Kmotr

Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola. "Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questa guerra e cosa Nostra - Tato válka je naše věc. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/32_/327/kmotr-327.jpg 4.82949

Kmotr (1.)

The Godfather (1969)

Vydáno:, Knižní klub

Lilly4

Poprvé jsem knihu četla ve svých 20-ti letech. Tehdy se mi nelíbila. Jak se může někdo modlit k Bohu a zároveň vraždit lidi? Ale uplynulo právě tolik let a Kmotr je mojí nejoblíbenější knihou, mojí sbírkou moudrostí, odpovědí na složité smyčky života. Čtu ji min. jednou do roka a chytne mě hned po pár větách. A stále v ní nalézám nová moudra a nové odpovědi. A dnes už ne mladá bych si přála mít v rodině jednoho takového Dona Vita Corleone. Number one!

veruskaveve

Super, super, super. Na základě této knihy přečtené asi v šestnácti letech jsem se začala zajímat o italskou mafii a i ve svém vysokém věku mě to nepřešlo.

zork

Dal som iba 4 z 5. A to hlavne kvôli dlhým pasážam, ktoré si myslím, že mohli byť aj kratšie. Ale celkovo by som hodnotil knihu ako veľmi dobrú.

Atanone

Četla jsem několikrát vždy s odstupem několika let..a podle toho se i mění můj názor na jednotlivé postavy,vidím je z jiného úhlu,víc nebo míň je chápu.
Na knihu jako takovou se můj názor nemění. Dala bych i 6

jamesek007

zcela zaslouženě knižní top 10, vynikající film se špičkovým pacinem a de nirem a neméně dobrý audio. klobouk dolů a klaním se.

Damato

Poprvé čteno v mládí, po shlédnutí filmu, který jsme celá rodina sledovali se zatajeným dechem ( a jedli u toho tenkrát na trh dodané bonbony zn. Bonpari - mamka nám je dávala na příděl). Nedávno, když se moje děti stěhovaly do svých vlastních, nových domovů a já jim balila do banánových krabic všechno co by mohly potřebovat a co bylo a je jen a jen jejich, jsem v jejich knihovničce našla i tuhle knihu, na kterou jsem dávno zapomněla. Pamatuji si, že v době kdy ji četli, jeden z nich měl před státnicemi a přitom byl věčně naložený v téhle knize a já (přesně po vzoru své matky) doma nadávala- no teď je zrovna čas a doba na čtení, koukej se učit, nebo uvidíš, ten bugr. Možná i proto, že kluci četli ( po mém vzoru) i ve škole jsem v knize našla zažloutlý list papíru počmáraný nějakými pro mě tajnými hieroglyfy z matematiky se vzkazem - Vole, dlužíš mi pivo, kdy vyrazíme? Do knihy jsem se hnedle pustila a musím říct, že přesto, že jsem věděla, co mě čeká, mě i po letech znovu oslovila a rozhodně zůstane v mé knihovně, pět hvězdiček je na hodnocení určitě málo...

Chlupáček

Perfektní kniha poukazující na obal a "vnitřek" mafie. Ochrana rodiny za každou cenu, nemilosrdnost, úcta, láska. V téhle knize se objevuje všechno. Ze začátku je trochu složitější na čtení, ale po pár stránkách se lehce vcítíme do autorova stylu psaní.
Kniha jako samotná je hodně čtivá, autor nic dopředu neprozrazuje a závěr je překvapující. Vřele doporučuji.

Radííí

Super kniha o fungování mafie. Není to o vraždění, ale o fungování, pravidlech a úctě. Doporučuji.

BozkaLa

Mafiánské prostředí, klasika, dechberouci, excelentní Puzo - šla po něm i protimafiánská

Peprnicka

Začátek a konec mě chytil, uprostřed jsem se trošku ztrácela :-) ale rozhodně má pevné místo v mých oblíbených knihách!

intelektuálka

Tohle je klasika. Musí se líbit každému a dá se číst opětovně. Věřím. že tohle je opravdu mafie.

StvN

Klasika, kterou jsem si dal již podruhé. Skvěle popsané prostředí mafie, dokonce tak dobře, že FBI nasadila na Maria Puza agenty.

zvonkohra

Výborné charakteristiky jednotlivých postáv aj prostredia, v ktorom sa dej odohráva. Zaujímavo je vykreslená hlavná postava - krstný otec. Na jednej strane je vodcom mafie a na druhej strane vystupuje ako celkom sympatický a určitým spôsobom spravodlivý človek. Osobitne zaujímavý je jeho vzťah k jeho synovi Michaelovi. Napriek tomu, že dej bol napínavý a prehľadný, niekoľkokrát som knihu odložila a vrátila sa k nej až po niekoľkých dňoch. Ja viem, že ide o príbeh z mafiánskeho prostredia, ale popisy mafiánskych vrážd pre mňa nemuseli by byť až také detailné. Ale dočítala som do konca a odporúčam ju prečítať aj iným.

Baobab

Dokonalá klasika!

kany34

Vskutku skvělá kniha. Pohltila mne natolik, že jsem ji chtěl číst zas a znova.

maryska09

Po precteni nekolika soucasnych knih s oznacenim "BESTSELLER" jsem musela sahnout po nejake skutecne dobre knize a Kmotr je v tomto ohledu jasna volba. Ma vse, co spravna kniha ma mit, brilantni popis postav i charakteru, napeti, atraktivni prostredi i casove rozmezi a uzasny rozvoj hlavniho hrdiny, ktereho musi ctenar obdivovat v kazdem okamziku jeho pocinani. Navic ze sceny zavrazdeni kapitana a Turka mrazi pokazde, i kdyz ctenar knihu cte po nekolikate. Film je vyborny, ale stale se mi potvrzuje, ze i ten sebelepe natoceny film se nemuze vyrovnat dobre napsane knize.

Desmond04

Veledílo..bezpochyby nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Což na druhou stranu není tak překvapivé, protože zas tolik jsem toho nepřelouskal. Na druhou stranu opravdu bych nečekal, že se mi stane, že se budu u čtení klepat takovým způsobem jako u Kmotra. Kniha mě zkrátka pohltila...a to doslova. Svým způsobem tomu mohl přispět i fakt, že jsem si četbu nechal na dobu, kdy jsem byl na studentském pobytu na Sicílii, takže ta atmosféra na mě dýchala opravdu ze všech stran.

Ale pojďme se vrátit zpět k dílu. Mario Puzo vystihnul auru Mafie fantasticky, člověk mu opravdu věří, že takhle nějak to vypadalo. V knize se objevovalo poměrně velké množství postav a člověk si tak párkrát musel přelistovat nazpátek, aby zjistil, kdo zrovna Alberto Neri nebo Rocco Lampone je. To ale není výtka, v takovémto eposu člověk přeci jen čeká, že se ke slovu dostane širší záběr lidí. Na druhou stranu některé "side-line" mě přišly až přehnaně doslovné a občas mě nudily (Johny Fontaine). Ale to je jen opravdu malá vada na kráse.

Škoda, že se Puzo už ke Corleonovic rodině nevrátil, mohlo ty být pokračování fantaskního příběhu. Ale tak dočkali jsme se toho, alespoň na filmovém plátně.

hanak_v_exilu

Vyslovím kacířskou myšlenku, že je film lepší. Je ucelenější, s temnější atmosférou a chybí mu většina rozvláčných pasáží odehrávajících se v Las Vegas. Na to že je Kmotr knížka o mafii, se až podezřele často točí okolo sexu. Příběh postrádá tempo a hromadí přebytečné postavy. To jsou veškeré výtky které mám, protože zbytek je perfektní. Kniha je pohlcující, mnohovrstevná a má ambice nastolovat etické otázky. Kupodivu odpověď nechává na čtenáři, což je určitě pozitivum. Znamenité dílo, jehož přednosti víc než bohatě převážily drobné nedostatky.

marekpreucil

Nemohu skoro nic vyčíst, bylo to skvělý čtení

Žemlák
30.12.2016

Konečně jsem se rozhoupal a přečetl si tuhle klasiku. A za mě naprostá špica. Neodolal jsem a jedním dechem přelouskal další dvě jeho knížky, ale kvalit této nedosáhly. Opravdu si své místo mezi nejlepšími knihami zaslouží.

Kopretina
09.12.2016

Dost dobrá kniha. Vystupuje v ní dost lidí, ale kupodivu se nepletli a od začátku jsem se v nich orientovala. Velmi dobře napsáno a nastíněno podsvětí, do kterého bych asi nikdy jinak nenahlídla. Don mi připomínal jednoho člověka, a ejhle, zjistila jsem, že dotyčný tuto knihu naprosto zbožňuje.

SteveP1
08.12.2016

Geniální....

GrasselováL
26.11.2016

"Muž, který svým dětem není otcem, nikdy nemůže být opravdovým mužem."

bakjo95
23.11.2016

Nevěřím tomu, že sám Mario Puzo neměl nic co do činění s žádnou mafií, prostě nevěřím! Legendární kniha přečtená za pět dní se stala mojí zatím nejoblíbenějších knihou vůbec. Nikdy by mě nenapadlo, že kniha o mafiánských životech mě bude tak bavit, autor to zkrátka vymyslel a podal velmi chytře. Velice Doporučuji - 105%

chandel
18.11.2016

Top knížka! Kdybych mohla, tak dám 6*. Mario Puzo je pan Spisovatel! Nejvalitněji napsaná knížka, co jsem zatím četla. Musím říct, že ze začátku jsem se ztrácela v kapitolách svatby dcery dona Corleona, kvůli velkému množství jmen a některé pasáže bych úplně vytáhla pryč (důsledné popisování Johnyho F. atd...), ale stejně je to nejlepší kniha!

m.artina
18.11.2016

Kvalitní literatura, zpočátku mi trvalo se zacist, pak nešlo přestat.

adelinka
15.11.2016

Už veľmi dlho som sa chystala na túto knihu, ale nejako sa mi nepodarilo sa k nej dostať - trochu ma odrádzalo mafiánske prostredie. Hneď ako som ju začala čítať, bola som veľmi milo prekvapená. Aj keď "Krstný otec" je vodcom organizácie, ukazuje sa tu jeho dobré srdce, šľachetnosť, zmysel pre spravodlivosť a rodinu, záujem vždy pomôcť aj priateľom. Veľmi dobré čítanie :-)

tovlasek
10.11.2016

Na knihu jsem se opravdu těšil, konec konců brilantní film a chvilku jsem poslouchal i mluvené slovo této knihy. Nezklamala! Dokonce předčila veškerá očekávání, styl výpravy Maria Puza je naprosto dechberoucí, každá postava zde dostane prostor takový jaký si zaslouží, mnoho dějových linií a velká časová rozlehlost tohoto díla je skvěle zpracována!
Ale teď to nejdůležitější - tedy morální otázky a dilemata, která tato kniha pokládá. "Je spravedlivé si v nespravedlivém světě, vytvořit svět vlastní - spravedlivý? Když zákony nepomůžou je dobré vykonat spravedlivou pomstu? Je pomsta vůbec spravedlivá?" Tato kniha nastavuje tyto morální otázky a nejlepší na tom všem je, že nechává odpovědět na samém čtenáři jak se k tomu postaví a především jak si tyto otázky zodpoví. Já jsem si na ně již odpověděl, co bych dělal já v podobných situacích.
A tato zamyšlenost je na knize tak skvěle podána, že chytne a už nepustí. Za poslední dobu je to jedna z mála knih, která mě tak zasáhla a nutila mě přemýšlet na téma těchto filozofických úvah.

joachim36
28.10.2016

Mě tenkrát v pubertě tato kniha naučila číst. Byla to první kniha která mě chytla tak, že jsem nemohl přestat a musel jsem číst a číst dál, dokud jsem ji celou doslova neshltal. To se mi předtím nikdy nestalo. Pamatuji si jak jsem třeba četl Sedm let v Tibetu - doslova sedm let. Nebýt této knihy možná bych ani dnes moc knihy nečetl :-) Ano, tak skvělá je tato kniha a já jsem jí za to doopravdy velmi vděčný.

Janek
22.10.2016

Jak to bývá u klasických kultovních knih, jsem zase - zřejmě kvůli příliš velkým očekáváním - trochu zklamaná. Není to můj úplně oblíbený žánr a ani film jsem neviděla, takže nemůžu srovnávat. V Kmotrovi je nepochybně spousta skvělých, svižně psaných míst, ale také na můj vkus mnoho zbytečných odboček s příliš mnoha postavami. Kniha se mi zdá zbytečně dlouhá, natahovaná.

Kniha v žebříčku

3. nejlépe hodnocená kniha