)
a samozřejmě, že jsem zapomněla. Až se dcera dívala na něco na Netflixu, tak mi to připomněla. Série se mi moc líbila - i když nejsem cílovka. Takové fantasy můžu :-)

Laf
28.12.2021 3 z 5

Od knihy jsem měla větší očekávání. Začátek vypadal tak slibně, ale pak se to celé začalo tak zamotávat, že jsem se v tom ztratila a už mě to moc nebavilo. Nápad knihy dobrý, ale zpracování mi hold už nesedlo. Za mě takový průměr a pokračování si odpustím :)

Shaxx
17.10.2021 4 z 5

Docela mě mrzí, že se tohle ke mně nedostalo tak před dvanácti lety. To by tehdy bylo něco pro mě. Každopádně Laini si moje srdce získala Snílkem neznámým a tak jsem prostě musela si jít přečíst i tuhle sérii. Už se nedá sehnat a dotisk se neplánuje, což je škoda, ale knihovna to jistí.
Hlavní postava je mi sympatická - kromě rebelského vzhledu sdílí stejnou vášeň ke kreslení (já tyhle holky prostě mám ráda, doporučte mi nějakou další knihu, kde hlavní postava kreslí a není to Karou nebo Clary, prosím :D). Je tam na mě dost romantiky, ale dá se to zvládnout.
Líbí se mi zasazení děje do Prahy a to, jakým způsobem Laini Prahu popisuje a jak se mazlí s tím názvem města. Praha jistě má v sobě dost magična a Laini se to daří vytáhnout.
Jsem zvědavá, co přinesou další díly.

McKashi
03.09.2021 5 z 5

Byl jsem dost pozitivně překvapenej, už nějakej čas se snažím najít nějakou fantasy, co neni Harry nebo Geralt a přitom to má stejně zajímavej příběh, napsané postavy a nedonutí mě, odložit jí, dokud jí nedočtu a konečně se mi to povedlo:) Ačkoliv to je trochu napsané spíš pro holky, neměl jsem s tím žádnej problém a musím uznat, že mě to tak chytlo tak,že celkem lituju, že jsou jen tři díly:) Kouzla, čary, láska, krev, trochu erotiky a příběh o nekonečném boji s myšlenkou na nastolení míru..a k tomu pár vtipnej hlášek a modrý vlasy.

nikca3882
13.08.2021 5 z 5

Příběh z jiného soudku fantasy. Trvalo než jsem ji začala číst, ale pak jsem ji nemohla odložit :D. Je to zase něco jiného než obvykle, neokoukané. Super :)

Sharrymt
17.06.2021 4 z 5

Knihu jsem si pořídala v akci asi jako čtrnáctiletá. Tehdy jsem po knížkách spíš jen koukala a pokud byly v akci, tak tedy koupila. Poté zůstali dlouho ležet v knihovně a po čase je vytáhla, většina z nich byla ale propadák. Tahle kniha je ale výjimkou, young adult moc ráda nemám, ale když je kvalitní, tak mě pohltí. Svět z této knihy mi leží už dlouho na srdci a jen tak neodejde. Pro mě naprosto fantastická kniha, u které si vyčítám jedinou věc, že jsem si ji přečetla. Strašně dlouho sháním k přečtení druhý díl a jako by se po něm zem propadla. Každopádně, až na něj jednou narazím, přečtu si s chutí první díl a znovu se ráda ponořím do tohoto skvělého světa.

Sirina
21.04.2021 5 z 5

Zajímavá knížka. Četla jsem ji už po druhé a pořád mě nepřestává fascinovat. Jedním z důvodů, proč mám tuhle knihu tak ráda, je atmosféra Prahy, která do děje prostě sedí. A pak taky kvůli zvláštní potrhlé modrovlasé dívce jménem Karou.

xoxo1736
17.04.2021 4 z 5

Super začátek série, těším se na další díly. Moc mě bavilo poznávat nový svět, chiméry a serafy, jsem ráda, že autorka přišla s něčím opravdu originálním. Trochu jsem měla guláš v tom množství jmen, ale později se to srovnalo. To tápání, kdy chvílemi nevíte co se děje jsem brala jako plus, protože jsem se snažila vymýšlet různé scénáře. A teda konec mě dostal.
4*/5*

Marie022
09.02.2021 4 z 5

Podle mě super začátek super série, musím si koupit i pokračování.

CiaKawlone
08.02.2021 4 z 5

Kniha prvních pár stran nesla poměrně nudný začátek děje. Krásně vykreslila školu a okolí. Příběh nebyl špatný. Dobrý nápad. Trochu mi vadila vybraná jména a er forma. Vadilo mi, že polovina knihy byla hrozně zamotaná a nic moc nedávalo smysl. Konec na oplátku dost šokující. Obálka knihy velmi pěkná. Nic méně jsem zvědavá na další díl.

ElenaPierce
23.01.2021 2 z 5

Když jsem kdysi zjistila, že u nás kniha vyjde, tak jsem se na ní extrémně těšila. Název parádní, anotace taky a obálka krásná... To všechno slibovalo parádní příběh, který mě bude bavit od začátku až do konce. Ovšem asi jsem měla velká očekávání, protože toto ač se dobře četlo, se mi nelíbilo. Nápad byl perfektní, ale autorka s tím nedokázala pracovat. Ta romance mezi hrdiny byla neskutečně naivní a sladká jako cukrkandl! Fakt jsem si myslela, že než dočtu tu knihu, zkazí se mi všechny zuby. Vůbec bych netipovala, že hrdinka chodí na vysokou, vůbec se tak nechovala. Tipovala bych spíše základku. Pak mě dost naštvala s tou Kostí přání, nebo co to bylo. Takže mi tak dlouho čekáme na rozuzlení té věci a pak se stejně dozvíme prd. Podle mě sama autorka nevěděla, co tam ve skutečnosti mělo být a celý příběh nesmyslně zamotávala. To všechno bych přežila, snad i tu romanci, ale to létání všem na očích? To celý příběh úplně degradovalo. Fakt se mi to nelíbilo. Dvě hvězdy dávám za nápad a obálku. Další díly číst nebudu, nevím, co by jimi ještě autorka chtěla říct.