Kometa

Kometa https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1532/bmid_kometa-FBT-1532.jpg 5 171 21

Mumini / Muminovci série

Podivné úkazy přesvědčí skřítky a zvířátka v muminím údolí, že jim hrozí nebezpečí. Muminek s Čenichem proto podniknou odvážnou výpravu. Cestou se k nim přidá Šňupálek, který první pojmenuje blížící se pohromu. Společně se pak vydají k hvězdárně v Opuštěných horách, aby vypátrali, zda skutečně může dojít ke srážce s kometou. Dozvědí se, že za několik dní má kometa dopadnout na jejich údolí a zničit široko daleko celý kraj. Nastane opravdu ohlášený konec světa? A co bude s muminí rodinou a jejími přáteli?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Albatros (ČR)

Kometen kommer , 1946

Mojepočteníčko
01.04.2024 4 z 5

,,Já vím. Všechno je tak těžké, když chceme věci vlastnit, nosit je s sebou a mít je. Já se na ně jenom dívám, a když jdu pryč, odnáším si je v hlavě. To mi dělá větší radost než tahat nějaká zavazadla."

Moje dětství...Knížky půjčovaný v knihovně a pohádka v televizi. Teď mám v ruce konečně svoji vlastní knížku a věřte mi, hřeje to :)

Absolutně jsem netušila, co všechno se dá zažít, když se rozhodnete navštívit observatoř, abyste se podívali na hvězdy.

Muminek s Čmuchálkem se plaví na voru právě tam, ale po cestě se jim přihodí spousta dalších věcí. Objeví se nové postavy, naváží nová přátelství, bojují a zachraňují, než se bezpečně dostanou zase zpátky domů.

O tom, že skutečné přátelství a zážitky vydají za víc než drahokamy ukryté po kapsách a všechny poklady světa.

A ani ten severský ráz tomu nechyběl (,,Tak a teď je asi na kaši!") :)

Líbilo a moc :)!

Varjohukka
16.03.2024 5 z 5

S dcerkou jsme četly a i poslouchaly několikrát v audioverzi namluvené Vladimírem Javorským. Mumínci jsou prostě srdcovka. Moc doporučujeme!

SBH
14.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Jednoznačná špička literatury pro děti, takový ten klenot, který pobaví malé posluchače i dospělé čtenáře. Ano, každý si z toho vezme něco trochu jiného, ale spokojení jsou všichni.
Kdybych měla knihu hodnotit měřítkem používaným na beletrii obecně, uspěla by ve všech parametrech. Za mě jednoznačně nejsilnější stránkou jsou postavy, na textu nevelkého rozsahu báječně charakterizované, svébytné, trojrozměrné a dýchající. Napadá mě srovnání s Medvídkem Pú a i v tomto ohledu dávám palec muminkům. Ne každý tvor byl milý a laskavý jako maminka nebo chytrý jako Ferka nebo přirozený vůdce jako Šňupálek, ale ani u těch méně kladných (chamtivého Čenicha či drbny a pesimistky ondatry) scházel podtón škodolibosti a jízlivosti, tak patrný u Milneho.
Děj? Napnutá jsem byla jako kšandy, jak srážka s kometou dopadne, zda muminek a jeho přátelé dorazí zpět do údolí, zda se stihnou všichni zachránit. Vzhledem k tomu, že autorčin svět koresponduje s mou vášní pro fantasy a surrealismus, vyloženě jsem si užívala pohádkové putování, kdy k observatoři putovala družina chvilku, ale zpátky se trmáceli přes vyschlé moře a tak podobně.
Popisy, dialogy, slovní zásoba, styl vyprávění, všechno hodnotím na výbornou.
Nejsilnějším dojmem z knihy je laskavost bez falešných či ironických podtónů. Scéna, kdy muminek koupí Ferce zrcátko a ona jemu medaili, mě dostala na kolena, způsob zaplacení nákupu rozesmál, a upřímně, kdo z nás podobně absurdně nejméně jednou za život neuvažoval?
Hodnotím rozhodně pěti hvězdičkami (víc dát nemůžu, bohužel) a vřele doporučuji.

zuzca.h
07.07.2023 3 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audiokniku excelentně načtenou Vladimírem Javorským. Musím říc, že kdybych knížku četla jako dítě tak by mě asi bavila. Takle jsem v ní nespatřovala to dětské kouzlo. Mou nejoblébenější postavou byl Šňupálek a následovala Ondatra, které byla svým depresivním postojem naprosto kouzelná. Nejmíň oblibenou postavou byl pak Čenich což je postavička prezentující přesně ten typ "lidí", které fakt chcete mít ve svém okolí. Co v knize pokulhává na ději tak autorka dotahuje úžasně vykreslenými postavami, takle propracované charaktery postav by jí mohl závidět leckterý autor. Proto nakonec 3 hvězdy.

Bonda
07.05.2023 5 z 5

Nevim o knížce pro tuto věkovou kategorii, ktera by měla tak hlubokou a pestrou psychologii postav. Těch typů, reakcí, postojů a odhalení. Každé zvířátko má svou výraznou, vyhraněnou povahu, a přesto je každý dialog překvapující a zábavný. Text jiskří vtipem a inteligencí, zejména když jsou zvířátka v největším ohrožení, protože společně postupně dojdou až k předem ohlášené katastrofě. Dlouhý čas spolupracují, aby se společně zachránila, zatímco nad nimi visí vědomí katastrofy a nemilosrdně se zkracující čas. Přirozeně jednají v duchu spolupráce, pomoci a tolerance, ale jejich chování není absurdně idealizované jako v jiných dílech pro děti. Vidíme spoustu konfliktů a drobných přirozených projevů sobectví i necitlivosti. Přesto komunita drží pohromadě a dokáže úžasné věci. Kniha neždíme emoce, přes drsné téma není drásavá ani lacině dojemná, má skvělý humor. Pětiletá posluchačka si ji zamilovala na první čtení stejně jako já.

ElikaS
16.07.2021 3 z 5

Sama jsem muminkům nikdy nepřišla na chuť. Už jako dítě jsem tuhle pohádky v TV vždy přepínali. Z nějakého důvodu na mě působila depresivně a nebavila mě. A ani tato knížka, kterou jsme se synem poslouchali jako audioknihu, můj názor nevylepšila. Navíc je to jedna z malá audioknih, u které syn nedával pozor a moc ji nevnímal a neustále ji přerušoval. Kromě děje, to bylo teda trochu způsobeno i přednesem. Každopádně ani mě ani syna knížka úplně neuchvátila.

temna.vila
27.10.2020 5 z 5

Zábavná a hlavně zajímavá dobrodružství skřítků Muminků, milé čtení.

juraj0612
13.10.2020

TOP2 u mna čo sa kníh o muminovcoch týka. Tu sa vlastne dáva dokopy partia ktorá vystupuje ďalej v knihe Čarodejníkov klobúk. Skvele a vtipne napísané, toto je pre môjho 10 roč. syna top kniha vôbec.

LadyCharlene
27.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Mojí novou oblíbenou postavou asi bude Čenich, jeho trable s kotětem jsou mi velmi blízké. A miluju jeho hlášku: "Podnikáte to na svoje vlastní riziko."
Nicméně příběh o kometě je takovej Pán prstenů bez prstenu. Napřed putujeme na observatoř, po cestě zažijeme nebezpečí, potkáme pár tvorů, které samozřejmě přibereme do skvadry a pak jdeme dlouhou cestu zase zpátky domů se dvěma informacemi, spoustou hladových krků a vlastně s žádným řešením, protože maminka bude vědět... :D Jasně, je to příběh pro děti, ale myslím si, že kdyby Mumínek s Čenichem seděli doma na zadku a ochočovali si kotě, asi by to na závěr příběhu nemělo žádný výjimečný dopad. Akorát by se do té jeskyně dostali mnohem dřív. I přesto se mi kniha moc líbila, poznali jsme nové postavy a jejich charaktery, seznamujeme se s prostředím, lesní bál byl naprosto dokonalý a nějakou tu akci v podobě nebezpečného putování příběh holt potřebuje. Nehledě na tu kouzelnou atmosféru poklidného údolí s vzezřením severských zemí, které jsou plné trolů, elfů, víl a různých postaviček. To se mi asi na té knížce líbí nejvíc.

sola_lupa
01.10.2019 5 z 5

Hezké a milé čtení pro děti. A pro nás o něco starší je to připomínka toho, na co jsme se koukali v dětství v televizi nebo si četli.

mysik612
09.06.2019 5 z 5

Krásné je to, jak zdánlivě neohrabaní muminci zachrání svět. :-)

wiix
04.06.2019 3 z 5

Čakal som trochu viac od týchto slávnych Moominkov, ale príbeh bol veľmi detský, jedine dával možnosť hovoriť o prírode a prírodných živloch.

jana.gavel
13.01.2019 4 z 5

Tuto knihu svou originalitou žádná nenahradí.Četla sem ji jako maličká a teď ji čtu asi po 8.
ráda se k ni zase jednou vrátím.

Tereza.K91
26.12.2018 4 z 5

Mumínky jsem četla synovi i když ještě moc necháme děj. Myslím, že ho to bavilo a nasmál se jménům jako je bambul, Šňupálek :)

MOu598
28.04.2017 5 z 5

Miluji Mumínky - více v komentáři u autorky.
Chtěla bych být, jako Šňupálek - je to snad moje nejoblíbenější postava ze všech knih, co jsem za celý život přečetla.
Citát:
"Musíme se chránit před nadměrnou nákloností k majetku."
"Patří mi všechno, co vidím, a to mi dělá radost."

MorriconeTheGod
17.04.2017 5 z 5

Ze všech dílů se tento bude dětem líbit asi nejvíc. Kromě skvělé atmosféry, moudrosti a symbolismu, na kterých jsou vystavěny zejména jiné díly, nabízí tento hlavně napětí, dobrodružství a trochu romantiky.

Devil-Ivet
12.03.2016 4 z 5

Příběh je napínavý, pohádkový, roztomilý, veselý. Muminek se svými kamarády zažije spousty dobrodružství. Líbí se mi zpracování knihy. A ilustrace je kouzelná.

Marčullkas
31.01.2014 4 z 5

Jako dítě jsem Muminky zbožňovala a patří mezi první knížky, které jsem jako dítě přečetla:) ráda vzpomínám

Mikiem
10.02.2012 5 z 5

Ta kniha se mi v dětství líbila co dodat super:o)

pet-kyval
23.08.2011 4 z 5

[087/11] Seriáloví ‘Moomins‘ mě vůbec nebavili. Postavičky mi připadali nesympatické a ten dabing mi také vůbec radost neudělal. Ale co se knižní podoby týče… to je něco naprosto jiného. Přitom mezi knižní a filmovou verzí není nijak velký rozdíl, protože knihy jsou doprovázeny skvělými ilustracemi samotné autorky, ze kterých vychází i již jmenovaný seriál, ale i tak to na mě z neznámých důvodů mělo poněkud negativní efekt.

Čmuchal je takový ten druh kamaráda, který si neustále jen stěžuje, fňuká a nebo se předvádí v tom nejhorším hypochondrickém světle. Je to taková verze Prasátka z Finských luhů a hájů, jen není růžový a ocásek má o hodně delší. Nejhorší postavička je v mých očích z naprosto pochopitelných důvodů Ferka. Marnivá hloupoučká sebe středná krasotinka, která miluje na prvním místě svůj odraz v zrcátku. Takové ženské u mě dostávají černou známku a sekeru do hlavy. Sice má své světlé chvilky, ale je to tak poskrovnu, že se to v tom špatném povětšinou ztrácí. Ale i když jsou některé charaktery vnímány opravdu spíše z toho temného okraje sympatií a antipatií, je na nich něco, co způsobuje, že bez nich by tak docela tento pohádkový svět v muminim údolí nefungoval. Nelze mít pouze pozitiva. Musí tam být i negativa, aby byl příběh dobrý.

Nejraději mám asi Šňupálka, protože je to ten inteligentní element. Otrhaný poutník, který si nemůže koupit nové kalhoty, protože jsou až moc nové, ale určitě si je koupí, až budou starší. Nové mu prostě nesedí. Zato natržený zelený klobouk, provoněná fajfka a harmonika… to je něco, co nemůže chybět žádnému správnému samotáři, který je k neuvěření přátelský a i v těch největších krizích si dokáže zachovat chladnou hlavu a všechny kolem sebe uklidnit. Kdyby mu byla věnována větší pozornost, nejspíše by nebyl tak okouzlující a jedinečný, ale na druhou stranu bych toho o něm chtěla vědět víc. Jo, je to trošku rozporuplné.

Celkové schéma děje je pojato jen jako jedna z mnoha částí života malého muminka, ale který díl je první, to ví už jen nakladatel. Jsme postaveni před holý fakt, že tatínek postavil most a na Zemi se řítí kometa a ukončeno je to tím, že hrozba byla zažehnána a stěhováním několikaposchoďového dortu do domečku. Stejně jako na začátku jsme vešly do nového příběhu nejspíše koncem jiného, tak konec této knihy dává volný prostor pro čtení navazujícího kousku. Vlastně to čtenáře docela nenásilně nutí číst další z mnoha dobrodružství, jen je trošku problém se v pořadí orientovat.