Kluk: Příběhy z dětství

Kluk: Příběhy z dětství https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26648/bmid_kluk-pribehy-z-detstvi-659db03984a00.jpg 4 127 22

V první knize své autobiografie vzpomíná slavný spisovatel na svá školní léta, kdy mu nikdo z jeho učitelů nevěstil slavnou budoucnost, a už vůbec ne na poli literatury. Dahla rodiče poslali v poměrně nízkém věku, jak tehdy bylo zvykem, do internátní školy, kde zažil přísný režim, šikanu od starších žáků a celkově asi dnes už nepředstavitelné podmínky. Přesto o tom všem píše se svým laskavým humorem, který je pro veškerou jeho tvorbu tak typický.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry

Vydáno: , Volvox Globator

The Boy: Tales of Childhood , 1984

Štěpinambura
Štěpinambura
12.05.2023 5 z 5

Krásná i vtipná. Tuhle knihu miluju!

Rozari
Rozari
16.03.2022 5 z 5

To se tak krásně čte! Je to životopis, vzpomínky na vlastní život, a přesto je to napsané čtivě a s laskavým humorem.
Moc se mi líbily ty fotky z jeho života, výřezy z jeho dopisů, byl to moc zajímavý vhled do angličtiny syna norských rodičů vychovávaného v Anglii/Walesu :-)
Původně jsme si půjčili knihu se syny, ale je to moc nebavilo, na rozdíl od mě.

Malý edit: vždycky mě rozesmálo, jak své starší nevlastní sourozence nazývá “prastará nevlastní sestra” a “značně letitý nevlastní bratr”. Dahlovi v té době bylo třeba 9 let a sestře s bratrem zhruba o 12 a 10 víc :-)

MaxíkD.
MaxíkD.
01.01.2022 5 z 5

Krásný životopis.

Renatka11
Renatka11
02.04.2021 5 z 5

Nádherně sepsané vzpomínky na dětství plné dobrodružství ve Walesu, každoroční prázdniny v Norsku i na dospívání v anglických internátních školách, kde tělesné tresty byly běžnou součástí výchovy žáků. Vsechno je podáno neskutečně mile, barvitě a originálně a je doplněno úryvky z dopisů, dobovými fotografiemi a nenahraditelnými obrázky Quentina Blakea. Kluk mi potvrdil, proč je Dahl v mých očích jedním z nejlepších vypravěčů.

Čtenářka73
Čtenářka73
12.03.2021 5 z 5

Skvělá, dojemná knížka, tentokrát trochu jemnější Dahl, ale nebojte se, ani tady nechybí jeho jedinečný humor a fantazie.

panda2
panda2
20.01.2020

Kdo je fanouškem autora, jistě zná ten pocit, když si přes veškerý nadhled a jemný slovní humor uvědomí, co se dětskému hrdinovi skutečně děje. Tady je vše umocněno pravdivostí příběhu a všechno tedy dostává nový rozměr. Jak Roald Dahl sám v úvodu říká, není to autobiografie v pravém slova smyslu, spíše se jedná o soubor vzpomínek, střípků dětství, veselých i velmi vážných. Kniha rozhodně stojí za přečtení, protože pokud ještě nevěříte, že Dahl byl výjimečná osobnost, tento svazek vás přesvědčí.

sadlo
sadlo
18.01.2020

Co říci, prostě fajn čtení. Kdo má rád tento humor, přečtěte si Geralda Durella a jeho skvělé knihy. Začněte o Mé rodině a jiné zvířene, potom Ptáci, zvířata a moji příbuzní a vyprávění o Korfu ještě pokračuje např. Vdáváme matku. Ostatně , všechny knihy tohoto světově proslulého zoologa jsou fajn.

FejKýý
FejKýý
09.01.2020 4 z 5

Zajímavé a čtivé, jen chudáci dostávali moc výprasků na školách. Tohle není pohádka ale o životě pana spisovatele Dahla, jen upřesňuji pro ostatní, kdo nečetli. :)

bookwoman
bookwoman
19.10.2019 4 z 5

Knížka byla čtivá, zajímavá. Myslím, že je dobře, že autor ve svém vlastním příběhu zmiňuje přísnost škol v minulém století. Dále se mi líbily dobové útržky z jeho dopisů a fotogorafie. Knížka mě bavila číst a myslím, že je nejenom pro děti.

asodomkova
asodomkova
07.07.2019 4 z 5

I když už dávno nejsem v tom věku, kdy bych četla knížky od Roalda Dahla, tak tohle jsem si přečíst musela. Životní příběhy mám ráda a tohle se mi líbilo. Krátké příběhy ze života mladého pohádkáře. Je pravda, že jsem si všimla, že jeden příběh z knihy je vlastně kniha malé myši spiknutí a to mi přijde trošičku, no, nevím no.
Ale jinak knížka byla opravdu pěkná a tak trošičku jsem se vrátila do mých dětských let, kdy byl tento autor mou nedílnou součástí.

Evina74
Evina74
04.04.2019 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, takový návrat do idylického dětství v idylické době. Akorát ji moc nevidím jako knížku pro děti. Myslím, že po příbězích jako jsou Prevítovi nebo Matylda a další, děti tahle knížka bude nudit. Pro dospělé milovníky Roalda Dahla ovšem bude třešinkou na dortu.

Mygli
Mygli
19.11.2018 5 z 5

Hodně se mi to líbilo

Měňavka
Měňavka
22.05.2018 5 z 5

Velice milé cestování časem a příjemná možnost poznat dětství tak vynikajícího autora jako je pan Dahl. Nesmí chybět u nás doma v knihovně :)

ecila13
ecila13
05.11.2017 4 z 5

Nádherně napsaná autobiografie. Dahl je pro mě mistr povídky.

Zůstal ve mně silný nepříjemný pocit z šílené šikany a tělesných trestů na britských internátních školách.

havranice
havranice
09.05.2017 5 z 5

Opravdu moc se mi to líbilo, skvěle napsané, hltala jsem každý řádek. Útlá knížečka, ale tolik poučí o životě v Anglii v nedávné minulosti, o tamním školství, o internátních školách....Škoda, že to bylo tak útlé. Kdo milujete životopisy - tak tento je velmi čtivý a zajímavý. Tak málo stránek a tak plastický popis doby, ve které žil. Skvělé!

Delicius
Delicius
25.04.2017 5 z 5

Moc příjemná kniha, která udělala z jindy nudné, dvouhodivé cesty vlakem, cestu zábavnou a zajímavou.... Když jsem vystoupil z vlaku, byl jsem ještě nucen (i přes 10minutové zpoždění) si na pět minut sednout na lavičku a dočíst posledních pět stránek...

f.enjoy69
f.enjoy69
03.02.2016 4 z 5

Dahl je pro mě člověk, který ve mně vzbudil lásku k povídkám. Proto jsem si nemohl nechat ujít ta jeho alotria a zážitky z dětství... Konečně vím, proč je takový "drsoň" ke svým postavám i čtenářům.

Milá sonda a super "klukoviny", ale jeho povídky nepřekonány... ;)

petrilena
petrilena
26.03.2015

*****
krásně napsaná autobiografie

mgeisselreiter
mgeisselreiter
18.05.2013 5 z 5

Přestože se jedná o autobiografii, tedy o příběhy z dětství, jsou psány tak krásně, živě a nenuceně jako i autorovy povídky. Navíc krásně přibližují současným čtenářům ne tak dávnou minulost, v níž byl život diametrálně odlišný (a to i pro relativně bohaté) než nyní. Moc pěkné počtení, 90% a přikloním se k 5*. 17.5.2013

tleming
tleming
09.02.2013 5 z 5

moc pěkná útlá knížka. poprvé jsem ji zhltla během chvilky a od té doby si ji vždy alespoň jednou za rok znovu přečtu :)