Kmotr

Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajem...celý text

Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola."Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questra guerra e cosa nostra - Tato válka je naše věc. Dnes už klasický román americké literatury 60. let nelítostně potvrzuje Balzakova slova: V pozadí každého velkého majetku je zločin. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34837/kmotr-Kcw-34837.jpg 4.82898
Série:

Kmotr (1.)

Originální název:

The Godfather (1969)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Svoboda
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (314)

Přidat komentář
BozkaLa
22. března

Mafiánské prostředí, klasika, dechberouci, excelentní Puzo - šla po něm i protimafiánská

Peprnicka
19. března

Začátek a konec mě chytil, uprostřed jsem se trošku ztrácela :-) ale rozhodně má pevné místo v mých oblíbených knihách!

intelektuálka
03. března

Tohle je klasika. Musí se líbit každému a dá se číst opětovně. Věřím. že tohle je opravdu mafie.

StvN
24. února

Klasika, kterou jsem si dal již podruhé. Skvěle popsané prostředí mafie, dokonce tak dobře, že FBI nasadila na Maria Puza agenty.

zvonkohra
11. února

Výborné charakteristiky jednotlivých postáv aj prostredia, v ktorom sa dej odohráva. Zaujímavo je vykreslená hlavná postava - krstný otec. Na jednej strane je vodcom mafie a na druhej strane vystupuje ako celkom sympatický a určitým spôsobom spravodlivý človek. Osobitne zaujímavý je jeho vzťah k jeho synovi Michaelovi. Napriek tomu, že dej bol napínavý a prehľadný, niekoľkokrát som knihu odložila a vrátila sa k nej až po niekoľkých dňoch. Ja viem, že ide o príbeh z mafiánskeho prostredia, ale popisy mafiánskych vrážd pre mňa nemuseli by byť až také detailné. Ale dočítala som do konca a odporúčam ju prečítať aj iným.

Baobab
30. ledna

Dokonalá klasika!

kany34
27. ledna

Vskutku skvělá kniha. Pohltila mne natolik, že jsem ji chtěl číst zas a znova.

maryska09
23. ledna

Po precteni nekolika soucasnych knih s oznacenim "BESTSELLER" jsem musela sahnout po nejake skutecne dobre knize a Kmotr je v tomto ohledu jasna volba. Ma vse, co spravna kniha ma mit, brilantni popis postav i charakteru, napeti, atraktivni prostredi i casove rozmezi a uzasny rozvoj hlavniho hrdiny, ktereho musi ctenar obdivovat v kazdem okamziku jeho pocinani. Navic ze sceny zavrazdeni kapitana a Turka mrazi pokazde, i kdyz ctenar knihu cte po nekolikate. Film je vyborny, ale stale se mi potvrzuje, ze i ten sebelepe natoceny film se nemuze vyrovnat dobre napsane knize.

Desmond04
18. ledna

Veledílo..bezpochyby nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Což na druhou stranu není tak překvapivé, protože zas tolik jsem toho nepřelouskal. Na druhou stranu opravdu bych nečekal, že se mi stane, že se budu u čtení klepat takovým způsobem jako u Kmotra. Kniha mě zkrátka pohltila...a to doslova. Svým způsobem tomu mohl přispět i fakt, že jsem si četbu nechal na dobu, kdy jsem byl na studentském pobytu na Sicílii, takže ta atmosféra na mě dýchala opravdu ze všech stran.

Ale pojďme se vrátit zpět k dílu. Mario Puzo vystihnul auru Mafie fantasticky, člověk mu opravdu věří, že takhle nějak to vypadalo. V knize se objevovalo poměrně velké množství postav a člověk si tak párkrát musel přelistovat nazpátek, aby zjistil, kdo zrovna Alberto Neri nebo Rocco Lampone je. To ale není výtka, v takovémto eposu člověk přeci jen čeká, že se ke slovu dostane širší záběr lidí. Na druhou stranu některé "side-line" mě přišly až přehnaně doslovné a občas mě nudily (Johny Fontaine). Ale to je jen opravdu malá vada na kráse.

Škoda, že se Puzo už ke Corleonovic rodině nevrátil, mohlo ty být pokračování fantaskního příběhu. Ale tak dočkali jsme se toho, alespoň na filmovém plátně.

hanak_v_exilu
15. ledna

Vyslovím kacířskou myšlenku, že je film lepší. Je ucelenější, s temnější atmosférou a chybí mu většina rozvláčných pasáží odehrávajících se v Las Vegas. Na to že je Kmotr knížka o mafii, se až podezřele často točí okolo sexu. Příběh postrádá tempo a hromadí přebytečné postavy. To jsou veškeré výtky které mám, protože zbytek je perfektní. Kniha je pohlcující, mnohovrstevná a má ambice nastolovat etické otázky. Kupodivu odpověď nechává na čtenáři, což je určitě pozitivum. Znamenité dílo, jehož přednosti víc než bohatě převážily drobné nedostatky.

marekpreucil
06. ledna

Nemohu skoro nic vyčíst, bylo to skvělý čtení

Žemlák
30.12.2016

Konečně jsem se rozhoupal a přečetl si tuhle klasiku. A za mě naprostá špica. Neodolal jsem a jedním dechem přelouskal další dvě jeho knížky, ale kvalit této nedosáhly. Opravdu si své místo mezi nejlepšími knihami zaslouží.

Kopretina
09.12.2016

Dost dobrá kniha. Vystupuje v ní dost lidí, ale kupodivu se nepletli a od začátku jsem se v nich orientovala. Velmi dobře napsáno a nastíněno podsvětí, do kterého bych asi nikdy jinak nenahlídla. Don mi připomínal jednoho člověka, a ejhle, zjistila jsem, že dotyčný tuto knihu naprosto zbožňuje.

SteveP1
08.12.2016

Geniální....

GrasselováL
26.11.2016

"Muž, který svým dětem není otcem, nikdy nemůže být opravdovým mužem."

bakjo95
23.11.2016

Nevěřím tomu, že sám Mario Puzo neměl nic co do činění s žádnou mafií, prostě nevěřím! Legendární kniha přečtená za pět dní se stala mojí zatím nejoblíbenějších knihou vůbec. Nikdy by mě nenapadlo, že kniha o mafiánských životech mě bude tak bavit, autor to zkrátka vymyslel a podal velmi chytře. Velice Doporučuji - 105%

chandel
18.11.2016

Top knížka! Kdybych mohla, tak dám 6*. Mario Puzo je pan Spisovatel! Nejvalitněji napsaná knížka, co jsem zatím četla. Musím říct, že ze začátku jsem se ztrácela v kapitolách svatby dcery dona Corleona, kvůli velkému množství jmen a některé pasáže bych úplně vytáhla pryč (důsledné popisování Johnyho F. atd...), ale stejně je to nejlepší kniha!

m.artina
18.11.2016

Kvalitní literatura, zpočátku mi trvalo se zacist, pak nešlo přestat.

adelinka
15.11.2016

Už veľmi dlho som sa chystala na túto knihu, ale nejako sa mi nepodarilo sa k nej dostať - trochu ma odrádzalo mafiánske prostredie. Hneď ako som ju začala čítať, bola som veľmi milo prekvapená. Aj keď "Krstný otec" je vodcom organizácie, ukazuje sa tu jeho dobré srdce, šľachetnosť, zmysel pre spravodlivosť a rodinu, záujem vždy pomôcť aj priateľom. Veľmi dobré čítanie :-)

tovlasek
10.11.2016

Na knihu jsem se opravdu těšil, konec konců brilantní film a chvilku jsem poslouchal i mluvené slovo této knihy. Nezklamala! Dokonce předčila veškerá očekávání, styl výpravy Maria Puza je naprosto dechberoucí, každá postava zde dostane prostor takový jaký si zaslouží, mnoho dějových linií a velká časová rozlehlost tohoto díla je skvěle zpracována!
Ale teď to nejdůležitější - tedy morální otázky a dilemata, která tato kniha pokládá. "Je spravedlivé si v nespravedlivém světě, vytvořit svět vlastní - spravedlivý? Když zákony nepomůžou je dobré vykonat spravedlivou pomstu? Je pomsta vůbec spravedlivá?" Tato kniha nastavuje tyto morální otázky a nejlepší na tom všem je, že nechává odpovědět na samém čtenáři jak se k tomu postaví a především jak si tyto otázky zodpoví. Já jsem si na ně již odpověděl, co bych dělal já v podobných situacích.
A tato zamyšlenost je na knize tak skvěle podána, že chytne a už nepustí. Za poslední dobu je to jedna z mála knih, která mě tak zasáhla a nutila mě přemýšlet na téma těchto filozofických úvah.

joachim36
28.10.2016

Mě tenkrát v pubertě tato kniha naučila číst. Byla to první kniha která mě chytla tak, že jsem nemohl přestat a musel jsem číst a číst dál, dokud jsem ji celou doslova neshltal. To se mi předtím nikdy nestalo. Pamatuji si jak jsem třeba četl Sedm let v Tibetu sedm let. Nebýt této knihy možná bych ani dnes moc knihy nečetl :-) Ano tak skvělá je tato kniha a já jsem jí za to doopravdy velmi vděčný.

Janek
22.10.2016

Jak to bývá u klasických kultovních knih, jsem zase - zřejmě kvůli příliš velkým očekáváním - trochu zklamaná. Není to můj úplně oblíbený žánr a ani film jsem neviděla, takže nemůžu srovnávat. V Kmotrovi je nepochybně spousta skvělých, svižně psaných míst, ale také na můj vkus mnoho zbytečných odboček s příliš mnoha postavami. Kniha se mi zdá zbytečně dlouhá, natahovaná.

Heřmis
14.10.2016

Kmotr je výborná kniha. Skvělý příběh a zajímaví hlavní hrdinové - i když jsou mafiáni, tak jim fandíte. Hlavně Don Corleone, to je kapacita. Časem zkusím i další knihy autora.

PierRe Vesper
13.10.2016

Velmi výborné dílo. Ani mě tak nedostaly osudy rodiny Corleonových, jako střípek z minulosti Luca Brasi. To mě až mrazilo.

Denny3
25.09.2016

Tato databáze by měla umožnit to, aby každý uživatel mohl dát určitým knihám (třeba pěti a zároveň si tak i vytvořit top5 knih) šest hvězd. Tato kniha si to beze sporu zaslouží. Bravurní dílo. Nechápu jak jsem ho mohl tak dlouho opomíjet. Snad proto, že film jsem viděl snad 30krát a stal mým nejoblíbenějším. Ale kniha je brilantní. Je s podivem jak skvěle a vcelku i přesně ji Francis Ford C. dokázal přenést do filmového zpracování. Můžu říct, že zatím nejlépe napsaná kniha, kterou jsem měl možnost číst. 6/5.

coquus
15.09.2016

Zajímavý příběh z neméně zajímavého prostředí, který mě zaujal nejen po dějové stránce, ale i nenásilně podávanými fakty o historii a fungování celé organizace.

kukam
13.09.2016

Super!

bindis
07.09.2016

Překvapila. Super!

divakor
04.09.2016

miluji :)

PJurista
01.09.2016

Klasika. Bez kompromisu.


Kniha v žebříčku

3. nejlépe hodnocená kniha

Autor a jeho další knihy

Mario Puzo

Mario Puzo

americká, 1920 - 1999

všechny knihy autora

Podobné knihy

Štítky

gangsteři gangy mafie zfilmováno

Uživatelé mají knihu

v Přečtených4235x
v Právě čtených54x
v Knihotéce1138x
v Doporučených560x
v Chystám se číst819x
v Chci si koupit91x