Kletba čachtické vražedkyně

Kletba čachtické vražedkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/9989/mid_kletba-cachticke-vrazedkyne-0Cg-9989.jpg 4 30 7

Z dobových materiálů, které zkoumají případ známé sadistické vražedkyně Alžběty Báthoryové, je patrné, že u nás proslulý román Joži Nižnánského Čachtická paní je v poměru k historickým skutečnostem pouhou beletristickou selankou. To, co odhalují dochované záznamy z výslechů svědků a další písemné prameny, patří k nejhrůznějším kauzám světové kriminalistiky. Kdo byla vlastně hraběnka Alžběta Báthoryová? Co v ní podnítilo vražedné sklony a zášť k mladým dívkám? Proč, ač usvědčena, nebyla nakonec potrestána? Kniha Vladimíra Lišky nabízí důkladnou sondu do duše šílené ženy pronásledované vizí věčného mládí, ale také do doby, která její temný osud přivedla na svět - slovenských Uher 16. století.... celý text

hanka24
19.02.2023 3 z 5

Nahlédnutí na postavu Alžběty Bathory z jiného úhlu. Autor na základě historických souvislostí a dochovaných dokumentů spekuluje o případu čachtické paní. Co když to vše bylo opravdu úplně jinak?

Eicherik
14.04.2020 5 z 5

Velmi zajímavé, uvěřitelné a obsahově dostatečné pojednání o uherské hraběnce Alžbětě Báthoryové. V šestnácti kapitolách nás autor seznámí s dobou, osobnostmi a intrikami Uher přelomu 16. a 17. století. V páté kapitole se seznámíme také s valašským knížetem Vladem III. Draculou řečeným též Vlad Tepes. Koho zajímá skutečný osud temné ženy přezdívané Čachtická paní, tomu tuto publikaci doporučuji.

milan3696
25.02.2020 5 z 5

Lze dát obrazu krvežíznivé bestie lidskou tvář? Autor se o to pokusil. Za mě je tento pokus platný.

Dakarianna
18.04.2017 5 z 5

Velmi zajímavé teorie, od autora si určitě chci přečíst i něco dalšího.

Malinali
22.03.2017 4 z 5

Na tradiční Čachtickou paní to nemá, ale je to dobré a čtivé a zajímavé :) Kdo rád čte o Alžběte - doporučuji.

Lady Dracula
19.06.2013 3 z 5

Tato kniha otevírá jakýsi nový pohled do světa Čachtické paní, předkládá nové hypotézy, jak vše asi mohlo být, ale přesto mne tohle pojetí neoslovilo. Autor se totiž velmi často opakuje. Možná to byl záměr, pokus o zdůraznění jistých skutečností, které mne však velmi rušily při čtení. Nebýt toho, kniha by byla nejspíš o polovinu tenčí, mnohem čtivější a ponechávala by čtenáři volný prostor pro jeho vlastní názor a nesnažila by se mu velmi nenápadně podsouvat některé informace.
Dále, vzhledem k tomu, že se jednalo o dílo, kdy si autor údajně dal tu práci a hledal v dobových listinách a dalších knihách zabývající se Alžbětou, myslím, že si autor mohl odpustit jisté, ne zrovna krátké, pasáže, v kterých se vyloženě noří nejen do myšlenek Báthoryové. Autor tam zcela bez skrupulí sklouzává do románové polohy díla, což mi celkem vadilo. Čekala jsem spíše předložení známých fakt a poukázání na jiné možné vysvětlení nejen jejího chování a ne chvílemi až beletristickou knihu.
Každopádně pominu – li tyto nedostatky, kniha skutečně poukazuje na další možné interpretace a předkládá čtenáři některé podezřele vypadající fakta.
Kniha byla jinak celkem čtivá, ale orientovaná spíše záhadologicky (což koneckonců autor v závěru říká) a je tedy velmi obtížné uchopit ji jinak než jen další dílo, které se pokouší objasnit kauzu Báhoryové.

Jančislava
26.04.2013 5 z 5

Tato kniha mi přišla vcelku objektivní a reálná. Sice tam vyvrací známé mýty, ale působilo to na mě lépe než knihy, které z ní dělaly opravdu zrudu. Pro mě kniha, která se přiblížila pravdě.