Klekí Petra, bílý otec Apačů

Klekí Petra, bílý otec Apačů https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/170925/bmid_kleki-petra-bily-otec-apacu-170925.jpg 4 42 4

Životní osudy Vinnetouova učitele, dějově předchází první díl Vinnetoua a končí Klekí Petrovou smrtí.

john_silver
13.10.2022 5 z 5

Vynikající chuťovka. O tomto vlastně "nultém dílu" Vinnetoua jsem v životě neslyšel. Až teď ho náhodou objevil a čirá radost. Knížečka je umně vymyšlená a skvěle napsaná - vyzařuje z ní duch originálů tak trefně, že změnu autora nepocítíte a když tak jemně k lepšímu. V hloubce učitelových úvah a smutku nad osudem Indiánů snad český spisovatel i překonal mistra. Příběh se čte hladce, nikde nedrhne a v pasážích s Apači se člověk neubrání tetelivému štěstí, jako by právě našel nikdy nevydanou mayovku. Dojem umocňují výborné Burianovy ilustrace.

ijcro
04.01.2022 4 z 5

Musím říct, že knížka není příběhem příliš rozsáhlá, ale je zajímavá minimálně jako zvláštní prequel, dávající nahlédnout jinak na události před Mayovým prvním dobrodružstvím Old Shatterhanda...

Pro milovníky mayovek a Vinnetoua dozajista nutnost, pro ostatní vytrvalé možná jen zajímavost. Ale dal jsem tomu šanci a nezklamala ani po těch letech. Doporučuji.

kuruteku
08.05.2019 5 z 5

Více jak třicet let jsem po té knize střídavě toužil. Teď si ji konečně sehnal, koupil, přečetl. A je tam všechno, co Karel May nedořekl. Nebo nepředepsal? Svoboda, boj s otroctvím, zasazení Vinetua do časového rámce, dědictví předané Klekí Petrou Old Shatterhandovi. Komu to dnes něco řekne? Oslovuje vůbec dnes někoho ještě bezvýchodný boj indiánů, který má tolik společného s osvobozením člověka od veškerého útlaku? Kdyby kniha vyšla v Americe, zasloužila by si být zfilmována. Snad se na ni nezapomene.
P.S.: A Burianovy nadčasové obrázky, na ty se nesmí zapomenout.

Nočnípták
24.09.2018 4 z 5

Zase jsem se vrátila do dětství. Druhý díl edice Statečná srdce Klekí Petra, bílý otec Apačů nemohu hodnotit dnešníma očima. Tenkrát pro mne byl zážitkem, a já si úplně jasně vybavuji ten krásný pocit z četby. Dokonce cítím jak kniha voněla. Byla to tiskařská čerň? Nebo tak vonělo dobrodružství?

Zdeněk Burian, 1905-1981 Indiáni

Jaroslav Moravec