Kmeny

Kmeny https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97606/bmid_kmeny-jgU-97606.jpg 4 176 25

Kmeny série

Kniha o vizuálním stylu českých subkultur. Kniha vznikla pod vedením Vladimira 518 a ve fotkách a textech představuje aktuální podobu pražských komunit od hip hopu a hardcore, přes gotiky a neohippies, až po motorkáře, fanoušky tuningu či milovníky japonské popkultury. Jejich vizuální a životní styl mapuje více než tři sta barevných snímků fotografa Tomáše Součka. Kniha KMENY je součástí městských projektů BU2R. Na knize KMENY se podílelo pětadvacet domácích autorů, kteří dají nahlédnout do historie i současnosti jednotlivých městských subkultur. Kay Buriánek z kapely Sunshine se například rozepsal o emo kultuře, rapper James Cole o hráčích počítačových her a publicistka Jana ‚Apačka' Kačurová zmapovala partičky kolem tetovacích salónů. Jejich úvodní text doplňují rozhovory s kmenovými „domorodci“. Autorem předmluvy o historii subkultur u nás je guru domácí alternativní kultury Josef Rauvolf. Příslušníky jednotlivých kmenů zachytil v jejich autentickém prostředí fotograf Tomáš Souček, který říká: „Vždycky mě přitahovali lidé, kteří dělají věci jinak a žijí si po svém, a teď jsem s nimi mohl strávit několik velmi intenzivních chvil.“... celý text

Dionýsos
21.06.2023 5 z 5

Knihu doporučoval pan doktor na hodině sociologie a vůbec nelituji, že jsem ji otevřela. Popisy stručné a výstižné, u každé subkultury rozhovor s jejím příslušníkem. Čtivé a graficky skvěle zpracovaná!

jan.para
14.09.2022 5 z 5

Kniha popisující jednotlivé subkultury doplněné o rozhovory se členy subkultur a fotografie.

megizze
07.07.2021 4 z 5

Skvělá kniha plná zajímavých obrazových příloh, rozhovorů, příběhů. Občas jsem ale měla pocit, že k nějakému kmenu si nedokážu udělat vztah, protože mi je cizí a ani text a fotky mě nepřesvědčily, aby mě daný "kmen" zaujal. Za to hvězdu strhávám, ale jinak jde o báječnou záležitost.

hnatlubo
01.05.2020 4 z 5

Výborně zpracováno, kniha je skvělým průvodcem po městských subkulturách. Nicméně Kmeny 0 byly ještě o něco lepší. Okamžitě jsem začal číst Kmeny 90.

PohadkyNovyVek
16.03.2020 4 z 5

Mně se Kmeny líbili moc. Sahal jsem k ní jakožto fanoušek/příslušník několika konkrétních subkultur, které prezentuje, a nakonec mi dala náhled i právě do těch, který jsem nikdy nedokázal pochopit (velký Aha pro mě osobně byla kapitola hooligans - jejich motivace? chvilkový pocit bytí na živu...) Ač mi stále můžou připadat jakýkoliv, aspoň do toho člověk víc vidí. Dobrá věc pro současný město!

hellena1523
30.12.2019 5 z 5

Velmi obsáhlé, komplexní, kvalitně zpracované. Mohu jediné doporučit!

MartyManCZ
03.12.2019 4 z 5

Přečetl jsem to znovu a kniha mi dala tedy více, než když sem ji četl v roce 2011, ovšem některé kapitoly jsou opravdu jen málo vypovídající. Nafouklý popis jak z encyklopedie ale s malým obsahem. Naštěstí ale převládají ty dobré. Dověděl jsem se že třeba žiju jako punkáč, aniž bych se nějak k tomuto stylu hlásil :) Zpracování knihy je samozřejmě na jedničku. Jdeme na Kmeny 0

Měňavka
11.02.2019 3 z 5

Popravdě, když jsem knihu dostala do rukou, byla jsem nadšená. Vypadala neskutečně lákavě. Už když jsem v ní listovala, těšila jsem se na nové informace a zajímavosti, které mi originální dílo nabídne. Hned jsem se začetla, ale čím dál jsem byla, tím více jsem byla zklamaná. Krásné fotky, proti tomu nic říct nemůžu, ale informace veškeré žádné, spíš spousta cizích názvů a obratů, které mi jako laikovi nic neříkají. Těšila jsem se na to, že se dozvím, jak především "kmeny" žijí, co je pro ně podstatné, důležité atd. Někde toho bylo řečeno pomálu, někde víc, ale když to mám hodnotit jako celek, tak je to spíš slabší :(

bukyna84
18.01.2019 5 z 5

Téměř neskutečný úkaz na knižním trhu, fakt mě ta procházka českými subkulturami bavila...Spoustu jich znám, o spoustě jsem jen slyšela, spoustu neznala, takže mi kniha rozšířila obzory. Parádní fotky, textově je to tedy bída, nicméně autentická...

darkwood
21.09.2018 2 z 5

Kniha síce pekne rozdeľuje jednotlivé kategórie, bohužiaľ to je tak asi všetko. Veľmi povrchné.

willis
08.04.2018 odpad!

Povrchní zpracování, prakticky nic zajímavého nebo nového se čtenář nedoví.

ecila13
07.10.2017 5 z 5

Velmi dobře zpracované textově i graficky.

Mejsha
10.06.2017 5 z 5

Díky knize se dozvíme mnoho o všech možných subkulturách, nahlédneme do jejich soukromí, myšlenek, postojů atd. Vladimír a jeho banda autorů nám umožnili poznat lidi z jiných "kmenů" tak, jak by se nám v běžném životě asi nikdy nepovedlo (nebo aspoň né u tolika různých subkultur). Super provedení, rozhovory a fotografie. Celkově geniální nápad.

Zorka
17.08.2015 4 z 5

Osobně hodnotím Kmeny 0 jako knihu o kategorii výše. Možná je to tím, že jsem dobu prožila a lépe se v ní orientuji, zatímco nové směry mi už tak trochu unikají mezi prsty. Mnohé kmeny mi přijdou podobné, jejich snahou je zejména vymezit se, nicméně pravá podstata mi i po přečtení oddílu unikla, nebo nebyla dostatečně dobře popsána. Fotografie v Kmenech 0 byly skvělé. Korespondovaly, doplňovaly text, byly popsány. Tady jsem občas přemýšlela, proč tam vůbec nějaká fotografie je.

MildeZ
29.04.2015 5 z 5

KMENY 0 tedy pokračování této knihy řadím výše, ale nic to nemění na tom, že tento starší bratříček je taktéž velice povedená publikace ;-)

acul.p
10.04.2015 4 z 5

Když se mi knížka dostala poprvé do rukou, řekla jsem si, co to je zase za ujetost :D Ale když si ji potom objednal druhý, třetí četenář, koukla jsem na ni a zaujala mě tak, že jsem si ji teda přečetla. No a vida, opravdu moc zajímavý projekt se z toho vyklubal :) a doplňující fotografie taky super.

klokan16
12.03.2015

Já tedy knihy kupoval s velkým zájmem, bohužel po přečtení několika kapitol, které se mě osobně dotýkají - punk, metal, tattoos, hooligans, nebo retro vlajkonoši, jsem osobně dosti zklamán nejen obsahem, ale i popisem a o obrázcích ani nemluvím (nemluvím o kvalitě ale o nevhodném použití či uspořádání). Musím říci, že nápad to je velice dobrý, ale zpracování katastrofální (tedy alespon u těchto témat). Myslím, že se dalo dohromady pár přátel a popsali si svoje zážitky či zkušenosti a to je tak vše...bohužel spousty věcí je napsáno špatně a některé i lživě, takže pro mladou nastupující generaci ok (která se v tom šťourat nebude a fakty fyzicky nezná), ale pro ty, kteří toto zažili, opravdu nic moc....Takže já osobně jsem velmi zklamán.....(na to jak to bylo prezentováno apod.)

zutheska
11.02.2015 5 z 5

Podle mě bombastickej přehled subkultur spolu s rozhovorama těch nejzasvěcenějších. Dost mi takhle kniha sebrala dech. A ty fotky? Prostě super.

valda
18.10.2014 4 z 5

Kolem nás je mnoho různých subkultur, tzn. lidí, kteří se pohybují kolem nějakého jednoho tématu, ať už jsou to hudební styly, sport, počítače, móda, filozofie, nebo nějaké koníčky apod. Tyhle subkultury (kmeny) se mohou také různě překrývat.Tahle kniha si nedala za úkol vytvořit encyklopedii subkultur, ani se jimi nějak detailně zabývat. Je to dáno tím, že takových subkultur jsou stovky a o každé by bylo možné napsat samostatnou knihu. Tahle kniha je spíš takové, jak by řekl Borat, nakoukání do různých většinou městských kmenů, které přišly autorům zajímavé. Každou subkulturu popisuje autor, kterému je nějakým způsobem blízká. Je k ní připojeno obrovské množství fotografií lidí, kteří v této subkultuře žijí. A také krátký rozhovor s těmito lidmi.
Je to takové, jak píše lushi, knižní porno. Ale myslím, že minimálně pro umělce, kteří si chtějí píchnout pořádnou dávku inspirace, je to povinnost. Taky velký palec nahoru za nápad, protože pokud vím, tak zatím nikdo u nás nic takového nezpracoval. Těším se na Kmeny 0.

tuntavala
05.08.2014 4 z 5

Zajimave zpracovene. Jedinou vyhradu mam ke kapitole Skate. Autori ignorovali ceskoslovenskou hvezdu Petra Lowiho.